Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel pozvedá sítě dalším Riser rozhraním

10.2.2000, Vít Zatloukal, zpráva
Intel pozvedá sítě dalším Riser rozhraním
CNR nabídne audio, modem i síť
Audio Modem Riser card (AMR) rozhraní se ještě ani pořádně nestačilo ohřát na základních deskách s intelovským 810 čipsetem a Intel už pomalu přichází s novým rozhraním podobného typu – Communication and Networking Riser card (CNR).

V duchu hesla “síť jako nedílná součást každého počítače” je CNR zaměřeno na síťové spojení počítačů, navíc bude nabízet rozhraní pro vícekanálové audio (zřejmě až šestikanálové), V.90 modem, 10/100Mbps ethernet a domácí “telefonní” síť. Podobně jako AMR se jedná o rozšiřující kartu, jejíž výhodou by měla být nízká cena. Pro OEM výrobce základních bude CNR znamenat zlevnění výroby a usnadnění schvalovacího procesu – komponenty podléhající homologaci budou umístěny na CNR kartě.

Rozdíl mezi AMR a CNR je v počtu podporovaných kodeků, zatímco AMR podporuje jeden primární a tři sekundární kodeky, CNR podporuje pouze jeden sekundární. Vlastní referenční design CNR karty už oznámil také Cirrus Logic.

AMR, CNR, zní to dobře, ale používáte už AMR kartu? A myslíte, že ji (případně CNR) někdy používat budete? Asi ano, protože vám nic jiného nezbude. Intel operuje tím, že CNR rozhraní a počítač jím vybavený bude levný. Ale síťové karty a zvukové karty jsou levné už dnes a modemy taky nestojí majlant. CNR bude asi levnější, ale zase klade větší nároky na procesor, takže je docela možné, že to, co ušetříte na CNR, budete muset investovat do procesoru, samozřejmě intelovského. Neříká se tomu monopol?

A aby toho nebylo málo s podobným rozhraním přichází konkurenční skupina kolem AMD.


Podle TechWeb