Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel představil technologii na prolomení 6 GHz bariéry

11.6.2002, Zdeněk Kabát, článek
Intel představil technologii na prolomení 6 GHz bariéry
Na havajském sympóziu se Intel nechá slyšet, že vyvinul technologie, které umožní vyvíjet procesory na frekvencích 4,5 až 6 GHz. Asi se tak opět potvrdí platnost Mooreova zákona, protože společnost navíc čeká procesory taktované na 10 – 20 GHz ke konci této dekády.
Na VLSI Circuit Symposium, které proběhne tento týden na Havaji, má společnost Intel Corp. V plánu představit nové technologie umožňující příchod procesorů dalších generací. Nejpodstatnějším poznatkem bude jistě prolomení 4,5GHz a 6 GHz bariéry. Pro tyto procesory bude použita vysokorychlostní cache a adresový generátor. Důležitá je také technologie Forward Body Bias, která slouží ke snížení spotřeby energie.

A to se dostáváme ke klíčovému problému budoucích procesorů. Při použití standardních tranzistorů by u nich totiž rostla spotřeba energie téměř explozivní rychlostí, a podle Intelu by se vyrovnala jaderným elektrárnám či povrchu slunce (pravděpodobně nadsázka :-). Proto společnost vyvíjí klíčovou technologii nazvanou TeraHertz, která poslouží ke snížení spotřeby (počítá se také s použitím SOI).

Nyní se ještě vrátím k technologiím Forward a Reverse body bias, jež budou také součástí budoucích designů. Forward bias slouží až k 23% snížení aktivního napájení čipů, zatímco Reverse bias omezí pomocné napájení až 3,5x více, než zvládají současné technologie. Také budou představeny již zmiňované systémy - 4,5GHz jednotka generování adres s 32bitovým jádrem pro 0,13 mikronové procesory, 5GHz jádro s funkcí Dual-supply (0,13 mikronu) a 6GHz procesor s 16kB L1 cache architekturou na 0,09 mikronové výrobní technologii.

Ještě zmíním něco z plánů společnosti Intel do budoucnosti. V roce 2003 je očekáván příchod 0,09 mikronové technologie, v roce 2005 poté 0,065 mikronu. Ke konci desetiletí bychom se snad měli dočkat až 10 - 20 GHz modelů. A pokud Intel vyřeší problémy s napájením, je to podle Mooreova zákona možné :-)