Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Diskuze k článku: Intel půjde ve stopách AMD
12.7.2002, Zdeněk Kabát, aktualita
Jak se poslední dobou zdá, společnost Intel v budoucnosti napodobí AMD ve výrobě procesorů s podporou 32- i 64- bitových aplikací. Jak jste se mohli nedávno dovědět, Intel Tejas, následovník Prescottu, bude možná vybaven technologií Yamhill....
Josef Jurák | 12.7.200215:07

Yamhill je uz davno hotov, ted rozhoduje jen marketingove oddeleni jetli vubec bude (a pripadne kdy) na trh. Zalezi predevsim na uspechu x86-64 od AMD, jestli bude mit uspech tak intel mu bude muset konkurovat (yamhillem), pokud tak jej intel nevypusti (i kdyz ho vyvoj stal urcite penize) protoze si nebude chtit kazit trh hybridama jako x86-64. A jelikoz x86-64 zatim uspech nema (predevsim proto ze jeste neni) tak intel nadobro upustim od uvedeni v prescottu, jestli je ukaze v dalsim procesoru (tejas) se teprv uvidi.
Deerfield, je urcen pro stredni tridu (na rozdil od madisna) a je tedy zrejme ze bude pouzita jina patice (nicmene pro madison bude zachovana puvodni). Toze deerfield bude mozna podporovat x86 se spekuluje uz od jeho oznameni, predpoklada se ze bude mit oproti madisnu orezanou cache, a misto rycle emulace pa-risc (ktera bude v teto tride zbytecna) bude emulovat x86 (ovsem zadny yamhill se nekona, intel chce (a to je dobre) si za kazdou cenu udrzet architekturu ia64 "cistou" a nezatezovat ji vcelijakymi hybridy jako x86-64).
Co chci rici je to ze intel nejde ve stopach amd, ale jde vlastni cestou, pouze ma pripravenou zbran "yamhill" (kterou chce pokud mozno nepouzit) namirenou proti pripadnemu velkemu uspechu x86-64

Odpovědět0  0
Petr Minařík | 16.7.20027:50

Tady nejde o to jestli je nebo není Yamhill dávno hotov. Jde o to. kdo s touto vizí přišel první a kdo vytvořil první procesor. Faktem je, že v této oblasti je Intel ve vleku AMD. Intelu se nechtělo jít touto cestou a po ohlášení AMD 32/64 začal potichu kutit svoji vlastní verzi (Ještě nedávno dementoval existenci Yamhillu). Je to vcelku logické protože sliboval svoji vlastní 64 architekturu. První pokusy skončili prakticky u zkušebních vzorků (bohužel). Stejně tak (bohužel) to asi dopadne i další generací. Oficiální potvrzení Yamhilu je podtržení IA64. Po svalnatých prohlášeních o budoucnosti této nové architektury a okázalém ignorování 32/64 architektury oficiálně potvrdili, že 32/64 asi bude mít budoucnost. Jinak by přeci nedělali procesor který se nebude vyrábět. Je faktem, že tady hovořím o Intelu který vyrobil první IA64 procesory prakticky jako laboratorní vzorky.

Odpovědět0  0
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.