Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel roadmap: nový bratříček pro Extreme Edition

13.11.2003, Štěpán Mrázek, článek
Intel roadmap: nový bratříček pro Extreme Edition
Společnost Intel razantně upravila svoji roadmap a doplnila ji o procesory Pentium 4 s pracovní frekvencí 3,4 GHz. Malých změn také doznaly čipové sady a konečně tak známe kompletní plány pro Grantsdale a Alderwood.
Pentium 4

Jak již jsem psal v úvodu tohoto článku, společnost Intel připravila poměrně razantní změny ve své roadmapě a tak se dočkáme dalších procesorů Pentium 4 a Pentium 4 Extreme Edition (2 MB vyrovnávací paměti TŘETÍ úrovně) - tentokráte budou pracovat na frekvenci 3,4 GHz. V roadmapě jsou tyto procesory označovány jako "Northwood-512K" a "Northwood-2M". Přestože to společnost Intel oficiálně nikdy nepotvrdila, v případě procesoru Pentium 4 Extreme Edition se jedná o jádro Gallatin. Oba dva procesory jsou plánovány na první čtvrtletí roku 2004, bližší údaje týkající se termínu uvedení však bohužel nejsou dostupné.

Prescott

Poměrně zásadní informace se také týká procesoru Prescott. Do roadmapy byla přidána verze s pracovní frekvencí 2,8 GHz, frekvencí systémové sběrnice 133 MHz (533 MHz QDR) a vyrovnávací pamětí 1 MB. Termín uvedení je plánován opět na první čtvrtletí roku 2004. Tato verze bude uvedena v provedení Socket 478 a její nástupce, který bude vypuštěn o čtvrt roku později, bude již určen pro patici Socket 775. Velice zajímavé jsou také informace o nových Celeronech jádrem Prescott-256, které budou pracovat se systémovou sběrnicí 133 MHz (533 MHz QDR), 256 KB vyrovnávací paměti a pracovními frekvencemi 2,53 až 3,06 GHz. Tyto Celerony budou (stejně jako ostatní Prescotty) vyráběny 90 nm technologií.

Pozn.: Procesory s jádrem Prescott a frekvencí 3,8 GHz budou vyráběny pouze v provedení Socket 775.

Čipové sady

Na druhé pololetí příštího roku připravuje společnost Intel velkou obměnu čipových sad. Stávající vlajková loď Canterwood se transformuje do Alderwoodu - čipové sady, která navíc přináší podporu paměťových technologií dual channel DDR2-533/400 (či DDR400/333). Bohužel zatím nevím zda bude podporovat sběrnici PCI Express, předpokládám však, že ano.

Velkou změnu také čeká rodina čipových sad Springdale, která bude nahrazena rodinou Grantsdale. Jako první se podíváme na vlastnosti modelu Grantsdale-P. Ten se může pochlubit podporou 133/200 MHz (533/800 MHz QDR) FSB, dual channel DDR2-533/400 (či DDR400/333), dále pak sběrnicí PCI Express x16, čipem ICH6/R a samozřejmě Socketem 775. Další verze Grantsdale-G bude obsahovat navíc také grafické jádro (s možností použít externí add-on kartu).

Jako poslední jsou na řadě dva modely, první z nich je Grantsdale-GV (stejné parametry jako Grantsdale-G, ovšem bez podpory PCI Express x16 a bez možnosti provozu s grafickou add-on kartou). Úplně posledním modelem pak bude Grantsdale-GL, který je oproti modelu G-GV ochuzen i o podporu paměťových technologií DDR2.

Komentář

Takové jsou tedy plány společnosti Intel do poloviny příštího roku. Já osobně musím podotknout, že zařazení procesorů Pentium 4 do roadmapy mě opravdu hodně překvapilo. Předpokládal jsem (stejně jako většina ostatních), že Intel nyní napne pozornost k procesoru Prescott a Pentium 4 "dožije" s frekvencí 3,2 GHz. Proč tedy nyní uvádí nová Pentia 4, že by nějaké problémy s Prescottem?

Znovu bych rád zdůraznil, že na druhé čtvrtletí připravuje společnost kompletní update své platformy, jaký svět IT nezažil už po mnoho let. Mění se prakticky úplně vše: procesorem počínaje (společně s multimediálními instrukcemi), paměťovou technologií pokračuje a čipovou sadou včetně nové sběrnice (a také grafického jádra) konče.

No a malá otázka na závěr. Koupíte si Prescott, nebo dáte přednost Athlonu 64-FX?