Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel ukořistil AI firmu Habana Labs za 2 miliardy dolarů

17.12.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel ukořistil AI firmu Habana Labs za 2 miliardy dolarů
Intel si k letošním Vánocům dopřeje jednu velkou akvizici, která objemem vynaložených prostředků sice nedosahuje úrovně koupě firmy MobilEye v roce 2017, ale i tak jde o 2 miliardy dolarů. 
Intel tak za dvě miliardy dolarů získává další firmu, a to stejně jako MobilEye původem z Izraele. Habana Labs je znám jako výrobce akcelerátorů pro umělou inteligenci a hluboké učení, přičemž už dříve o této akvizici kolovaly fámy, které byly nyní už oficiálně potvrzeny. Nejedná se o rekordní akvizici, ostatně právě za MobilEye Intel zaplatil celkově 15,3 miliardy dolarů. Ten ovšem nyní cílí na to, aby i díky Habana Labs získal podstatný podíl na trhu s křemíkovými čipy pro AI, který má brzy vyrůst na hodnotu 25 miliard dolarů a zajistit vysoké zisky. 
 
 
Navin Shenoy, výkonný viceprezident a generální manažer divize Data Platforms Group v Intelu k tomu uvedl, že akvizice Habana Labs umožní jeho firmě nabídnout širokou řadu řešení s vysokým výkonem pro AI a datová centra. Samotný Intel má ale přitom už nyní v této oblasti co nabídnout, ostatně jeho příjem z prodeje hardwaru a softwaru pro AI letos dosáhne cca 3,5 miliardy dolarů, což znamená meziroční nárůst o více než pětinu. Akvizice Habana Labs pak poslouží k tomu, aby se Intel mohl na daném trhu rychleji prosadit. 
 
 
 
Intel se přitom nechystá integrovat portfolio Habany do svého, čili ji lidově řečeno schramstnout a vyplivnout zbytky. Habana Labs budou pokračovat jako do velké míry nezávislá společnost fungující pod aktuálním managementem, jehož předseda Avigdor Willenz souhlasil s tím, že bude pracovat i jako poradce pro Intel. 
 
Společnost Habana Labs také nedávno začala tvořit vzorky svých Gaudi Training Processor pro trénování neuronových sítí. Tento hardware, jenž evidentně využívá paměti HBM2, slibuje v ResNet-50 až téměř 4násobný výkon oproti GPU NVIDIA V100. Dle whitepaperu jde o řešení se 32 GB HBM2 o propustnosti rovný 1 TB/s s využitím ECC a moderního rozhraní PCIe 4.0. 
 
Zdroj: Hexus.net