Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel vykázal rekordně vysokou ztrátu, dolů ho táhne Intel Foundry a restrukturalizace

Dnes, Milan Šurkala, aktualita
Intel vykázal rekordně vysokou ztrátu, dolů ho táhne Intel Foundry a restrukturalizace
Intelu se už nějakou dobu nedaří a jeho poslední čtvrtletí bylo rekordně špatné. Dle některých měřítek totiž vykázal ztrátu přesahující výši jeho příjmů. Více než 100% čistou ztrátu si rozhodně nedá za rámeček. O nemalou část se postarala divize Foundry.
Společnost Intel vydala zprávu o svém hospodaření za poslední čtvrtletí (Q3/24) a opravdu to není moc pěkné čtení. Takto vysokou ztrátu firma ještě nikdy neměla, nicméně je zde nutné podotknout, že o nemalou část tohoto se zasadila restrukturalizace firmy a různé odpisy. Firma za poslední čtvrtletí meziročně (proti Q4/24) snížila své příjmy ze 14,2 na 13,3 mld. USD, což sice není pozitivní, ale také to není nějak extrémní pád (jde o 6 %). Horší je to ale s výsledkem hospodaření. Např. provozní zisk dle Non-GAAP se z 1,9 mld. USD dostal do provozní ztráty 2,4 mld. USD. V případě metriky GAAP ale vykazuje opravdu hodně vysokou ztrátu 9,1 mld. USD. No a když se podíváme na čistou ztrátu dle GAAP, hovoříme dokonce o 16,6 mld. USD. Jinak řečeno, firma vykázala čistou ztrátu 125 %.
 
Kde se ale něco takového vzalo? 15,9 mld. USD mají na svědomí urychlené odpisy (např. 3,1 mld. z toho u továren pro proces Intel 7), 2,8 mld. USD jsou různé restrukturalizační náklady a podobně. Pokud jde o jednotlivé divize, tak se hodně daří tomu, co by mnozí vzhledem ke stávající situaci na trhu s procesory nečekali. Divize CCG, která má na starosti právě CPU, je u Intelu tou nejziskovější a tvoří většinu příjmů. Ty sice klesly ze 7,9 na 7,3 mld. USD, divize ale tvoří 55 % příjmů Intelu a je 2,7 mld. USD v provozním zisku, což značí velmi dobrou 37,1% provozní marži. Intel zde představil procesory Lunar Lake, v letech 2024 a 2025 předpokládá dodávku 100 milionů CPU pro AI PC. V druhé polovině roku 2025 se pak má představit Panther Lake na procesu Intel 18A.
 
Hospodaření Intelu
 
Divize DCAI, která zahrnuje např. serverové procesory Xeon nebo akcelerátory Gaudi, bohužel neprofituje ze zvýšeného zájmu o AI jako konkurence. Její výsledky spíše stagnují, a tak příjmy stouply jen z 3,1 na 3,3 mld. USD, zisk pak mírně klesl z 0,4 na 0,3 mld. USD. Intel zde připomíná uvedení procesorů Xeon 6 (Granite Rapids) na procesu Intel 3 a brzký náběh velkosériové výroby akcelerátorů Gaudi 3.
 
Divize NEX věnující se např. síťovým prvkům a edge výpočtům zůstává na příjmech ve výši 1,5 mld. USD, zvýšila ale zisk z 0,1 na 0,3 mld. USD. Tragické výsledky ale vidíme u Foundry. Divize pro výrobu čipů nejenže mírně snížila své příjmy ze 4,7 na 4,4 mld. USD, především ale dramaticky prohloubila ztrátu z 1,4 na 5,8 mld. USD (provozní ztráta přes 134 %). Jak ale již bylo řečeno, 3,1 mld. jsou zde tvořeny odpisy. Pozitivní zprávou do budoucna je dobře postupující vývoj procesu Intel 18A, zisk několika klientů, kteří ho chtějí využít, a 3mld. dotace ze Secure Enclave.
 
Altera snižuje své příjmy ze 735 na 412 mil. USD, zisk se pak z 263 mil. USD scvrknul na pouhých 9 mil. USD. Jako poslední tu máme Mobileye. Ani zde se Intelu moc nedařilo a z příjmů 530 mil. USD se dostal o trochu níž na 485 mil. USD. Bohužel se snížil také provozní zisk ze 170 na 78 mil. USD. Akcie firmy na zprávy zareagovaly výrazným 8% skokem hodnoty nahoru, včera se ale propadly o 3 % níže.
 
Zdroj: intc.com (2), foto (autor: Nick Knupffer, CC BY-NC-SA 2.0, přes Flickr)


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.