Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel začíná dodávat procesory Itanium

10.12.1999, Jindřich Šaršon, zpráva
Intel začíná dodávat procesory Itanium
Ovšem zatím jen pro vyvolené.
Procesor Merced (nyní známý pod jménem Itanium) měl být původně v běžném prodeji již tento rok, ovšem nakonec bylo jeho uvedení o rok odloženo. První ukázky, které ale Intel nedal z ruky, se objevily přibližně před třemi měsíci. Ovšem tento týden došlo k výraznému posunu.

Je jím dodávka několika tisíc systémů s procesory Itanium, které budou dodány předním výrobcům operačních systémů, čipsetů základních desek a dalším výrobcům hardware. Tato strategie není u výrobců procesorů příliš běžná – většinou v konkurenčním tlaku nemá žádná firma čas na to, aby poskytla svůj procesor půl roku před uvedením pro účely testování. Ovšem situace Intelu je trochu jiná, než je tomu u ostatních firem. Jedná se totiž o procesor úplně nového typu, který bude mít se současnými Pentii společného pouze výrobce. O architektuře IA-64 se můžete podrobněji dočíst v seriálu, který zde vyšel před nedávnem.

Myslím, že rozvaha s uvedením Itania se Intelu určitě vyplatí. Během více jak půlročního testování se přijde na případné chyby (kterými je Intel poměrně známý), výrobci hardware budou mít dost času na přípravu, napsání a hlavně otestování ovladačů.

Podrobnější technické informace o dodávaných sestavách nejsou zatím známé, Intel pouze zveřejnil, že se bude jednat o počítače serverového typu s dvěma procesory, které poběží na “odpovídající” frekvenci.

A co pro nás ostatní, kteří se s Intaniem setkáme nejdříve za půl roku? Jako drobnou útěchu můžete vyzkoušet emulátor Mercedu, který je ke stažení na této adrese. Ovšem upozorňuji, že není určen pro běžné uživatele, ale spíše pro programátory, kteří si chtějí vyzkoušet nové vlastnosti tohoto procesoru. Nečekejte, že si pod ním spustíte Windows pro IA-64, jedná se v podstatě o řádkový debuger. Dodává se ve zdrojové formě, pro jeho spuštění proto potřebujete nějaký kompilátor jazyka C.

A na závěr jako bonbónek malá ukázka assembleru IA-64. Je vidět, že s x86 nemá opravdu nic společného:

alloc r3=ar.pfs,0,5,2,0
br.call.sptk.few b1=64
nop.f 4;;
ld8 r7=[r1],r5
nop.f 1;;
st8 [r1]=r7
nop.f 2;;
nop.f 3
alloc r5=ar.pfs,2,5,2,0
br.ret.sptk.few b1