Internet Explorer 9: rychlejší a jednodušší?
14.3.2011, Jan Vítek, článek
Na dnešní den si Microsoft připravil novou verzi svého webového prohlížeče Internet Explorer 9, přičemž v české lokalizaci bychom se ho měli dočkat zítra časně ráno. V tomto článku se zaměříme především na to, co nám nový IE9 nabízí nového.
Kapitoly článku:
- Internet Explorer 9: rychlejší a jednodušší?
- Internet Explorer 9 - Release Candidate
Internet Explorer 9 - Release Candidate
Již od 10. února máme k dispozici Release Candidate prohlížeče Internet Explorer 9, tedy verzi, která je již v podstatě hotová, otestovaná a měla by odpovídat finálnímu produktu. Dle rčení, že Internet Explorer 9 "is "playing catch up, but it leapfrogs everything", by měla nová verze ostatní prohlížeče nejen dohnat, ale i předehnat. Pojďme se tedy podívat, jak se uvede právě Release Candidate - nejdříve jeho hardwarové a softwarové požadavky:
- Počítač s 32bitovým (x86) nebo 64bitovým (x64) procesorem s frekvencí aspoň 1 GHz
- Aspoň 512 MB operační paměti
- 70 - 200 MB na disku
A jeden z těchto OS:
- Windows Vista 32 bitů s aktualizací Service Pack 2 (SP2) nebo novější
- Windows Vista 64 bitů s aktualizací Service Pack 2 (SP2) nebo novější
- Windows 7 32 bitů nebo novější
- Windows 7 64 bitů nebo novější
- Windows Server 2008 32 bitů s aktualizací Service Pack 2 (SP2) nebo novější
- Windows Server 2008 64 bitů s aktualizací Service Pack 2 (SP2) nebo novější
- Windows Server 2008 R2 64 bitů
Uživatelé se starými Windows XP mají tedy dle údajů Microsoftu smůlu.
Oba screenshoty jsou provedeny s prohlížeči v jejich základních nastaveních a už na první pohled je v prezentované stránce našeho webu vidět rozdíl. Ano, zmizela většina reklam, a to zcela automaticky bez jakýchkoli zásahů do nastavení a nejspíše kvůli novým funkcím v zabezpečení (Tracking Protection), které na daném webu omezují působnost obsahu z jiných serverů, což je typicky také reklama. Na jiných webech však reklama zase nezmizela vůbec, což je pochopitelné, když záleží na jejím zdroji.
Dále si všímejme samotného grafického návrhu. Ten už v základní podobě velmi šetří místem. Zmizel řádek nabídek, oblíbené položky, panel příkazů i stavový řádek, ovšem ty si můžeme dát velmi rychle zpět pomocí kliknutí pravým tlačítkem na horní lištu. Pak bude Internet Explorer 9 vypadat jako na následujícím obrázku. Místem by se ale mohlo šetřit ještě efektivněji, protože takto zůstává volný celý pruh až zcela nahoře, kam například Opera 11 dává své taby, které tak nemusí být jako u IE 9 vedle adresového řádku. Zde tak ve výsledku není dostatek místa pro adresu ani pro taby.
S těmito doplňky tedy nakonec IE9 nevypadá až tak moc odlišně od IE8. Prostě se něco nechalo ve výchozím nastavení schované, taby se přesunuly vedle zkráceného adresového řádku, který nyní slouží i pro vyhledávání pomocí Bing a nahoře vpravo přibyly tři ikonky - Domů, Oblíbené a Nástroje. Přesunuté taby však jistě potěší a rovněž nás potěší to, co s nimi můžeme dělat. Pokud nějaký popadnete myší, oddělí se od hlavního okna (viz screenshot) a vy jej můžete přesunout buď na volné místo na ploše a pustit, čímž se otevře daná stránka v samostatném okně. To ale není nic nového, co by jiný prohlížeč neuměl.
Novinkou ale je možnost tab přesunout na hlavní panel, kde se tak objeví ikonka coby zástupce pro danou webovou stránku, který se chová jako zástupce nějaké aplikace. Adresový řádek má již v sobě integrovánu funkci pro vyhledávání a pokud chcete, můžete prohlížeči povolit okamžité odesílání zadávaných údajů serveru Bing, který pak bude průběžně posílat návrhy.
Novinkou je u Internet Exploreru 9 nabídka nejoblíbenějších webů na nově otevřeném tabu s ještě nezadanou adresou. To není ve světě prohlížečů žádnou novinkou, ale podívejme se na pojetí Microsoftu. Ten nám neumožňuje si pole upravit dle vlastních potřeb zadáním našich oblíbených adres, tedy jsem alespoň takovou funkci neobjevil. Microsoft to vyřešil svým oblíbeným způsobem, a sice automaticky podle oblíbenosti daných adres, což je graficky znázorněno šířkou barevného proužku pod názvem stránek.
Tyto weby můžeme otevřít, skrýt, nebo si také zjistit další zajímavé podle toho, co také procházeli jiní uživatelé. Funkci Navrhované weby je nutné povolit, neboť jde o další z těch, které odesílají údaje o tom, co si na webu prohlížíme a kdo ví co ještě, tedy nic pro paranoidní jedince.
V případě doplňků se nic nezměnilo až na Seznam Filtrování InPrivate, jenž byl nahrazen Ochranou před sledováním. Tam je již zaveden náš individuální seznam těch poskytovatelů obsahu, s nimiž nechceme sdílet informace, které pro něj nejsou určeny.
Tento seznam si tedy můžeme upravit dle sebe, nebo nechat IE 9, aby blokoval obsah automaticky.
A konečně je tu inteligentní manažer pro stahování dat, který všechny právě stahované soubory zobrazuje ve stejném okně a dokonce už umí download pozastavit a posléze obnovit. Pokud jsem ale zkusil prohlížeč zavřít, pak zase otevřít a podívat se, co to udělalo se stahováním dat, neměl jsem důvod ke spokojenosti. Soubor se sice naoko stahovat nepřestal, ale nic se nedělo, a tak jsem mohl leda bez užitku mačkat tlačítko Pozastavit, nebo prostě zvolit Storno. Když ale ještě před ukončením IE 9 stahování ručně pozastavíte, pak lze bez problémů navázat.
Pak také někdy prohlížeč nereagoval na snahu o stahování a nezobrazil příslušné upozornění, nebo se ukázalo, že po náhlém ukončení prohlížeče v době stahování dat se nevynuluje čítač právě stahovaných souborů. Takže když se toto stane, vy pak znovu nastartujete prohlížeč a podíváte se na okno Zobrazit a sledovat stahované soubory, to ukáže, že právě stahuje X souborů, i když to už není pravda.
Toto vše jen ukazuje na to, že verze Release Candidate ještě rozhodně má své mouchy. To je ale pochopitelné a my jej nemůžeme v této podobě soudit. Již dnes byste si měli moci stáhnout (jestli Microsoft dodržel slovo) ostrou verzi v anglickém jazyce a zítra od rána již snad také v češtině.
Co se týče novinek v uživatelském rozhraní, pak zde bych rozhodně neřekl, že by Microsoft ostatní prohlížeče přeskočil. Dle mého názoru je spíše jen doskočil a to ještě se zavrávoráním. Jiná otázka je podpora standardů, výkon nového javascriptového engine, bezpečnost, apod. Ale o tom již tento článek není.