Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Itanium – první generace intelovských IA-64 procesorů

30.5.2001, Petr Klabazňa, článek
Itanium – první generace intelovských IA-64 procesorů
Významnější výrobci dodají první systémy postavené na procesoru Itanium již v červnu a podle očekávání společnosti Intel dodá servery a pracovní stanice v průběhu roku 25 společností. Na druhou generaci si ovšem budeme muset počkat až do příštího roku...
Společnost Intel Corporation oznámila (29. května 2001), že první pracovní stanice a servery založené na procesorech Intel® Itanium™ představí výrobci počítačů v červnu... Takto začíná oficiální tisková zpráva Intelu. A v čem je vlastně tato událost tak zajímavá?

Procesor Itanium je prvním procesorem z rodiny 64bitových produktů společnosti Intel a zaměřuje se na nejnáročnější podnikové a vysoce výkonné výpočetní systémy. Technologie EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing – programování pomocí explicitně paralelních instrukcí), kterou procesor Itanium podporuje, nabídne průlomové funkce umožňující zpracování dat v objemech terabajtů, urychlení zabezpečených nákupů a transakcí on-line i zpracovávání složitých výpočetních úkonů.

Systémy založené na procesorech Itanium budou podporovat čtyři operační systémy:
    • platforma Windows od společnosti Microsoft (64-bit Edition pro pracovní stanice a 64-bit Windows Advanced Server Limited Edition 2002 pro servery)
    • HP-UX 11i v1.5 od společnosti Hewlett Packard
    • AIX-5L od společnosti IBM
    • Linux (64bitové verze operačního systému Linux nabídnou společnosti Caldera International, Red Hat, SuSE Linux a Turbolinux)

Podle výsledků nezávislých testů mohou systémy založené na procesorech Itanium poskytnout u zabezpečených on-line transakcí oproti stávajícím systémům RISC až dvanáctinásobné zvýšení výkonu. Platforma Itania také díky své posílené architektuře automatické kontroly (Enhanced Machine Check Architecture) nabízí vysokou spolehlivost, jež umožňuje identifikaci, opravy a protokolování chyb v datech a zajišťuje funkce samoopravného kódu (Error-Correcting Code) a kontroly paritou. Procesory Itanium budou vybaveny rychlou vyrovnávací pamětí třetí úrovně (L3) s kapacitami 2 a 4 MB a budou k dispozici s taktovacími frekvencemi 800 a 733 MHz. Cena procesoru se bude pohybovat mezi 1177 až 4227 USD.

První 64-bitový procesor Itanium je jen jakýsi předvoj. Původně ovšem byly plány na uvedení směřovány mnohem dříve (do roku 1998) a především spojeny s 64-bitovou verzí Windows, Linuxu a HP-UX... Dalšího rozšíření rodiny IA-64 bychom se měli dočkat již v příštím roce – pod kódovým označením McKinley by se měla objevit druhá generace. Zatím se ta první prezentuje takto: frekvence 733 a 800 MHz, určena pro pracovní stanice a servery, typická velikost operační paměti 1 GB.

A jaké jsou pro Itanium vyhlídky? Vcelku potěšující, podle samotného Intel se očekává, že v tomto roce přibližně 25 výrobců výpočetní techniky uvede na trh více než 35 modelů. A produkty s těmito procesory začnou v brzké době poskytovat stovky prodejců softwaru, hardwaru a aplikací....

Prozatím se nám podařilo zjistit informace od těchto výrobců: SGI, ten takřka současně oznámil systém Silicon Graphics® 750 s OS Linux®, který by se měl objevit na trhu letos v červenci. V SGI takovéto oznámení považují za významný milník ve své roadmapě vývoje Itanium produktů pro OS Linux. Vzápětí se připojil Dell s oznámením Dell Precision(tm) Workstation 730 (postaveném na Itaniu – zpočátku pro US a později celosvětově) a IBM se serverem eServer a pracovní stanicí IntelliStation (obojí postavené na Itaniu s operačním systémem Linux). A to je jen začátek, ovšem co na to konkurence?, ta určitě také neusíná na vavřínech...


Zdroj tisková zpráva a Virtual Zone