Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak jsme intalovali víceprocesorový server pod Windows NT

9.8.2000, Zdeněk Michálek, zpráva
Jak jsme intalovali víceprocesorový server pod Windows NT
Ne že bychom radili k následování, ale občas se to hodí...
Už jste někdy instalovali víceprocesorový server pod Windows NT 4.0 ? „Brnkačka”, řekne nejeden ostřílený systémák. Problém ovšem nastane, když zákazník v rámci úsporných důvodů koupí na začátku sice multiprocesorový server, nicméně osazený jediným procesorem. Na ten server se nainstalují NTčka a spousta dalšího a nějakou tu dobu se provozuje - nejlépe tak, že jsou na něm kompletní databáze a aplikace středně velkého podniku. Pak ovšem přijde okamžik "O" a je rozhodnuto o rozšíření o další procesor. A teď nastává problém.

Procesor se nainstaluje snadno (mimochodem, pokud se jedná o Xeon a HP Netserver, pozor na to že s "běžným" Xeonem, tj. bez polepky Hewlett-Packard, se nedodává příslušný stabilizátor napětí - je třeba jej sehnat zvlášť. Pokud ovšem nemáte pár desítek tisíc navíc na to, abyste procesor pořídili "originál" od HP. Aspoň my jsme nepřišli na žádné nekompatibility a rozdíly mezi originálním "HP Xeonem" a jeho bratrem přímo od Intelu, pokud samozřejmě neberu do úvahy upevňovací křidélka u HP verze, která sice potěší, ale - pokud nemáte server umístěný zrovna v zóně ohrožené častým zemětřesením čtvrtého a vyššího stupně - zabrání asi jen ulomení dlouhých nehtů vaší sekretářky při vytahování Xeonů ze základní desky (tedy, pokud byste jí to v náhlém hnutí mysli svěřili...)

Po zapnutí počítače je už většinou POST toho názoru, že v základní desce jsou skutečně dva procesory, takže duše technika zajásá, jak vše bylo krásně jednoduché (pravda, to že tomu předcházelo stažení nového BIOSu a jeho napálení už je jaksi automatické). Nicméně modrá obrazovka NTček hlásí nekompromisně, že v desce je jediný procesor. A co teď ?

Všichni guruové, s nimiž jsem mluvil, radili jediné: reinstalaci NTček a tím pádem i všeho co je v nich. Jenže reinstalujte komplexní prostředí, co vzniklo dlouhodobou prací. Než se doberete výsledku, abyste upgradovali na rychlejší procesory.

A přesně pro tenhle účel má Microsoft utilitku, která zůstala tak nějak utajena - našel jsem na ni jediný odkaz v celé microsofťácké Knowledge Base. Jmenuje se Uni To Multiprocessor Tool a je součástí Windows NT 4.0 Resource Kit Support Tools, což je docela pěkný balíček zajímavých utilit v délce nějakých 6 MB.

Spuštění utilitky mělo velice nepříjemný neočekávaný důsledek - z disku zmizel soubor NTFS.SYS a zřejmě i pár dalších systémových souborů, což mělo za následek totální nepřístupnost diskového pole (hodně nepříjemný pocit, když zákazník má příští den vyjíždět výplaty...) Naštěstí byla k dispozici záchranná disketa, takže stačilo spustit z originálního instalačního CD Windows NT opravu, zakázat jí cokoliv dělat s registry a povolit nahradit jen těch pár změněných souborů - a po znovuaplikaci Servis Packu byl nejenom disk opět vidět, ale NTčka konečně uznaly, že počítač má dva procesory.

Instaloval: MICRONIC