Jak nastavit BIOS - Advanced BIOS Features Setup
Položka "Virus Warning" slouží k ochraně boot sektoru a partition tabulky pevných disků. Při pokusu o jejich modifikaci vyběhne varovné hlášení doprovázené nepříjemným pípáním. Pokud jste si jisti, že přístup do boot sektoru je oprávněný (třeba při instalaci operačního systému), můžete jej klávesou "Y" povolit. Pro instalaci operačního systému (zejména Windows) doporučuji "Virus Warning" vypnout, jinak se vám může stát, že instalace z neznámých důvodů zatuhne.
Položky "CPU Internal Cache" a "External Cache" povolují/zakazují L1 a L2 cache procesoru (resp. základní desky v případě L2 cache na Socket 7). Obě je vhodné zapnout, v opačném případě srazíte výkon systému na kolena. Pouze pro první Celerony (266 a 300 - bez písmenka A) je potřeba L2 cache zakázat, protože ji nemají. Cache paměti urychlují komunikaci procesoru s operační pamětí.
"Quick Power On Self Test" umožňuje zrychlit počáteční testy (POST) probíhající po zapnutí počítače, např. paměť je kontrolována jen jednou a některé testy jsou vynechány úplně. V zásadě lze rychlý test při startu povolit. Pokud se objeví problémy, může (ale taky nemusí) vám zakázaní rychlého testu pomoct objevit příčinu.
Položka "Boot Sequence" určuje pořadí bootování z disků a dalších zařízení. Pořadí "A, C" znamená, že nejprve se hledá boot sektor na disketě, pokud není nalezena disketa, hledá se boot sektor na disku C. Pokud je ovšem nalezena nebootovatelná disketa, objeví se chybová hlášení "Non system disk or disk error. Replace and strike any key when ready." Bootovat lze z diskety (případně i Zip, LS-120), pevných disků, CD-ROM mechaniky, SCSI řadiče, síťové karty. AMI BIOS řeší volbu pořadí bootování poněkud odlišně - na čtyřech řádcích lze zvolit postupně bootování až ze čtyř zařízení. Princip je však shodný s Awardem.
"Swap Floppy Drive" - umožňuje zaměnit písmena disketových mechanik. Dnes už se prakticky nepoužívá.
"Boot Up Floppy Seek" - určuje, zda je během POST testu detekováno, jestli má disketová mechanika 40 (360K mechaniky) nebo 80 stop (ostatní). Také se dnes už prakticky nepoužívá, ponechává se "Disabled".
"Boot Up NumLock Status" - zapíná/vypíná numerickou klávesnici při startu.
"Boot Up System Speed" - určuje základní rychlost systému (zapíná "Turbo"), dnes se již také nepoužívá.
"Gate A20 Option" - Gate A20 je zařízení, které adresuje paměť nad 1MB. Dříve se k jeho řízení používal pin klávesnice (volba "Normal", dnes se využívá mnohem rychlejšího způsobu - Gate A20 podporují čipsety (volba "Fast").
"Typematic Rate Setting" - určuje, zda je držení stisknuté klávesy považováno za jeden stisk (volba "Disable") nebo opakované stisknutí (volba "Enable").
"Typematic Rate (Chars/Sec)" - určuje rychlost opakování při podržení stisknuté klávesy, udává se ve znacích za sekundu ("Typematic Rate Setting" musí být povoleno).
"Typematic Delay (Msec)" - udává prodlevu před prvním opakováním znaku při držení stisknuté klávesy v milisekundách. Pokud držíte stisknutou klávesu, BIOS předá příslušný znak, pak danou dobu čeká a poté předává stisknutý znak opakovaně rychlostí nastavenou v "Typematic Rate". Stručně řečeno, "Typematic" volbami je určeno chování klávesnice při držení stisknuté klávesy.
"Security Option" - Podmiňuje naběhnutí systému a vstup do BIOSu heslem zadaným "Password Setting". Pokud heslo není zadáno, nemá toto nastavení význam. Možnosti jsou:
- System - je blokován přístup do BIOSu i bootování systému
- Setup - je blokován pouze vstup do BIOSu, systém ale nabootuje
"OS Select for DRAM > 64" - pro přístup k operační paměti nad 64MB, pouze pro OS/2.
"PCI / VGA Palette Snoop" - pro kompatibilitu se staršími MPEG ISA/VESA kartami, dnes už se prakticky nepoužívá (volba "Disabled").
"Video BIOS Shadow" - povoluje překopírování BIOSu grafické karty do RAM paměti, čímž by měl zvýšit video rychlost.
"C8000 - CBFFF Shadow/DC000 - DFFFF Shadow" - povoluje překopírování BIOSů dalších zařízení (např. SCSI řadiče) do RAM paměti.
Předchozí: Standard Setup | Pokračování: Chipset Features Setup |