Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak nastavit váš Socket 7 procesor?

27.7.1999, Janusz Bubík, zpráva
Jak nastavit váš Socket 7 procesor?
S nastavováním procesorů Intel nebyly nikdy žádné problémy. Teprve s nástupem společnosti Cyrix/IBM a AMD se začaly dít zajímavé věci. Kromě standardního násobení (multiplikátoru) 1.5, 2, 2.5, 3 a 3.5x přibylo u AMD K5 1.75x. Jednalo se vlastně o totéž co u procesorů Intel 2.5x (naštěstí). Dalším zajímavým úletem bylo prodávat procesory s označením PR - tzv. procesor rating. Jednalo se o srovnání, jak je procesor rychlý vůči Intelu P54C (tedy ještě bez MMX). Například název AMD K5/166 označoval podobnou rychlost jako Intel 166 MHz. Rychlost byla většinou o něco málo menší, ovšem FPU (integrovaný matematický koprocesor) dosahoval vesměs 50 a méně procent výkonu Intelu.

Stejnou taktiku zvolili i u Cyrixu a IBM. Po nákupu NexGenu společnosti AMD byl vyroben následník procesoru K5 - AMD K6. V AMD konečně pochopili, že Procesor Rating není to pravé. Všechny AMD K6 a jeho následnící K6-2 a K6-III se již nyní představují na skutečných rychlostech.

Relativní novinkou v oblasti Socket 7 procesorů je společnost Centaur Technology (divize IDT) vyrábějící procesory pod názvem WinChip. Tyto procesory se proslavily tím, že ačkoliv podporují MMX, jako jediné nevyžadují duální napájení. Dnes existují tři typy: WinChip - standardní MMXový procesor, WinChip 2 - MMX + podpora AMD 3DNow!, WinChip 2a - navíc oproti WinChipu 2 umí pouze jiné násobení (multiplikátor) a to 2.33x, 2.5x a 2.66x. Toto násobení samozřejmě žádná základní deska nepodporuje. Jedná se totiž pouze o nějaké interní násobení. Pokud chcete tyto procesory použít, vycházejte z tohoto převodu 2.33x = 5x a 2.66x = 5.5x. Proč se tak Centaur rozhodl, je ve hvězdách. Nastavování procesoru WinChip a WinChip 2 je stejné.

Další připravovanou novinkou je Rise mP6, který měl být již několikrát uveden. V dnešní době se již vyrábí, ovšem jeho cena je o dost dražší než srovnatelný model u Cyrixu, takže se zřejmě zatím moc neprosadí. Níže si tedy můžete prohlédnout tabulky dnes nejpoužívanějších CPU: