Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak nastavit základní desku Asus A7V (2.část)

7.12.2000, Jan Krahulec, zpráva
Jak nastavit základní desku Asus A7V (2.část)
Tentokráte se budeme blíže věnovat nastavení (v BIOSu) těchto položek položek POWER, BOOT a EXIT. Dále také přizpůsobení operačního systému pro daný čipset základní desky a vhodnost použití ovladačů.
<<<<< předchozí část <<<<<

POWER menu obsahuje hlavně nastavení šetření energie:
    • Power management – (user define, disable, min.saving, max.saving) položka nastavující základní charakteristiky spoření energie. Hodnota disable úplně vypne spoření, tzn. i v OS jako např. W98 není následně možné využít plnohodnotně spoření energie. I když OS jako jsou W98 nebo W2000 přebírají z větší části veškeré řízení nad spořením energie, může se stát, že vám nebude fungovat např. automatické vypnutí PC. Hodnoty “min.saving” a “max.saving” jsou určité přednastavené hodnoty spoření energie, které jsou spíše dobré pro informaci jak nastavit hodnoty pro nastavení “user define”, které doporučuji nastavit.
    • Video off options – (always on, suspend off) nastavení při jaké akci se monitor PC vypne, jelikož uvedený MB a jeho BIOS se snaží podporovat plně standard ACPI, nepoužívají se již hodnoty jako standby, atd. Jelikož je tato položka následně ovlivnitelná s např. W98 a W2000 je toto nastavení důležité jen pro např. DOS. Ovšem i z hlediska všeobecné funkčnosti doporučuji nastavit na suspend off.
    • Video off method – (blank screen, V/H sync+blank screen,….,DPMS off, DPMS reduce on) metoda vypnutí monitoru (hodnoty jsou seřazeny podle účinnosti). Standardně lze nechat výchozí hodnotu, neboť většina monitorů podporuje tuto metodu usnutí. Pokud by se monitor nezotavil po následném vypnutí nastavte metodu blank screen, vyzkoušejte jestli dojde k zotavení a následně pokračujte s nastavenou účinnější metodou (většinou je tento problém u starších monitorů).
    • HDD power down – (disable, 0-15minut) nastavení času pro vypnutí pevného disku. Opět tato možnost ovlivňuje nastavení jen v DOSu, ostatní vyspělé OS (W98, W2000) tuto hodnotu dovolují upravit.
    • Suspend to RAM capabilities – (auto, disable) metoda usnutí PC při kterém dojde k téměř úplnému vypnutí PC (je podporována pouze ve W98, WME a W2000), kdy aktuální poloha a obsah OS je uložen do paměti RAM. Následně po oživení se PC nastartuje o mnoho rychleji, než pokud by se standardně spouštěl. Bohužel je nutné, aby tento typ spoření energie podporovaly všechny ovladače a komponenty v PC, jinak se PC po úspěšné hibernaci neprobudí. Pokud se PC korektně nerozeběhne je nutné tuto hodnotu změnit na ”disable”.
    • CPU fan in standby mode – (on,off) Pokud se hodnota nastaví na off větráček na chladiči CPU, pokud je napájen přímo ze základní desky, při režimu standby vypne (režim standby musí být nastaven v OS – W98,atd.). Tento režim sice zajistí snížení frekvence CPU, ale stále je lepší pokud je větráček aktivní tzn. “on”.
    • Suspend mode – (disable, 30s, 1min.,…,40 min.) doba po které se aktivuje suspend mode. Tato hodnota je také ovlivnitelná s OS jako jsou W98,WME a W2000, tzn. je možné ji nastavit na hodnotu na disable.
    • PWR button <4 sec. – (soft off, suspend) nastavení reakce na přidržení power tlačítka po dobu kratší než 4 sekundy. Pokud máte 100% ověřeno fungování suspend módu a chcete pomocí tl. power PC uvést do hibernace, můžete hodnotu nastavit na suspend.
    • Power up control – nastavení obsahující submenu umožňující PC spustit na určitý podnět.
    • AC PWR loss restart - (disable, enable, previous state) nastavení reakce na výpadek proudu, ”enable” vždy po výpadku proudu spustí PC i v případě vytažení napájecího kabelu s PC, “disable” PC nikdy znovu nespustí a “previous state” hodnota si snaží zapamatovat stav před výpadkem a dle toho buď PC spustí nebo nespustí.
    • PWR Up on ext.modem act – (disable, enable) reakce na stav na COM portu pokud je externí faxmodem zapnut. “Enable” PC zbudí pokud zaregistruje reakci na COM portu, “disable” nikoliv.
    • Wake on LAN or PCI modem - (disable, enable) obdoba předchozí volby, reaguje na akce PCI modemu (příchozí hovor) nebo aktivitu vycházející ze síťové karty (např. magic paket od serveru tzv. Wake on LAN)
    • Automatic power up – (disable, everyday, by date) zapnutí dle předem nastaveného data a hodiny. “Everyday” zapne PC vždy v určenou hodinu, “by date” jen v určeném datu a hodině.
    • Hardware monitor – nastavení submenu obsahující sledování teploty CPU a MB, napájení a otáček větráčku na CPU, popř. dalších přídavných větráků napájených přímo z MB. Buď se sledování dané hodnoty může vypnout – hodnota “ignore”, nebo zapnout.

BOOT menu nastaví průběh startu PC:
    • 1. IDE hard drive – výběr disku připojeného na onboard IDE ATA/66 řadič KT133, ”default” nastavení nabízí disk umístěný na primary/master pozici.
    • 2. ATAPI CD-ROM – pokud máte v PC CD mechaniku (musí být v master pozici) je nabídnuta jako bootavací zařízení, popř. lze “disablovat”
    • 3. Removable device – (disable, floppy, ATAPI ZIP, LS-120, USB ZIP ,atd.) lze vybrat z jakého výměnného média se bude bootovat.
    • 4. Other boot device – (disable, int.18 (network), onboard ATA/100 boot device/SCSI) většinou je tato hodnota na disable, pokud máte bootovací disk připojen na ATA/100 IDA řadič Promise nastavíme třetí možnost. Int.18 se použije, pokud je v PC síťová karta podporující WakeOnLAN a chceme jej využívat. Všechny výše uvedené hodnoty lze za pomocí kláves + a – posouvat, dle toho, jakou posloupnost bootovaní chceme zachovat (např.: removable device, other boot device, atd.)
    • Plug&Play O/S – (no,yes) pokud chceme aby OS (např. W98, W2000) již neměnil IRQ přiřazené jednotlivým PCI kartám a onboard zařízením dle BIOSu nastavíme hodnotu “no” (doporučuji), pokud nastavíme hodnotu na ”yes” může OS dle libosti přednastavit jakékoliv IRQ dle vlastního algoritmu bez ohledu na BIOS.
    • Reset configuration data - (no,yes) tzv. mazání ESCD tabulky BIOSu, ve které jsou uchovány přednastavené hodnoty z hlediska PnP, pokud se mění např. IRQ v BIOSu tabulka se po následujícím bootu upraví, někdy je ovšem lepší po větší změně v BIOSu tabulku vyprázdnit, tj. nastavit na hodnotu “yes”. Při dalším bootu se opět hodnota změní na výchozí.
    • Boot virus detection – (enable, disable) antivirová kontrola boot sektoru disku, velice jednoduchý algoritmus, který nedovolí nic zapsat do boot sektoru HDD. Jelikož tato funkce je v OS nahrazena antivirovým programem a ještě může např. znemožnit reinstalaci OS, je lépe ji vypnout.
    • Quick power on self test – (enable, disable) pokud je položka nastavena na výchozí hodnotu zjednoduší se a zrychlí testovací rutiny BIOSu (tzv. POST testy) a výrazně se urychlí start PC.
    • Boot up floppy seek - (enable, disable) výchozí hodnota vynechá testování disketové mechaniky při startu PC.
    • SCSI/ATA100 boot sequences (ATA100/SCSI, SCSI/ATA100) výběr bootovací sequence dle připojení HDD. Pokud je HDD na ATA100 řadiči ponechá se výchozí hodnota, pokud je na SCSI řadiči v PCI slotu použije se druhá možnost. Pokud je bootovací HDD na onboard ATA66 IDE řadiči KT133, není tato položka důležitá.
    • Load onboard ATA BIOS - (enable, disable) pokud bootujete s HDD, který je připojen na ATA100 IDE řadič Promise, nebo máte nějaké zařízení k tomuto řadiči připojeno ponechte nastavení na ”enable”. Pokud není k ATA100 řadiči připojeno žádné zařízení změňte volbu na disable, urychlí se start PC.
    • Primary VGA BIOS - (PCI, AGP) pokud máte v PC AGP grafickou kartu, změňte hodnotu na ”AGP” jinak výchozí hodnotu neměňte.

EXIT obsahuje pouze jak má být ukončeno editování BIOSu
    • Exit saving change – ukončení editace BIOSu s uložením změněných hodnot
    • Exit discarding change - ukončení editace BIOSu bez uložením změněných hodnot
    • Load setup default – nahrání výchozích hodnot BIOSu
    • Discard change – návrat k naposledy uloženým hodnotám bez ukončení editace BIOSu
    • Save change – uložení změněných hodnot bez ukončení editace BIOSu.

    advanced
    Pro názornost obrazovka BIOSu v záložce Advanced.


    Operační systém vs. použitý čipset základní desky:

    Jedná se o tzv. patche, drivery (opravy a doplňky) pro operační systém dle použitého čipsetu. Většinou obsahují ovladače a nastavení AGP a PCI sběrnice, USB, IDE řadiče, ovladač šetření energie, atd. Tyto patche je dobré vždy použít, neboť bez nich operační systém použije jen obecné ovladače daných zařízení a následně může docházet až k tuhnutí PC, minimálně k nevyužití celého potenciálů daného čipsetu.

    Pro čipsety VIA (zahrnující i čipset KT133) vytvořila tato firma tzv. 4in1 driver (komplet čtyř úprav v jedné, unifikovaný pro OS W9x, WNT4, WME a W2000) obsahující ovladač AGP, IDE řadiče, IRQ řízení PCI a aktualizaci INF souborů z hlediska OS. Samozřejmě lze použít každou opravu zvlášť (AGP, IDE, IRQ PCI a INF). Bohužel někdy (nynější oficiální verze) 4in1 driver neobsahuje všechny nejnovější dílčí ovladače. To znamená použít 4in1 a následně ještě samotný ovladač, nebo nainstalovat každý ovladač zvlášť. Samozřejmě existuje i beta verze 4in1 ovladače, kterou lze doporučit v případě, že na PC nejsou životně důležitá data (brzy se očekává její certifikace na oficiální verzi). V následující tab. jsou uvedeny 4in1 drivery, které doporučuji použít.

    Při instalaci 4in1 ovladače se průvodce instalací dotazuje, zda chcete zapnout DMA režim pro onboard IDE řadič KT133 a v jakém módu má být nainstalován ovladač pro AGP port. Ovladač AGP je možné nainstalovat v tzv. normal mode nebo turbo mode. Normal mód podporuje pouze režim AGP1X, kdežto turbo mód umožní provozovat AGP grafickou kartu i v módu 2X a 4X. Instalaci v normal módu provádějte pouze tehdy, pokud máte neustálé problémy se stabilitou 2D a 3D grafických aplikací a nastavení hodnot AGP v BIOSu bylo již před tím optimalizováno na stabilitu. Podporu DMA režimu pro onboard IDE řadič můžete bez problémů povolit. Pokud by následně nastaly problémy s např. čtením dat z CD mechaniky lze podporu DMA přes ovládací panely vypnout.


    Ovladače pro ostatní periferie:
    Většinou se jedná hlavně o ovladače pro grafické a zvukové karty a jejich příslušenství. Pro ostatní ovladače jako např. síťové karty, faxmodemy, atd. platí použití nejnovějších oficiálních ovladačů, popř. ovladačů přímo s operačního systému. Samozřejmostí je i instalace tzv. DirectX podpory pro daný OS. Pro W98, WME a W2000 je to aktuální verze 8.0. Jelikož A7V obsahuje přídavný IDE řadič ATA100 Promise, je nutné, pokud se má používat, doinstalovat pro toto zařízení ovladač. Aktuální verze, která je v současnosti k dispozici je 160U25, popř. lze použít i nejnovější beta verzi 160U33.

    V současné době se základní desky s VIA čipsety (i ASUS A7V) potýkají s režimem AGP4X. Pokud máte AGP grafickou kartu umožňující použití AGP 4X a chcete toho využít, je nutné dodržet nastavení BIOSu, použití driveru AGP 4.03e nebo vyššího a u karet s čipem Nvidia (např. GeForce) použít ještě patch pro zprovoznění modu APG4X (fungující jen ve W2000 a W98).

    AGP4X.zip
    Pokud chcete provést kontrolu, že jste úspěšně zprovoznili AGP 4X, je dobré použít např. SW WCPU (akt.verze wcpu28cb5), který vám zobrazí aktuální používaný mód. Je samozřejmě nutné použít aktuální oficiální ovladač pro danou grafickou kartu. Aktuální zvukové PCI karty fungují na ASUSu A7V víceméně bez problémů, jen při určité mizivé konstelaci zvukové karty SB Live! a HDD připojeného na Promise ATA/100 řadiči by mohlo dojít k nefunkčnosti zvukové karty.