Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak připravit PC na DVD

3.1.2000, Jan Krahulec, zpráva
Jak připravit PC na DVD
Co všechno je potřeba k přehrávání filmů.
Stále častěji se setkáváme s pojmy DVD, DVD Video, přehrávání filmů uložených na DVD, atd. Existují dvě základní možnosti jak shlédnout film uložený na DVD. První je, že si za minimálně cca 20000 Kč koupíte stolní DVD přehrávač (vypadá velice podobně jako staré VHS přehrávače), připojíte jej k televizi a již můžete sledovat. Ovšem pokud již vlastníte PC nebo v blízké budoucnosti o něm přemýšlíte, máte ještě jednu možnost. PC vybavíte potřebnými komponentami a kromě hraní her, psaní textů, poslouchání hudby, Internetu a dalších vymožeností, které PC přináší, můžete rozšířit tyto vlastnosti i na práci s DVD.

Na co všechno je nutné se zaměřit, pokud chceme DVD Video provozovat na PC?
Samozřejmě je nutné jej vlastnit. Dle něho můžeme určit, zda použijeme tzv. HW dekódování nebo SW dekódování. Z hlediska operačního systému je nejlépe použít Windows98, popř. Windows95 nebo Windows NT4.0. Pokud máte počítač s taktem procesoru 266 Mhz a nižší, nezbude vám nic jiného než použít HW dekódování, neboli koupit tzv. DVD kit obsahující DVD-ROM mechaniku, dekódovací kartu MPEG2 a software pro obsluhu. Mezi nejznámější produkty tohoto ražení patří řada DVD Creative Labs encore Dxr s cenami od cca 9000 Kč s DPH. Nevýhodou tohoto řešení je nutnost použít jeden volný PCI slot pro dekódovací MPEG2 kartu (kartu samozřejmě nelze využít na nic jiného). Dále použitá grafická karta musí splňovat určité vlastnosti (tzv. overlay, podporu DirectX vyšších verzi v ovladači grafické karty, atd.) a ve většině případech dostanete i horší vizuální výsledek než se SW dekódováním. Dnes a v budoucnu bude trend zaměřen na SW dekódování. Rozdíl oproti předchozímu je v tom, že se pro dekódování využívá procesor PC a grafická karta (pokud obsahuje podporu DVD). Odpadá tedy nutnost speciální dekódovací karty.

Jaké podmínky je nutné dodržet pokud chceme využít SW dekódování :
  • Musíme vlastnit PC s procesorem Intel a taktem vyšším jak 266 Mhz, popř. PC s procesorem AMD a taktem více jak 300 Mhz. Dále PC musí mít AGP slot, minimálně 32 MB operační paměti RAM a alespoň 100 MB místa na pevném disku.
  • Dále DVD mechaniku připojitelnou přes SCSI nebo ATAPI rozhraní. U ATAPI verze, která je levnější a připojitelná k IDE řadiči každého PC, je nutné zajistit samostatnost na IDE kanálu (sekundárním). Důležitým ukazatelem je rychlost mechaniky. Jednorychlostní (1x neboli 1.108 kB/s) a dvourychlostní DVD mechaniky nemají dostatek přenosového pásma a nemusí umět číst některé DVD a CD standardy, tudíž jsou nevhodné. Dobrým minimem jsou 4x DVD mechaniky. Dnes nejrychlejší DVD mechaniky rotují až desetinásobnou rychlostí. Další maličkostí pro netrhané přehrávání je použití DMA ovladače k IDE řadiči základní desky. Tento ovladač zajistí malé zatížení procesoru při přenosu dat z DVD mechaniky k procesoru a možnost využít maxima výkonu procesoru k dekódování. Poslední dobrou vlastností, kterou by DVD mechanika měla mít, je tzv. region free neboli neexistence blokace proti čtení medií s jiným regionální kódem než 2 (západní a střední Evropa). Potom, pokud to podporuje i váš softwarový DVD přehrávač, si můžete bez problémů přehrát tituly koupené kdekoliv. Doporučit lze DVD mechaniky firem Toshiba, Hitachi nebo Pioneer. Ceny těchto mechanik se dnes pohybují od 3500 Kč s DPH.
  • Grafická karta do AGP slotu. Lze říci, že čím výkonnější je procesor počítače tím slabší může být grafická karta. Pro dekódování DVD bez účasti grafické karty je nutné vlastnit minimálně procesor PIII 450 Mhz. Dobrým minimem je grafická karta se 4 MB paměti a čipem ATI Rage PRO, Nvidia Riva128 nebo integrovaná karta čipsetu i810. Nejlepší podporu DVD mají dnes čipy ATI RAGE 128 (ATI RAGE 128 PRO), Matrox G400, 3Dfx Vodoo3, Nvidia Riva TNT2 (Nvidia GeForce 256). Ceny těchto karet se pohybují od 3000 Kč s DPH. U některých dražších variant grafických karet můžete obdržet i softwarový přehrávač DVD (ATI DVD Player, WinDVD, atd.), který si jinak musíte obstarat zvlášť. Při koupi je též dobré vybrat kartu s tzv. TV výstupem, neboť toto řešení vám umožní sledovat DVD Video nejen na monitoru PC, ale i na vaší televizi.
  • Z hlediska ozvučení je možno použít jakoukoliv zvukovou kartu s podporou DirectX. Takto většinou dostaneme normální stereo zvuk ze dvou reproduktorů. Ovšem zvuk na DVD je většinou zakódován do formátu AC-3, který umožňuje využít až 5+1 reproduktorů pro ozvučení a vytvořit tzv. domácí kino. V tomto případě je nutné vlastnit zvukovou kartu, která dokáže takovýto signál předat dekodéru AC-3 a ten obslouží uvedený počet reproduktorů. V praxi existuje několik variant takového řešení. Nejznámější je použití zvukové karty SB Live!, která přes digitální výstup předává signál reproduktorové soustavě s AC-3 dekodérem, např. Soundworks Desktop Theatre 5.1. Kompromisem může ještě být výstup na čtyři reproduktory (4speaker surround) připojené přímo k SB Live!, kde zvuková karta přemixuje zvuk ze signálu pro 5+1 reproduktor na 4 reproduktory. Toto řešení je levnější oproti předchozímu, neboť je možné použít víceméně jakékoliv čtyři reproduktory, ovšem je nutné aby toto podporoval používaný softwarový DVD player. Zvukové karty dnes stojí od cca 600 Kč s DPH. Použitelné stereo reproduktorové soustavy koupíme za minimálně 500 Kč s DPH. Nejlevnější variantu karty SB Live! pořídíme za 2400 Kč s DPH. Reproduktorové soustavy 5+1 s AC-3 dekodérem stojí od cca 9000 Kč s DPH a speciální čtyř reproduktorové soustavy se subwooferem pořídíme od 3000 Kč s DPH.
  • Poslední důležitou součástí je vlastní softwarový DVD player, na kterém záleží jak kvalitní bude konečný výsledek a zda nám umožní využít všechny možnosti DVD spojené s přehráváním na PC (např. region free, výstup na čtyři reproduktory, atd.). Na celosvětovém trhu je nyní něco okolo cca 20 až 30 softwarových DVD playerů. Bohužel u nás je situace dosti odlišná. Pokud nedostaneme DVD player jako součást některé grafické nebo zvukové karty je výběr omezen na několik málo typů. Nejdostupnější je ATI DVD player 3.1 (cena cca 330 Kč s DPH), který je určen ke spolupráci s ATI kartami. Lze jej upravit i pro ostatní grafické karty pomocí freeware utility, ale výsledek je o něco horší. Další možností je pokusit se pořídit player přes Internet, ale zde můžeme narazit na ne zcela úplné začlenění naší země do komerční oblasti Internetu. Ve většině případech je možné si alespoň stáhnout sharewarovou verzi playeru, která má určitá omezení, nebo, pokud budete mít štěstí, narazíte i na volně šiřitelné a upravené plnohodnotné softwarové DVD playery. Poslední možností je použít player, který je součástí Windows98 (Windows98 DVD Player), ovšem tento player patří k podprůměrným a je nutné mít nainstalován kompatibilní engine (např. CineMaster nebo DirectX Media 6). Mezi dnes nejvyspělejší patří playery založené na enginu CineMaster (mezi ně patří ATI DVD Player, CineMaster 99, atd.), PowerDVD, WinDVD player a jeho obdoby (AsusDVD) a XingDVD. Jelikož existuje vždy několik variant jednoho playeru, je dobré se ujistit zda jde o nejnovější variantu a zda zvládá funkce, které chceme. Asi nikomu by též neměla chybět utilita DVD Genie (freeware) stažitelná na adrese www.inmatrix.com. Dovolí nastavit váš player přesně na míru vašemu PC.

Závěrem bych rád uvedl vzorové PC sestavy připravené na SW dekódování DVD, vycházející z možností na našem trhu.
Konfigurace PC
reklama