Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak se vlastně na ty disky zapisuje?

24.3.2000, Emil Pavelka, zpráva
Jak se vlastně na ty disky zapisuje?
A jak vlastně vypadá taková hlavička z pevného disku?
Nad povrchem plotny se na vzduchovém polštáři vznáší hlavy(u pevných disků), nebo se tyto hlavy šinou přímo po jejím povrchu (u disket, kde otáčky dosahují 300, nebo 360 ot/min a nedochází tuďíž k takovému tepelnému efektu při tření). Tyhle hlavičky nám ve stopách, na něž jsou navedeny elektromagnetickým (disky) nebo krokovým (diskety) systémem, polarizují magnetický povrch plotny, podle polarity napětí přivedeného na zápisovou hlavu.
Nosná část plotny je z lehkého nemagnetického kovu, skla, keramiky nebo umělé hmoty. Na této nosné části je nanesena vrstva magnetická z feritu, kobaltu nebo barya. Disková hlava obsahuje vlastně hlavy tři, z nichž střední předsunutá slouží jako čtecí/zápisová a dvě následující hlavy jsou hlavy mazací. Ty ořezávají zapsanou stopu, z důvodu eliminace vzájemného ovlivňování sousedních stop. Na následujícím obrázku je to pěkně vidět.

hlavickadetail hlavy


silocarySamotná hlava je feromagnetické jádro se štěrbinou na němž jsou navinuty závity. Při změně elektrických hodnot ve vodiči, se v jádře naindukuje elektromagnetické pole, které v místě štěrbiny vyhřezne a dosáhne tak povrchu disku, aniž by se jej musela hlava fyzicky dotknout.
Před odesláním do zápisové hlavy, je požadovaná data nejdříve potřeba zakódovat, aby se dala dobře uložit a následně i přečíst. Cílem kódování je vytvoření záznamu s časovou a datovou složkou, abychom mohli při čtení jednotlivé bity správně identifikovat. Na metody kódování se podíváme.

FM (Frequency modulation) dnes už historie. Avšak je to nejjednodušší systém na pochopení činnosti (alespoň pro mne) Ke změně signálu dochází při každém časovacím impulsu a dále pak tehdy je-li hodnota datového bitu jedna.

MFM (Modified frequency modulation) Vychází z FM. Ke změně signálu však nedochází při každém časovacím impulsu, ale jen tehdy, je-li hodnota dvou datových bitů po sobě následujících nul. Tím dochází k výrazné redukci zaznamenávaných informací, což umožnilo zvýšit hustotu dat na dvojnásobek. MFM kódování používají dodnes diskety.

diagram


RLL (Run length limited) vyvinutá IBM se používá od roku 1986 je založena na tom, že jakoukoli posloupnost dat, lze definovat jako posloupnost dvou až čtyřbitových vzorů, podle převodní tabulky. Za zkratkou RLL bývají uvedena dvě čísla oddělená čárkou. Vypadá to následovně: RLL 3,9 / RLL 2,7 / RLL 1,7. Tato čísla vyjadřují rozmezí pro počet nul mezi dvojicí jedniček, Takže například u RLL 2,7 se může tento počet pohybovat v intervalu mezi dvěma a sedmi nulami.