Jak snížit spotřebu, zvýšit výkon a ztišit notebook/PC
27.12.2006, Petr Papež, článek
V dnešním článku se zaměříme na správné nastavení svého přenosného nebo stolního počítače. Podíváme se na nastavení napětí a výkonu procesoru a dalších komponent, změnu otáček ventilátorů a mnohem více. Aneb kdo by si nechtěl zahrát na notebooku o 20 minut déle a s procesorem, který má o 20°C méně?
Kapitoly článku:
- Jak snížit spotřebu, zvýšit výkon a ztišit notebook/PC
- GPU, RAM, HDD
- Hluk
- Nastavení Windows XP a další software
- Testy a závěr
Nastavení Windows XP
Upozornění: Pokud jakýmkoliv způsobem ovlivníte činnost Windows, nemusí být daná instalace nadále funkční. Pokud se Vám podaří vypnout nějakou službu/aplikaci a poté už OS nenaběhne, spusťte PC v nouzovém režimu (klávesou F8 před bootováním Windows, tzn. po POSTu) a vraťte nastavení zpět.
Tady je pár základních tipů, které vám pomůžou snížit spotřebu a zvýšit rychlost:
Po spuštění (Spuštěné aplikace po startu WinXP) – start => spustit => msconfig => záložka Po spuštění. Zde můžete vypnout aplikace, které se vám spustí po startu (většinou jako tray = vedle hodin). Typickým příkladem je quicktime, který spustí po startu operačního systému aplikaci qttask. Pokud ji nevyužíváte, můžete jí s klidným svědomím odškrtnout, spuštění systému bude rychlejší a aplikace vám nebude ubírat zbytečně výkon. Dalšími aplikacemi jsou např. Microsoft messenger, ICQ, SOUNDMAN (u integrovaných zvukových čipů Realtek), Daemon Tools (samotné mechaniky poběží i bez ovládacího software), různé druhy bezdrátových zařízení jako je bluetooth, wifi nebo infraport, Adobe Reader Speed Launch, Adobe Reader Synchronizer apod.
Služby – najdete vedle záložky Po spuštění (viz výše), ale tady nic neupravujte. K editaci těchto služeb spusťte start => spustit => „services.msc“. Zde je seznam doporučených služeb, které můžete vypnout a které ani náhodou. Služby se mohou spouštět Automaticky (Automatic), Ručně (Manual) nebo být Zakázány (Disabled). POZOR! Tady upozornění o vypínání služeb platí dvojnásob, několikrát se mi podařilo vypnout naprosto nevinně vypadající službu a systém už nenaběhl, proto si zapamatujte Vaší poslední editaci, ať jí můžete kdykoliv vrátit zpět (viz začátek „Nastavení Windows XP“).
Vypínání HDD, dispeleje a PC – ovládací panely => možnosti napájení.
Spořič obrazovky – spíše než spořič si nastavte vypínání displeje (ovládací panely => možnosti napájení). Vypnutý displej nespotřebovává elektrickou energii, spořič ano a spuštění displeje je téměř stejně rychlé.
Indexování disku – vlastnosti pevného disku => „Indexovat obsah disku a umožnit tak rychlejší vyhledávání“. Název mluví sám za sebe. Pokud jste zapomnětliví a často využíváte integrované hledaní ve Windows, nechte zapnuto, jinak můžete vypnout.
Registry – čištění pomůže počítač zbavit starých záznamů v registrech a urychlí start počítače i jeho chod. Na čištění doporučuji „jv16 PowerTools“, s nímž mám velice dobré zkušenosti. Jinou alternativou může být RegCleaner.
Spyware a viry – mazat, mazat a mazat, nic jiného. Antivirových i antispywarových programů je na trhu velké množství, ať už se jedná o shareware nebo freeware. Z freewaru lze vybrat např. Free AVG Anti-Virus nebo Avast, z antispywaru AdAware nebo Spybot.
Udržování operačního systému v kondici je pro výkon asi nejdůležitější částí a patří k tomu i občasná defragmentace a přeinstalování celého operačního systému.
Další (ne)použitelný software
Mobile meter (www.geocities.co.jp) – sledování teplot, stavu nabití baterie apod.
RightMark Memory Analyzer (RMMA, cpu.rightmark.org/download.shtml) – nastavení latencí pamětí (menší možnosti než Memset) a benchmark pamětí
Power4Gear – tento dodávaný software od Asusu na automatické přetaktování procesoru nedoporučuji používat. Zaznamenal jsem problémy s přechodem mezi stavy „ACPower“ a napájením z baterie a další problémy.
Zajímavé články
Vylepšení chlazení pomocí heatpipe a teplovodivé pasty v notebooku: overclockers.com
PIN mód (umožňuje procesoru s FSB 400MHz pracovat s FSB na 533MHz): www.notebookreview.com
Laptop Pin Mod Overclocking Guide: laptoplogic.com
Kompatibilita
Nakonec ještě pár poznámek ke kompatibilitě jednotlivých programů.
Ovladač ATKOSD vs. RMClock – ATKOSD je program na ovládání funkčních kláves od Asusu. Po instalaci programu RMClock se ATKOSD zasekává, několikrát použijete funkční tlačítka a program zamrzne. Později (třeba za minutu) „rozmrzne“ a s radostí Vám pustí všechno, co jste zvolili na funkčních klávesách za onu poslední minutu. Infarktová záležitost v případě, že jste zrovna vypnuli displej pomocí funkčních kláves, který nejde zapnout zpět. Řešením je nepoužívat funkční klávesy ve větším množství nebo nepoužívat RMClock.
PowerPlay vs. ATI Tray tools – občas se zasekne počítač při práci s ATT nebo s nastavením obrazu. Dále pokud pustíte ATT, vypnete a znovu zapnete, zamrzne počítač a pomůže mu až polechtání na tlačítku RESET. Řešení: Při práci s nastavením grafické karty vypněte ATT a naopak při používání ATT nespouštějte záložku nastavení grafické karty. Nejlepším řešením je vyhnout se používání ATT.