Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak to vypadá s disky pro Evropu ?

8.10.2001, Prokop , článek
Jak to vypadá s disky pro Evropu ?
Preference prodejů na nejbližší období, kam směřují výrobci a co je u disku úplně nej....
Tuto otázku si v posledních dnech klade snad každý obchodník zabývající se touto komoditou na již zmíněném kontinentu. Podstata otázky je pro naše území příznačná: každého a nejen „koncáka“ zajímá jen CENA (a že by to tak nemělo býti!), a proto i o ní bude řeč. Celá otázka má také tři podstatné důvody, na které je třeba brát zřetel. Nutno říci, že každý z nich je silně opodstatněný a bude mít velký vliv na prodejnost tzv. „hard“ disků na starém kontinentu:
  1. Problém s výtěžností disků u všech výrobců
  2. Problém America – nebo Bin Ladin?
  3. A nakonec česky řečeno „Vánoce“
Nyní postupně ke každému problému zvláště.

Výrobci mají společnou touhu jako uživatelé. Chtějí vyrábět disk takový, který by dostačoval úplně každému, snad i posedlým hráčům co mají na disku snad všechny hry světa. Tato touha rozpoutala i závod, kde se výrobci snaží být vždy první na momentální největší nové kapacitě - samozřejmě na světě. Aby disky nebyly obrovské, jako v dobách minulých (viz. FOTO MFM a 2,5“ o stejné kapacitě 700MB), jsou výrobci nuceni využívat maximálně možnou technologii pro hustotu záznamu (btw. toto již popisoval kolega v předešlém článku). Technologicky (ve výrobě) se tomu říká „výtěžnost dat na jednu plotnu“. Není to tedy kapacita udávaná na čtvereční palec , nýbrž na celou jednu plotnu disku. Momentální sériové maximum výroby je 40 GB/plotnu. Nutno říci, že s touto technologií mají obrovské problémy všichni renomovaní výrobci. Snaha uspět ve výrobě a zároveň v této technologii je obrovská, ale úspěšnost zatím neuspokojivá. Nic méně, pokud se výrobek nezdaří, lze jej ještě opravit a něco jako znovu naformovat na již zmíněnou kapacitu 40GB/plotnu. Ovšem tento technologický postup je finančně velmi náročný, proto se výrobci uchylují spíše k jednoduší variantě – něco jako formát na 30GB a pokud i to nelze, tak ještě menší kapacitu. Tento „zmenšující“ formát nebývá vždy pravidlem, ale téměř na 100% se provádí, když se nepovede ani druhý pokus na 40GB.


Obr a Goliáš

Z této jednoduché demonstrace lze vyčíst, proč jsou tyto disky stále tak drahé. Samozřejmě, že prodejní cena na 1GB klesá, ale zdaleka ne, tak jako u pamětí nebo jiných komodit. Víceméně se stále drží nejmenší prodávaná kapacita na stejné prodejní ceně jako před lety. Možná, jak výrobci zvládnou výrobu na 100%, klesne i cena. Ovšem pokud rychle nepřijde nová technologie.

Co se týče vlivu ceny na konec tohoto roku, bude mít bezesporu největší podíl TERORISTICKÝ útok na USA. Vypadá to zprvu nesmyslně, ale celou věc Vám snadno a logicky objasním. Výroba disku na celém světě je obecně nedostačující. Jednoduše poptávka hodně převyšuje nabídku. Tento fakt samozřejmě opět tvoří silně prodejní cenu. Pokračujme v této pravdivé situaci dále. Jak má vliv útok na USA na cenu v Evropě? Ano, správně. Byly zastaveny všechny lety do státu. Pomalu se obnovuje osobní doprava, a stále nefunguje obchodní/nákladní/komerční. Z toho jednoduše vyplývá, že v USA nepřijde momentálně ani jeden disk na zmar. Vzhledem k tomu, že za velkou louží je tak obrovský trh, o kterém si může Čech jenom zdát, nebude žádný výrobce o něj chtít přijít. Již dneska pronikají hlasy, že za poslední měsíc vše vyrobené zůstalo v Evropě, proto jakmile se otevře vzdušný koridor – veškeré zboží půjde za Atlantik (myslím, že se to bude týkat více komodit a nejen harddisků a počítačového světa) a do Evropy absolutně nic. Co bude následovat si každý přeberte sám.

Vánoce, svátky klidu a pohody. Jen Ti „Pécéčkáři“ šílí a jsou v práci/zaměstnání do pozdních ranních hodin. Určitě je ale pravdou, že si takto vydělají na provoz svého malého krámku na celý rok, protože podíl jejich tržeb za poslední dva měsíce v roce činí téměř polovinu obratu. Ale v tomto si určitě nezadají i jiné obory. K problému. Když shrnu všechny tyto insignie a přidám k tomu další velice významný „konec roku a s tím spojené Vánoce“, děsím se jediného. Bude na čem stavět nové PC. Bude vůbec čím upgradova? Asi ne. Výrobci radí jediné, nakupujte nyní, dokud je. Cena půjde nahoru a hlavně nebude! Nám asemblerům nezbývá než doufat, že náš oblíbený distributor si udělal dostatečnou zásobu na zimu (jako medvěd) a cenu nebude příliš zvyšovat. A co poradit koncovým zákazníkům: „Kupujte průběžně po celý rok, jen ne před Vánoci.“. A to se ani neodvažuji říci nahlas, že poptávku trhu ještě zvýšil fakt, že FUJITSU se vzdal tohoto boje a opouští ring. Na tento nemalý podíl trhu se vrhli stávající dravci (WD,Seagate, Quantum, atd...), tedy zase méně pro nás stálé zákazníky těchto výrobců. Nezbývá nám než doufat, ve větší úspěšnost výroby a hlavně větší objem.......