Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaká je budoucnost v oblasti pamětí?

16.11.2001, Emil Pavelka, článek
Jaká je budoucnost v oblasti pamětí?
Paměť najdeme v kde jakém elektronickém zařízení. Nejen v počítačovém průmyslu si bez její existence v různých konkrétních provedeních, život vůbec nedokážeme představit. Pozornost vývojářů pamětí je v současné době upřena především na tři základní sektory trhu.
Paměť najdeme v kde jakém elektronickém zařízení. Nejen v počítačovém průmyslu si bez její existence v různých konkrétních provedeních, život vůbec nedokážeme představit. Pozornost vývojářů pamětí je v současné době upřena především na tři základní sektory trhu. Na domácí digitální zábavu, síťové vybavení a mobilní komunikační zařízení.

V dnešní době firmy vyvíjejí paměti, pro něž by měl být vytvořen dostatečný prostor na trhu v roce 2005. Pokusíme se porovnat některé typy těchto pamětí podle základních vlastností. Po paměti chceme, abychom mohli informaci rychle uložit, rychle vyzvednout, aby měla nízkou spotřebu energie, abychom na malém prostoru uložili co možná nejvíce dat a někdy také, aby tato data zůstala uchována i po odpojení napájení (volatilita). Dalším požadavkem, je zvládnutí technologie, pomocí níž bychom byli schopni produkovat levně masové množství takové paměti.

DRAM
NOR
FeRAM
MRAM
Phase change memory
Polymer memory
STTM
Rychlost
rychlá
pomalá
rychlá
velmi rychlá
rychlá
pomalá
rychlá
Hustota integrace
vysoká
vysoká
malá
vysoká
vysoká
vysoká
vysoká
Energetická spotřeba
vysoká
nízká
velmi nízká
nízká
nízká
nízká
velmi nízká
volatilita
volatile
nonvolatile
nonvolatile
nonvolatile
nonvolatile
nonvolatile
nonvolatile
Úroveň produkce
masová
masová
Malé objemy
Ve vývoji
Ve vývoji
experimentální
experimentální

Poznámka: volatile - po odpojení napájení ztrácí uloženou informaci, nonvolatile - po odpojení napájení zachovává uloženou informaci.

Každá taková paměť je dobrá na něco jiného. DRAM je levná a dostupná, NOR je sice relativně pomalá, ale má perspektivu jako náhrada magnetických disků (z tohoto pohledu je tedy příjemně rychlá), FeRAM je dostatečně rychlá a její nízká energetická spotřeba ji směruje k mobilním zařízením, MRAM by mohla být díky vyšší rychlosti a nižších energetických nárocích náhradou DRAM. Další typy si potom své zařazení najdou podle úspěšnosti a rychlosti vývoje.


Zdroj: Nikkei