Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od JakubL
Já za tím nic nehledám, jen mi z toho plyne závěr, že na základě dat od Intelu je předčasné dělat závěry ;­)
Problém je, že k daným testům bohužel neznáme metodiku a podmínky, ve slajdech Intelu už není ani ta malá větička s odkazem na podrobnosti, co tam dříve bývala a celkově to tak nepůsobí moc věrohodně.
Ten Qualcom jsem trochu přehnal, tam je to 75 vs 132 FPS, tj o 76% víc pro Core nebo o 43% méně pro Qualcom ­(myslím, že vy jste se o sloupeček přehlédl)
Odpovědět0  0
Jasné, jem mi přijde vtipné, že Intel v jedné prezentaci uznává porážku a v druhé deklaruje, že je nejlepší, by si měli trochu sladit ty marketingové noty. A taky je podivná pozice vůci Qualkomu, tam už je rozdíl mezi prezentacemi výrazný.
Odpovědět3  0
Já tomu nerozumím, v prezentaci k uvedení Lunar Lake Intel včera sám ukázal, že v Dotě je lepší AMD, konkrétně 137 vs 132 FPS:
https:­/­/www.svethardware.cz­/intel­-lunar­-lake­-navysuje­-mtp­-na­-37­-w­-ve­-hrach­-o­-16­-prekona­-ryzen­-ai­-9­-hx­-370­/61097­/galerie­/intel­-lunar­-lake­-herni­-vykon­-vs­-amd

Očividně testovali teda jinak, když dosáhli polovičních FPS, ale maj v tom trochu guláš..
Odpovědět4  0
Se v zásadě shodneme. Já jen říkám, že v notebooku, kde je MTP­/PBP 37­/17 = 2.2x více bude pravděpodobně dosahováno plného boostu méně často než když je MTP­/PBP 37­/30 = 1.2x více prostě kvůli jinak dimezovanému chlazení.
Pokud by byly oba CPU ve stejném šasi se stejným chladičem, pravděpodobně by mězi nimi byl zanedbatelný rozdíl, pak by ale zase existence 268V nedávala moc smysl. Její hlavní výhodou je právě nižší PBP, která výrobci dovoluje udělat notebook levnější a s horším chlazením.
Odpovědět0  0
Tohle bude právě hodně záležet na konkrétním kusu notebooku a jeho výrobci. Obecně PBP nahradilo TDP a slouží k dimenzování chlazení, Intel konkrétně uvadí popis:
The time­-averaged power dissipation that the processor is validated to not exceed during manufacturing while executing an Intel­-specified high complexity workload at Base Frequency and at the junction temperature as specified in the Datasheet for the SKU segment and configuration.

Pro MTP:
The maximum sustained ­(>1s­) power dissipation of the processor as limited by current and­/or temperature controls. Instantaneous power may exceed Maximum Turbo Power for short durations ­(<=10ms­). Note: Maximum Turbo Power is configurable by system vendor and can be system specific.

Takže základ je PBP, u MTP záleží, co chlazení a další věci dovolí a taky co výrobce nastaví.
Odpovědět0  0
No v notebooku to může hrát podstatnou roli, protože pro 30W PBP musí výrobce nadimenzovat lepší chlazení než pro 17W. Takže když pak vedle sebe postavíme notebook s 288V a 268V, rozdíl tam určitě bude, hlavně při dělší záteži ­(papírově je rozdíl jen 100MHz boost cPU a 50MHz boost GPU­).
Odpovědět0  0
A jak si to vede v AVX­-512? :P
Odpovědět0  0
Jde o to, že výkon Ryzenu i Metero Lake už známe i z nezávislých testů, stejně jako jejich vzájemnou pozici vůči sobě. Pokud by byly v grafu všechny 3 CPU, už by Lunar Lake nemohl být o 31% rychlejší než Meteor Lake a zárověň o 16% rychlejší než Ryzen, protože víme, že rozdíl mezi Meteor Lake a Ryzenem je větší.
Odpovědět1  0
No tak ten v testech uváděný Lunar Lake 288V je jediný model s 30W PBP, ostatní modely mají jen 17W, takže tam bude výkon podstatně horší. A srovnání s podobně vyhnaným Metero Lake by možná dávalo smysl.
Odpovědět0  0
Mě spíš zaujalo, že se Intel vyhýbá tomu, aby byl v jednom grafu Ryzen a Meteor Lake, tam by mu to už asi nefungovalo ;)
Odpovědět2  1
Mě moc nesedí jednak ukazovaný posun vůči Meteor Lake, kde ani není srovnáváno s top modelem 185 a k tomu deklarovaný náskok nad Ryzenem, to prostě dohromady nehraje.
Odpovědět2  0
Nastěstí AMD si tohle uvědomuje a masivně teď investují do sw vývoje. Hardware mají fakt dobrý a konkurence je potřeba ;)
Odpovědět1  0
Možná by stálo za zmínku, že stoupla i spotřeba, konkrétně ­"Processor Base Power­" stouplo o 10 ­- 35% ­(nevíce stoupla u Xeon w3­-2525­). Navíc jde stále o Sapphire Rapids, který jnestačí ani na Zen 3... Xeoiny jsou u i drařší než Threadrippery. Prostě hezký PR článek dle kterého je vše zalité sluncem, ale objektivně tyto procesory moc zajímsavé nejsou.
Odpovědět8  0
Mě by zajímal ještě výkon Ryzenů 5000 po této opravě, těm by měla také přinést nějaký nárust výkonu.
Odpovědět3  0
Ono ale tohle není nic nového ani neobvyklého. Zpravidla vždy, když vyjde nová generace CPU, je ta starší výkohnější a nabízí lepší poměr cena­/výkon.
Odpovědět1  0
To je otázka. 8 jader nemusíš využít jen jednou aplikací, může tam běžet třeba 8 jednovláknových. A to už není neobvyké, dneska třeba i v prohlížeči co tab, to task.. Ano, nebude to 100% zátěž všech jader, ale s více jádry prostě bude systém svižnější a méně náýchylný na nějaké zádrhele.
Odpovědět5  0
Brát u jednojádrového výkonu jako podstatné TDP ­(či jiné nastavené limity­) a ještě dle něj usuzovat o vyšší efektivitě toho či onoho procesoru není moc vypovídající. Dnešní mobilní procesory nejsou při jednojádrové zátěži ­(narozdíl od vícevláknové­) omezeny TDP a to tak nemá na výkon velký vliv. Na nějaké relevantní srovnání bvy to chtělo měření skurečné spotřeby.
Odpovědět1  0
Není to zase tak hrozné. Herní výkon v průměru +10% ­(ComputerBase­), u aplikačního záleží dost na aplikaci ­- Zen 5 zvýšil výkon FPU a při využití VNNI či AVX­-512. Třeba v Gimpu a OpenSCADu nemá Zen 5 konkurenci ­(Phoronix­). Lepší je i výkon v AI aplikacích ­(TensorFlow ­).
Odpovědět0  0
V té statistice jsou jen samostatně prodávané procesory nebo i montované do sestav? Jako obyčejný uživatel bude muset být celkem zkušený, aby došel k závěru, že problém je fakt v CPU a to pak reklamoval. Dovedu si představit, že BFU přinese sestavu v rámci záruky do servisu, že to je ­"rozbitý­" a znalý technik pak reklamuje CPU. Jen nevím, jestli i tyhle připady tam jsou započítané, navíc je tu pak OEM kde se s tím už opravdu musí popasovat jen výrobci sestav.
Odpovědět2  0
Já věřím, že nějaký jeden pád týdně bežný uživatel úplně neřeší, navíc mu to třeba hází chybu grafické karty, tak si koupí novou tu. Horší je, že takový BFU asi ani nebude aktualizovat bios a do budoucna se to může zhoršovat.
Odpovědět4  0
U Intelu bylo HT s malými jádry už hodně komplikované ­- vždy vyvsrtávala otázka, jestli je výhodnější dát další tásk na malé jádro nebo jako druhé vlákno na velké jádro. Navíc HT zvyšovalo spotřebu víc než SMT.
Každopádně zajímavý by byl podobný test s desktopovým CPU, mobilní jsou přeci jen specifické a v desktopu to může být trochu jinak.
Odpovědět0  0
No právě, to bych taky čekal. Ale Intel ne ­- teď vydává další Raptory a navíc ještě chystá další refresh v podobě Bartlett Lake­­-S
Odpovědět3  0
Celkem odvaha Intelu vydat další Raptor, když se jim ještě nepovedlo vyřešit problémy se stabilitou. Zrovna v NASech a podobných zařízeních může být crash jednou do týdne celkem nepříjemný...
Odpovědět4  2
jj, v první chvíli jsem se lekl, k čemu teda bude těch 12 jader u Bartlett Lake­-S ;)
Odpovědět2  0
No ona se nestabilita bohužel projevuje i u nových kusů v záruce nikdy neprovozovaných jinak než s novými biosy, a to i výrobcům sestav a serverů, ještě než je vůbec stihnou prodat... Tohle je opravdu problém, který bude muset Bartlett Lake řešit a i tak už bude bojovat s pošramocenou pověstí.
Odpovědět0  0
Bohužel jak bylo zmíněno i v článku ­- nelze čekat novou architekturu a ani výrobní proces, prostě Raptor Lake ­- refresh ­- refresh. Příjemným překvapením by byla podpora AVX­-512, které by v zásade nic nebránilo, Raptor ho umí a je jen deaktivovaný kvůli malým jádrům.
Snad se aspoň Intelu podaří vyřešit nestabilitu a umírání současných Raptorů...

Jako majitel 12400F bych o připadném upgradu možná pak i uvažoval.
Odpovědět0  0
moje chyba, naskočilo mi jméno jiné architektury na A ;­) Díky za opravu.
Odpovědět2  0
Náhodou Intel to má teď vymyšlené docela dobře ­- 13 a 14. generaci v nových biosech trochu přiškrtí, díky tomu bude oproti nim vypadat Alder Lake při vydání lépa a message bude jasná ­- vyměňňte Raptor za Alder ;)
Odpovědět6  2
Nejnižší spotřebu má samozžejmně PC vypnuté, nejlépe vypojené ze zdi. Zrovna jsem to doma měřil a CPU má dokonce jen pokojovou teplotu. A test vypnutých PC jsem nenašel dokonce ani jeden, to je prostě spiknutí a blamáž!
Odpovědět2  0
Bojužel ta spotřeba Arc je pořád vysdoká. Zajímavá bude další ghenerace. Ta se ale boihužel stále odkládá....
Současný Artc je mediálně hodně tlačený, ty retesty jsou zajimavé a pokrok je znát. Ovšem na druhou stranu to není nic nového ­- i AMD a nVidia na svých ovladačích pracují a přináší mnohdy velmi zajímavé optimalizace a nárusty výkonu, jen se o nic tolik nepíše ;­)

Smutným faktem tak zůstává, že i když se o ARC docela mluví ­(i díky Intelu­), nikdo ho moc nekupuje...
Odpovědět0  0
Omlouvám se, neměl jsem na mysli téma článku, ale téma vyjádření výrobců hardwaru, AMD a nVidia ;­)
Jinak až čas ukáže, zda bude diskrétní NPU k něčemu, třeba se nakonec mobilní GPU optimalizují natolik, žer nebude potřeba a skončí v propadlišti dějin pododně jako akcelerátory fyziky.
Odpovědět4  0
Zase stejné téma, ale u NPU nejde o výkon, ale o spotřebu. Na realtime upscaling videa nebo čištění zvuku či ­"oříznutí hlavy­" v Teams při meetingu nepotřebuju mít výkonné GPU s vysokou spotřebou, ale vystačím si s NPU a navíc mi v notebooku vydrží baterka i do konce toho meetingu ;­) Je to podobné jako s dekodery a enkodéry videa, které v APU taky jsou, i když by to zvládl CPU­/GPU, ale prostě za cenu vyšší spotřeby.
Na vážnou AI práci budou samozřejmně lepší GPU. Navíc ve výkoných PC žádná NPU nejsou a v dohledné době ani nebudou. A i když v desktopu NPU náhodou jsou ­(APU Phoenix­), berru to spíš jako dobrou platformu pro vývojáře ;)
Odpovědět5  1
Tady jde o realtime upscaling přímo behem přehrávání videa. Takže takto vysokjou spotřebu máš celou dobu, co se díváš třeba na youtube ;­) A přesně na tento typ úloh má být určen NPU, aby umožnil využít AI i s rozumnou výrdží na baterii.
Odpovědět9  0
Tohle je přece jasné, že akcelerace přes GPU jer rychlejší. Hlavní účel NPU není být výkonější, ale úsporněšjší. Proto se řeší především v noteboocích a do desktopu se dostaly spíš jen jasko doplňěk ­(APU Phoenix­).
Třeba při RTX Video Super resolution ­(upscaling videa­) si grafika klidně vezme přes 100W.
Odpovědět3  0
Intel sám v minulosti prohlásil, že úprasva napájecích limitů není proti specifikaci. A celé to bylo v pohodě 5 let. Až teď, když se objevily problémy, tak to musí na někoho hodit.

Zdroj:
https:­/­/www.anandtech.com­/show­/14582­/talking­-tdp­-turbo­-and­-overclocking­-an­-interview­-with­-intel­-fellow­-guy­-therien
Odpovědět11  0
Tu MALL cache bude moci využívat i CPU. Takže bude možné ji tyužít podobně jak Infinity cache, ale také jako další cache pro CPU jako u X3D Ryzenů. I když oproti jejich cache bude pomalejší.
Nakonec jí může využít i zmíněný AI akcelerátor.
Osobně jsem celkem zvědavý, jaký to bude mít přínos ;)
Odpovědět0  0
Jsem celkem zvědavý, jak se k tomu Intel postaví u příští generace. Výrobci desek už budou asi opatrnější, tak třeba se dočkáme ­(opět­) nějaké úpravy pojmů a limitů spotřeby. Osobně bych uvítal zjednodušení, dnes má Intel nekolik limitů a navíc i několik variant. Už to, jak je teď různí výrobci v reakci na problémy narychlo různě nastavují dokazuje, jak je to celé nepřehledné.
Odpovědět5  0
Možná stojí za zmínku, že hra byla zdarma již dříve, takže mnozí jí již dávno mají ;)
Odpovědět0  0
Cist umim, ale v clanku bohuzel neni uvedeno, ze novy konektor bude i zpetne kompatibilni. Dik za vysvetleni, ale priste by to slo i bez urazek.
Odpovědět1  0
Super, zase nový konektor. Zmatek bude hlavně u zdrojů ­- hlídat si, co má teda vlastně za konektory. A kdo si už koupil nový zdroj s 12VHPWR, teď asi zalituje, protože do budoucna se stejně redukci nevyhne.
Odpovědět1  2
Tak tohle by se mělo týkat těch nejúspornějších mobilních procesorů ­(Učkové­). Ostatní by měly být opravdu nová architekturas.
Odpovědět0  0
Bohužel to zatím vypadá, že Arrow Lake nedosáhne 6GHz Raptor Lake, takže část nárustu IPC padně na snížení taktů...
Odpovědět3  0
Lepší by bylo, kdyby to vydali třeba jako RTX 4030, protože tohle s původní 3050 už fakt nemá nic společnýho...
Odpovědět1  1
Bohužel většinou jde o konfigurace stejné jako za Alder Lake a 12. řady ­- stejná konfigurace jader, stejná cache. Drobný rozdíl je jen ve vyšších taktech a spotřebě...
Odpovědět1  0
Výhoda SMS je v tom, že telefon si na signál prostě počká, přičemž ho stačí mít jen na chvíli. aby zprávu odeslal. A při tom, jak satelity krouží oblohou se nějaký dříve či později objeví ;­) Tak to koneckonců i prezentovali, že to pokrytí nebude 24­/7, ale člověk si bude muset předevěím ze začátku muset na satelit i chvíli počkat ;)
Odpovědět0  0
na 1060 jede FSR, narozdíl od DLSS ;­)

I díky tomu rozjedeš třeba Hogwarts Legacy na 1060ce na pěknejch 60fps ;­)
https:­/­/youtu.be­/iTEp3vV1S64?si=SCV4p43bkhOddMO9
https:­/­/youtu.be­/xvHk8­-ASAjo?si=YRMI7FVpK7Gd2Mch
Odpovědět0  0
Jako na fHD na low­/medium to stačí a co si budem povídat, každej nemá 8tis na 4060, což je dnes karta promovaná na fHD, jen opět s o něco vyšší cenovkou.
Když není člověk náročnej, veme za 2 tis nějakou sestavu s 4c Core i5 ­(třeba Haswell­), k tomu třeba tu 1060ku no a jak si na pc do 5tis ještě zahraje ;)
Odpovědět5  1
Docela koukám, že to nakonec vtěsnali do malého satelitu pro Falcon 9, původně se s tím počítalo až pro velké satelity pro Starship. Každopádně super věc pro někoho, kdo zapadne někde v divočině a nechce si pižlat zablokovanou ruku rybičkou a raděi by si zavolal pomoc ;­)
Odpovědět1  0
jo, to jsem možná přehnal, ale myslel jsem to, že v recenzích z roku 2022 bude karta stat výkonově úplně někde jinde.
Odpovědět0  0
ok, trochu mě zmátl závěr, ve kterém se srovnává s GTX 1650 a 1660 a naznačuje, že 3050 nahradí 1650, ale 1660 bude pořád výkonejší, jen teda už né dostupná. Nevím tedy, jakou mezeru má přesně 3050 zaplnit, spíš se ty mezery jen zvětší.
Odpovědět0  0
Pár podstatných detailů ­- kromě GTX1650 končí i ta 1660 a navíc i původní 3050 8GB. Tyhle karty maj skončit Q1 2024 a už se vyrábět nebudou. Nejde teda ani tak o novou verzi jako o sežezání a snížení nákladů té současné ­(a né poprvé­).
Tohle je past na BFU. Vygooglí si 3050 a v recenzi z rtoku 2022 se dozví, že to je super karta..
Odpovědět0  0
Celá tahle debata je zbytečná, protože jak uvadí i recenze:
https:­/­/www.notebookcheck.net­/Intel­-Meteor­-Lake­-Analysis­-Core­-Ultra­-7­-155H­-only­-convinces­-with­-GPU­-performance.783320.0.html

tak ta nízká spotřeba třeba při sledování Netflixu stejně ještě nefunguje a prý je to otázka dalších updatů.
Odpovědět1  0
"Zajímasvé­" jsou i Učkové modely, o kterých Intel moc nemluví a které jsou celkem zásadně seřezané, kromě jiného grafika zmenšená na polovinu..
Odpovědět0  0
Uvidíme, testování mobilních APU je ošidné, hodně záleží na chlazení. A systetické testy Intelu jdou, stačí se podívat na Arc, jen ty hry jsou pak horší ;)
Odpovědět0  0
Tato vysoká klidová spotřeba, kterou tyto ovladače řeěí se ale týkala specifického případu, kdy byl použit monitor s vyxsokou obnovovací frekvencí bez Freesync. V ostatních případech byla klidová spotřeba už před těmito ovladači v pořádku.
Odpovědět9  0
Nemůžou omezit úplně některé operace, třeba int8 a FP8? Pro rasterizaci stejně nejsou potřeba, jen nevím, jak tyhle operace využívá RT nebo DLSS..
Jestli jen omezí počet jader, v číně to stejně předělají na AI akrelerátory a k hráčům se téměř nedostanou...
Odpovědět4  0
Nebyla ona náhodou tahle hra v minulosti už zadartmo k mání?
Odpovědět0  0
Moc nechápu, co je na tom tak vyjmočného, prostě M.2 slot jsou 4 PCIe linky, na které jde samozřejně připojit i jakékoli jiné PCIe zařízení. To mi přijdou zajímavější experimenty s jedinou PCIe linkou na Raspberry Pi nebo ve starých PC s redukcí PCI to PCIe ;­)
Výjoda tohoto řešení je, že slot pro grafiku je zpravidla napojený přímo na CPU, takže SSD, které využije zbylé linky z tohoto slotu může být výkonější, než třeba SSD v sekundárním M.2 slotu na desce, který bývá připojen přes čipset a pomalejší linky. To platí i pro SSD připojené přes některý z dalších PCIe slotů.
Problém ovšem nasrtane, když si budu chtít vyměnit grafiku a začnu řešit, co sakra s SSD :D
Odpovědět0  0
Mě osobně nevadí, že AM4 končí, je tu už dlouho a dneska už výrobci desek naráží na problémy s podporou CPU, kdy kvůli podpoře nových stejně odstraňují podporu těch starých. By mě zahjímalo, kde by dneska vůbec ještě fungoval Bristol Ridge ­(trochu zapomenutý, ale první kousek křemíku do AM4­) ;­)
Jednou už se musí říct dost a posunout se dál. Ano, šlo by ještě několik let držet AM4 i AM5, otázka je, zda by to dávalo AMD smysl ­- podporovat 2 velmi podobné platformy, z toho jedna už má končit a navíc by si ještě vzájemně významne konkurovaly. Nebo vytvořit guláš typu AM2, AM2+, AM3, AM3+? ;­)

Navíc celá tahle debata i článek jsou naprosto bezpředmětné, protože x86 je přece mrtvé a ARM ruleZZZZZZ!!!! ­(napsal jsem to za tebe, nemáš zač :*­) :D
Odpovědět3  0
Snad budou i u nás dostupné, nariozdíl od 5600X3D.. Za mě to je super upgrade pro hráče, co mají ještě 1., 2. nebo i 3. řadu Ryzenu, ale jeěště nechtějí opouštět AM4 a měnit desku a RAM. S takovým procesorem zase pár let vydrží ;­)
Jako oproti takovému Ryzenu 1600­/2600, které jsou hodně rozšířené, bude ve hrách i ten 5500X3D znatelnej upgrade.
Další výhoda je, že oproti jiným herním procesoeům tyhle X3D opravdu moc nežerou.
Odpovědět1  0
Celý tenhle článek je o tom, že do toho ­"Lamba­" ti v základní výbavě daj HTPčko, ono to taky trochu pojede. Jen aby mohli dát hezčí cenovku ­"Již od ...­". Abys využil plnej poternciál a měl ten očekávaný zážitek, musíš si připlatit. Prostě uvadí základní model, co je jen past na BFU. Já vím, BFU si koupí laptop s Windows, inteligentní Applista si připlatí :D
Odpovědět4  0
Je hezké, jak každý zná Asimovy zákony robotiky. Že ale autor sepsal i několik povídek s přiklady, jak nefungují a jsou prakticky nepoužitelné, to už každý asi neví :D
Odpovědět3  0
Na tomto CPU je tedy zajímavý jen ten marketikgový boost uvedený v titulku, výkon stejný jako minulá generace, spotřeba jistě brutální, nic nového ;­) Už aby tu byl Arrow Lake, s tím to vypadá na konec roku 2024. 14. generace je opravdu spíše pro akcionáře než pro spotřebitele a snaha udržet vyšší ceny.
Odpovědět5  0
Takhle to je u Epyců, ale v APU má Zen4 i 4c dokoce i stejnou cache, takže IPC je opravdu identické ;)
Odpovědět0  0
Tak on koncept nejrychlejšího jádra se používá už léta, že nejvíce boostuje to nejpovedenější jádro z čipu. A i s tím byly docela problémy, aby to OS používal správně. Navíc tím mohli kotigovat kvalitu čipů. Teď, když jim ani jedno velké jádro nedosáhne potřebných taktů, nůže být takový čip k ničemu. Prostě obojí má výhody a nevýhody, s rostoucí cenou za plochu křemíku nejspíš převážily výhody více typů jader.
Odpovědět0  0
Počítám, že výkon bude ­(opět­) velmi závislý na použitých pamětech.
Odpovědět0  0
Je otázka, jak těm Zen4c jádrům říkat. ­"Usporné­" by mohlo být správně, myšleno ovšem ve smyslu úspory křemíku a ne energie ;­)
IPC mají totiž obě jádra stejné, 4c jen nedosahují takových taktů. Což ani nemusí, při MT záteži jádra stejně omezuje limit spotřeby, takže je i zbyteřné, aby všechny jádra byla schopná běžet na max taktu.
Odpovědět0  0
Už je tu i první test:
https:­/­/youtu.be­/03eY7BSMc_c?si=eEQTKuineBHcxwNs
Tam je srovnáváno i s M2 MAX s 12ti jádry ;)
Odpovědět1  0
Je hezké, jak se Intel ve své prezentaci vyhýbá srovnání s předchozí 13. generací. Core i9 13900 se tam neobjevuje vůbec. Když už náhodou srovnává, tak jde o zmíněný Core i7 1x700, kde je posun díky více jádrům znát.
Odpovědět6  0
To není moc dobrá vizitka, že Intel musí tak velké jádro s rychlou pamětí prodávat tak levně, protože herní výkon tomu prostě neodpovídá... Výkonově je karta mezi RTX3050 a RX6600.
A ta spotřeba je brutální, hlavně ve 2D a při přehrávání videa maj opravdu co dohánět.
Odpovědět1  0
jj, nejde ani tak o úsporu energie, ale hlavně úsporu křemíku ;)
Odpovědět0  0
Už to potvrzují i další úniky, že ten vzorek fakt běžel někde na 100W ;)
Odpovědět0  0
Ale já přece mluvil práve o vyzkoušení. U FSR3 může vyjít hromada testů na různém hardware, bohužel tedy většinou bez porovnání s DLSS3. Ty testy se mohou zaměřit na výkon a kvalitu, třeba nakonec konstatovat, že to má svoje linity, ale půjde to aspoň otestovat. A nemusím si kupovat novou grafiku, abych si to vyzkoušel i sám ;)
Odpovědět1  0
Tohle je o odlišném přístupu. nVidia připravuje vlastní uzavřené řešení. Připraví si hardware a software na míru, soustředí se hlavně na podporu poslední generace a ­"vymazlí­" si svoje řešení. Navíc když běží současně s vývojem hardware, má ho i rychle po uvedení na trh.
Na druhou stranu AMD tvoří ­(částečně i otevřené­) řešení s širší podporou a vyvíjí ho nejen pro svůj hardware. Takové řešení trvá vyvinout déle a nebude dosahovat takových kvalit, může být ale zase široce využíváno.

Majitel RTXx0x0 bude samozřejmně nadšen z DLSS a pro něj to je jasná volba. Pokud si ale někdo koupí třeba GTX16x0 ­(stále se prodávají­), může takový človek ocenit, že má také možnost využít upscalovaní. Možná né tak kvalitní a rychle vyvinuté, ale v danou chvíli jediné dostupné.

Za mě je dobré, že existuje obojí a zákazník si může vybrat.
Odpovědět1  0
Je hezké, že díky AMD můžu generování snímků vyzkoušet i na své RTX2060 Super ;)
Odpovědět3  0
Přesně tak, původně se čekal posun o 10­-15% u Meteor Lake a pak dalších asi 20% U Arrow lake, takže ty čísla vypadají docela nepříznivě.
Odpovědět2  0
Jako taky bych ocenil v této třídě už trochu více VRAM, ale ten ARC prostě není dobrá karta a řešení. Ta 16GB verze je podstatně dražší a tedy už konkuruje spíše 12GB grafikám. Za těch 7­-8 tis prostě ani s Intelem víc jak 8GB nedostaneš. Navíc ARC má jiný slabily ­- žere jak kráva a s výkonem do budoucna to taky nevidím, ten čip má očividně hodně much co už se ovladači zachránit nepovede.
Odpovědět2  0
Jen škoda, že Intel u 16GB ARC už ohlásil EOL a už nepřijmá další objednávky... Jo, jde sehnat od jiných výrobců, ale ten poměr cena­/výkon už je fakt špatný. Jen o něco dráž se dá sehnat 12GB 6700XT, která je výkonově zase někde jinde.
Odpovědět0  0
Pro úplný obrázek by bylo dobré doplnit ještě i cenovky a poměr cena­/výkon.. Tam 4060 vychází oproti Radeonu a Arc zase hůř.
Odpovědět4  0
Možná by se dalo dodat, že je opět zdarma, protože na Epicu už v minulosti k mání byla a tak už jí někteží z nás mají v knihovně už dávno ;)
Odpovědět3  0
Problém ARCu je, že i přes všechny ty papírové parametry a tranzistory tomu prostě herní výkon neodpovídá. Intel tak tedy musel z cenou a čip jak píšeš třídy 4080 prodává za cenu 4060 a i tak jsou tu lepší vatianty co se týče poměru cena­/výkon. Navíc i poměr spotřeba výkon je horší než konkurence...
Velké zlepšní výkonu už nastalo, ale do budoucna velké nečekám, ta arcgitektura má očividně nejaké bottlenecky, které se snad povede odstranit až s další generací.
Btw vezmeme­-li v potaz cenu, je konkurencí pro RX7600 A770 8GB, ta 16GB verze je už o dost sražší, i když stále o pomalejší..
Hezký rozbor je na Diit, kde autor také poukazuje na to, že se proti sobě moc RX7600 a Arc A770 nestaví, i když jsou přímá konkurence ;)
Odpovědět0  0
nn, tohle je jen paper launch se slajdama od nVidie, ale 4060Ti už opravdu vyšla a vyšly i nezávislé recenze.
Odpovědět1  0
Trochu postrádám nějakou zprávu o 4060Ti, která už vyšla...
Odpovědět1  0
Pornopeůmysl vždycky rád využíval nové technologie, tak to bude jistě i s AI. Jen se tedy musí zapracovat ještě na té anatomické přesnosti postav vytvořených AI ;)
Odpovědět0  0
Co si budem povídat, těžilo se pravděpodobně i na tý mojí 2060S, ale tak s tím to človek kupuje a při mojí intenzitě hraní pár hodin týdně snad ještě chvíli poslouží.
Odpovědět0  0
Já sám si nedávno koupil bazarovou RTX2060S jako upgrade z RX570. Asi za 4200 znatelný upgrade a na 1080p mi to stačí. Kdybych nechtěl GF kvůli tomu, že občas renderuju, daly by se sehnat i lepší nabídky, třeba RX5700.
Odpovědět0  0
Je sktečně pravda, že tyto desky ­"nezvládne pracovat s procesory 7x00X­"? Když se podívám na stránky výrobcu, tak např. ASUS a Gigabyte v CPU support listech uvadí u svých A620 desek i X a X3D procesory.
I Ryzen 7x00X totiž dokáží běžně pracovat se sníženým TDP v tzv ECO MODE. Něco podobného bych čekal i zde.
Odpovědět0  0
To se ale přece nevylučuje s tím, co jsem napsal. Já jen říkám, že z toho obavu nemám, protože AI bude hodně ­- ­"dobrých­" i ­"zlých­". A je jedno, jestli se takové být rozhodnou nebo tak budou vytvořené. A právě množství a rozmanitost zajistí nakonec rovnováhu, stejně jako u lidí.
Odpovědět0  0
No rozvíjet se budou, ale opět různými směry, nikdy nebudou všechny AI v harmonii spolupracovat.
Lidé se vždy bojí nových věcí. A hodně věcí se změní ­- něco k horšímu, něco k lepšímu. Ale žádná katastrofa to nebude.
Myslím, že největší nebezpečí hrozí od AI, kterou člověk vytvoří se záměrem škodit ­- ty vznikat určitě budou a tedy bude vznikat i obrana proti ním ­(stejně jako i dnes máme hackerské útoky a zabezpečení sítí­). A taková obrana může být pak stejně účinná i proti potenciální ­"zvrhlé­" AI s cílem vyhladit lidstvo, pokud by se nějaké objevila. Nakonjec nastane nějaká rovnováha, kdy se budou obránci a útočníci navzájem zkoušet a rozvíjet. Občas zaznamená dílčí úspech ten, jindy onen, nikdo nezvítezí absolutně. Stejná je dnes situace s kriminalitou, nemocemi apod.
Odpovědět0  0
Jednoduše ­- mezi těmi AI budou velké rozdíly, a to jak ve schopnostech, tak v nastavení hodnot a priorit. Už jen proto, že vyvíjí země a společnosti s různými zájmy ;­) Takže stejně, jako je nesjednotitelná lidksá společnost, bude nesjednotitelné i AI ;)
Odpovědět0  1
Ona nebude na světe jen jedna ­"SUPER AI­". Naopak vznikne monho malých AI na různé věci. Jedny AI budou konkurovat dalším AI nebo budou vzájemně spolupracovat. Nebude jen jeden přístup, jedna cesta. Spíš to bude připomínat lidskou společnost ­- taky tu není jen jeden lidský názor a pohled, ale je jich hromada a spolu něšjak koexistují. Budou tedy business AI co maj vydělávat peníze, pak policejní AI, co je budou hlídat, aby neporušovali zákony, do toho třeba i zábavné AI, kreativní AI...
Odpovědět0  2
Já bych to přirovnal spíš k první průmyslové revoluci, kdy i při ­"příliš rychlé­" jízdě vlakem se měli údajně udusit věichni cestující. Nutno však dodat, že i ta průmyslová revoluce nebyla hladká, zprvu si velcí průmyslnící mohli dělat v podstatě co chtěli a trvalo, než státy zareagovali s legislativou a nějak rozumně se nastavil třeba vztah zaměstnanec ­- zaměstnavatel. Podobné trable se dají čekat i teď.
Odpovědět8  0
Tohle nedává moc smysl. Pokud by někdo takovou výzvu vyslyšel, tak jediný efekt by byl, že by mu ujel vlak a tu AI by rozvíjeli prostě jiní...
Odpovědět9  0
U Intelu je problém, že mezi malými a velkými jádry je velký rozdíl i v architektuče, instrukcích a IPC. Není teda třeba vždy jasné, zda je pro další vlákno dobré použít malé jádro nebo třeba druhé vlákno velkého jádra ­(HT­). Kvůli tomu jsou potřeba náročné optimazace a bez nich nemusí být výkon ideální. U AMD je to spíš pokračovaní současného konceptu ­- už dnes scheduler volí pro jednovláknovou zátěž tzv. nejrychlejší jádro, pro další tasky může upřednostnit jádra z jednoho CCD nebo zátěž naopak rozkládat, aby se procesor rovnoměrně zahříval. Tohle je za mě jen další krok ­- optimalizace na úrovní křemíku pro to, jak procesor i v současnosti vlastně už funguje ;)
Odpovědět1  0
Ono říkat tomu P a E cores je zavádějící. Přijde mi lepší malá a velká jádra, neboť největší výhodou je právě úspora křemiků, a to i u Intelu, kde Atomy nejsou energeticky efektivnější ­(výkon na watt­), jsou ale hlavně menší. U AMD je hlavní rozdíl v různých maximálních taktech a cache, ale už dnešní procesory pracují s konceptem nejrychlejšího jádra, takže tohle mi přijde jen jako logická evolucee. Ani dnes nedosahují maximálního boostu a ani nemusí být schopna dosáhnout všechna jádra.
Odpovědět0  0
Ještě uvidíme, kolik těch jader nakonec bude, situace se mění každám okamžikem. Jisté je snad jen to, že více jich nebude.. :)
Odpovědět2  0
U chipletových procesorů je obecně potřeba více cache, protože procesorová jádra se spolu nemohou jednoduše bavit tak rychle, jako u monolitu. Takže tohle je jednoznačný trend a zároveň i důvod, proč má AMD už několik let ve stejné třídě větší cache než Intel. Ten s chiplety přichází až teď a také v souvislosti s nimi zvětšuhe cache.
Odpovědět1  1