Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od JakubL (2)
Ještě uvidíme, kolik těch jader nakonec bude, situace se mění každám okamžikem. Jisté je snad jen to, že více jich nebude.. :)
Odpovědět2  0
U chipletových procesorů je obecně potřeba více cache, protože procesorová jádra se spolu nemohou jednoduše bavit tak rychle, jako u monolitu. Takže tohle je jednoznačný trend a zároveň i důvod, proč má AMD už několik let ve stejné třídě větší cache než Intel. Ten s chiplety přichází až teď a také v souvislosti s nimi zvětšuhe cache.
Odpovědět1  1
Kvalita je rozporuprná ale hlavně ­- GPU při takovém přehrávání videa běží na plno a žere jako při herní zátěži, aby to stihlo spočítat. Je tedy otázka, zda neznatelný rozdíl v kvalitě stojí za tu spotřebu, až kolem 180W ­(záleží na kvalitě a rozlišení­).
Možná to do budoucna vylepší, ale teď je to za mě hezký demo, ale prakticky nepoužitelný.

Zdroj:
https:­/­/www.computerbase.de­/2023­-02­/rtx­-video­-super­-resolution­-test/
Odpovědět2  0
Závěr je jasný ­- AMD má nejlepší mobilní procesor
Odpovědět1  0
Omlouvám se, Satryx postnul ten samý test dřív..
Odpovědět0  0
Tak už vyšly testy. Ve zkratce ­- rychlejší než i9 a žerou půlku ;­)
https:­/­/www.computerbase.de­/2023­-02­/amd­-ryzen­-9­-7950x3d­-test/
Odpovědět0  1
Už jsou venku testy ;)
Odpovědět0  0
V desktopu si budeme muset počkat na Arrow Lake...
Odpovědět0  0
S APU je clovek taky odkazany na FSR. Bohuzel zadne APU neumi DLSS ;)
Odpovědět0  0
Aha, ten procesor používá nějakou proprietární architekturu. To je podstatný detail, který mi unikl a v článku bohužel zmíněn není...
Odpovědět1  0
Pro nějaké smyslupné srovnání by to chtělo porovnávat nativní Linuxové hry... Třeba nějaký Tomb Raider ;)
Odpovědět0  0
Jo, lehké podvoltování je dobrá věc, u CPU i GPU. Výrobci se musí držet konzervativnějších hodnot, aby zajistili spolehlivou funkci i různě kvalitních křemíku. I když i v tomlhe se snaží tlačit na pilu různými možnostmí automatického a už nezaručrného přetaktování, jako je TVB nebo PBO. Tento potenciál ale tedy výrobci radši než ke snížená spotřeby využívají ke zvýšení výkonu, alespoň tedy v desktopu.
Odpovědět2  0
No jak je i v článku, tyhle Tčkové ­"35W­" procesory mají skutečný limit spotřeby 106W, což je více, než mají 65W Ryzeny ­(ty mají 88W­). Ryzen kromě toho, že míň žere, tak je v MT i rychlejší ;)
Odpovědět3  0
Ty výsledky s nízkým 45W TDP jsou zajímavé především proto, že v podobné konfiguraci půjdou stejné čipy i do notebooků. Obecně ale nejde o nějakou novinku nebo specialitu MSI, i Xkové Ryzeny lze provozovat se sníženým TDP v tzv ­"ECO mode­" a naopak úsporné ­"neX­" modely se zvýšeným TDP. Největší výhodu nových ­"neX­" procesoru tedy vidím především v nižší cenovce.
Odpovědět1  0
Ty statistiky se dají interpretovat různě, někdo jiný by třeba řekl, že: ­"Ryzen 7 5800X3D se prodává více než všechna Core i9 dvou generací­"
Odpovědět1  1
Takhle malý rozdíl by se dal vysvětlit jednak chybou měření, jednak i kokrétní konfigurací jader na čipletu ­- která jsiu vynutá, která zapnutá a napojená na kterou cache.
Odpovědět0  0
On Raptor Lake teží jednak z více e­-cores a také vyšších taktů a spotřeby. Jak se ukazuje, v mobilním segmentu, kde se spotřebou nelze tak kouzlit, je přínos minimální...
Odpovědět1  0
Problém je, že tyhle ­"65W­" Intely můžou žrát dokonce víc než klasické ­"125W­" modely, záleží na nastavení desky, která to zpravidla v defaultu umožní. Prostě tenhle údaj je zbytečný a netřeba ho vůbec uvadět, protože neříká vůbec nic ­- ani to, zda je ve stejné generaci jeden procesor úspornější než jiný...
Sice si můžeš procesor nastavit tak, aby se držel limitů, potom ale zase můžeš pčestat číst takovéto fantastické články o pohádkovém výkonu.
U AMD je sice reálná spotřeba taky vyšší, ale rozhodně né skoro 4x jako u těchto procesorů...
Odpovědět0  0
Ty výsledky jsou zvláštní, tyhle ­"65W­" procesory překonávají i Káčkové modely. Byly totiž testované s vypnutým limitem spotřeby, takže to TDP je opravdu jen na papíře a ty procesory si berou i přes 250W...
Odpovědět2  1
Jinak nové Radeony zůstávají u 2x8pinu, přestože narozdíl od GeForce budou využívat PCIe gen5 do jejiž specifikace patří i tento nový napájecí konektor... Ten konektor je i menší a náchylnější na poškození při opakovaném vypojování a zapojování, no asi si s ním ještě užijeme.. :(
Odpovědět2  0
A je známo, kolik žere při přehrávání toho AV1?
Odpovědět0  0
Je důležité, kolik u toho ta karta žere. Hlavní výhodou hardwarového dekódování videa je úspora energie. Jestli si u toho ta karta veme 75W, tak to už to rovnou může dekódovat procesor... No a vzhledem k tomu, že Arc si jen ve 2D bere skoro 50W, není to úplně nereélné.
Odpovědět0  0
Pokud jde o názvosloví ­- jak říkáte procesorům Intelu? To jsou už dávno APU, ale dál se jim klidně říká CPU
Teda nikde jsem nečetl titulky ­"Nova APU Intelu..."
Odpovědět13  0
Souhlas. Tahle zpráva ú´plně nehraje se staršími zprávami, dle nichž Intel zrušil objednávky na 3nm čipy u TSMC a u Meteor Lake využije grafickou dlaždici vyrábenou 5nm, jak píšeš. Měl by také klesnout počet jednotek z původních 192 na 128 ­- což v článku ale zase uvedeno je.
Odpovědět2  0
Jak jsem psal, tohle je za me jedno mozne vysvetleni. I kdyz teda zatim neni moc moznosti, jak se podivat do vesmiru, tak bych rekl, ze o zajemce nebude nouze
Btw i SpaceX leta s platicimi zakazniky ;)
Odpovědět0  0
¨No ono je tam totiž započítáno i těch prvních 17 startů bez posádky, co probíhají už od roku 2015... Tohle je tedy teprve 5. let s posádkou.
Kdyby chtěli, určitě by mohli létat dřív než za 2 měsíce. Nic jim nebrání vyrobit víc raket a kapslí či ramp. Tohle je pro ně spíš PR než byznys. Nežíkám, že to je špatně, ale je to prostě tak... Jiné firmy zaměřující se na vesmírnou turistiku na tom chtějí skutečně vydělávat a dělat to ve velkém, což není případ Blue Origin.
Odpovědět0  0
Je zvláštní, jak málo New Shepard létá, třeba v porovnání s větším a složitějším Falconem 9 ­(ten musí mít navíc vždy i nový 2. stupeň­). Může to být buď malým zájmem ­(o čemž pochybuji­) nebo nedokážou raketu a kapsli tak rychle připravit na další start a nebo prostě a jednoduše často létat nechtějí.
Já bych čekal, že to bude jak horská dráha a bude létat třeba každý den.
Odpovědět0  0
Tohle srovnání je nějaké zvláštní. Je zde uveden jakýsí ­"4K Perf.Index­" kdy není zřejmé, jak se k němu došlo. Navíc je u originální tabulky komentář, že pro Radeony 6400 a 6500 ani nejde o měření ale o jakýsi výpočet.
Odpovědět0  0
Něco možná nové ovladače doženou, ale 20% pravděpodobně ne.
A i dle měření Intelu je výkon na úrovní RX 6400 a to si Intel vybraj jistě ty nejlepší případy....
Odpovědět1  0
Nekaž mi to, hledal jsem na těch kartách aspoň něco pozitivního :D
Odpovědět0  0
Oproti Radeonům má Arc výhodu alesponˇň v multimediální výbavě ­­(AV1­­), ale tu zase zabíjí absence HDMI 2.1, které musí být zařízeno výrobcen nejspíš pomocí dalšího čipu, což se u takto levné karty moc nevyplatí. Takže 8k HDMI zobrazovadlo nezvládne...
Má ale taky větší spotřebu. A stejně jako Radeony ­(6400­/6500­) má PCIe 4.0 x8, tak by bylo zajímavé změřit, jak moc ztrácí s PCIe 3.0, u Radenů to je podstatný.
Odpovědět0  3
Obávám se, že 6tis by bylo stále hodně, za tu cenu může mít člověk RX6500XT. Oproti Radeonům má Arc výhodu v multimediální výbavě ­(AV1­), ale tu zase zabíjí absence HDMI 2.1, které musí být zažízeno výrobcen nejspíš pomocí dalšího čipu, což se u takto levné karty moc nevyplatí. Takže 8k HDMI zobrazovadlo nezvládne...
Odpovědět0  0
Radeon RX6400 má i nižší TDP ­- 53W oproti 75W u Arc A380. Přitom využívají stejný výrobní proces.
Odpovědět2  0
Ano, pravda moje chyba. Ale jinak platí co jsem napsal.
Odpovědět0  0
V článku je uvedeno PPC a nikoliv IPC a to není to samé. U PPC ­(performance per core­) narozdíl od IPC hraje roli třeba i to, že všechna jádra se musí dělit o společnou paměťovou sběrnici, která pak při vytížení všech jáder může být úzkým hrdlem. Že je u Zen 4 větší nárust PPC v multi­-core naznačuje, že některá tato úzká hrdla se podařilo zredukovat.
Odpovědět0  0
Zen 2 je prý využitý proto, že to je poslední nativně 4 jádrová architektura a použití novější by pro 4 jádra vyžadovalo větší zásah do návrhu.
Odpovědět1  0
V těch odhadech výkonu je docela zmatek, třeba že ten nárůst 15% se spojuje s tím 5,5GHz vzorkem, přičemž nejspíš šlo o úplně jiné vzorky na jiném taktu. IPC a PPC taky není tak úplně to samé.
Odpovědět0  0
Tři roky staré TU117, tedy bez DLSS... No tak aspoň, že na tom pojede FSR ;)
Odpovědět1  0
Na Alze už jsou i české ceny:
6950 XT 35tis
6750 XT 18tis
6650 XT 13tis
Dají se sehnat i levněji a jsou i u nás skladem. Na to už si člověk odvykl :D
Odpovědět1  0
Tohle je spíš jen zajímavý pokus, ale vypovídající to není. Třeba Steam Deck má obecně pod Windows horší výkon, takže to APU ze sebe nedá maximum.. Jak říká i autor ve videu, bylo by super to zkusit i se SteamOS, který ale nejde instalovat na SD kartu jako Windows...
Jinak srovnání výkonu SteamOS­/Windows na Steam Decku je třeba tady:
https:­/­/youtu.be­/uNt_ReLwk40
Odpovědět0  0
Tak na podzim mají přijít nové grafiky a AM5 bude asi později, už kvůli DDR5... Tenhle Ryzen teda vypadá jako dobrá možnost upgradu.
Odpovědět2  0
Tak významný je hlavně nárust v případě minimálních FPS, to už může mít význam.
Odpovědět8  0
kdepak, stačil by výkon RTX3050 se spotřebou jako RTX3050 ;)
Odpovědět0  0
Na konkurenčním webu jsem četl porovnání taktů s podobnými čipy. Tam je vidět velký rozdíl, nove Intely jsou taktované velmi nízko, pokročilému procesu navzdory. A TDP je i tak vysoké.
Odpovědět0  0
Já jsem za Steam rád ­- mám tam největší knihovnu, nabízí obecně nejvíc funkcí ­(třeba Steam Cloud je super, když člověk hrává na dvou různých PC ;­) ­) a v neposlední řadě jako jeden z mála laucherů ­(vím už jen o GOG Galaxy, ale ten není nativní­) jede i na Linuxu ;)
Odpovědět1  0
Já jsem teda rád. Jesiná výhoda Bethesda Launcheru byla ta, že se na něj daly sehnat levněji klíče ­(třeba na g2a.com­). Což jde mimochodem stále, teď navíc s jistotou toho, že se ty hry zmigrují na Steam ;)
Odpovědět0  0
Tak s očakávanou reálnou cenou $400­-500 už konkuruje spíš Radeonu RX6600, který je ale rychlejší
Ten je třeba na NewEgg skladem za $456
https:­/­/www.newegg.com­/msi­-radeon­-rx­-6600­-mech­-2x­-8g­/p­/N82E16814137690?Description=rx%206600&cm_re=rx_6600­-_­-14­-137­-690­-_­-Product&quicklink=true

Bude teda fakt hodně záležet na tom, za kolik bude nakonec k sehnání...

Btw Radeon RX6600 taky využívá jen PCIe x8 linek.
Odpovědět0  0
Tak nic ti nebrání si ty takty snížit sám ;)
Odpovědět4  1
Je to sice drsný kompromis, ale když kouknu do eshopů, pod 10tis se dá sehnat stále tak 1030ka, možná s trochou stěstí 1650ka. Já mám doma v počítačích Radeony 570ky a desím se, kdyby mi nějakí klekla.. Bylo by super, kdyby na trhu byla k sehnání náhrada za starší a třeba zdechlé R570­/580 ši GF1060
Navíc když už nic jinýho, ta karta moc nežere ;)
Odpovědět0  0
Tohle bohužel není na GOG nic nového, takovéto vyjímky už existují, třeba Diablo 1.
Odpovědět1  0
Přesně tak, FSR na GeForckách normálně funguje. A docela dobře:
https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=OFJ­-q9avJJ0

Rozhodně tak neplatí co je napsáno v článku, tedy že by majitélé GeForce byli odkázání pouze na DLSS.

Odpovědět2  0
Co vím, mel by fungovat na B550 a kromě toho i na Inelech ­(Core 10000 a novější)
Odpovědět0  0
Když tak koukám na ceny těch CFexpress karet, tak ta cena tý origo XBOX už nevypadá tak hrozně ;­)
Je ale jasný, že větší výber by byl lepší, taky proto, že by takový uložiště mohlo do buboucna víc zlevnit a taky by šlo i líp sehnat.
Odpovědět0  0
Další věcí je, že ten omezovač se týká třeba konkrétně Etherea, ale jiné kryptoměny lze těžit bez omezení....
Odpovědět1  0
Ta dostupnost není tak hrozná. Na Alze skladem, na TS k odeslání zítra. Je to lepší, než když GF3060 zmizely z Alzy asi za 10 vteřin ;­)
Cena je něco jinýho, ale s tím se bohužel teď moc nenadělá...
Odpovědět0  0
U Playstationu je problém v API, nepoužívá DirectX 12­/11 ani Vulkan. Takže teoreticky možné FFX SR je, ale asi by se muselo komplet ­"přepsat­" pro API PS.
Odpovědět0  0
Omlouvám se, přehlídl jsem se. Na CZC je za nějakých 4200Kč:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Na hry ale vypadá super v týhle cenový relaci. + nějaká B560 deska do 3tis to vypadá jako super základ levnýho herního PC.
Jinak jako fandim AMD, ale pod 5 tis toho opravdu moc nemá...
Odpovědět2  0
Mě z nové 11. řady mě zaujal Core i5 11400F. Jako za ty necelý 4tis proti němu stojí jen staré Zen+ 6ti jádra. Jen nevím, na kolik vyjde deska a ta spotřeba je taky vyšší.
Moc pěknej test teď vyšel na Guruof3D:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Odpovědět2  2
Serverový Ice Lake taky vydali ;)
Odpovědět1  0
Myslíš Intel Xe­-HP? No uvidíme, já jen říkám, že Intel není jediný, kdo na letošek chystá výpočetní čipletovou grafiku ;­)
Jo a to, že se AMD a nvidia se tolik nechlubí neznamená, že nějaké prototypy nemají ;)
Odpovědět3  1
No nevím, jestli má k čipletovému GPU nejblíže Intel. Mají sice hezký prototyp, AMD by ale snad už letos mělo uvést Instinct MI200 založený také na čipletech.
Odpovědět3  1
Mě prekvapilo, že ta grafika nepůjde ani na všech Intel čipsetech ­- pujde na B460, H410, B365 a H310C. Takže i aktuální Zkové čipsety nebudou podporovány.
Odpovědět2  0
Já si takY myslím, že bez podpory na straně nVidie to nepůjde. On SAM je právě kombinace podpory MB a GPU, samotný Resizable­-BAR nestačí.
Asi proto nejsou žádné výkonostní testy ­- prostě proto, že to zatím ještě nefunguje ;)
Odpovědět0  0
Už v prezentaci k uvedení Tiger Lake se Intel chlubil výkonem svého ultrabookového procesoru až 50W i na baterii, kdežto konkurence se splhala sotva k 35W a to ještě jen při napájení ze sítě ;­) :D
Odpovědět8  0
Další motivací pro vývojáře preferovat API Microsoft DXR by mohlo být i to, že ho podporuje i nový Xbox a usnadní se tak port her ;)
Odpovědět5  0
Ono jde spíš o to, že pro porovnání procesorů ve hrách je potřeba opravdu řádný test s NAPROSTO stejnou grafikou. Takže i když unikne nějaký výsledek, tak ho není možné něšjak relevantně porovnat. Naopak takový výsledek v CB, CPU­-Z, GB se dá snadno srovnat s ostatními výsledky v databází a o výkonu i něco vypoví ;)
Odpovědět5  0
Bohužel: ­"New Cypress Cove architecture featuring Ice Lake Core architecture and Tiger Lake Graphics architecture.­"
Takže CPU vychází ze staršího Ice Lake a nikoliv Tiger Lake, jak se dosud čekalo.. Nárust IPC tak bude taky nižší.
Link na zdroj:
https:­/­/newsroom.intel.com­/news­/intels­-11th­-gen­-processor­-rocket­-lake­-s­-architecture­-detailed­/#gs.jh4bnj
Odpovědět1  0
Tak paper launch pro akcionáře by letos dát mohli ;)
Odpovědět1  0
Já bych moc nehypoval, je to pořád víceméně v souladu s tím, co se očekává, ostatně i tady se o tom psalo už loni:
https:­/­/www.svethardware.cz­/high­-endovy­-radeon­-navi­-21­-ma­-byt­-2­-vykonnejsi­-nez­-5700­-xt­/50961
Odpovědět3  0
Mechaniku ocení i ti, co si chtějí na konzoli pouštět DVD­/Blueray ;­) Když to ale vemu opačně, tak příplatek 100€ jen za mechaniku zas není úplně málo.
Odpovědět0  0
jj, když vidím ceny bazarovek na Xbox i PS, tak bych konzoli bez mechaniky taky nechtěl ;)
Odpovědět0  0
Ve Windows se tomu rika ­"optimalizace­", ale u SSD jde o pouhy TRIM. A v clanku popsana chyba nedelala nic jineho, nez ze uzivatele nabadala k optimalizaci, i kdyz nedavno probehla
Odpovědět0  0
Neříkám, že je MS svatý, ale zrovna tahle chyba je opravdu jen nafouknutá bublina plodící fantastické titulky o ­"zničených SSD­", ale ve skutečnosti nikoho neohrožuje ;)
Odpovědět1  0
O tomlhe problému vím a nastáva zpravidla u připojení SATA disku přes USB ­- tam wWindows SSD neidentifikuje jako SSD a pracuje s ním jako s HDD. Někdy je to teda vina samotných převodníků, ale dělá to i s převodníky, na kterých TRIM třeba v linuxu funguje.
To je ovšem něco jiného, než co zmíňuje článek. Chyba popsaná v článku opravdu jen dělala TRIM, navíc jen když to člověk sám akrivně odlkiknul, rozhodně nešlo o ­"ničení SSD ;)
Odpovědět0  0
Přesně tak, Windows ví, že jde o SSD a tahle ­"optimalizace­" provádí pouhý TRIM, který může Windows provadět tolikrát, kolikrát chce a nic se SSD nestane...
Odpovědět0  0
Tak A100 není myšlená na klasické FP výpočty, tam moc nevyniká. Její síla tkví v AI ;)
Odpovědět0  0
Tak ony se i ty INT32 využijí ve hrách, jinak by je nVidia v minulosti nepřidala, tenkrát avizovala asi 30% výkonový nárust. Takže s Ampere sice máme 2x víc FP32 jednotek, ale část z nich musí při hraní vykonávat i INT32 výpočty, takže nelze čekat dvojnásobný herní výkon a to ani teoreticky. Proto je to porovnání počtu jednotek ošemetné ;)
Odpovědět2  0
A jde skutečně o dvojnásobek CUDA jader? U Ampere nastala změna, že je místo FP32+int32 jednotky je FP32+FP32+? Co vím, tak stále neejsou známé detaily o architektuše, jestli byla celočíselná jednotka nahrazena nebo zachovánba ­- to by pak mělo vliv na výkon a na to, jak vypovídající je porovnávat počty jednotek Ampere­/Turing ;)
Odpovědět2  0
No jsem zvědavý, jaký to bude mít přínos. Kromě grafiky to musí podporovat i OS ­(o to se MS postará­), ale i konkrétní aplikace ­(hra­), přičemž ta by měla být i zpětně kompatibilní se systémy, které to neumí. Teprve teď se poprvé objevují SSD v oficiálních požadavcích her ;)
Odpovědět0  0
Neboj, já koukal dobře ;­) U konkrétních her nebylo srovnáváno s tou 2080Ti, u nějakého přehledu GPU zase nebylo jasné, v čem všem bylo testováno ;­) Prostě zatím markeťácká prezentace ­- jako hezký, nárust výkonu tam je, hlavně s RTX, ale pořád chci vidět recenze ;)
Odpovědět0  1
Ale v Youtube prezentaci nebyly uvedeny konkrétní modely, jen šedivý ­"Turing­" a zelený ­"Ampere­". Čísla sice podobná, asle za mě stejně zatím nic moc neříkající, spíš se už teším na recenze ;)
Odpovědět0  1
jj, zřejmně to je fake, ve slajdu jsou vidět grafické chybky a nVidia by místo ­'5248 cores­' uvedla spíš ­'5,248 CUDA cores­'.
Odpovědět0  0
Řekl bych, že po vydání Tiger Lake­-Y můžou všichni zapomenout na Intel Lakefield. Ten bude mít výhodu jedině snad jen v přeci jen menší zástavbě, poměrem výkon­/spotřebou a nejspíš i cenou ho ale Tiger zadupe do země ;)
Odpovědět1  1
Zároveň se tam ale píše i to, že s ­"Hybrid computingem­" ­(kombinace malých a velkých jader­) jsou některé instrukční sady limitované v porovnání s tím, co umí ­"velké jádro­"
EDIT ­- a také je tam výslovně napsáno, že malá i velká jádra sdílí stejné instrukční sady.

Takže když čtu mezi žádky, vychází mi to, co jsem popsal na začátku ;)
Odpovědět1  0
A nemůže to být tak, že pokročilejší instrukce jako AVX­-512, TSX­-NI a FP16 nabídnou právě jen ty varianty složené výhradně z velkých jader? To by dávalo smysl a bylo nejjednodušší na implementaci ;­)
Kdyby to šlo snadno kombinovat, mohl to nabídnout už Lakefield, který kvůli limitaci Atomových jader nezvládne ani ovyč AVX a AVX2, přestože by je velké jádro zvládlo.
Odpovědět0  0
Tak si říkám, jaký by byl v případě 8mi kanálové paměti a lepší konektivity vlastně rozdíl oproti Epycům pro pracovní stanice.. Možná jen vyšší takty TR, protože Epycy jsou přeci jen taktované konzervativněji. Pak by ale tyhle TR byly rychlejší a asi i levnější, takže AMD by konkurovalo samo sobě.. ­(opět­) :)
Odpovědět0  0
Otázka je, jestli byla použita grafika v CPU nebo dedikované Xe DG1 grafika. Měly by mít sice stejný počet jednotek, ale podstatně se liší TDP a tedy i takty, stejně jako propustnost paměti..

EDIT Tak ve videu je přímo zmíněná integrovaná ;)
Odpovědět0  0
On ten Rocket Lake tak brzy nebude, tedy pokud si pod brzo představujeme letos:
https:­/­/www.hardwaretimes.com­/intel­-11th­-gen­-rocket­-lake­-s­-and­-ice­-lake­-x­-hedt­-cpus­-reportedly­-delayed­-to­-2021­/
Na letošek Intel v desktopu ­(ami HEDT­) už zřejmně nic nechystá.
Odpovědět1  0
Právě ­- 3 měsíce do vydání. Takže grafiky už existují. Tím spíš se mi nezdá, že by měly používat paměti, o kterých nikdo neslyšel. Bral bych ještě třeba 18Gbps GDDR6, ty byly alespoň ohlášeny, ale tohle je opravdu nepravděpodobný.
A s tím vydáním to zatím vypadá přesně naopak ­- Ampere v září a Navi v říjnu ;)
Odpovědět0  0
Ach zase ty GDDR6x... To pořád čerpáme z toho jednoho tweetu? Já bych to bral s velkou rezervou, tyhle paměti oficiálně vůbec neexistují..
Třeba Samsung má momentálně v nabídce jen 16.0 Gbps GDDR6:
https:­/­/www.samsung.com­/semiconductor­/dram­/gddr6/
Odpovědět1  1
Tak Epyc má lepší konektivitu ­- 162 pcie4 linek u dualsocketu. Proto se na takového ­"GPU farmy­" hodí líp.
Odpovědět1  0
Ty GDDR6x vypadaj fakt nepravděpodobně, zvlášť v souvislosti s 21Gbps, jak je uvedeno ve zdrojovém twetu. Jak je uvedeno i v článku, žádný výrobce nic takového ani neuvedl, natož, aby to vyráběl.
Naqvíc při 320bit sběrnici tak rychlé paměti snad ani nejsou potřeba..
Odpovědět0  1
Naštěstí v OEM má Intel svý jistý. Prodaj všechno, co vyrobí. Kdyby nastavili v retail normální konkurenceschopný ceny, taky by se OEM divili, že to maj za stejnou cenu a chtěli by slevu ;­)
Odpovědět1  0
Tak současné Epycy měly i původně stát proti těmto Ice Lake Xeonům, které tu měly být už před 1,5 rokem ;)
Odpovědět1  0
Ale pokud se snažíme odhadnout IPC z testů v aplikacích, tak na ty už paměť vliv má ;)
Odpovědět0  0