No jo, na družici je podepsaná řada globálních korporátů. Dnes není problém předat noty a někdo ochotně zajistí malé, nenápadné kurvítko ;-).
Odpovědět0 1
No třeba jim to tam někdo sestřeluje. :-) Všichni kromě Rusů a Američanů měli nějakou havárii. Sonda celou dobu komunikovala a najednou přestala.
Odpovědět0 1
Melete kraviny. I Čína na měsíci přistála a dokonce dolétla zpět s 1.7kg měsíčního materiálu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Chinese_Lunar_Exploration_Program
https://en.wikipedia.org/wiki/Chang%27e_5
Je zajímavé, že měsíční hornina získaná nezávisle třemi soupeřícími zeměmi (USA, Rusko, Čína) vykazovala podobné fyzikální i chemické vlastnosti. A to včetně těch vzorků přivezených lidskou posádkou. Byly zkoumány v různých laboratořích i Evropských a nikdo z vědců nevznesl žádnou pochybnost. Ani v době studené války, kdy byl enormní tlak diskreditaci soupeře ani později.
Asi ani jedna z těchto supervelmocí nemá dost peněz na to, aby zaměstnala odborníky z internetových diskuzí.
Odpovědět2 1
Tak sa to asi nepodarilo, je mi luto. 7min po planovanom pristati je privela. Kazdopadne drzim palce aj v buducnosti.
PS: Neberte to ako sarkazmus, ale v 21 storoci mame problem pristat so sondou na mesiaci, kde nie su kladene take naroky ako na ludsku posadku. Ako to potom zvladli v 69tom?
Odpovědět3 1
Pssst... o tom se nemluví, o tom mluví jen špinaví konspirační teoretici! :-)
Odpovědět4 1
Nieedy sa použivali elektronky, tie vydržia aj 8000°C a su odolne proti žiareniu.
Lenže teraz sa použiva Kremik a ten je nevhodny, vydrži max 120°C a hociake kozmicke žiarenie ho vie velmi rychlo vyradiť.
Odpovědět1 3
Neporovnavaj bezne suciastky, military tech je uplne na inej urovni a je to niekolkokrat istene.Zadalsie v 69tom, mali palubny pocitac, ktory dnes prekonavaju aj azijske hodinky a my s vyspelou technologiou 21 storocia mame stale problem pristat. Nepovazuj to za konspiraciu, len sa chcem dopatrat toho, preco ked amici "pristavali na mesiaci akoby parkovali pred vlastnym domom", a teraz mame setsakramentsky prob pristat s obycajnym zelezom, ktore ma hranice pretazenia etc. omhoho vacsie ako ludia?
Odpovědět7 1
A nezapomente na ty skutecne nezapomenutelne zabery (predevsim video) jak se tam pánové chovají, na MĚSÍCI (!) ... Jak bezstarostně dovádí, válí se po zemi jakoby nic, jak řezají "zatáčky" v tom jejich vozíku jakoby by byli doma na svem bezpecnem dvorku a ne na ... nebezpecnem měsíci... :-).
Fakt se těším na ten BRUTALNI kontrast s tim jak se tam budou chovat a jak opatrně a pomalu a obezretně se pohybovat až tam "opět" přistanou někdy (snad) v následujících pár letech... Ty záběry bezhlavého "free" dovádění s více než půl století starou technikou (1969+) si potom určitě neporovnávejte s s těmi novými záběry (2025+), s pomalými a obezřetnými pohyby, to by nedělalo moc dobrotu :-)) ...
Odpovědět1 3
6x sfalšovali pristátie? Alebo to vlastne natočili naraz, na jeden "záťah"? A nikto to odvtedy ešte nevyniesol?
Odpovědět2 0
Tak na pristatie netreba nejak extra vykonny počitať, stači vyškomer giroskop, a kedy ktora triska ma zapnuť a kolko horieť. V tedy pristatie riadili kozmonauti.
Samozrejme je v tipne že prešlo cez 50 rokov a ludska noha sa mesiaca nedotkla, aj ked mame podstatne lepšiu techniku ako v tedy :D
Kto vie možno prvy na mesiaci skutočne budu až Činania :D
Odpovědět3 1
Na to dam krk, ze Cina bude prva, a ako vidiet z ich vesmirneho programu, tak nic nenechavaju na nahodu a vyvijaju ozaj velke usilie. USA a cela NASA, ma aspon dobry marketing, Rusko, ehm..., ESA radsej pomlcim, Japonska JAXA podobne. Fakt asi Cina, neberu ohlad na straty, neviazu ich nezmyselne konvencie etc., preto najskor budu prvi.
Odpovědět0 0