Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od JiVy (2)
Ve chvíli, kdy koupím jakýkoliv HW, přestávám sledovat vývoj jeho ceny. Nemá to žádný smysl, pouze by mi to drásalo nervy.
Pokud potřebuji upgradovat, tak hodnotím pouze kolik mne to bude stát teď nebo v budoucnu a ne to, kolik by mne to stálo před půl rokem.
Odpovědět8  0
Řečnická otázka: Co je to ppm? ;­-­)
To jenom pro měřítko, o jakých koncentracích mluvíme. Původně atmosféru Země tvořil hlavně dusík a CO2. Po vzniku fotosyntetizujících rostlin byla většina CO2 přeměněna na O2 a uhlík vázaný v biomase, odkud se postupně přesunul do vápenců, dolomitů a částečně i do uhlovodíků. Nízká hladina CO2 neznamená jenom to, že chlorofyl má málo ­'paliva­', ale i to, že stále častěji chybně váže O2 a musí to pak opravovat s využitím energie z dřívějška. Proto rostliny zařadily koncentrační mezistupeň a vyvinuly C4 ­'technologii­'. To všechno před řádově 10 miliony let, což je z geologického hlediska nedávno. Zpomalení fotosyntézy snižuje kapacitu biosféry, takže mírný nárůst koncentrací CO2 je i v našem zájmu, protože my se přizpůsobit skoro jistě dokážeme. Důležité je zastavit populační explozi a stabilizovat populaci.
Odpovědět0  0
Pokud by to byl ­'začarovaný kruh­' pouze ve smyslu pozitivní zpětné vazby, tak by se Země už dávno uvařila, zvlášť v dobách, kdy byly koncentrace CO2 o několik řádů výše, než dneska. V tom mechanismu jsou i brzdy, například to, že se vzrůstem koncentrací CO2 stoupá efektivita fotosyntézy, podobně i se vzrůstem teploty. Vyšší teploty vedou i k vyšším srážkám. Například Sahel, který v 70. letech pomalu pohlcovala Sahara, se už zase zazelenal.
Zajímavé je, že spolu s nárůstem teplot na Zemi, počátkem století, narostly teploty i na Marsu...
Problém není primárně v produkci CO2, ale v neustálém populačním růstu. Na jedné straně ve většině zemí na světě se růst už zastavil a dochází k poklesu, někde kriticky rychlému, ale na druhou stranu, ve většině afrických zemí se populace zdvojnásobuje každých 20­-30 let. Podívejte se na jejich demografické stromu. Pokud je někde 50 % populace do 20 let, znamená to jenom další exponencionální růst.
Do začátku 90. let byla klimatologie a fyzika atmosféry financována do značné míry armádou. Když skončila studená válka verze 1.0, objevila se nutnost získat peníze na supepočítače, družice a další projekty. Ty peníze dostali ti, kdo svoje žádosti dokázali zdůvodnit dostatečně katastrofickými scénáři.
Boj proti klimatické změně je i velký byznys. Nejde pouze o OZE a s nimi spojenou nutnost budovat energetickou soustavu dvojmo ­(jednou klasicky a jednou OZE­). Jde o celou řadu dalších projektů,, jako je například vynucená elektromobilita, které si vyžadují mamutí investice a tak přinášejí obrovské investiční impulzy se státními garancemi.
Odpovědět0  0
Jenže právě taková ­'zjednodušení­' komplexních modelů, jaká tu předvádíte vedou k naprostor nesmyslným závěrům. typu +75 °C.
Příroda se opravdu nechová lineárně a ta vzájemná propojení jsou komplexnější, než dokážeme reálně modelovat. Jinak bychom tu už dávno měli model schopný na základě dnešních dat zpětně modelovat klima na sto let zpátky a to zatím žádný model neumí, takže proč jim věřit předpovědi dopředu?
Opakuji, koncentrace CO2 nejsou příčinou, jsou korelované a navíc s časovým posunem. Příčinou změny koncentrací CO2 jsou primárně změny teploty oceánů.
Studoval jste fyziku atmosféry?
Víte o jaké energie se jedná?
Představa, že to ­'srovnáme do latě­' by byla legrační, kdyby nás to nestálo propad životní úrovně a rozvrat ekonomiky.
Odpovědět0  0
Z historického hlediska zažíváme nepodstatné lokální maximum.
Co je ovšem podstatné je to, že naše možnosti jsou úměrné energii, kterou dokážeme získat. V průměru každý člověk na Zemi dnes disponuje cca 90× více energií, než by dokázal vyprodukovat silou svých svalů. Utrácení energie na projekty typu DAC, možnosti lidstva omezuje.
Výkonnost společnosti a její životní úroveň jsou po celou historii lidstva úměrné dostupnosti a ceně energií, od objevu ohně, přes domácí zvířata, až po jaderné reaktory.
Pokud se podíváte na ty zuby glaciálů, můžete vidět, že minimum koncentrace CO2 stále klesalo.
Pokud jde o vliv koncentrace CO2 na teplotu, tak pouze popisuji vzájemnou provázanost, z čehož plyne korelace, ale nikoliv kauzalita.
Odpovědět0  3
Přečtěte si něco o vzniku C4 rostlin před těmi 10­-12 miliony let. Určitě je něco v nějaké té Wikipedii.
A pokud jde o ty aligátory, tak si zkuste představit, že ani ta Antarktida nebyla tam, co je dneska ;­-­)

No a pokud jde o politickou nestabilitu, tak tu nejspíš způsobí kombinace populační imploze a vojenské impotence v Evropě v konfrontaci s populační explozí v Africe.

Voda je výrazně silnější skleníkový plyn, než CO2 a ty vazby jsou daleko komplikovanější ­(teplá voda nedrží CO2 a ještě se odpařuje­).
Pokud by dorazila doba ledová, jejíž čas se z geologického hlediska blíží, budeme rádi, za každou molekulu CO2.

IMHO máme daleko závažnější problémy, než je klima. A v řešení těchto problémů nám brání odvádění pozornosti a vyhazování peněz za boj s CO2.
Odpovědět1  1
10 milionů zpátky byl život do značné míry stejný, jako je dnes. Kolísání CO2 během ledových dob šlo i pod 200 ppm a ukazuje se, že to, co život, takový, jak ho známe, opravdu ohrožuje jsou nízké hladiny CO2 a ne naopak.
Nejvýraznější vliv na klima na Zemi ­(a nejen na ní­) má aktivita Slunce.
Odpovědět2  1
Hrozí nám nedostatek CO2 v atmosféře a ne jeho přebytek.
V ledových dobách klesala koncentrace CO2 zhruba na polovinu dnešních hodnot a život se v té době dostával na hranu, Vedle toho, že CO2 zůstával rozpuštěný ve studených oceánech, poklesly srážky, protože poklesl výpar a navíc voda zůstávala zamrzlá v ledovcích, takže hladiny oceánů klesly o 100­-200 m!
Suchozemský život se přestěhoval do oblastí, dnešních suchozemských šelfů a vnitrozemí velkých kontinentů se změnilo v polopouště.
Přitom historicky byly hladiny CO2 v atmosféře o několik ŘÁDŮ vyšší a Země byla životem zaplavená. Uhlík se neváže pouze do fosilních paliv, ale také do vápenců, dolomitů a mramoru. Díky těmto procesům a fotosyntéze, která váže CO2 ze vzduchu, postupně koncentrace CO2 v atmosféře klesala, což vedlo před cca 10­-12 miliony let ke vzniku tzv. C4 rostlin, které začaly vytlačovat původní C3 varianty.
Vysoké úrovně CO2 nás tedy ohrožují výrazně méně, než hlásají módní teorie, ale vydělat se na novém státním náboženství dá, to tedy ano.
Odpovědět3  2
Nikde nejsou zmíněny prachové filtry, které mi přijdou jako zásadní pro údržbu. S kapalinou, fitinkami atd. bude mít bočnice spíše 8 kg, takže manipulace bude asi dost choulostivá. Stačí malá chybička při čištění a padající bočnice vyrve hadice z okruhu.
Mimochodem vzduch by měl proudit kolmo na lamely.
Odpovědět0  0
Stačí se podívat na video a tam je vidět jeden obří ventilátor vzadu a dva obyčejné vepředu u jedné bočnice.
Celkem mi to tedy vychází na pět ventilátorů.
Odpovědět0  0
Ve videu je zmíněno, že výrobce slibuje jakoukoliv barvu na přání. Der Bauer si přál bílou a tu dostal.
Odpovědět1  0
Pro orientaci v nabídce skříní doporučovat odkaz, kde nejnovější článek je z roku 2014 je opravdu dost mimo.
Odpovědět1  0
Poměr cena­/výkon je umělý ukazatel, který má smysl pouze tehdy, pokud porovnáváme dvě řešení se stejnou cenou, nebo stejným výkonem.
Obecně platí, že nejlepší poměr cena výkon najdeme na dolním konci žebříčku podle výkonu a naopak u nejvýkonnějších řešení bývá poměr cena­/výkon nejhorší.
Navíc nemá smysl porovnávat pouze ceny a výkon procesorů, je potřeba brát v úvahu i celý systém, tj. minimálně i MB + RAM a také určení sestavy. Jinak to vychází u základních herních sestav a úplně jinak třeba u sestav s kompletním vodním chlazením.
Odpovědět0  0
No a? Všechny planety obíhají Slunce a spolu celou sluneční soustavou putují vesmírem. Kde je v tom nějaké barycentrum, které má význam?
Odpovědět1  3
Všechny systémy objektů obíhají kolem barycentra, tady fakticky obíhají kolem sebe navzájem. Rozdíl je pouze v poměru jejich hmotností.
Odpovědět1  0
Pokud by mi odešlo starší PC a musel bych si postavit nové, tak bych o tom určitě přemýšlel.
Mám starší grafickou kartu, DDR4 paměti, zdroj atd.
Novou výkonnou GK si jen tak nekoupím a tak se dívám po kombinaci MB a CPU. No a než bych si kupoval přechodný MB pro DDR4, tak si raději koupím plnohodnotnou verzi s podporou DDR5 a počkám si, než ceny modulů DDR5 klesnou.
Odpovědět2  0
EU se spokojí i s 28 nm technologií. Pro automotive a většinu IoT to stačí. Doposud to fungovalo tak, že se stavěly nové FAB pro nejnovější technologii a poptávku po čipech postavených na starších technologiích uspokojovaly starší FAB.
Jenže jak narostla poptávka napříč všemi segmenty, to najednou nestačí a výrobci čipů stojí před dilematem, zda nové továrny stavět pro hi­-tech,, kde jsou největší zisky, nebo je orientovat na starší technologie, po kterých poptávka roste také.
Odpovědět0  0
Zásadní pro výrobu čipů jsou SPOLEHLIVÉ zdroje levné energie. Díky tomu, že výrobní cyklus čipu trvá až 6 týdnů, tak jeden blackout dokáže zničit celou produkci za šest týdnů. Nevypadá to, že Německo by toto dokázalo zajistit.
Odpovědět0  0
Apple uzavřel dohodu s Čínou a tím si zajistil přístup nejen na jejich trh, ale i čínské komponenty a pracovní sílu.
Dohoda byla tajná nejspíše nejen kvůli konkurenci, ale také kvůli ­(hloupé­) obchodní válce USA proti Číně.
Odpovědět3  0
Zdaleka nejkvalitnější, z hlediska historické věrnosti, jsou strategie od Paradox Interactive. Konkrétně Imperator, Crusader Knights, Europa Universalis, March of Eagles, Victoria a Hearts of Iron.
Odpovědět0  0
Lidé ve velkých městech, ale i v satelitech se dopraví MHD, ale problém budou mít lidé na venkově, kde se bez auta obejdou jenom těžko. Dojde k dalšímu vylidňování venkova a teprve pro rodiny s dětmi bude bydlení na venkově neřešitelný problém.
Přitom příjmy jsou korelovány s velikostí místa bydliště, takže lid z vesnic na auta prostě nedosáhnou.
Odpovědět0  0
LOL ­'Dnes ale člověk má výrazně větší vliv než příroda.­'
Lidská produkce CO2 tvoří cca 3 % v porovnání s přirozeným koloběhem CO2 v přírodě. Navíc zdaleka nejvýraznějším skleníkovým plynem je vodní pára. To mi jako výrazně větší vliv nepřijde. Tím lidský vliv nepopírám, ale je to o několik řádů komplikovanější, než primitivní počítání CO2.
Odpovědět0  0
Plyn je také jedna z papírových náhražek za uhlí. Pokud by se poctivě započítaly náklady a úniky při těžbě, stavbě plynovodů a vlastní dopravě, vyjde to s uhlím +­- nastejno.
Pokud jde o JE, ROSATOM už má dořešený uzavřený cyklus, takže stačí jedna množivá elektrárna na 8­-10 ­'obyčejných­' a vyhořelé palivo se přepracovává k novému použití.
I kdybychom měli komplet 4 bloky v Temelínu a jeden nový v Dukovanech, pořád budeme mít co prodávat. Pokud zavřeme uhelné elektrárny, bez náhrady se neobejdeme a ceny plynu poletí nahoru také.
Odpovědět0  0
Ale houby! Původní rostliny, ze kterých vznikly současné kulturní verze se v přírodě hledají jenom obtížně a přežívají pouze v okrajových nikách. A k tomu došlo dávno před tím, než se lidé dozvěděli cokoliv o genetice.
Tyto původní varienty se hledají právě proto, aby bylo možné šlechtit nové a odolnější kultivary. Často právě pomocí GMO. Před objevem GMO se rostliny šlechtily pomalu dlouhým výběrem, nebo rychleji vystavováním semen tvrdému záření.
Odpovědět0  0
Není třeba nic překopávat. I současné rostliny pružně reagují na změny koncentrací CO2 změnou hustoty průduchů na listech a současně i rychlostí růstu.
Pokud se děsíte evolučních změn fotosyntézy, přečtěte si něco o C4 rostlinách. Ty se paralelně vícenásobně objevily cca před 12 miliony let, když se koncentrace CO2 dostaly k hladině 200 ppm.
Odpovědět0  0
Teplá období, kdy nárůst teplot byl ještě výrazně vyšší zaznamenává historie a ne náhodou je zpětně nazýváme klimatickými optimy ­(rozkvět Říma, středověk do doby Karla IV. atd.­). Po ochlazení 60.­-80. let, přišlo oteplení v 90. letech. Od druhé dekády 21. století teploty fakticky stagnují.
Pokud by byla biosféra tak křehká, že by ji ohrožovalo navracení CO2 do oběhu v rozsahu cca 3­-4 % ročního objemu, který proteče biosférou, tak to by už na Zemi dávno žádná život neexistoval. Naopak platí, že vyšší koncentrace CO2 funguje jako přirozené hnojivo a ne náhodou se atmosféra ve sklenících umělo o CO2 obohacuje. Platí tedy, že vyšší koncentrace CO2 vede k vyššímu růstu biomasy. Podobně i vyšší teploty obecně vedou k nárůstu srážek, o čemž svědčí i spontánní znovuzazelenění Sahelu ­(greening­).
Naopak vymírání ledových dob nebylo způsobeno pouze zakrytím pevniny ledovci, ale současně i výrazným poklesem srážek, teplot a hlavně koncentrací CO2 ­(pod 200 ppm­), takže řádově poklesla produkce biomasy.
A mimochodem skleníkový efekt neroste lineárně s nárůstem koncentrací skleníkových plynů, zkuste si spočítat, o kolik naroste skleníkový efekt, pokud by se koncentrace CO2 zdvojnásobila. V historii Země život prosperoval i při hladinách CO2 2000 ppm a jestli život na Zemi něco může ohrozit, tak je to právě pokles pod 200 ppm ve čtvrtohorách.
Shrnuto, snižujeme si životní úroveň a ohrožujeme světovou ekonomickou stabilitu kvůli mediálním strašákům.
Odpovědět0  0
Tak s tím se dá souhlasit. To, o čem tu píši, je právě to, že NGD nám přidá problémy tam, kde bychom je mít nemuseli a nakonec nám nezbyde ENERGIE ­(ve všech smyslech toho slova­) na to, abychom problémy řešili.
Jedním z hlavních trumfů Evropy v soutěži civilizací byla mnohotvárnost. V každé zemi se daly věci řešit trochu jinak a proto šla evoluce v posledních 1000 letech v Evropě ­(později euroamerickém civilizačním okruhu­) tak rychle, že jsme technologicky a civilizačně předběhli zbytek světa. Jenže globalizace vede k unifikaci a zákazům nejen alternativní strategie, ale i toho o této strategii diskutovat. Typické jsou výroky ve smyslu ­'diskuse skončila, teď musíme co nejrychleji implementovat­' ­(přitom žádná skutečná diskuse ani neproběhla a cíle byly nastaveny na tak daleko dopředu, že neumožňují korekci.
Vždycky, když lidé získali pocit, že znají univerzální ­'řešení­' pro budoucnost a zakázali toto ­'řešení­' zpochybňovat, vedlo to ke katastrofě a naopak rozvoj nastával tehdy, kdy vítězil praktický přístup a změny se zaváděly na základě jejich všeobecné výhodnosti.
Odpovědět1  0
Klima se vždycky měnilo a měnit se bude i nadále.
Co se ovšem změnilo ve druhé polovině 20. století, je možnost klima globálně sledovat, měřit a modelovat. Jenže to je sakra drahá záležitost. Družice, superpočítače a týmy datových odborníků, to není záležitost za miliony, ba ani za jednotky miliard. Potřebné granty ovšem nezískal nikdo, kdo říkal, že se vlastně nic neděje. Pro zisk grantu je potřeba jeho naléhavost patřičně podepřít. Ještě v 80. letech bylo hlavním argumentem globální ochlazování, ale od 90. let nastoupil narativ globálního oteplování, aby byl poté, co se oteplovat přestalo, nahrazen globální klimatickou změnou.
Samozřejmě, že toto téma je lákavé i pro politiky, protože tím, že dají peníze na granty mohou prodávat, jako starost o budoucnost všech. Jenže politika má setrvačnost a když už se jednou politici začali scházet a podepisovat deklarace, tak je třeba neustále přitvrzovat.
Která strana šla do voleb s tím, že chce lidem výrazně snížit životní úroveň, zdražit energie a omezit mobilitu?
Možná Zelení a jejich volební zisk tomu odpovídal.
Takže New Green Deal byl přijat bez vědomí a proti vůli většiny obyvatel Česka a pokud by voličům byla představena pořádná dopadová analýza ­(kterou si EU pro jistotu ani nenechala udělat­), nikdy by NGD nemohl projít.
Systém, kdy se pár nevolených politiků a úředníků dohodne a pomocí EU prosadí závazky, jejichž dopad pocítí občané až po letech nemá s demokracií nic společného.
Celý NGD je postavený na finančních tlacích a motivaci velkých korporací, které, když už jednou zainvestují, tak už nedokáží couvnout. Desítky firem zkrachují a lidé přijdou o práci, ale čím hlubší krize, tím větší šance pro velké kapitálové skupiny znásobit své majetky. To je dneska hlavní hybná síla NGD a tady je ta analogie s racketeeringem naprosto na místě.
Odpovědět1  0
:­-D :­-D :­-D
Jasně, to dává logiku.
Stejně ušetří majitel hospody, když zaplatí výpalné. Rozmlácená hospoda a zlámané ruce by ho přišly mnohem dráž.
Ceny a dostupnost energií byly od pravěku základním prvkem fungující společnosti a byly rozhodující pro životní úroveň celé společnosti. Zdražování energií znamená propad životní úrovně a netvařme se, že ne.
Pokud jde o CO2, tak uhlík so po celou dobu života na Zemi deponoval do podloží. Nejen v podobě uhlí a uhlovodíků, ale zejména v podobě uhličitanů ­(vápence, dolomity, mramor atd.­). To dospělo tak daleko, že biosféra ve čtvrtohorách začala oscilovat mezi ledovými a meziledovými dobami a hladiny CO2 mezi hodnotami pod 200 ppm a nad 500 ppm.
Podívejte se na to, co se píše o C3 a C4 rostlinách, třeba vám dojde, že hodnoty C2 nad 400 ppm na úpatí sopky nejsou žádná život ohrožující hrozba.
Pouze se z boje proti jedné ze základních složek biosféry stal obří byznys, ve kterém se už ročně protáčejí biliony.
Odpovědět1  0
Jenže to by nepřineslo zisk. Takhle nasbírají dotace a příspěvky ze všech stran a potom začnou prodávat ­'poukázky­' na ušetřený CO2 všem, které jinak regulace donutí zavřít krám.
Stejným způsobem se v černých číslech drží i Tesla, ta také žije z prodeje ­'ušetřených­' emisí CO2.
Odpovědět1  0
To srovnání s kryptofarmou sedí víc, než si někdo může myslet.
DAC sice nebude produkovat coiny, ale bude produkovat záporné emise, které jsou velmi dobře prodejné také.
Odpovědět1  0
cos­(fí­) okecat moc nejde
Odpovědět1  1
Vodík se špatně skladuje ­(malé molekuly projdou všude­) a se vzduchem vybuchuje. Lepší je čpavek, ale ten je zase jedovatý a agresivní. Výroba syntetických uhlovodíků má zase velké ztráty energie.
Odpovědět3  0
Záření voda nejen pohlcuje, ale také odráží.
Každopádně se jedná o vodní rezervoár pro celý ostrov a otázkou je, co všechny ty konstrukce udělají s kvalitou té vody. To, že odpařená voda je zdrojem srážek pro okolí ­(i ranní rosa má velký význam­) je další aspekt.
Odpovědět3  0
Solární panely mají využití na střechách a zejména v izolovaných místech, kam by vést standardní rozvody bylo neekonomické.
Elektřina z FVE a VtE je při započtení nákladů na ­'skladování­' nebo vyrovnávací zdroje nejméně o dva řády dražší, než elektřina z JE. Celá lidská historie nám ukazuje, že životní úroveň je nepřímo úměrná ceně energie, kterou dokážeme získávat.
Odpovědět1  1
Solární panely zabírají krajinu a blokují tedy normální koloběh CO2 a fotosyntézu.
Pro výrobu panelů jsou nezbytné prvky vzácných zemin, jejichž zásoby jsou ještě omezenější, než zásoby uranu.
Odpovědět2  1
Jaderného paliva máme opravdu hodně. Uranu na stovky let, thoria na tisíce.
Odpovědět3  0
I kdyby byly na plováku, tak teplo budou vyzařovat do vody. Navíc to ochlazování vodou je podáváno jako jedna z výhod projektu.
Odpovědět0  0
Roli hraje i cena energie a hrozby blackoutů. Proto také zrušil Samsung svůj projekt v Německu.
Odpovědět0  0
Zdaleka ne jenom špionáže. Čína vdává na vědecký výzkum téměř 2× tolik co USA. Je sice pravda, že spoustu výzkumu v USA obstarají soukromé firmy, ale i ty se ucházejí o státní granty. Navíc Čína je kritizována za to, že málo investuje do výzkumu zelených technologií a určitě také ­'podfinancovávají­' výzkum genderových aspektů čehokoliv. Výsledkem je to, že v počtu patentů za rok sice pořád ještě vedou USA, ale Čína je jasně druhá a prudce se zlepšuje.
Odpovědět0  0
Nejvýkonnější procesory si kupují nadšenci, kteří si stavějí maximalizované sestavy. Jenže většina těch, kdo by si takový stroj chtěla stavět, to odkládá na dobu, než budou k dostání špičkové GK.
Poptávka po hi­-end procesorech tedy nebude nejspíš taková, jakou by Intel­/AMD očekávali. Je tedy otázka, kolik CPU za zvýšené ceny prodají.
Odpovědět0  0
V tomto máte samozřejmě pravdu. Problém je dlouhodobá stabilita systému. Pokud soustavné zadlužování států vede k záporným úrokovým sazbám, rostou investice do akcií a roste i riziko vzniku bublin.
Pokud by se technologie prosazovaly na trhu v konkurenci stávajících řešení, vedlo by to k pokroku. Jenže pokud se tento pokrok PLÁNUJE pomocí zákonů a regulací, ztrácí se zpětná vazba a tím efektivita systému. Zdroje jsou omezené a jejich optimální alokaci by měl zajistit trh a konkurence. Pokud trh a konkurenci omezíme regulacemi a zákony preferujícími jedno řešení na úkor jiných, je důsledkem plýtvání a ztráta efektivity. Zisky založené na umělém zvýhodňování nevýhodných řešení mohou být zajímavé, ale to nevydrží věčně. Každá bublina jednou praskne, čím větší bublina, tím větší krize.
Odpovědět2  0
To ovšem platí pouze tehdy, pokud jsou investice taženy skutečnými potřebami lidí a ne PR bublinou řízenou těmi, kdo na ní vydělávají.
Odpovědět1  0
Epidemie sice v Číně vypukla a Čína se jí musela postavit jako první, ale za pozornost stojí fakt, že přes to, že jde o nejlidnatější stát světa, tak v žebříčku zemí podle celkového počtu nakažených, dnes už uzavírá 7. desítku zemí a do konce týdne se propadne do 8.
Zatímco ve vyspělých státech Evropy a Ameriky se mluví o záporném růstu HDP, tak čínská ekonomika roste v letošním roce tempem, které odpovídá růstu EU za několik let.
Až se svět vzpamatuje z ekonomické krize, která pro většinu zemí teprve začíná, zjistíme, že karty jsou už rozdány úplně jinak, než jsme byli po léta zvyklí.
Tohle se mi rozhodně nelíbí, ale zavíráním očí před realitou, realitu nezměníme.
Odpovědět3  0
No, ve skutečnosti tu máme pravé 4K 4096 × 2160, které nabízejí ty nejdražší profesionální monitory a marketingové 4K 3860 × 2160, které se běžně používá.
Odpovědět0  0
Co to je, Obutto?
Odpovědět0  0
Jaké zatajení? Prostě ji zatím neuvedli.
Samozřejmě, že přijdou Ti verze karet, ale až poté, co začnou klesat prodeje základní řady.
Odpovědět0  1
To je, stejně jako pětka pro 10 korun ­(=5 zlatých­) ještě pozůstatek z R­-U a vídeňského slangu.
Odpovědět4  0
Vždyť už dneska používají Ctrl­-Tab a Ctrl­-Shift­-Tab. Proč to měnit?
Odpovědět4  0
Nejspíš jde o funkcionalitu, kterou dokáže využít až nová generace grafik. Nvidia si tak s předstihem může otestovat kompatibilitu ovladačů se staršími GK.
Odpovědět1  0
Nevybrečeli si to lidé obecně, ale nátlak inzertních oddělení korporací. Tedy speciálně útvarů tzv. společenské odpovědnosti.
Odpovědět1  0
Není náhoda, že stolní desky se dělají ze dřeva, ty levnější z dřevotřísky. Stačí se podívat na fotku a už mne začínají bolet šlachy v předloktí a zápěstí a to na tyto záněty nijak netrpím.
Stačí si porovnat pocit při práci s myší na skleněné a hliníkové podložce.
Jak by takový stůl vypadal po 8 hodinách práce si ani nechci přestavovat a to jsem zastánce práce v rukavicích bez prstů.
Odpovědět0  0
Každý student medicíny, nebo biologie se tuto informaci dozví v základním kurzu parazitologie. Podobně i zvídavější čtenáři populárně naučných knih o evoluční biologii, parazitologii a příbuzných tématech.
Stačí se podívat na základní model šíření infekce populací.
Odpovědět1  0
Celý článek se průběžně lehce aktualizuje, ovšem autoři nějak zapomněli aktualizovat odkaz na skříně. Nejnovější srovnávací recenze skříní je ze srpna 2014, takže mám pocit, že pokud někdo staví dneska PC, moc mu to nepomůže.
Odpovědět0  0
Doporučené skříně

Jelikož PC skříně patří mezi námi nejvíce recenzované produkty, přinášíme cca dvakrát ročně aktualizované vydání námi doporučených modelů ­(častější aktualizace není potřeba­). Ty nejzajímavější modely se snažíme podrobně otestovat, takže si u některých můžete přečíst i podrobnou recenzi: www.svethardware.cz­/doporucene­-skrine
Odpovědět0  0
Kde si mohu něco přečíst o standardu DisplayHDR 1600? Donedávna jsem znal pouze HDR 400, HDR 600 a HDR 1000.
Nová verze DisplayHDR standardu 1.1 zpřísnila a upřesnila HDR 400, HDR 600 a HDR 1000 a zavedla HDR 1400, standard HDR 1600 mi zůstal utajený.
Jinak, přesnější by bylo psát o monitoru důsledně v budoucím čase. Byl sice oficiálně představen, ale uvedení se očekává nejdříve v Q1 2020. Zatím se u nás prodává pouze o dvě generace starší předchůdce Asus ProArt PA32UC, který spolu s kalibrační sondou stojí něco přes 50 000. Letos v lednu představený Asus ProArt PA32UCX, který se měl začít prodávat před prázdninami, dosud na pulty nedorazil.
Odpovědět0  1
To si lidé mají opravdu vybírat skříně podle PĚT let starého článku? Vždyť ty skříně tam uváděné dneska už seženou nejspíš jenom v bazaru!
Odpovědět5  0
V češtině se slovo šrapnel používá pro typ munice, která vybuchuje typicky nad terénem a okolí kropí střepinami.
V angličtině se slovem shrapnel naopak označuje právě ta střepina vzniklá výbuchem šrapnelu.
Některé slovníky to automaticky a chybně překládají jako shrapnel = šrapnel, ale v SHW by to mělo být dobře, ne? ;­-)
Odpovědět0  0
Jo! A u zákazníků doma! :­-D
Odpovědět0  0
Cena by údajně měla být v rozmezí 1800 ­- 2200 €, tedy cca 50 000 Kč +­- 5000 Kč
Odpovědět0  0
Íránci nejsou Arabové!
Jsou to sice muslimové, ale etnicky jsou to Peršané.
Odpovědět0  0
Nikde jsem nenašel zmínku o tom, jestli lze monitor otočit o 90° :­-D :­-D :­-D
Odpovědět0  1
100 000?
Přidej! :­-D
Odpovědět0  0
U HDD výrobci uvádějí, že by měly pracovat ve vodorovné, případně svislé poloze. Pokládat je šikmo pod úhlem 45° mi nepřijde jako dobrý nápad nehledě na to, že skříň zabere místo pro dvě klasické skříně.
To si raději vedle PC postavím UPS.
Odpovědět0  0
Osobně si spíš myslím, že při současném růstu hodnoty bitcoinu ho k platbě za gamesky může použít jenom nějaký recesista takže bitcoinový obrat Steamu se blíží nule. Přitom jepravděpodobné, že Steam musí Bitpay platit nějaký paušál pokud nedosáhne minimálního obratu, takže jednoduše nevyužívanou službu raději zrušili, než aby na ni dopláceli.
Odpovědět0  0
Strkat reklamu lidem přímo před oči by bylo kontraproduktivní, stačí ji držet na okraji zorného pole. Podstatné je, že tato technologie umožňuje měřit účinnost reklamy, ale i jiných sdělení tím, že měří skutečný čas strávený zkoumáním jednotlivých oblastí stránky a v neposlední řadě i pořadí a preference jednotlivých částí zobrazované stránky.
Dneska reklamní agentury a zadavatelé reklam platí za tyto informace výzkumným agenturám, které jejich webové stránky testují na pečlivě vybraném, ale relativně malém vzorku populace. Pokud se technologie stane standardní součástí OS. Bude možné měřit dopady globálně, ovšem bez hlubších informací o konzumentech. Pro inzerenty je totiž stejně důležité vědět to, kam se lidé dívají, jako to, kdo se kam dívá.
Odpovědět0  0
Anketa by měla umožnit volit více odpovědí, protože nabízené možnosti nejsou exklusivní ­(disjunktní­) a třeba pro mne jsou relevantní hned tři odpovědi:

Běžně

Uplatňuji na něm jinde zakoupené kódy

Kupuji je jinde ­(GoG, Origin, ...)
Odpovědět1  0
Je Horned Owl, ne Horned Own...
Odpovědět0  0
V anketě šlo hlasovat od 23.3.2017 do 23.2.2017. Počet hlasujících: 0
Odpovědět0  0
Už si přesně nepamatuji, ale nejspíš to byla G19.
Odpovědět0  0
Právě pro ty!
Laser propálí tenkou vrstvičku na povrchu klávesy a ledka prosvítí jak původní znak, tak i ten nový, přidaný. Já jsem takhle nechal počeštit herní Logitech klávesnici. Bylo to pro známého, který dostal klávesnici jako dárek a chyběla mu čeština.
Odpovědět0  0
Nechával jsem si počeštit jednu klávesnici a stálo to 100 Kč.
Už měli ovšem hotovou šablonu. To údajně vyjde na pár stokorun. Pokud by se klávesnic prodalo víc, tak by to počeštění mělo vyjít na nějakých 150 Kč. To snad není zase taková rána, ne?
Odpovědět0  0
Českou mutaci klávesnice lze nechat vypálit laserem pod stávající popisky. Je tam místa dost. Stačí si jenom najít firmu, která to umí.
Odpovědět0  0
Hlasování v anketě máte nastevené na záporný časový interval. Hlasovat nelze!
Odpovědět0  0
Česky je to vdolek!
Odpovědět0  0
"v němž bude postupně přeměnit­" ???
"v němž bude postupně přeměňovat­" nebo ­"v němž postupně přemění"
Odpovědět0  0
Mám Kaspersky Antivirus a nedávno jsem si licenci prodloužil o další dva roky. MS mne přesto neustále vybízí k tomu, abych si nainstaloval antivirus a nabízí mi přitom MS Defender.
Odpovědět2  1
Já používám G502 od jejího vydání a jsem maximálně spokojený.
Jinak myši od Logitech používám už více než 25 let! Po MX518 jsem měl několik G9 a G9X, G700, G700S, G600 a i myši od dalších výrobců. ­(Používám střídavě 3 PC a 2 NTB­).
Odpovědět0  0
Za 0,7 Kč vyrábějí kWh i Dukovany.
Ovšem Temelín už za 1 Kč. Zato naše FVE od 6,5 Kč do 16,2 Kč ­(podle roku uvedení do provozu­).
Odpovědět0  0
Lidé začali ovlivňovat svět ve velkém už v době, kdy homo sapiens opustil Afriku. Celý proces pak akcelerovalo objevení možnosti využívat oheň a používat efektivní zbraně. Jak lidé postupovali, tak likvidovali původní faunu a později s rozvojem zemědělství přinášeli i nové rostliny, To všechno vedlo ke změně charakteru krajiny.
Pouze v Africe, kde lidé žili dlouho spolu s původní faunou, došlo k postupnému vzájemnému přizpůsobení se.
Odpovědět0  0
Teoreticky by výkon měl růst s druhou mocninou, tedy 4× a ne 2×. Architektura čipů je 2D a ne 1D. Pokud by byla 3D, měl by výkon růst teoreticky 8×. To je ovšem omezeno ohledy na minimální vzdálenost vodičů atd. To reálný nárůst snižuje. Na druhou stranu ve prospěch růstu výkonu by měl mluvit i pokrok v architektuře čipů.
Odpovědět0  0
Článek je výborný, ale omlouvám se, za grammar nacismus, percentil je mužského rodu. Snad už si tohle nepřečte nikdo jiný, než autor ;­-)
Odpovědět1  0
JJ do NTB SSD+hybridní a 4×3,5­" HDD v externím úložišti na WiFi síti.
Odpovědět0  0
Nemá smysl se pokoušet v jedné komplikované otázce postihnout celou složitou realitu. Je pak těžké najít tu jedinou ­"správnou­" odpověď. Pro příště se přimlouvám za několik jednoduchých otázek a pro preference jsou výstižnější škály, které nám umožní preferenci volit na škále, třeba 1­-7.
Odpovědět3  1
Šmírování ve sprše? ;­-)
Odpovědět0  0
Jedná se o marketingového ředitele, tedy odborníka na reklamu a PR. O technologiích ví jenom to, co se dá nacpat do reklamy. Řeči takovýchto lidí nelze brát vážně, protože to jsou přesně ti lidé, kteří 24 hodin denně vymýšlejí finty, kterými chtějí svoje zboží lidem vnutit.
Odpovědět1  0
Ten návrh je šílený, ale bylo by dobré používat správná jména. Maďarský premiér se jmenuje Viktor Orbán, ne Orbany.
Odpovědět0  0
Cílem je vytvořit nový byznys. Jednak přemluvit frikulíny k nákupu nových hraček a jednak tím vytvořit nový tržní kanál. Chytrá lednička by mohla monitorovat potraviny a automaticky objednávat nové. IMHO jde o další krok k ideálu konzumní společnosti, kdy by byli jednak automaticky monitorovány veškeré naše transakce a jednak by systém utrácel naše peníze bez naší přímé kontroly.
Samozřejmě, že nejde jenom, a ani hlavně o ledničky. Internet věcí se týká třeba automobilů, ale i komplexnějších systémů jako jsou energetické smart­-grids.
Odpovědět0  0
Doplnění českých popisků na jakoukoliv podsvícenou klávesnici je záležitost jednoduché úpravy programu pro laser a vypálení českých znaků.
Odpovědět0  0
K čemu by byla myš pro leváky? Já jsem pravák, ale když jsem měl úraz na pravé ruce naučil jsem se myš ovládat levačkou během minut a neměl jsem problém ani s maskováním ve Photoshopu.
Samozřejmě, že pro rychlé a efektivní ovládání PC jsou potřeba obě ruce. Prakticky všechny klávesové zkratky jsou pro levou ruku, takže myš patří do pravé ruky bez ohledu na to, jestli je někdo levák, nebo pravák.
Levoruké myši jsou marketingový trik.
Odpovědět0  0
To teď asi nikdo přesně neví, ale předpokládám, že to bude podobné jako dosud, kdy se změny vyhodnocovaly a pokud jich bylo moc najednou, nebo se jednalo právě o MB, tak bylo potřeba zavolat na podporu, která po pár otázkách licenci odemkla. Jestli bude vadit jiná MAC adresa nevím, ale předpokládám, že ne.
Odpovědět0  0
Ten, kdo ví jaký je rozdíl mezi Z87 a Z97, se nepotřebuje řídit takovýmito články a nejspíš je schopen i řešit případné problémy s novým čipsetem, pokud se objeví. Pokud budu skládat sestavu pro BFU, tak musím sázet na jistotu, ti nejsou zvědaví na žádné komplikace.
Odpovědět1  0
Kdo mi sáhne na monitor, tomu urazím ruku až u .... u ramene.
Jinak ovšem souhlasím, že bez klávesových zkratek výrazně klesá efektivita práce.
Na druhou stranu rozumím tomu, že firmy automaticky neupgradují SW. Nejde pouze o cenu licencí, ale hlavně o problémy s tím spojené. Od nutnosti upgradovat HW, přes nároky na na podporu a školení a výrazný pokles výkonnosti v mezidobí, než se zaměstnanci naučí využívat nový SW, po potenciální nekompatibilitu a riziko nefunkčnosti klíčových firemních aplikací.
Odpovědět0  0
Já jsem takových programů potkal několik. Ovšem to, na co používají PC státní instituce, jsou často specializované aplikace typu registr občanů, registr vozidel atd. Zavedení nového OS znamená nejen nutnost přepsat kritické aplikace, ale i přeškolit uživatele a platit podporu pro nový OS.
Zajímavě o tom zrovna dnes píše Michal Rybka na konkurenčním webu.
Odpovědět0  0
Problém je, že na těch PC nejspíš běhají programy státní zprávy, které byly naprogramované kdysi dávno a od té doby jsou rutině provozovány. Ty SW jsou nejspíš vázané na platformu XP a upgrade by mohl znamenat nutnost kompletního přepsání SW.
Pokud jde o HW, státní zpráva se musí ohlížet na ty nejslabší a nejstarší PC, která jsou pro nějakou agendu využívána. Pro spoustu účelů jsou 10 let starší PC naprosto OK.
Odpovědět0  0
Jedná se nejspíš o statisíce, možná miliony PC, které nemusejí HW na Win8 stačit. Podstatné je, že na těchto PC běhají speciální programy psané na zakázku, které byly nejspíš psány pro XP a přechod na XP by znamenal nejen jejich přepsání, ale zejména potenciální zádrhely při změně platformy a další náklady na údržbu paralelních verzí.
Odpovědět0  0
ÚJČ odkazuje na konzoly pro věšení záclon. Lidé, kteří něco o herních konzolích vědí, je skloňují podle vzoru růže ­(nůše­).
Odpovědět0  0
Redakce špatně nastavila termín DO kdy lze hlasovat ­(únor­), takže je anketa fakticky nepřístupná pro hlasování.
Odpovědět0  0
Slyšel jsem o jednom vyučeném malíři pokojů, který se pílí v KSČ dostal až do vysoké funkce v ČSTV. Rád používal cizí termity, aby ukázal, jak je vzdělaný. Říkalo se mu Dakota ­(protože si neustále stěžoval, že nad ním visí Dakotův meč­). Také se mu říkalo Respektiv, protože rád používal toto slovo.
Respektive ovšem neznamená ­"a­", případně ­"nebo­". Respektive znamená vlastně ­"na druhý pohled­", tedy věta ­"To platí i pro jednotky TMU a ROP, kterých bude 352, respektive 128.­" je nesmyslná. Správně by mělo být ­"To platí i pro jednotky TMU a ROP, kterých bude 352 a 128.­" Pokud už chceme použít slovo ­"respektive­", tak třeba takhle ­"To platí i pro jednotky TMU a ROP, kterých bude 352 a 128, respektive 2×176 a 2×64."
Odpovědět0  0