Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od juja
Co se týče taktování, tak má tato firma ve své nabídce naopak velmi úspěšný model N2PAP­-Ultra. Doporučuji přečíst si alespoň toto téma na fóru věnovanému zmíněné MB: http:­/­/www.rhcf.com­/sisubb­/ultimatebb.php­/topic­/43­/5.html
Odpovědět0  0
Transcend na některých modulech používá čipy Samsung ­- v takovém případě by neměl být problém,
takže bych si to ověřil. V případě použití modulů s čipy JetRam si nejsem jistý.

Autorovi:

Výborný a podrobný článek. Teploty dosahované při použití 90nm procesu jsou opravdu vynikající,
jen by mě ještě pro upřesnění zajímal konkrétní model použitého chladiče.
Odpovědět0  0
Hlasitost jednotlivých reproduktorů přeci seřídím přes ovladače zvukové karty. Do subwooferu jsem přidal výplň pro změkčení basů a nemohu si stěžovat. V lowendu jsou to opravdu slušné 5.1 bedýnky k PC, které mi bohatě stačí na hry, filmy a MP3. Náročnější uživatel se samozřejmě poohlédne po něčem výkonnějším, ale taky dražším.
Odpovědět0  0
Až na tvrdší basy a absenci výstupu na sluchátka jsem s touto reprosoustavou naprosto spokojen. V mixeru mé zvukové karty PINE CMI8738 mám volbu ­"Virtual 5.1 speakers and reverbration­", která umožňuje přehrávání hudby ve všech reproduktorech.
Odpovědět0  0
"Vezměte si, že disky největší kapacity už jsou jen v provedení SATA.­" Já bych byl v tomto ohledu zdrženlivější. Viz.: www.maxtor.com­/en­/products­/ata­/enterprise_applications­/maxline_ii­/
Jinak co se týká přehřívání NorthBridge u nForce2, tak jsem se s tímto problémem setkal pouze u FSB vyšších než 225MHz a VDD nad 1,8V při pasivním chlazení NB.
Odpovědět0  0
Vidíte, kdybyste místo zdroje ­"furgon­" použil Fortron, tak by asi nebyl problém...
Odpovědět0  0
No, to je co říct, protože Kvak 3 není pro takovýto procesor žádná zátěž. Zkusil bych spíš CPUBurn...
Odpovědět0  0
Mám právě pocit, že u této varianty odemknout zbývající pipelines nebylo možné. Jde mi o to, že šířka paměťové sběrnice je dána typem PCB a osazením paměťových pozic a s odemykáním pipelines samozřejmě nemá nic společného.
Odpovědět0  0
Nemyslím si, že bych tu míchal 2 věci dohromady. Sběrnice závisí na PCB ­- 256­-bit má paměti ­"do L­" a osazeny všechny pozice ­(jak píše níž DavesMan­). V mém případě má osazeny jen 4 ­(4x16=64MB­) na okrajích nejdále AGP konektoru, tedy je 128­-bit. Kdybych měl osazeny všechny pozice, byla by sběrnice 256­-bit a karta by byla předělatelná na R9700. Poslední variantou je karta s čipy v jedné řadě, která má sběrnici 128­-bit, ale jádro už má aktivováno všech 8 pipelines. Jedná se o R9500Pro.
Odpovědět0  0
Zas tak komplikované to není. Jádro je stále to samé, záleží na verzi BIOSu a ten je přece možné flashnout nebo modifikovat: http:­/­/www.radeon2.ru­/radedit_eng.html nebo http:­/­/www.3dchipset.com­/bios­/ati­/flash­/index.php
Odpovědět0  0
Gratuluju. Já jsem i tak spokojený, za tu samou cenu to byla dobrá koupě a OC bez HW úprav tomu dost pomohlo ­(275­/540@351­/648 ­- BIOSmod­).
Odpovědět0  0
Taky se přikláním k názoru, že radši Logitech; řada MX má opravdu vynikající čidlo. Osobně jsem naprosto spokojený s MX310 i když někomu by mohla připadat příliš malá.
Odpovědět0  0
Ano, záleží na PCB. U posledních R9500 64MB 128­-bit original ATI, které se na našem trhu vyskytovaly ještě v lednu, to ovšem bylo možné ­(rozložení pamětí ­"do L­", přičemž strana kolmá k AGP konektoru není osazená­). Procento vadných pipelines bylo velmi vysoké, což je bohužel i můj případ. Funguje klasický softmod jako u R9500@R9700 ­(Omega drivers nebo Riva Tuner patch script­). Je tu tedy možnost předělat ji na verzi Pro.
Odpovědět0  0
Nevím, proč bych si měl stahovat celý balík, ve kterém bude novější verze např. jen AGP driveru. Kromě toho mám ­(platforma socket A­) mnohem lepší zkušenosti právě se SiS a nVidia ­(těm ze začátku trvalo, než odladili IDE driver, ale nyní je vpořádku­).
Odpovědět0  0
Ano, např. JETWAY KOCAB 18P má velmi slušnou výbavu i propracovaný BIOS.
Odpovědět0  0
Heh, srovnáváš ECS s MSI nebo Celeron s P4? A k tomu zdroji: Co to znamená ­"neznačkový­"? Jinak bych to chtěl vidět třeba se spuštěným Prime95 a k tomu pálit On­-The­-Fly.
Odpovědět0  0
A ještě můžeš zkusit PowerStrip: http:­/­/www.entechtaiwan.com­/ps.htm
Odpovědět0  0
Nejnovější Riva Tuner to musí zvládnout. Je potřeba na záložce Power User vybrat odpovídající Antioverclocking patch script a aplikovat ho na soubor, který si vyžádá. Doporučuji ten soubor nejdřív zálohovat a pokud máš WINXP, je možné, že budeš muset celou operaci provést v nouzovém režimu. Pokud to nebude fungovat, je možné, že to blokuje BIOS karty a budeš ho muset editovat. Na to existuje X­-BIOS Editor: http:­/­/www.etplanet.com­/download­/ati_nvidia.shtm
Odpovědět0  0
To je poněkud zavádějící paušalizování. Lepší je řídit se konkrétním modelem a revizí, než vybírat striktně podle značky. I renomovaní výrobci se občas dopustí nějaké chybky, kterou pak v následující revizi odstraní. Naopak výrobcům jako ECS nebo Jetway se někdy povede poměrně vychytaná deska ­- např. svého času oblíbené ECS K7S5A­/6A nebo v dnešní době Jetway N2PA­/P­-Ultra ­(která má velmi dobré parametry pro OC­). Kdo v dnešní době nepotřebuje SATA, RAID, 1394, apod., může se přece zaměřit na tento segment trhu, pokud do MB nehodlá investovat větší obnos.
Odpovědět0  0
Heh: ­"obnovovaci frekvence na 60MHz­" ­- jůů, co to má za kosmírnej monitor, že zvládá refresh v MHz?
Odpovědět0  0
Hmm, tak to vypadá na klasický problém s kompatibilitou ­- tenhle chipset je poměrně háklivý, ale jiný BIOS nebo nějaká utilitka od WD by to mohla vyřešit.
Odpovědět0  0
Co prosím? Dlouho jsem jel na K7S6A ­(Duron 950@1064MHz, Athlon T­-bird 1@1,33GHz, Duron 1,6@1,8GHz­)bez jediného problému ­(a to jsem tam postupně vyzkoušel nejroztodivnější HW­) a 2 mí kamarádi dodnes jedou na K7S5A ­(1 z nich má zmíněný Duron Morgan 1,2GHz­) a se stejným výsledkem. Co se týče přímo SiS, tak mám zkušenosti pouze s platformou AMD, jmenovitě SiS745, 746 a 746FX ­(desky ECS a MSI­). Je škoda, že je u nás dostupných málo OC­-friendly desek se SiS748; snad jen AOpen AK76F­-400N, ale ta už asi není k sehnání.
Odpovědět0  0
Sohlasím. Kdybych si to mohl dovolit, tak si radši připlatím cca. 4.000,­- Kč a beru třeba 21­" CRT EIZO T966.
Odpovědět0  0
A máš tam teda nejnovější BIOS? Detekuje ho správně? A v jiném PC jede ten disk OK?
Odpovědět0  0
Před časem se mi 3DMark03 trochu zapomněl a vyplivl mi nádherně zabugovanej výsledek: 9437 3DMarks. A to je na Radeon9500­/128bit­/64MB ­(275­/270@351­/324­) slušný, ne? :­)­)­) Taky mám z toho screenshot...
Odpovědět0  0
Buď při použití drahých RIMM pamětí nebo DDR v dual mode.
Odpovědět0  0
No vidíte, a já si ­(asi jako mnoho jiných­) naopak myslím, že mnohem větší vypovídací hodnotu než cena má teoretický ­(potažmo reálný­) výkon.
Odpovědět0  0
Přesně tak, jen bych ještě doplnil, že mi v tabulce chybí procesory AMD Duron s jádrem Applebread, které samozřejmě bohatě stačí na kancelářskou práci ­(hry si na nich taky zahrajete­) a jejich cena je vzhledem k výkonu vynikající ­(cca. 1350,­- Kč s DPH za 1,8GHz CPU­). Takový procesor na 1,8GHz hravě strčí do kapsy třeba 2GHz Celeron.
Odpovědět0  0
Rádo se stalo ;­-)
Odpovědět0  0
Jo, a když se buffer vyprázdní ­- nedostává se mu dalších dat ­- ještě před dokončením vypalování ­(to je to podtečení bufferu­), je aktivována ta ochrana při podtečení bufferu. Mechanika přestane vypalovat a jakmile se buffer znovu naplní a je připraven servírovat data, mechanika si přečte nějaké ty sektory tam kde bylo vypalování přerušeno a poměrně plynule pokračuje ve vypalování. U starších mechanik tato ochrana neexistovala a tudíž bylo takové CD na vyhození ­- chyběla zakončovací stopa ­(lead­-out­).
Odpovědět0  0
Buffer ­(zásobník­) je vyrovnávací mezipaměť, která umožňuje kontinuální přenos dat mezi různě rychlými zařízeními. Tzn. pokud např. HDD servíruje data CD­-RW, jsou tato nejdříve načítána do rychlého bufferu a z něj teprve zapisována na médium. Mechanika tak nemusí čekat na HDD a může plynule zapisovat.
Odpovědět0  0
Hmm, tak to asi skutečně bude rychlostí FSB. Mimochodem by mě zajímalo, jaks to P4 teda přetočil, pokud furt běžíš s FSB133 ­(resp.533­)?
Odpovědět0  0
Však o to snad jde ­- až se na trhu objeví karty s nativní podporou PCI Express, tak tady už budou MB s tímhle chipsetem.
Odpovědět0  0
2001SE je hodně závislej na CPU, tak bych se moc nedivil.
Odpovědět0  0
Jo, kartu máš dobrou, ale vs. R9800 je to jako porovnávat hrušky s jabkama. DX9 se klidně směj, však ti ho nikdo nevnucuje. A osobně znám maníka s 19­" monitorem, kterej hraje některý starší hry ­(např. AvP2­) v 1600x1200.
Odpovědět0  0
Ehm. EDO paměti samozřejmě existují i do DIMM slotů.
Odpovědět0  0
To si myslím sedí. Pro VIA chipsety je potřeba velice pečlivě vybírat HW, protože jsou náladovější než moje matka. Lidi, kteří nemají s VIA takové zkušenosti pak velice rychle začnou nadávat třeba na ATI...
Odpovědět0  0
No bez toho se dneska už MacGyver neobejde...
Odpovědět0  0
Hmm, tak uvidíme za pár let ­- už tady máme BTX ­(i když spousta lidí jede pořád na AT­). Jinak ten Tvůj post by s pár fotkama a úpravama vydal na samostatnej článek...
Odpovědět0  0
No fajn. Tak ať ještě nějaký ten pátek slouží, přeci jen je už postarší.
Odpovědět0  0
Pardon, u AGP 3.0 jsem zapoměl na 0,8V.
Odpovědět0  0
Jak už jsem napsal, jádro TNT2, stejně jako ta karta podporuje AGP 4x, takže v té desce pojede ­(AGP 1.0 ­- 1x,2x­/3,3V; AGP 2.0 ­- 2x,4x­/3,3V,1,5V; AGP 3.0 ­- 2x,4x,8x­/1,5V­).
Odpovědět0  0
To je zajímavý, mě teda brala některý 64MB moduly jen jako 32MB ­(stejný typy PC100, ale od jinejch výrobců­). Tak zkus toho Celera přetočit na 700MHz a uvidíš.
Odpovědět0  0
Diamond Viper V770 má jádro TNT2, takže tam pojede.
Odpovědět0  0
2 Eagle: Vynikající článek. Maxtor mě trochu nepříjemně překvapil co se týká celkového výkonu ­(nepočítám verzi s 2MB cache­). Z vlastní zkušenosti vím, jak hlučný má seek ­(občas až jakoby ­"pípá­") ­- asi zkusím AAM. Jinak Samsung byl už od první části článku můj tichý favorit.
Odpovědět0  0
Ten počet tranzistorů se mi taky zdá přehnaný, to už by bylo snáz pochopitelné při 90nm technologii. No, necháme se překvapit. Jen ať vývoj GPU pokračuje tímhle tempem, alespoň dřív slevní ty stávající.
Odpovědět0  0