Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kapacity rostou a rekordy padají

17.3.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Kapacity rostou a rekordy padají
Největší kapacity disků od IBM
bw1Vždy v průběhu vývoje výpočetní techniky se vzájemně "doplňovaly" parametry hardwarových komponent s potřebami aplikací. Pro pevné disky platilo pravidlo, že kapacity není nikdy dost a dokonce někteří skalní tvrdily, že zaplnění disku daty nezáleží na jeho kapacitě - disky s obrovskou kapacitou lze zaplnit stejně jako ty "malokapacitní". Zde ovšem více než kdekoli jinde platí Murphyho pravidlo. V současnosti se výrobci pevných disků rozdělují (nebo se mi to jen zdá) na dva "hlavní" proudy. Jedni se snaží co nejvíce využít nejmodernějších technologií a maximálně tak zvýšit spolehlivost pevných disků, dále snížit jeho hlučnost - obvykle snížením otáček - a také snížit příkon - disk se méně hřeje a může tak vykazovat i menší chybovost (alespoň si to všichni myslí). Druhým směrem je zvyšování hustoty, což přispívá ke stále vyšší a vyšší nabízené kapacitě, která převažuje nad vším ostatním. Dovolte mi na tomto místě malinkou poznámku k hlučnosti disků; nemohu zapomenout na jeden případ, kdy se zákazník stále snažil snížit hlučnost svého miláčka (myšleno pécéčko) a měnil a měnil a měnil a ... ale stále jen ventilátory, zdroje a chladiče. A byl to právě pevný disk, který tehdy způsoboval ten nepříjemný hluk (tehdy ještě nebyly PM .. pozn. autora).

V současné době sice není požadavek zvyšování kapacity akutním, nicméně je to právě velká modrá, která přichází s diskem o úctyhodné kapacitě 75 GB. A navíc se jí povedly hned dva světové rekordy, pevný disk Deskstar 75GXP s největší kapacitou a dále také velmi vysoká hustota záznamu dosahující 14.3 miliónů bitů/čtvereční palec u Deskstar 40GV.

Podívejme se nyní na tyto disky podrobněji. Začneme pevným diskem Deskstar 75GXP v kategorii 7,200 (7 200 ot/min), který je především určen stolní počítače. Pokud vezmeme v úvahu průměrnou kapacitu pevných disků současných počítačů (3.2 GB) potom tento jediný pevný disk představuje cca 20-ti násobné zvýšení kapacity.

Základní technická specifikace Deskstar 75GXP:
Otáčky 7,200 ot/min
Kapacity 75/60/45/30/20/15 GB
Počet ploten 1 až 5 (v závislosti od modelu)
Hustota 11.2 milionů bitů/čtvereční palec
Průměrná přístupová doba 8.5 ms
Přenosová rychlost max. 444 Mb/s
Vyrovnávací paměť 2 MB

Na druhé straně není Deskstar 40GV žádný rychlík - i když se svými 5,400 ot/min dosahuje průměrné přístupové doby 9.5 ms, což není až zas tak zlé (pokud ještě k tomu budeme uvažovat kapacitu 40 GB). Ale ani kapacita a dokonce ani kategorie - 5400 - není předností tohoto diku. Ten se ale může chlubit hustotou záznamu, která dosahuje rekordních 14.3 milionů bitů/čtvereční palec. Vyšší hustota dovoluje uložit větší množství informací na jednotku plochy, což v konečném důsledku vede ke zvýšení efektivnosti výroby takovýchto disků (snížení materiálové náročnosti, menší rozměry).

Základní technická specifikace Deskstar 40GV:
Otáčky 5,400 ot/min
Kapacity 40/30/20 GB
Počet ploten 1 nebo 2 (v závislosti od modelu)
Hustota 14.3 milionů bitů/čtvereční palec
Průměrná přístupová doba 9.5 ms
Přenosová rychlost max. 372 Mb/s
Vyrovnávací paměť 512 KB

Tyto modely nesou ještě jedno prvenství. Tím je změna výrobní technologie, pro materiál ploten disků je použito sklo - na rozdíl od dosavadních technologií, kde se používal hliník. Volba této technologie nebyla náhodná - umožnila vlastně zvýšení hustoty tím, že vzdálenost mezi jednotlivými záznamy se mohla snížit. již tedy asi neplatí ono známé "budoucnost patří aluminiu". Navíc skleněné povrchy nabízejí další možnosti, jako např. hladší povrch a především vyšší stálost zvláště při vysokých rychlostech.

Ještě jedna poznámečka závěrem, pokud bychom chtěli plně využít přenosovou rychlost je nutné tyto disky připojovat na řadič s interfacem ATA100, které dovolí až 100 MB/s (jestli to nikde předtím nebylo zdůrazněno, disky se připojují na ATA rozhraní nikoli SCSI).

Dle Vr-Zone