Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od klak
z neporušených disků obou zrcadel JBODu si sestavím nový funkční JBOD ­(samozřejmě za předpokladu že velikost disků je rozložena takto a1=b1, a2=b2, a3=b3, a4=b4 a a5=b5­). to by mělo jít, ne?

a pokud budu pracovat na omezení fragmentace dat, tak zvýším šanci že i bez zrcadlení slušnou část dat zachráním. nemám pravdu?
Odpovědět0  0
není pravda ani jedno!

zůstanou zcela nepoškozená minimálně data na discích 2,3 a 5. z disků 1 a 4 si pak buď vybereš ty funkční nebo v případě funkčních obou se budeš muset rozhodnout jestli platí data ­"a­" nebo ­"b­".

i v případě nezrcadleného JBODu je stále bezpečnější než RAID0.
Odpovědět0  0
jo, dva stejné NASy minimálně. jinak je to celé jen obdoba RAID0, akorát s vyšší spolehlivostí než mají samotné disky.

externí disk, desktop, notebook nebo cloud se 100TB+ prostoru bych vážně rád viděl! :­-­)

jak jsem psal v prvním příspěvku, na takové to domácí skladování dat je to dobrý, ale jak mám dat opravdu hodně ­(tak abych využil třeba tento osmidiskový NAS­) a záleží na nich třeba ­"jen­" moje soukromá obživa, tak mít jen tenhle jeden NAS, to bych byl vážně hodně nervózní.

mně by se líbil NAS, který by uměl zrcadlit dva JBODy. když pak odejde NAS, vytahám disky a rekonstruuju data na jakémkoliv počítači ...
Odpovědět0  1
no děkuju pánové, to mně opravdu nenapadlo že by to mohlo fungovat jinak než ryze experimentálně a výjimečně. nicméně určitě to pořád není jen tak. nový NAS musí být stejné značky a musí být kompatibilní. ze zvědavosti jsem si proklikal ten průvodce kompatibilitou od QNAPu ­(https:­/­/www.qnap.com­/cs­-cz­/nas­-migration­/­) a když bych chtěl migrovat disky z tohoto zde v článku uvedeného TS­-832X na jiný osmidiskový NAS, tak nekompatibilní jsou čtyři řady z nabízeného seznamu ­(TS­-809, TS­-839, TS­-859, TS­-869­) a kompatibilní je zbylých třináct řad ­(TS­-831, TS­-832, TS­-851, TS­-853, TS­-863, TS­-870, TS­-871, TS­-873, TS­-877, TS­-879, TS­-EC880, TVS­-822, TVS­-872­).

každopádně se svými daty bych to bez zálohy určitě nezkoušel. jak v těch videích přetahují disky ze starého malého NAS do nového většího NAS, tak určitě bych dal přednost rozjetí nového NAS s novými disky, přetažení dat po síti a pak ­(velké možná!­) přemístění těch starých disků do nového NAS. to je ale nereálné v situaci kdy vám v původním NAS odešel jiný kus elektroniky než právě disk ...

zkrátka k takovémuhle NASu aby měl člověk ještě jeden na zálohy, případně nějaký box na disky a server nebo jak jinak se tohle množství dat vlastně dá zálohovat?
Odpovědět0  0
omlouvám se za nepřesnost: zálohováním disků jsem měl na mysli redundanci HW, nikoliv zálohování dat.

vážně můžu vzít disky z jednoho NASu kterému odešel zdroj nebo deska, vložit je do jiného ­(libovolného?­) NASu a po konfiguraci pole tam ty data budou???
Odpovědět0  0
Prosím pěkně k čemu je dobré zálohování disků v NASu, když při poruše zdroje nebo desky se k těm datům stejně nedostanete?

Na nějaké to domácí skladování dat na pár discích to chápu, ale při počtech disků a objemech dat co jsou třeba v tomto článku už mi to moc nedává smysl ...
Odpovědět0  1