Tak určitě, když to dají na severní bariéru z vnitřní strany dálnice, tak to bude odrážet světlo na projíždějící auta.
Ale proč tedy ty panely nedají na jižní bariéru z venkovní strany?? Je tam les nebo hustá zástavba která by stínila???
Odpovědět2 0
Myslim ze je dost obytnych budov kde mozu ist na strechu, velke sidliska, nakupne centra. Staci parkoviska zastresit pristreskom na ktorom budu panely
Odpovědět4 0
Je dost nevyuzitych striech a su stale nevyuzite pretoze solarne panely stale neisu ziadna hitparada a ta narozovst nerobi dobre rozvodenj sieti a stale k nim potrebujes zalohu.
Bez dotacii a podobnych veci sa to neoplati. Pre nakupne centra je to dobre max tak pre PR.
Rovnako zastresit parkoviska tiez nieje len tak.
Tu by to chcelo citelne vylepsit ucinnost a aj o nieco zivotnost(idelane aj zlacniet/zekologizovat vyrobu) a k tomu idealne aj lacne/ekologicke a trvacne baterie.
Odpovědět2 0
"k tomu idealne aj lacne/ekologicke a trvacne baterie"
Tak tohle docela splňují LFP baterky, které se pro soláry používají už pěknou řádku let.
Odpovědět1 0
Levné? :D FVE je prostě stále docela drahá sranda a není to jen o panelech a bateriích ;)
Odpovědět0 0
Tak snad je výroba panelů energeticky i surovinově nenáročná a vyplatí se. Stejně jako návazné zařízení, elektronika, kabeláž a tak.
Odpovědět2 0
Na tohle se dělalo tolik studií, že není velký problém si to zjistit. V závislosti na typu panelu, zemi použití, umístění a dalších parametrech to bývá zpravidla mezi 1 až 4 roky (v USA o něco více), takže se to emisně zaplatí velmi rychle.
Je konec roku 2021, opravdu tu musíme stále vytahovat argumenty, které byly validní tak na přelomu tisíciletí?
Odpovědět1 1
No nevim, akustické bariéry mají zpravidla poddajný porézní povrch kvůli absorpci hluku. Uspořádání, jako je na obrázku způsobí dost efektivní odraz hluku od skleněných ploch na jih od dálnice.
Krom toho budou ty panely neustále zasviněné prachem a nebude je čistit ani déšť, protože jsou v zákrytu.
Odpovědět2 0
To už ty protihlukové bariéry můžou stavět rovnou ze soláru. Ušetří se ta zbytečná zeď. I když takto se bude ten hluk odrážet nahoru, takže i tak to asi bude lepší než bez zdi.
Odpovědět0 0
Zvuk, obzvláště nízké frekvence se nešíří přímočaře ale po kulových vlnoplochách a ohýbá se okolo překážek pokud není absorbován. Panely sníží hlukovou účinnost zdi na jižní straně minimum.
Příkladem budiž dálnice v Salzburgu, kde jsou výrazné noční limity kvůli hluku a to tam ti protihlukové stěny mají všude. Vekmé město s hustou dopravou v údolí je problém.
Odpovědět1 0