Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Konec jednoho jména? Další procesor od VIA se jmenuje VIA C3

27.3.2001, Emil Pavelka, zpráva
Konec jednoho jména? Další procesor od VIA se jmenuje VIA C3
Vypadá to, že jméno firmy, která se uvedla v roce 1992 představením procesoru Cyrix Cx486SLC pomalu mizí ze světa. Další procesor postavený na jádře Samuel II, tedy dítko laboratoře Centaur v Texasu, při jehož výrobě byla použita poprvé u x86 procesorů 0.15 mikronová technologie, už na svém pouzdře nebude mít napsáno Cyrix.
Vypadá to, že jméno firmy, která se uvedla v roce 1992 představením procesoru Cyrix Cx486SLC pomalu mizí ze světa. Další procesor postavený na jádře Samuel II, tedy dítko laboratoře Centaur v Texasu, při jehož výrobě byla použita poprvé u x86 procesorů 0.15 mikronová technologie, už na svém pouzdře nebude mít napsáno Cyrix. Nový název zní VIA C3. Čeká jméno Cyrix stejné zapomnění jako Winchip, tedy osud názvu čipů z dílny Centaur před tím, než byla v roce 1999 spolknuta společností VIA?...

A co nám tedy C3 nabízí? Čip potřebuje cca. poloviční plochu než Celeron Coppermine. Na 52 milimetrech čtverečních je vtěsnáno 128 KB Level 1 cache a 64KB Level 2 cache (tedy celková velikost obou cache pamětí je 192 KB), pracující na plné frekvenci. Procesor podporuje frekvenci sběrnice 133 MHz a vyznačuje se nízkou spotřebou. Podle uveřejněných testů, které prováděla VIA, by 800 MHz VIA C3 měl ve Winstone99 dosahovat srovnatelného výkonu s procesorem Intel Celeron na téže frekvenci (ovšem s nižší FSB - 100 MHz) při až o 25% nižších nárocích na spotřebu.



VIA C3 podporuje 3DNow! i MMX (obdobně jako jeho předchůdce Samuel i Samuel II). Je určen do patice Socket 370, takže s čipsety a základními deskami nebude mít problémy. Zůstaneme-li u VIA, pak se nám nabízí například Apollo PLE133, ProSavge PM133 nebo ProSavage Twister. Je to tedy přímý konkurent Celeronů. Nic pro skalní pařany a vyznavače 3D, ale něco, co se může dobře uplatnit v kancelářích (např. s úředníky :-). Pro startovní frekvenci 733 MHz má být k mání za 54 dolarů.


Zdroj: VIA