Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Konvertor ze Socket 8 na Celeron

16.7.1999, Petr Klabazňa, zpráva
Konvertor ze Socket 8 na Celeron
Další možnost jak snadno a rychle (možná) provést upgrade svého staršího systému.
Čas od času se v počítačovém světě mění generační standarty. Ostatně tak už to bývá i v jiných oborech, jenže ne takovou rychlostí. Pomalu se mi jeví, že se zvláště v procesorové technice výrazně zkracují doby od uvedení nového produktu na trh. Samozřejmě, že pro každou kategorii mikroprocesorů je charakteristické (kromě časové osy uvedení výrobku na trh) jeho technické provedení a s tím související záležitosti, které po zjednodušení znamenají pro většinu uživatelů typ připojení, tedy socket.

Z ne příliš vzdálené historie známe základní desky s osazenými procesory, které byly nejprve v klasických DIP i DIL paticích, pokud samozřejmě nezvolil výrobce jinou - levnější variantu - tedy nezapájel procesor přímo. Od dob procesorů 486 se situace vyvíjela poněkud rozličně. Výrobce (Intel) ve snaze nabídnout uživatelům povýšení výkonu svého PC přišel s nabídkou tzv. overdrive procesorů. Ve své podstatě to byl o generaci vyšší procesorový systém zapouzdřený do starší patice s přizpůsobením vývodů (elektricky i signálově).


Snad právě proto přichází se svým konvertorem jistý japonský výrobce, který se snaží prosadit konvertor z patice Socket 8 na Socket 370 (socket používaný výrobci základních desek pro procesory Intel Celeron v pouzdru PPGA). Konvertor by se měl objevit někdy v průběhu letošního srpna a měl by být použitelný pro základní desky s jedním nebo dvěma Socket 8. Současně s konverzí patic je provedena i úprava rychlostí stávajících procesorů Pentium Pro s rychlostmi 100, 150 a 200 MHz. Nyní je možné zapojit procesory Intel Celeron PPGA s různými rychlostmi.

Jediné co v tuto chvíli není určeno, je cena. Ta by ovšem byla rozhodující pro potenciální uživatele, neboť zřejmě právě ta bude určujícím kritériem při rozhodování o budoucím upgrade počítače. Nicméně i když konvertor na první pohled vypadá skvěle, zřejmě určitá omezení zde budou, no nechejme se překvapit. Navíc samotný Intel se k tomuto upgradu staví odmítavě, s tím, že jej nebude v žádném případě podporovat. Navíc jej bere spíše jako jistou konkurenci, neboť by případný úspěch znamenal pokles zájmu (samozřejmě, že i obratu) o jeho Overdrive pro Pentium Pro, což je pro něj nežádoucí. Jiná věc je, jak by vyšlo porovnání obou variant a kdo by v konečném důsledku vyšel lépe (nejen výkonově).

Zdroj CoolInfo