Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
17.11.2017, Kateřina Hoferková, aktualita
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii.
Technologie 3D tisku pomáhá oživit i hlubokou minulost. Kdysi dávno byla egyptská hrobka postavena pro faraona jménem Sethi I., který byl otcem Ramesse II. Jeho sarkofág, který má nyní přes 3 300 let je díky technologiím 3D skenování a 3D tisku možné vidět v muzeu v Basileji v severozápadním Švýcarsku.
Jedná se o první fázi pětiletého projektu, na jehož konci stojí celá hrobka znovu vytvořená podle egyptského originálu. Podle Adama Lowea, který je spoluzakladatelem společnosti Factum Foundation zabývající se 3D skenem a 3D tiskem uměleckých a historických děl, je hrobka faraona tou nejdůležitější knihovnou pro egyptské náboženství, filosofii, umění, poezii a vědu.
Události následující po objevení originální hrobky si na ní bohužel vybraly svou daň. Neopatrné práce na vykopávkách, rozsáhlé rabování, ale také cestovní ruch na památce zanechaly své stopy a hrobka nebyla v dobrém stavu. Těžký sarkofág, který tyto nepříznivé podmínky překonal, se stal výchozím bodem pro tým okolo Adama Lowea, který začal na projektu pracovat okolo roku 2016. Za téměř dva roky práce dokázal tým umělců a archeologů vytvořit dvě nejobsáhlejší místnosti hrobky, které jsou k vidění v basilejském muzeu ve Švýcarsku.
Tým z Factum Foundation bude začátkem roku 2018 pokračovat ve skenování originální hrobky Sethiho I. na místě, kde skončili, a začnou dále pracovat na největší místnosti, která byla vybavena klenutým stropem pomalovaným astronomickými motivy.
Zdroj: 3ders.org