Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kulaté ATA100 kabely: realita nebo Cimrmanovština ?

14.2.2001, Zdeněk Michálek, zpráva
Kulaté ATA100 kabely: realita nebo Cimrmanovština ?
Co nového přinášejí ve srovnání s běžnými plochými a jaké jsou naměřené hodnoty – a samozřejmě co na ně říkáme ?
Přiznávám bez mučení: k napsání příspěvku mě ani tak nepřimělo vlastní téma (i když není tak úplně nezajímavé), jako spíš způsob, jakým recenzi pojal USULman na Míšově webu. Ten způsob je totiž trošku stříknutý Cimrmanovským géniem - jinak asi nelze vysvětlit to, jak autor dokázal na cca 10 stranách s asi dvacítkou názorných grafů a vyobrazení psát o takové prosté a jednoduché věci, jako jsou kulaté kabely k diskům :-)

Ale protože příliš nevěřím, že by se někomu z příslušníků Mistrova národa chtělo prokousávat se vším tím čtením (a navíc v jazyce veskrze cizáckém), poreferuji pár slovy o této novince.

O co jde, je patrné z obrázku. Běžně užívané ploché kabely, spojující řadič disku s mechanikou pevného disku, jsou dostatečně známé:



Jediné, co se na nich změnilo od dob prvních IDE disků, bylo - až v poslední době - zdvojnásobení počtu vodičů pro rozhraní standardu ATA66/ATA100. Každý "živý" vodič je tak prostřídán "zemí", což ve výsledku funguje jako stínění a výrazně tak omezuje rušení produkované datovými přenosy po kabelu a samozřejmě i kapacitní a indukční vazby mezi jednotlivými vodiči.

Novinkou, která přichází na trh nyní, jsou "oválné" ATA100 kabely. Výhody ?
  • zabírají méně místa
  • kladou menší odpor proudícímu vzduchu (což při použití obřích chladičů na přetaktovaných Duronech - o P4 nemluvě - není k zahození)
  • ... a koneckonců vybadají podstatně lépe (třeba když na počítač dáte průhledný kryt a ukazujete jej na výstavách)

Kabely se dodávají v běžné délce kolem 50 cm, bývají v různých (pastelových) barvách, lépe se ohýbají, díky čemuž mohou být i kratší. Z obrázku je patrné i to, jak je proveden "průběžný" konektor.



A výsledky testů ?
  • Dosažená přenosová rychlost se nemění a chybovost ATA100 přenosů není ovlivněna. Osobně to považuji spíše za úspěch - z obrázku je zřejmé, že vodiče nejsou nijak stíněny a jsou vzájemně zkrouceny (stejně jako např. u UTP kabelů), takže výsledné impedanční poměry na kabelu asi budou o něčem trochu jiném, než měli na mysli autoři původní ATA100 specifikace
  • Teplota ve skříni skutečně klesla, a to v průměru o 2 až 3 stupně. To pro mě osobně bylo poněkud překvapením, celý humbuk kolem kabelů jsem jako správný konzervativec považoval za reklamní mlžení. Máte-li zájem o podrobnosti, opět odkazuji na původní článek, kde jsou grafy a porovnání ve všech možných a nemožných pozicích a uspořádáních (ale ono to jako na potvoru skoro všude vychází stejně).

Závěrem ? Kdo chce kam… Pokud u nás existují lidé, kteří jsou ochotni dát za superchladič nějakých 1500,- Kč (viz diskuzní příspěvky k mnohým článkům na SH), určitě se najdou i takoví, kteří za kulatý ATA100 kabel bez řečí zaplatí cca pětinásobek ceny kabelu plochého. A pro demonstrační nebo snobské účely je to přece ideální věc…