Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od kutil05 (10)
Pravda je, že Apple šla s cenou dost dolů, u PowerPC nebylo jak srovnávat, na Intelu to šlo. Nyní mají opět separé architekturu. Jen škoda že tak moc spoléhají na akcelerátory, tomu výkonu chybí universálnost a právě tady má PC navrch. 64. jádrům ZEN 2, snad AMD vydá aspoň PRO verzi ZEN 3 Threadripper, či 32. jádrům na vyšší frekvenci a neřku­-li rovnou až 96. jádrům ZEN 4 a 12 kanálům DDR 5, se bude fakt blbě konkurovat. Trochu mi s těmi akcelerátory připomíná aktuální linii IBM Power.
Odpovědět2  0
Propojení iPhone a Macu může být super, pokud potřebuji často synchronizovat data. Sice nevím čemu aplikace od výrobce telefonu či třetí strany vadí, ale budiž. Co by mi ale u Apple vadilo, že tam nespustím dost aplikací, na které jsem zvyklý nativně. U spousty jiná než Windows varianta neexistuje, emulace nemusí být vždy možná, případně sráží výkon. Takže proč bych si kupoval dražší stroj, kde nemám takovou kontrolu nad softwarem nemluvě o hardware, jen kvůli drobné výhodě, vzdal se softwaru na který jsem zvyklý, když ani nevím, zda je náhrada, jen pro nepatrnou výhodu? Nebo mi něco uniká? Já vím, jak to s Apple bylo od začátku a proč získal pověst stroje pro grafiky a novináře a tehdy oprávněnou, ale od té doby už žijí jen ze značky.
Odpovědět2  1
Navíc koupí iPhone či Macu to teprve začíná, protože následuje neméně mastné předplatné na služby. Mají to chytře vymyšleno.
Odpovědět2  1
Právnické slovíčkaření, o tom to celou dobu je. O skutečnost u soudu jde spíš vyjímečně a náhodně. Vyhraje ten, kdo má lepší team právníků.
Odpovědět2  0
Záleží, jak jsou ty slevy podmíněny. Pokud jsou podmínkou velmi omezené odběry u konkurence, možná to není nezákonné, ale košer to určitě není. Pokud máme svobodný trh, neznamená to, že si každý bude dělat co chce. Rozhodovat má trh a ne téměř mafiánské praktiky. Ostatně tajné dohody s výrobci grafik by NVIDIA asi taky nezkoušela, kdyby Intel neukázal cestu. Problém je, že tyto praktiky se vyplácí, protože vyšetřování tvá dlouho a případný trest přijde po mnoha letech a je vždy menší než zisk z takového nekalého podnikání.
Odpovědět2  0
AMD tehdy nepomohly jen ty peníze, protože reálná ztráta byla určitě násobně větší. To co AMD pomohlo byla nová crosslicenční smlouva, která umožnila rozdělit vývojovou a výrobní část ­- AMD ­/ GloFo. Když si člověk uvědomí, že od prvotního návrhu k reálnému procesoru trvá cca 5 let, je jasné že Bulldozer a celá série stavebních strojů měla vypadat zcela jinak, ale AMD musela šetřit úplně všude. Ty procesory byly určené primárně pro servery, protože AMD nechtěla tento lukrativní segment ztratit, k čemuž stejně došlo.
Odpovědět2  0
Nvidia je tradiční zákazník TSMC, jediný skutečný nováček je AMD, ta se ale podílela na vývoje 7 nm, který je pro ni optimalizován. Skutečný problém je právě odchod Apple od Intelu, což znamená nutnost nahradit všechny CPU křemíkem od TSMC. Intel sice objednal dost výroby, ale sám bude většinu částí CPU i APU dělat na svém procesu. Já se AMD a odchodu k Samsungu nedivím. AMD potřebuje větší kapacity výroby, jinak nemá kam růst.
Odpovědět2  0
Hodně šílení linuxáci provozují větší a řádově dražší exotiku, Raptor systems Blacbird a Talos II s až dvojicí IBM Power 9 ­- tedy 1x 4 až 2x 22 jader ­/ celkem 16 až 176 vláken ­(4 na jádro­). Proti tomu jsou úsporné ARM řešení dost low­-end a nevím o tom, že by pro nadšence byly desky se serverovými ARM procesory. Maximální kapacity ARM jsou u Raptorů taky zajímavé, k tomu RAID disková pole a talší srandy, samozřejmě za ceny běžné u workstation a serverů...
Odpovědět0  0
Záleží, jaká je u konzolových čipů marže. Tro AMD je nedůležitější segment kde jsou ceny i marže největší servery a pracovní stanice zčásti i superpočítače. U superpočítačů je sice marže menší, ale zas to je velký objem na jednu zakázku a dobrá reklama ­- A co se týká prodeje těžařům na to je expert NVidia.
Odpovědět4  1
Zatížit procesor na max až takový problém není, ale důležitější je, jakou dobu tak jede.
Odpovědět1  0
Tady bych neslučoval schopnosti vývoje u Intelu ­- AVX512 je jeho dítě a existuje ve větším množství pod­-variant, což softwarovou kompatibilitu dost komplikuje. Intel se sekl 3x po sobě na výrobním procesoru a teď dohání ztrátu, zatím nic moc. Ale AMD si jede od první generace ZENu svým tempem a to zrovna nízké není pokaždé dvouciferný nárůst IPC ­(vyjma ZEN+ pochopitelně­) a docela frčí i nárůstem jader když se to vezmu v desktopu první generace proti tehdejšímu maximu u Intelu 4 jádra rovnou 8 a už jsou na 16. Hi­-End a servery proti stále ještě 18 jádrům u hi­-endu Intelu nejdřív 32, potom 64 a je ohlášeno 96 jader ZEN 4 a 128 ZEN 4c. Já tu vidím velký postup za pár let, přesněji od roku 2017. Tímto tempem by serverové ARM už měly mít 256 jader, ale kde jsou?
Odpovědět3  0
Americká armáda a námořnictvo zvlášť tak nezvládá ani údržbu stávajících plavidel včetně letadlových lodí a jaderných ponorek, protože už zavádění nových je tak drahé, že na to prostě nejsou peníze. Každá pokročilá generace je dražší než předchozí. A bez možnosti dopravovat vojáky, pozemní techniku a zásoby, když navíc ani nevybojují vzdušnou nadvládu, nemá smysl uvažovat ani o malé lokální válce, natož dráždit giganta jako je Čína.
Odpovědět0  3
To by platilo v čistě materiální světě bez emocí. V reálu si můžu něco koupit i čistě proto, že mi to udělá radost, pokud si na to nemusím půjčit a někdy i v případě té půjčky, pokud to budu dost využívat a může se to kladně projevit i na mé práci.
Odpovědět0  0
U těch profi karet to není jen otázka ceny a rychlosti, ale taky nižší spotřeby proti GDDR x, která u větších kapacit dělá taky rozdíl a v případě stovek až tisíců karet v nějakém superpočítači už je ten rozdíl docela citelný na účtu za elektřinu jak na napájení, tak na chlazení.
Odpovědět0  0
Při srovnání celé platformy bude AMD stále levnější, teprve až v době přechodu AMD na DDR 5, tedy ZEN 4 se cena za platformu možná srovná. Desky Z690 ­- drahé, DDR 5 ­- drahé sice je možnost koupit desku pro DDR 4, ale za cenu nižšího výkonu. Výkonnější a tedy dražší zdroj a chladič u Intelu. Mám pocit, že jde o první mainstream byť top mainsteam kde je testery doporučován 360 mm vodní radiátror. S tím se doteť testovaly hi­-end procesory odvozené od serverových. Dívat se u procesoru s novou paticí jen na cenu procesoru a podle toho srovnávat, nebudu to asi komentovat.
Odpovědět0  0
Typický ajťák má mnohem blíže k programátorovi než specialistovi na HW a podle toho taky uvažuje. Protože ve firmě se daleko víc řeší instalace a konfigurace SW, updatů a to že někomu něco nejde, než HW problémy.
Odpovědět0  0
Zase je to o té setrvačnosti a divili jste se jak moc tihle jinak velmi vzdělaní lidé se drží teorií až pověr, které někdy sahají i víc než 10 let zpět. A jestli myslíte že čtou recenze HW, tak ne. V práci na to nemají čas a doma chtějí odpočívat, nebo dělat jiné věci. A u nákupů nových PC a serverů se tak rozhodují podle jiných věcí, než by nás napadlo. Navíc jsou ve výběru často omezeni firemní politikou a vychází z finančních nabídek, které předkládají dodavatelé.
Odpovědět0  0
Ještě bych doplnil, že teplota samozřejmě není tak nepodstatná, má totiž vliv na životnost součástek okolo patice a tedy i přímo na jejich spolehlivost navíc není jedno z jaké plochy ta teplota vyzařuje. Vždy se procesor s vyšším vyzářeným teplem časem projeví jak přímo v té skříni vůči ostatním komponentám, tak i v místnosti, kde je počítač umístěný. Když musí Intel procesorem s TPP 125 ­/ 241 W konkurovat AMD s 105 ­/ 142 W, co asi vypustí proti hi­-endu a serverech, kde AMD drží strop 280 W? Jinak řečeno když proti 12 a 16 jádrům má 8+8, co uvede proti 24 až 64 jádrům?
Odpovědět0  0
Především nejvíc prodejů jde, pokud teď neberu mobilní segment, do hotových a značkových sestav a ty odebírají hlavně firmy, úřady a banky, část samozřejmě přes IT obchody v lepším případě a zbytek hypermarkety. Tedy o nákupu rozhodují IT oddělení ­- správci ­- někdy firemní politika a jen vyložené zbytky komponent jdou na OEM trh a tedy nadšencům a z části i tak vznikají ­"značkové­" sestavy těch obchodů. Takže informovaný zákazník nakupuje naprosté minimum vyrobených procesorů, grafik a podobně. A takový trh má obrovskou mnohaletou setrvačnost. Samozřejmě je to ovlivněno výrobními kapacitami. Proto velké značky jako DELL a podobné berou tak moc od Intelu a málo AMD. AMD by k dalšímu růstu potřebovala kapacity a sebelepší produkty můžou zajistit jen to že na trhu ztrácet nebude a maximálně další přírůstky v jednotkách procent podílu.
Odpovědět1  0
A proč teda AMD stačí méně energie ke stejnému výkonu? Kde udělali soudruzi asi chybu? Tohle není jednoduchá mechanika, tady prostě efektivnější architektura vede.
Odpovědět1  0
Jenže kdo nemá počítač jen na internet, občas office a hry, ale opravdu na práci, toho to teplo může trápit víc. Ať už z workstation procesoru, GPU akcelerace a nebo obojího. A to už pak nejsou malé hodnoty.
Odpovědět3  0
USA je na tom se stavy armády tak, že už i nejmdernějším jaderným ponorkám o roky prodlužují servisní intervaly, námořnictvo v asijské oblasti by nezvládlo podle vojenských expertů ani malou lokální válku, jelikož jsou třeba plavidla k ochraně Spojených Států, ale bude riskovat vojenský střet s Čínou, která modernizuje armádu téměř stejně rychle jako Indie, zatímco projekty v USA se protahují.... Chtělo by to trochu oprášit vojenské možnosti a sílu armád. Nehledě na to, že Čína by měla výhodu domácí půdy a krátkých tras pro zásobování armády a navíc po souši proti oceánu v případě Amriky. Někteří lidé nemají o vojenské strategii ani páru a aktuality zjevně taky nesledují.
Odpovědět0  0
Jak jste přišel na to, že u serverů má AMD jen ZEN 2 a ne 3. ZEN 3 Epycy jsou hned od začátku a stále roste nabídka variant včetně ještě neuvedených ale už ohlášených variant s V­-cache. Co zatím není jsou ZEN Threadrippery a ty pro TR40 platformu možná ani nebudou, worstationové mají totiž přednost, před nimi servery a superpočítače a výroba chipletů je plně vytížená.
Odpovědět0  0
Může ho Intel protlačit, pokud korporátním odběratelům a výrobcům hotových sestav ty nové spotřeby nebudou vadit, což by stále nemuselo stačit, AMD by totiž potřebovalo násobnou kapacitu výroby a to hned tak nebude. Tady prostě vyhraje větší nabídka výrobních kapacit.
Odpovědět0  0
Brzy Intel nemusí mít větší zisk, protože stoupá AMD, kdežto u intelu klesá. Ale nejvyšší má v tuto chlíli Nvidia, i když AMD už začíná být na dohled... Optimisticky řečeno, protože tímto tempem to ještě potrvá.
Odpovědět0  0
ZEN nebyl z její hlavy, ale prostě se jí podařilo do AMD aspoň na chíli vlátit Jima Kellera, který stál v minilosti i za dalšími úspěšnými architekturami. Sice přímo netvořil, ale byl šéfem vývojového týmu, což stačilo. A pak zase odešel, jak to má ve zvyku.
Odpovědět0  0
Myslíte, že to bylo snadné? Takže na začátku žádné výkonné řešení pro grafiku ani procesor, ve výrobě procesory které k sotva vyššímu mainstreamu potřebovaly víc energie než hi end intely, APU AMD v té době neexistovalom, veliké dluhy u kterých ekonomové tvrdili, že nepůjdousplatit. Takže co museli udělat, těžká restrukturalizace, která se dotkla i vývojové oddělení, na které beztak nebyly peníze. Prodej výrobní části, částečná záchrana přišla v nové crosslicenční smlouvě, která to vůbec umočnila, ta miliarda vyrovnání v tom vypadala jako vtip, ale určitě taky pomohla. Nákup ATI sice znamenal další dluhy, ale bez toho by nebyly grafiky AMD, APU a ani dnešní výpočetní karty. S naprostým minimen na vývoj šťastnou volbu dalších architektury a zde je třeba si uvědomit, že ty se na trhu od začátku vývoje objeví v průměru až za 4­-5 let. Těch šťastných nápadů na produkty bylo hodně a i tak ještě štěstí, že se intelu nedařilo. Ale AMD na rozdíl od intelu celkem jistě neudělá tu chybu, že by zpomalili vývoj a ani, že přecení síly při vývoji nového výrobního procesu. Ale můžou se chybně rozhodnout při objednávání výrobních kapacit ­- to se děje rok dopředu. Prostě neudělali žádnou chybu, i na první pohled slepá větev Vega se nakonec vyplatila v APU a jako investice do následujících architektur. Na tak malou firmu s tak malým rozpočtem obdivuhodné. Intel i NVidia jsou proti tomu vyložene rozežrané, kdyby byl intel stejně efektivní při vývoji, je o 10 let napřed.
Odpovědět0  0
U těch taktů bych byl opatrnější, podle předběžných parametrů procesorů EPYC a srovnání s nebližšími porovnatelnými modely ve standartní řadě i v porovnání s řadou F, která má nejlepší kombinaci vysokých taktů a velikosti cache, což je vykoupeno vysokými spotřebami a početm jader ­- 240 W pro 8 a 16 jader a 280 pro 24 a 32, přidání další L3 cache vede k dalšímu snížení taktů, protože se spotřebou už není kam jít.
Odpovědět0  0
Ty kecy o konci AMD už tu byly tolikrát a AMD v daleko horším stavu, bez pořádných peněz na vývoj a v době kdy se intelu dařilo, to přežilo. Proč by mělo končit v době kdy je na tom historicky nejlíp jak finančně, tak produktovou nabídkou, už ale nikdo nevysvětlí.
Odpovědět0  0
Jenže kdyby byl rozdíl v podpoře instrukčních sad mezi velkými a malými jádry, byla by ta malá ještě víc k ničemu. Scheduller se rozhoduje jen podle požadavku na výkon a přidělenou prioritu, rozdílné instrukce by to celé jen víc komplikovaly. Možná u další generace, na základě reálných zkušeností se to povede vyřešit lépe. A když ne Intelu tak možná AMD, leda by to byla slepá vývojová větev.
Odpovědět1  0
Ještě co se týká architektury Big ­/ Little, která už v podobě mobilních ARM procesorů dospěla do Big ­/ Medium ­/ Little. AMD se na to za pár let taky chystá, možná už u ZEN 5, případně ZEN 6. Takže nějaké odůvodnění to má, spíš je to otázka reálné implementace. To co řešení Intelu sráží jsou latence přístupu k malým jádrům, jejich samotný výkon je s ohledem na zabranou plochu křemíku velmi dobý a jsou opravdu efektivní jak z hlediska spotřeby energie, tak tranzistorů. Tady to pokazilo řešení napojení na sběrnici. Tím že velká jádra mají přístup samostatně, ale malá jen jako clustery po čtyřech. Navíc ještě nevíme, jak se Microsoftu podařila implementace schedulleru windows, ale jisté je že spoléhat se jen na ten uvnitř CPU by byla chyba.
Odpovědět0  0
To srovnání je hodně drsné, hlavně když si člověk uvědomí finanční možnosti těch firem, to že menší AMD dokáže konkurovat Nvidii v herním desktopu a dokonce se vrátit do grafického Hi­-Endu, vyvíjet ve spolupráci se Sony a Microsoftem herní APU do konzolí a ještě mít třetí čistě výpočetní řadu karet, k tomu vyvíjet nové techniky pouzdření a vrstvení čipů, je samo o sobě mimořádné. Ale to jak nachytala se staženými kalhotami Intel, který je větší ne násobně, ale řádově, to už hlava nebere, tedy aspoň těm, co situaci nesledují. Když už Intel připravil nefér praktikami AMD nehezká léta, kdy museli škudlit prakticky na všem a proto dočasně skončil Hi­-End AMD a vznikla řada nepovedených CPU a prvních APU řady Buldozer a dalších stavebních strojů, tak to měl Intel aspoň dobře využít. Mimochodem, Intel v době nefér boje s nepovedeným Pentiem 4 poškodil AMD ještě víc, než se obecně vědělo. V době kdy byl hotový prototyp první Xbox s procesorem AMD, Intel zatahal za provázky a MS otočil a zvolil řešení Intelu. Proto byli v AMD několik let na Microsoft tak naštvaní. A Intel si tuhle šanci podělá tím, že se 3x zpozdí s výrobním procesem kvůli té stejné chybě ­- přecení své síly při stanovení parametrů na nový křemík. To prostě nejde vymyslet. Ale hezky to ukazuje jak škodí vedení manažersky vedené firmy a proč se AMD i bez reálně existujícího marketingu daří, firmy mají vést odborníci na to, co vyrábí a to manažer nikdy nedokáže.
Odpovědět4  1
Nejde o to, co koho vytočí, kromě špatných zpráv pro investory a vetší akcionáře. Ale reálně u jakékoliv zakázky, při porušení termínu nastupují sankce nebo slevy na výsledné ceně. Nevím, proč by to u universit mělo být jinak. Oni přece ten superpočítač z nějakého důvodu potřebují a bez potřebného výpočetního výkonu mají jejich výzkumné projekty skluz, klidně je možné že oni sami teď řeší sponzory těch projektů. Pár měsíců se dá ještě tolerovat, ale roky? To je na zrušení projektu a odchod ke konkurenci. Ani bych se nedivil, kdyby Intel nakonec dodával bez marže a nebo pod výrobní náklady, jen aby na tom projektu mohlo být jejich jméno. Protože tady už jde o vyloženou ostudu a jde jen o to, aby byla co nejmenší. Nejde jen o tento projekt, ale reputaci, klidně je to zpoždění mohlo stát zrušení dalších superpočítačů nebo ještě hůř jejich realizaci u konkurence. Toto už se ale patrně nedozvíme, jelikož mohlo jít o dosud neohlášené projekty. Zvlášť u menších výpočetních výkonů ­- které nejsou mediálně tak zajímavé, kde je nižší cena i kratší čas na zhotovení, ale reálně se jich dodává víc, to může bolet.
Odpovědět8  0
10 let už je moc, reálně bych k těm slibům přidal tak 4­-5. Jinak souhlasím. Problém je, že kvůli investorům musí jejich slova znít pozitivně, nemůžou říkat, že se věci nedaří a zdělovat reálné časy odkladů. Jednak by je to očích investorů poškodilo, mělo by to vliv na hodnotu akcií a navíc je někdy opravdu těžké odhadnout, kdy se asi tak může podařit konkrétní problém vyřešit, zvlášť když toho na vyřešení mají víc.
Odpovědět1  0
V jednom vláknu na stejném taktu se dozvím jen výkon na takt tedy IPC. Ale o reálném výkonu to až tolik neřekne. Ten je třeba otestovat v aplikaci, která mne primárně zajímá, případně i několika dalších mnou často používaných. Když to přímo tou aplikací nejde, tak benchmarkem, který je tomu nejvíc. A ještě jedna věc, taky běh více náročnějších aplikací současně, což většinou redakce nedělají.
Odpovědět2  0
To není tak jisté. Zaprvé se to týká jen lidí, kteří obor sledují a ví s jistotou, co dělají. Většina lidí, pokud rovnou nemají notebook, chodí do servisu a tam už hodně záleží, jak je vedený, protože většina zákazníků se řídí tím, co jim řekne prodavač. A to stále za předpokladu, že nekupují hotové značkové sestavy. A k té výdrži komponent, platí to opravdu jen pro tu skříň, u zdroje hodně záleží, jak je výkonově dimenzován a jaké další komponenty v počítači budou. Protože spotřeba procesorů a grafik pomalu roste, takto se to moc nezdá, ale když se člověk podívá s odstupem pár let, je to dost rozdíl hlavně v hi­-endu a vyšším main­-streamu a těm zdrojům tak postupně ubývá rezerva. Navíc ty běžné zdroje neobsahují zase až tak kvalitní komponenty, aby tak dlouho vydržely. To se týká hlavně elektrolitických kondenzátorů, které vlivem tepla rychleji vysychají a jsou dost klíčové pro stabilitu napětí. Pár vyteklých i bouchnutých jsem jako servisák viděl a když odejde zdroj, je sázka do loterie kolik dalších kompontent to vezme sebou.
Odpovědět2  0
Ale nezapomeňte proč se AMD tehdy nedařilo, bylo to vinou obchodní politiky Intelu v době, kdy se ukázalo že Pentium 4 je slepá ulička. Tehdy se rozběhly nekalé obchodní politiky, které AMD poškodily a ta tak neměla dost peněz na lepší vývoj. Proto proti Core 2 AMD nemělo adekvátní odpověď.
Odpovědět1  0
Intel musí mluvit o plánech, protože když začíná ztrácet i v serverech a několik let slibuje dodat komponenty pro superpočítač, už mu asi přestávají zákazníci věřit. Jsem si jistý, že kdyby AMD mělo k dispozici větší výrobní kapacity, uteklo by ještě víc.
Odpovědět0  0
Toho software, který by se musel překompilovat v lepším případě a přepsat v tom horším je určitě daleko víc, než si běžný uživatel dokáže představit. Asi to není vhodný příklad, ale v USA ještě běží i staré systémy IBM s aplikacemi psanými starší variantou Fortranu, protože se nevyplatí je nahrazovat. Jednou jsem se jako servisní technik setkal se situací, kde bylo potřeba vyměnit či opravit základní desku počítače, který hlídal podmínky ve velkém skleníku. Aplikace jela ještě pod DOSem a karta na kterou bylo vše připojeno byla ještě na sběrnici ISA. A nebyla žádná náhrada. A dál si umím představit třeba knihovní nebo skladové systémy a podobný software, který není nutno updatovat a spolehlivě parádně odladěný běží.
Odpovědět0  0
Neznáme podmínky testu a nevíme ani, jak byl nastaven limit spotřeby a nevíme ani, jak to bude u finálních procesorů. Pokud by vážně dosahovaly aspoň srovnatelných nebo lepších výsledků při srovnatelné ceně, může stále u informovaných zákazníků hrát roli reálná spotřeba a tedy nároky na chlazení. A nebo je to fake. Uvidíme.
Odpovědět0  0
A když má někdo mladistvý vzhled, ale přesto je plnoletý, může mít smůlu. Pár takových jsem znal ­- měl 20 let a v hospodě ukazoval občanku.
Odpovědět0  0
U RBMK ani problém být nemusel, kdyby režim tyhle důležité skutečnosti netajil. Pokud by to Anatolij Ďatlov věděl, bylo by mu jasné, proč je třeba dodržet podmínky testu a k žádné havárii by nemuselo dojít.
Odpovědět1  0
AMD přece už dlouhé roky vytváří otevřené technologie, takže se ničemu nedivím.
Odpovědět8  0
Co je na tom předražené, když je RX 6900 XT o 500 USD levnější než RTX 3090? 7 nm výroba je drahá a AMD má snad taky právo konečně vydělat.
Odpovědět20  1
Kolik lidí kupuje mainstream a kolik high end a ultra high end?
AMD se primárně doposud zaměřovala na segmenty s největším prodejem a tedy ziskem. Má i GPU s 7 680 shadery na 2 GHz pro výpočetní kartu. Tak ať nikdo netvrdí, že neumí High endový čip.
Zatím nikdo neví, co si chystají pro hráče. Ale je třeba vycházet z pár věcí. AMD má 7 nm k dispozici od roku 2018 a vyrábí na něm. NVidia na 7 nm bude teprve začínat. A výrobní proces je u TSMC pro AMD optimalizovaný. NV si za celou situaci může sama.
Odpovědět0  0
AMD u NAVI zvedla ceny, protože mohla a ostatně taky si zaslouží vyšší marže. Marketing AMD je problém, protože fakticky nikdy neexistoval, ostatně vždy to byla spíše společnost inženýrů než obchodníků. Na druhou stranu to, co někdy předváděla NVidia, je katastrofa. Jak se stavila k problémům s kartami ať už samotnými, či integrovanými kdysi v Apple. Ostatně to že Aplle už o spolupráci s NV už nechce ani slyšet, má důvod. A že nemají 7 nm u TSMC je taky jejich vina, zkoušeli hrát hru o cenu a nevyšlo jim to. Tím získala AMD výhodu, nehledě na to že AMD má 7 mm proces optimalizovaný pro sebe.
Odpovědět8  5
Jak už je tu napsáno, kvalita obrazu lze srovnávat jen u statických snímků. Někomu DLSS vyhovuje a někomu zase ne. U NVidie to byla nutnost, protože těch pár titulů podporujících RT bylo jinak nehratelných.
Odpovědět9  0
Nákupy podle absolutního snob endu možná realizují reklamou ovlivnění zákazníci NVidie. Ale ti rozumní se drží poměru výkon ­/ cena. A ten nikdy na straně NVidie možná s hlubokou historií nikdy nebyl. AMD nemusí mít konkurenci TITANu. Stačí nástupce 2080 případně 2080 Ti. Technologie vyvíjené se SONY a MS a vlastní otevřené standardy proti uzavřeným a tím i dražším od NVidie.
Odpovědět9  3
Proč by měla být karta od AMD obrovské zklamání? Uvědomte si, že současná AMD je jiná firma než před pěti lety. Tehdy grafický tým téměř neexistoval a firmu táhl procesorový tým. Dnes vyvíjí dvě odlišné architektury ­- pro výpočetní a grafické aplikace a dvě generace CPU současně. Mimochodem za druhý kvartál mají tržby 1,93 miliard a za celý rok očekávají 9 miliard dolarů. V serverech se z nuly dostali na 10% a marže překročila 40% ­- akcie raketově rostou ­- více než 70 dolarů za akcii, zatímco akcie Intelu klesají ­- aktuálně o cca 20%. Chtělo by to přemýšlet místo domýšlení něčeho a víc si zjišťovat fakta.
Odpovědět11  2
AMD se nechala jasně slyšet, že s RT přijde, až bude použitelné ve všech segmentech. Reálně bych to nečekal v low­-endu ani nižší střední třídě, ale od vyšší střední třídy. Je otázka, jak to bude implementováno, nedivil bych se, kdyby to místo speciálních jednotek nějak počítaly modifikované shadery. Ostatně AMD na vývoj nebyla sama, díky konzolím na tom dělala společně se Sony a MS.
Odpovědět6  0
Úplně bych nesrovnával nastupující generaci grafických karet a výpočetních karet s Radeonem Vega VII ani se stávající NAVI. Výpočetní karty budou speciály bez částí nutných ke zpracování obrazu a patrně budou mít blíže k Vega. Zato NAVI II budou mezi Vegou a NAVI s dalšími vylepšeními. Také je otázka použitých pamětí. AMD ukazuje na speciálech pro NTB, že HBM nejsou problém. Stejně tak výpočetní karta používá HBM2 E. Takže nižší modely pojedou nejspíš na GDDR 6 a nejvyšší by mohl mít HBM2 E. Další výhodou proti NVidii zejména u nejvyššího modelu může být PCIe 4.0
Odpovědět2  0
Jenže podle toho pak taky vypadá výsledná optimalizace. Krásně je to vidět u her, které za vývojem CPU silně zaostávají. Nebo u software ADOBE.
Odpovědět4  1
Nejsem programátor, tak nevím, do jaké míry můžou které aplikace využít AVX­-512. Tady to bude možná podobné jako větší paralelizace kódu ­- ne každá úloha z toho těží stejně. Ale tím, že to některé procesory umí a jiné ne, by musel vznikat jen pro samotný Intel dvojí kód. Takže z hlediska programátora je jeho rozhořčení pochopitelné.
Odpovědět10  0
Jenže je fakt, že Intelu se poslední roky to plánování nějak zaseklo. A v době kdy probíhaly nekalé obchodní praktiky, jsem zrovna pracoval pracoval jako servisní technik v obchodě s počítači. Takže jsem to věděl.
Odpovědět7  1
Nemají nic, takže jsou použitelná jen na perfektně rovné podlaze a nesmíte mít kočku nebo psa
Odpovědět0  0
10 nm zvládá jen o 1 GHz nižší takt než vyladěný 14 nm, to je celý problém
Odpovědět0  0
Více linek přijde asi až s novou generací a paticí. Intel byl v pozici, kdy v podstatě neměl konkurenci a tak ho nic nenutilo inovovat. Klidně si přeznačoval chipsety a procházelo mu to. Teď nemůže nic moc dělat, čeká na 10 nm a kvůli konkurenci ze strany AMD, na kterou si odvykl, má menší marže. Nechce investovat do vývoje na 14 nm, který měl být už několik let opuštěný. Teď jen reaguje na AMD, aby neztrail ještě víc. Ostatně proč asi musel vyhodit ředitele? Kvůli několik let staré aférce to určitě nebylo.
Odpovědět1  0
Tohle není spekulace ale čirý výmysl. Oprava bez nového návrhu jádra není možná a tady se jedná o refresh Coffee Lake. Tím pádem bude oprava naprosto stejná ­- jen software a firmware. Chce to novou architekturu.
Odpovědět1  0
Padají rovnou 4 měny, možná že bankéři měli pravdu, hacknutí a krach další burzy mohl přispět.
Odpovědět0  2
AMD přece takový APU ohlásila. Navíc dostala od vlády USA dotaci.
Odpovědět1  0
Brněnská Moravská Zemská knihovna, běží na linuxu i Win 7. Mají tam i Macy a Sun stanice. Klienti chodí na linux a zaměstnanci na Win. Je tam 4 miliony svazků a volná kapacita na další 2.
Odpovědět0  0
Tohle není právě moc mainstream počítač.
Odpovědět3  0
Optimální účinnost je kolem 50 ­- 60 % vytížení
Odpovědět0  0
U spínaného zdroje v principu není problém účinnost přes 90%. Je to otázka sladění pulsního trafa a spínací frekvence MOSFetů. Roli hrají i použité kondenzátory a cívky.
Odpovědět0  0
Tady šlo o test v moderním API a těch pokud vím, zase tolik není. Navíc se jedná o virtuální realitu. Testy v DX 11 mne celkem nezajímají. Pro mne je důležitý poslední DX a Vulkan. Proč testovat staré hry, kde je výkonu dostatek...
Odpovědět4  1
Tak je to až poslední dobou. Dřív mívalo AMD lepší marže, ale udělali několik špatných rozhodnutí, takže se teď musí podbízet.
Odpovědět0  0
Tyhle kecy tady jsou už několik let a stále nic. AMD má tuhý kořínek a jen tak ji něco nezlomí
Odpovědět0  0
Wolrld of tanks bych tady zrovna nevytahoval, ta je verze za verzí stále horší a více náročná na výkon. Nehledě na ty jejich takzvané updaty, které to ještě zhoršuji ­- a o nějaké reálnosti modelů nemůže být ani řeč. Nehledě na to že je to onlinovka ­- tedy ne že by tento typ her nebyl populární, ale peněz za vylepšování pomocí mikrotrasakcí sežere možná ještě víc. Ale to je obecný problém tohoto typu her. Jinak srovnávat kvalitu her na PC a konzoli ­- pochopitelně záleží na ceně toho PC ­- ale obecně je na tom obrazová kvalita PC výrazně lépe. Jedinou výhodou konzole je tak, možná lepší HW a SW optimalizace, nic víc.
Odpovědět0  0
A koho dneska zajímá výkon jednoho jádra?, Podstatný je snad výcevláknový výkon. Ale pokud jde o jednotný takt ­- budiž.
Odpovědět0  2
Ještě důležitější je kvalitní firewall, ale to už nikdo nepíše, nejlépe Internet Security řešení ­- tedy vše v jednom. Aby se nám to nehádalo, že. To co je ve widlích není firawall, ale jen taková náhražka nouzová... Antimalware pochopitelně součástí toho balíku.
Odpovědět1  0
Tak tady někdo dostane padáka. Jak vůbec někdo mohl tak citlivé údaje vynést? Tady přijde o práci asi víc lidiček.
Odpovědět1  0
Pochopitelně asi nepovedená jádra 1080. Až na stejné paměti, jako má standardní 1070 je to co do výpočetní síly prakticky 1080 ­- tudíž se nVidia chová hodně podivně. Asi jako Intel když uvedl i7­-7700K určený k taktování a po problémech s přehříváním a throttlováním, otočil o 180% a začal uvádět, ať ho raději nikdo netaktuje.
Odpovědět0  0
Použít jeden kousek křemíku na Ryzen a EPIC + ThreadRypper, který ani nebyl původně v plánu ­- geniální tah. ThreadRypper byla jen soukromá iniciativa pár inženýrů a AMD ji posvětila a ono to vyšlo ­- Intel musel narychlo upravit XEONY a vydat ­- vlastně mu nic jiného nezbylo ­- až 18 jádrové monstrum a že stojí 2x tolik ­- no a co.
Mimochodem ten 4 jádrový vtip této patici ­- kdo si to asi koupí?
Odpovědět1  0
Intel sice má Coffe Lake, ale prakticky jen Core i3, jinak je to jen papírové uvedení a navíc ten nesmysl s ­"novým­" chipsetem. Proč asi Intel uvedl 370? protože po uvedení Coffee, budou stávající procesory Intel neprodejné. A Cofee má taky podivně udávanou spotřebu. i3 ­- tedy 4. jádro bez HT 65 a 95 W a i5 a tedy 6. jádro, v případě i7 navíc na vyšším taktu taky ­- tady něco smrdí.
370 chipset není nový ­- Intel jen přeznačil 270, ale to všichni ví. AMD udává spotřebu jinak ­- to je známé už dlouho, ale Intel si vyloženě vymýšlí. Prodeje Ryzen 3 a 5 se asi ještě tolik neprojevily. A hodnota Bitcoinu taky vytrvale stoupá ­- takže Vega bude vyprodaná nadále. Navíc Vegu začal používat i Apple.
Odpovědět1  0
Kvalita her v poslední době není kdoví jaká. Často jen opakují, co už tu bylo, v mnoha případech je nová hra z dané série každý rok jen do počtu.
Odpovědět1  0
Na konzoli toho, kromě her ­- s o dost horší grafikou než na PC mnoho dělat nelze. Osobně mi konzole přijde jako vyhozené peníze ­- tím spíše, že hry na ni jsou až o polovinu dražší než na PC. Nehledě na slevové akce a freeware, které u konzolí prakticky neexistují.
Odpovědět0  0
U konzolí je to malinko jinak ­- tam je software silně optimalizován dané HW konfiguraci a navíc neběží krom OS nic na pozadí. U PC málokdy běží jen hra a OS. Ostatně za to může i Intel ­- dlouho neměl nic lepšího než 4. jádro s HT, takže mizerné optimalizaci her pro PC se nelze divit.
Odpovědět1  0
Na technologii memristoru pracuje také velká modrá ­- IBM už řadu let a kde nic tu nic. Podobných zázračných technologií jsou tuny.
Odpovědět4  0
Dobrý test, na 3,5 GHz, tedy až na to závěrečné doporučení. 8700K do herního počítače? Až vyloupím banku, tak možná...
Odpovědět0  1
Testy existují, jen je třeba hledat. Intel v podstatě jen ladí mnoho let existující design. U AMD jde o novou architekturu na novém výrobním procesu, který byl původně určený pro malé mobilní chipy. Už jen s ohledem na rozpočet AMD obdivuhodný úspěch.
Odpovědět1  2
K značí model otevřený k taktování.
Odpovědět0  0
Co poradit: Ideálně si sehnat nezkreslené výsledky v programech nejvíce náročných na výkon, které budete používat a na základě toho se rozhodnout. Je to otázka hledání. A na očítači nikdy nejede jen jeden program. Takže udělat test v reálné situaci ­- antivir a firewall, na pozadí nějaké to stahování nebo zálohování a do toho spustit aplikaci, která mne zajímá. Je to blbá rada z hlediska prodejce, ale zakoupené zboží se dá do určité doby bez udání důvodu vrátit.
Odpovědět0  0
Já tohle budu řešit nejdřív v létě nebo příští podzim. To bude refresh Ryzenu na 12 nm. A taky lépe odladěný softvare, zatím je to bída. Bohužel jeětě i v této době plno programů neumí využít více jader a vláken. Intel to s těmi max 4. jádry po tak dlouhou dobu zazdil.
Odpovědět0  1
Je to otázka odladěnosti softwaru. Jedná se o novou architekturu a plno sowtwaru s takovým počtem vláken neupí pracovat. 12. jádrový 1920 má někdy větší výkon než 16. jádrový 1950.
Konkrétně u her byl problém i se samotnými Win 10, pod Win 7 propady nejsou.
Odpovědět1  0
Oficiální vysvětlení Intelu je následující: Jiné rozložení napájecích pinů na patici procesoru ­- neboli zvýšené potřeby napájení. Realita je jiná ­- jedná se o narychlo vyrobený slepenec ­- prostě přidali 2 jádra, nic víc. Chipset nový není, je jen přeznačený 270, aby utržili něco navíc, když je AMD donutilo prodávat více výkonu s nižší marží.
Nové chipsety přijdou až na začítku příštího roku ­- top bude 390, a už jsou první informace o low­-endových 360.

V Hi­-Endu také nepočítali s tím, že by potřebovali více než 10 a 12 jader. Museli narychlo přetaktovat XEONY.
TreadRypper nikdo nečekal, byla to iniciativa několika inženýrů, modifikovaný EPYC. Modulová koncepce se AMD vyplácí.
Odpovědět2  1
Už letos vyjdou nové serverové AMD, ale jen pro jedno a dvousocketové systémy, protože tam se prodá nejvýc procesorů. Možná až další generace založená na ZEN 2 to změní, pokud ovšem budou chtít. Já bych spoléhal spíš až na serverové APU s ZEN jádry a VEGA grafikou.
Odpovědět0  0
Jistě že je to to díky AMD. Viděl jsem rozdíly ve výkonu u Intel Core ze posledních několik let na stejném taktu a rozdíl byl asi 10%.
Odpovědět0  0
AMD prodává procesory a grafiky i firmám jako DELL a HP, které na nioch staví herní stoje, to tu dřív nebylo. Intel musel měnit kvůli AMD plány, takže se necháme překvapit, jak to celé dopadne. A k tomu PC s ARM, i kdyby nedocháze k chybám při překladu kódu, moc rychlé to nebude a nejspíš bude hodně záležet na ceně.
Odpovědět0  0
A k čemu to prakticky je, výrobci počítačů ani serverů netaktují a dusíkem už vůbec ne, technicky je to sice zajámavé, ale takty procesorů rostou průběžně. Výkon spíš bude do budoucna stoupat změnami v architektuře a počtem jader, plus novými výrobními postupy, pokud to umožní i vyžší takt, jen dobře.
Odpovědět0  0
Intel není mrtvý. Naopak je velmi silný a pokud skutečně dochází k porušení patentů, tak je to problém. Navíc nevěřím tomu, že by slaboučký ARM dokázal plně nahradit PC, ta emulace bude dost pomalá. To by ten procesor musel mít víc jader a vyšší takty jako např. serverové varianty, ale ty zase nemají grafiku.
Odpovědět0  2
Ale jinak nakupuju podle poměru cena ­/ výkon, takže jsem měl v počítači grafiky Nvidia i ATI­/AMD a procesory Intel a AMD. Jen nemám selektivní paměť jako někteří.
Odpovědět0  0
Když mlžili kolem pamětí u 970, tak za to dostali i pokutu, pak si zase vymýšleli s plnou podporou asynchronních shaderů a nutili vývojáře her je nepoužívat, jestli tohle není nefér chování, tak co potom je? A tak bych mohl pokračovat, třeba s grafikama u Macbooků... Spíš byli hloupí, že se nechali nachytat.
Odpovědět9  1
Já myslím, že není dobré to podceňovat a bude třrba udělat ještě další studie. Mise na mars bude hodně drahá a riskovat, že selže kvůli zdravotním komplikacím posádky by byl hazard.
Odpovědět0  0
Není to poprvé kdy Nvidia používá nefér praktiky, ale podvod, to už přehnali.
Odpovědět8  1
Já bych k tomu přidal i ty otravné reklamy v desítkách, plno běžných lidí netuší, jak je vypnout. Jsem na sedmičkách a nemám problém, mám je doplněné o free Zonealarm, což je antivir s firewallem. Na čtyřjádrovém APU AMD s SSD si i zahraju, sice né nové pecky, ale já nejsem zase velký hráč, jen jsem to doplnil o slušný chladič a o počítači ani nevím, jak je tichý. Ale každého volba.
Odpovědět2  1
Nehledě na to že grafiky RX5xx a VEGA nasadil i Apple do Maců a maců Pro a DELL a HP na hardwaru AMD staví herní počítače.
Odpovědět0  0
Já bych to za tak velkou chybu nepovažoval, jednak se výrobci dušovali o dostupnosti rychlejších pamětí a navíc to snižuje náklady ana celou grafiku, kromě toho AMD nemá takové možnosti a finanční zdroje jako Intel a Nvidia. Navíc i značné zlepšení ovladačů způsobilo, že grafiky skupují těžaři kriptoměn a ZEN architektura a Ryzen procesory byl spolu s grafikama RX580 a Nvidia 1080 oceneněny jako produkt roku.
Odpovědět1  0
Tak už i HP má herní stroje s grafikami a procesory AMD a další přijdou, do Mac Pro a do dalších maců zaese RX5.. pro se dávají dvě verze VEGY a většinu zbývajících RX 5xx skoupili těžaři kryptoměn, protože jsou na těžbu lepší než Nvidia. Jen mezi běžnými uživately je to problém, protože herních grafik AMD bude málo.
Odpovědět1  0
Tak už i HP má herní počítače s grafikama a procesorma jak Intel a Nvidia, tak AMD.
Odpovědět1  0