Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Logout
Nu, to je první krok. Když chcete udělat druhý krok, master dron, který řídí roj takovýdle levných udělátek ­(protože vzdálené řízení zarušíte­), už výpočetní kapacitu potřebujete. Když chcete ruční řízení nahradit AI, už výpočetní kapacitu potřebujete. Atd...
Odpovědět0  0
Ta by skončila tak jako tak ­- Čína do vývoje vlastních technologií investuje už nějakou dobu.

Tady jde o to, jak rychle a jak dobře je vyvine ­- a v tom sankce Číně nijak nepomohou, naopak ji mohou zdržet, protože bude mít méně prostoru na krádeže technologií.
Odpovědět1  0
Co, že Čína nalepí na procesor nálepku 5nm?

Tato čísla už dávno nejsou nic jiného než ­"marketingové nálepky­" ­- a to se netýká jen čínských procesů. Takže dokud neuvidíme skutečný výkon procesoru, densitu a výtěžnost, tak to nesvědčí o ničem.

Čína samozřejmě není Rusko a má potenciál zakázané technologie dohánět. Si fakt ale myslíš, že když Číně ty technologie budeme dávat, že na jejich výrobu rezignuje? Houby, jen jí to pomůže ve vývoji. Současný trend USA a Evropy je správný ­- jen prostě to, že jsme Čínu tak dlouho ­"krmily­", tak nejde vyřešit ze dne na den....
Odpovědět1  2
Proč, protože výrobci HW musí garantovat, že to pojede. A pokud by nevydali seznam kompatibilních, tak by chyba výrobce paměti šla za nimi.

Jinak ano, jsou případy, kdy deska chce nějakou konfiguraci paměti. Pak není problém tento požadavek dát do specifikace.
Odpovědět0  0
Jako že sověti jsou první, a američané to pak udělají sice později, ale s pořádnou technologickou základnou, nikoli ­"na koleně­", takže to dotáhnou podstatně dál.

Vzheldem k tomu, že např. Kinžál není defakto nic jiného, než balistická raketa, které z nějakého důvodu říkají hypersonická, tak to vlastně dosti sedí.

Pro technologicky zaostalý stát, jako byl svého času SSSR a jako je teď Rusko není nic horšího, než ­"probudit­" technologického leadera.
Odpovědět6  0
Děkuji, že velmi průhlednou snahou odvést hovor jinam přiznáváte, že moji argumentaci vyvrátit neumíte.

A to, že místo argumentace urážíte, to je Vaše vizitka, nikoli moje.

PS: Jinak je nesmysl se bavit o důsledcích, když byla vyvrácena Vaše tvrzení o příčinách....
Odpovědět0  0
Urážet umíte, chápat psaný text už méně.

1­) nikde jsem nepsal o rozdílu ruské prodejní ceny v Číně a spotové ceny na Evropské burze

2­) nic z toho, co jste napsal, nevyvrací ani jeden z argumentů, které jsem uvedl v předchozím textu, a které Vaše tvrzení vyvrací

3­) nic z toho, co jste napsal, nedokazuje, že by se z Číny exportoval ruský plyn k nám, jak tvrdíte.

a konečně
4­) vzhledem k tomu, že ruský plyn v Číně je pro obchodníka dražší, než nákupní cena plynu u výrobce kdekoli jinde na světě ­- protože cena zahrnuje cenu tranzitu na hooooodně dlouhém potrubí ­- a vzhledem k tomu, že čína má velmi zápornou bilanci v importu­/exportu plynu, je úplná kravina, aby nějaký obchodník systematicky exportoval z Číny do EU plyn.
To, co se reálně děje je, že čína díky odběru ruského plynu snížila objem nakoupeného plynu v zahraničí, což zvyšuje množství dostupného plynu a tedy to vede k snížení světové ceny plynu ­(a až opadne panika na burze, i evropského­).

Takže celá Vaše konstrukce je nesmysl, založený na tom, že zanedbáváte spoustu ­"detailů­", jako např. to, že plyn je třeba přepravovat, stejně jako reálná ekonomická čísla týkající se exportu a importu plynu z Číny. A jen porovnáváte hrušky z jabkama a vychází Vám z toho pochopitelně nesmysl.

PS: A jestli je podle Vás politická pošahanost to, že někdo nechce obchodovat s vrahem, aby měl na další vraždění....

Odpovědět0  0
S odpuštěním, šíříte ruské bludy. Realita je, že:

1­) Objem ruského exportu plynu do Číny je oproti nerealizovanému exportu do Evropy marginální

2­) Čína je především importérem plynu. Oproti minulému roku export plyn z číny podstatně klesl:
https:­/­/www.reuters.com­/markets­/commodities­/chinas­-may­-gasoline­-exports­-plunge­-lng­-imports­-slide­-2022­-06­-18­/
tedy nic takového, co zde popisujete, se evidentně nekoná.

3­) Čína kupuje LNG z celého světa ­- za ceny, které konkurují cenám, za které LNG kupuje Evropa.
Nedává tedy žádný smysl, aby obchodník, který má plyn v Číně, ho neprodal na místním trhu, a místo toho platil přepravu do
Evropy, kde ho prodá za +­- stejně.
Odpovědět0  0
"Jasně, naslibovat prachy, to je teda řešení...­"
Je hezké, jak se snažíte najednou defakto vymezovat proti socialismu, a na druhou stranu kritizujete jediné NESOCIALISTICKÉ řešení. Tedy že když něco od firmy chci, tak si to od ní koupím. To přesně jsou dotace a v tomto smyslu na nich není nic špatného ani socialistického: pokud nějaký stát stojí o to, aby daná výroba probíhala u něj, tak si to od té firmy prostě koupí.

Jinak se vymezujete lživě, protože: ­" Jen sosat dotace, a až to krachne, tak ať to stát zaplatí.­" ­- o jakýchkoli zárukách zde ­(a ani v realitě­) není ani slovo, takže to je jen Váš vymyšlený konstrukt. Biden prostě chce výrobu polovodičů v USA, tak zaplatí firmám za to, aby výrobu přesunuli. Jaký jiný mechanismus byste si představoval?

Nutit je k tomu silou? Nějakými drastickými omezeními? Hypnózou?

"Ne, je to jen další tlučhuba, který nedokáže vůbec nic. ­"
Soudíte, aniž byste měl šanci nějak posuzovat reálné výsledky. Tomu se říká předsudek.
Odpovědět2  3
Jenže Trump ty firmy, o kterých se jedná NEDUSIL. Žijete asi v nějaké alternativní realitě. V tom světě, v kterém žiji já, žádná cla na polovodiče z Tchajwanu nebyla. A jestli Trump někoho v tomto oboru dusil, tak prostřednictvím sankcí čínské polovodičové firmy, čímž naopak snižoval v oboru konkurenci a tedy těm firrmám, o které se jedná: tedy TSMC, Intel apod, naopak pomáhal.
Odpovědět2  2
Jasně, chudák, všichni mu házeli klacky pod nohy. I ten kovid mu zařídili na truc, protože věděli, že ho nebude schopen zvládnout.... Na někoho se to hodit musí, žejo.

A co se týče té války, tak také nemáte úplně pravdu, USA podporovali SA ve válce v Jemenu, což bylo vše jen ne hezká věc. Jo netekla tam krev američanů. Ale krev tam tekla, a ne málo. ­(A btw. to narovná ní vztahůmezi Izraelem je asi jediný pořádnější zahraničně politický úspěch ­- vykoupený právě tou Jemenskou krví, kde podporovali sunity proti šiitům....­)
Proč neřeknete, jak úspěšný byl Trump v Severní Korei? Nebo na Ukrajině, která se radši začíná spojovat s diktátorským Tureckem? Nebo v omezování diktátorského Turecka? Nebo jaké skvělé vztahy navbázl Trump s okolními zeměmi ­(ať už Mexikem, či Kanadou?­) nebo jak skvěle se umí dohodnout s EU?
Odpovědět3  4
Ano, narozdíl od Trumpa udělal první kroky k jedinému řešení, které funguje: Když od někoho něco chceš, musíš mu něco nabídnout.
Dokud jako Trump máš plno řečí, ale ve výsledku každého kolem sebe naštveš, tak moc lidí ke spolupráci nepřilákáš...
Odpovědět1  5
Mícháte dohromady hrušky s jabkama, abyste si nějak Trumpa ospravedlnil.

- Trump nikdy žádná cla na výrobu čipů nezavedl.
- A vojenské vyhrožování Tchajwanu? Vždyť naopak začal tlačit na Čínu více, než se tlačilo předtím.
- Co se týče Korei, tak tam chvíli koketoval, když si myslel, jak je geniální vyjednávač s Kimem. Prohlásil masového vraha za svého přítele, a nebylo z toho stejně vůbec nic....

Takže je to právě naopak ­- Trumpova chaotická politika, kdy si myslel, že firmy nějak utáhne na svoji ­"overhelming personality­". Jenže to jaksi nefunguje. Fungují úplně normální věci jako všude jinde: když chceš, aby firmy k Tobě přišli, tak nesmíš planě vyhrožovat, musíš firmám něco nabídnout. To Biden nabídnul.... a najednou to jde....
Odpovědět2  4
RAID 5 má stejně jako RAID 6 pomalej zápis. Pro domácí použití ­(pokud nejde o write once zálohy dat­) se naprosto nehodí.
Odpovědět0  0
Hmmm, bohužel ve šlépějích svých předchůdců nejde. Doménou centurionů vždy byla rozumná skříň ze solidního materiálu s účelnými větracími otvory. Novej centurion je z papíru, děravej jak řešeto.
Nevím, co je na 59 otvorech na ventilátor moderní, je to max módní, ale jinak nesmysl ­- kdo si dává takovej počet ventilátorů do takovýdle skříně?? Kdyby jich tam byla polovina, tak je to lepší. Obzvlášť když nemaj vyřešenou ochranu proti prachu.

Tadle skříň je IMHO o dost horší než původní klasickej Centurion.
Odpovědět0  0
Může např. v BIOSu omezit max napájení a jen se tvářit, že tam pouští víc napětí.
Ale pokud to je opravdu HW problém, tak to žádnej BIOS nevyřeší a na záměrně snížené napětí se přijde. Takže vyčkejme, ono se to za chvíli vyjasní.
Odpovědět0  0
Ehm. To se možná týká upscallingu a postprocesingu DVD, kde je opravdu co vylepšovat a dobrej čip se pozná. Ale u kvalitního HD videa, kde nejsou artefakty, šum atd...., co byste s tim videem chtěl dělat?? Testovat HQV testem, jestli tam není špatný rozlišení?

Jinak zrovna na kvalitní postprocess maj grafiky výkonu dost, takže nebude trvat dlouho, a vyladěj se ­"ovladače­" natolik, že doběhnou spešl čipy i v postprocessu špatných videí.

PS: Pokud jste takový odborník, jak píšete, tak byste nevypustil z ­"klávesnice­" takovou blbinu, jako obrazový převodník. Jaký obraz převádí odkud a kam? Kdybyste nebyl redaktor, tak vás budu podezřívat z toho, že žijete ještě v analogových dobách a používáte zlacené HDMI konektory, aby nedošlo k degradaci signálu...


Odpovědět0  0
Nedivil bych se, kdyby odpověďí bylo zlevnění 460 ­- kde je prostor slušnej a uvedení 580. IMHO ta bude něco jako 480 vylepšená o upgrady v 460.
Odpovědět0  0
Sqělé :­-)
Odpovědět0  0
Ale jinak díky za článek, už jsem ani nedoufal, že se tu objeví nějaký zajímavý.... :­-­) Doufám, že to není na následujících půl roku jediný a že budou třeba i trochu aktuálnější...
Odpovědět0  0
"Dlouhá pipeline se téměř vždy rovná problémům se zajištěním vysokých taktů­"

Není to náhodou naopak, dlouhá pipeline ­(a tedy jednoduché kroky v ní­) znamenají vysoké frekvence? Vždyť to je i logické ­- jednoduché kroky v pipeline přeci jdou udělat ­"rychleji­" a na menším kusu křemíku ­(takže elektrony to ­"stihnou­").

Problém s dlouhou pipeline je jiný ­- při selhání branch prediction se ztrácí více cyklů...
Odpovědět0  0
Crosscabel netřeba, stačí normální, každá síťovka to už dneska umí přehodit...
Odpovědět0  0
A naopak v lámání hesel exceluje. NV a Ati maj prostě rozdílný architektury a tak se jednoznačnej benchmark hledá těžko...
Odpovědět0  0
Díky za odpověď. Tak aspoň to že test iSCSI příště prosím příště :­-­) zmiňte v úvodu článku, jinak to vypadá jako opravdu nedodělaná recenze :­-)
Odpovědět0  0
Hmmm.....
Test NASP využíval SAMBU, FTP, nebo co?
A předpokládam, samotný iSCSI, kvůli kterýmu by člověk uvažoval o koupi tohodle stroje ste asi neotestovali vůbec, co?
Odpovědět0  0
Ad zmiňovanej test
1­) počet chyb bylo přepočítáno na 1000 PC s danym systémem, takže absolutní četnost danýho OS výsledky neovlivnila.
2­) Vzhledem k tomu, že naprosto nebylo zohledněno, jací jsou uživatelé a jaké prostředí toho kterého PC ­(domácí, velká organizace, atd....­) a vzhledem k tomu, že to je dost velkej faktor mluvící o bezpečnosti ­(ve firmách mají omezující politiky bránící nakažení a třeba externí firewall­), tak jsou ty čísla naprosto nic neříkající.
Odpovědět0  0
Kromě PCIe 2.0 ­(který je na nic snad i s Crossfire­) a 15W vyšší! spotřeby nic. Snad jen, že desky s P45 bejvaj o fous líp vybavený ­- u HTPC je ale spotřeba dost zásadní, takže do HTPC rozhodně čipset P35.... čímž jaksi tendle velkej pracnej test IMHO nemá moc praktickýho využití...
Tim nechci snižovat test ­- je udělanej parádně, jen prostě nešťastnej výběr desek...
Odpovědět0  0
Zvukového projevu??? A k čemu, když je výstup pouze digitální?
Odpovědět0  0
...není co dodat! Snad jen
PVA IPS! PVA IPS! PVA IPS! PVA IPS! PVA IPS! :­-)
Odpovědět0  0
Přidám se ke kritice,
tendle článek se opravdu nepoved ­- hází pojmy na hromadu, o každym řekne dvě věty ­(z nichž vždy jedna je špatně­), nevysvětlí však nic a začátečníka leda zmate. Když už se něco snaží vysvětlit ­(kuchař­), tak je to spíš ještě horší.

PS: Hyperthreading rozhodně nejsou dva kuchaři, ale jeden, kterej vedle obracení palačinek vedle když je zrovna volná ruka míchá polívku.
Odpovědět0  0
Ahoj,
ale ten účiník sice zatěžuje síť, ale elektroměr ho nenaměří, ne?
Matyáš
Odpovědět0  0
No, já mam 1600x1200, což je o něco málo víc ­- a při analogu na velký ploše po tom jezdily pruhy a občas tam byl šum ­(ne nic vážnýho, člověk to musel trochu hledat, ale bylo to tam­). Možná to je chyba kabelu ­(vedle stojí ještě ctrko, takže to možná rušil­) ­- ale hlavně nevím, proč když jde v podstatě za stejný peníze koupit desku s DVI, proč bych se měl starat o kvalitní VGA kabely?
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
no ­- já mám 20­" a poznám to dost. Pomalu nejprodávanější jsou dneska lowend 22­". Kromě toho u kancelářského počítače mi v pohodě stačí integrovaná grafika, monitor ale můžu chtít opravdu dobrej, když u něj sedím třeba deset hodin deně, ne?
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
nechápu, proč není u desek s integrovanou grafikou zohledněno, zdali mají DVI ­- desku bez DVI bych nekoupil ­(proč si kazit oči nekvalitním obrazem?­).
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
750GB jsou pomalejší, 640AAKS a 1TB samsung se dotahujou ­- mají větší hustotu zápisu ­(750GB samsung nee, ten má jen 250GB plotny­).
Nebo teda dotahujou ­- spíš, když vyhradíš na 640GB stejný ,ísto, jako na 74GB Raptoru, tak zkrátíš seeky a srovnáš rychlost.
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
díky moc za zajímavé téma, bohužel zpracování není úplně šťastné. Pro příště přivítal nějakou tabulku se souhrnem vlastností ­- takhle musím projít všechny panely, i když mě třeba zajímají jen ty s čtečkou karet.. Druhá věc, která mi chybí je jakým způsobem jednotlivé panely regiulují větráky, zdali pulzně, nebo rezistorem a zdali umí navázat otáčky větráků na teplotní čido či nikoli...
Přeju hezký den,
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
jestli to ma pozorovaci uhly 160, tak to neni PVA.
Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
na krabici je napis samba network HD enclosure. Umi to teda sambu, nebo je to kec?
Diky, Matyas
Odpovědět0  0
Hezká jednotka W*Gb­-1. Jinými slovy, kapacita se zvýšila, ale disk žere pořád stejně a navíc se vyřádilo marketingové oddělení :­-­).
Odpovědět0  0
Hezký den,
no špatné na tom je to, že je ten článek, ve kterém nejsou uvedeny výsledky zbytečný. Výsledky by myslím měly být uvedeny jak u jednotlivého produktu ­(až člověk bude hledat info o produktu, tak to nalezne rychle­), tak celkové resume. Nebo by alespoň mělo být v úvodu ­(či u každého produktu­) uvedeno, co vše bude testováno a kde čtenář nalezne výsledky.

Navíc zbylé mé výtky platí ­- neuvedení rozhaní ­(Ethernet je opravdu málo ­- že vy víte, že se Gbit nedělají neznamená, že to ví čtenář; http:­/­/eshop.artiq.cz­/?Mode=Sti&StiId=29004­), nezměřené teploty, nezmíněný power managment...
Matyáš
Odpovědět0  0
Dobrej clanek?
kdyz tam neni u modelu ani zmineno, jestli pracujou na 100Mbit nebo gigabitu, neni zminena cena, neni ani zmerena teplota,
kterou dosahuji disky v NAS za chodu ani pruchodnost jednotlivych rozhrani, tak se bohuzel nejedna o test, a pro ctenare to moc uzitecne neni ­- firemni parametry a par fotek si muzu najit na inetu sam, a hledat je budu tak jako tak, kdyz pulka informaci o vyrobku chybi....

Hezky den,
Matyas

PS: Jestli cokoli z toho bude v dalsim dilu, tak se jedna o velmi nestatne rozdeleny clanek
Odpovědět0  0
Logout (91) | 28.8.200710:29|Disk s 1 GB cache
Kdyby to bylo tak jednoduchý ­- mnohem více zdržuje čtení ­- a udělat dobrej algoritmus na predikci není sranda....
Matyáš
Odpovědět0  0
Hezky vybrany benchmarky... Nejvetsi for je v tom, ze ve vetsine aplilkaci uz tak brzdi FSB, ze intelovskej 8procesor je skoro stejne rychlej jako ctyrprocesor. Jakmile se nevejde do cache a potrebuje pamet, je to v haji....

benchmark jedne aplikace ­(diagonalizace matice­):
bi­-Xeon 5320 ­(overcl 2.67GHz­) 119 sec ifort9.1 + mkl9.0 ­(1 job with 1 threads­)
bi­-Xeon 5320 ­(overcl 2.67GHz­) 122 sec ifort9.1 + mkl9.0 ­(2 jobs with 1 thread­)
bi­-Xeon 5320 ­(overcl 2.67GHz­) 159 sec ifort9.1 + mkl9.0 ­(4 job with 1 thread­)
bi­-Xeon 5320 ­(overcl 2.67GHz­) 286 sec ifort9.1 + mkl9.0 ­(8 job with 1 thread­)

Matyas

Odpovědět0  0
???? Coze ???? Intel je dneska stejne 64bit jako AMD. Jedinej rozdil je v tom, ze AMD ma pri prechodu do 64bitu vetsi vykonnostni narust. ­(64bity umely uz i preskoty, ale pomalu, protoze 64bit instrukce delaly jako dve 32bitovy ­- u C2D to ale uz neplati­).
Matyas
Odpovědět0  0
Fussion a torrenza jsou technologie zamerene uplne jinak ­- fussion ma vytvorit levny integrovany procesor pro domaci pouziti, torrenza je mirena na vedecke vypocty.
Matyas
Odpovědět0  0
Tak jsem čekla, že se něco dovím... a dověděl jsem se že se něco dovím... až to řeknou... :­-)
Odpovědět0  0
a jo jeste ­- daji se sehnat o dost levnejc nez v alze, ale to asi vis....
Matyas
Odpovědět0  0
No, kousek vedle, tendle
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
(je to jen petiskovka misto ctyrstovky ­- ale ma trochu jine typove oznaceni ­- 400ET x 500HT ­- cim se to lisi jsem ale nevycetl ani ze stranek Seasonicu­). Myslim, ze ale do normalniho kompu staci i ctyrstovka, ja na tom pocitaci pracuju, tak jsem si rek, ze ho radsi jeste naddimenzuju...
Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
jmenujou se opravdu Seasonic OEM. Mam ho doma, a uplne s nim spokojenej nejsem, trosku mu obcas drnci vetrak. Ale jinak je
bezproblemovej a napeti ma stabilni ­(C2D@3.4, 2GB ram, 2xdisk, 1950GT­). Zatim jsem od ostatnich neslysel, ze by jim taky zlobil vetrak, tak myslim, ze mam smulu na kus.
Matyas
Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
a hele, já mám S1 ­(na 1950GT­), v zátěži to myslím uchladí ­(kolem 70° bez vetraku­) a mam v bedne ctyri 120mm ­(vepredu, vzadu, zdroj a jeden na chladici na rpocesoru tak, by zaroven chladil grafiku­). Rek sem si, ze lip nez malej rvouci vetracek na grafice jsou lepsi pasivy a tichy velk vetraky. A rozdil nejlevnejsi grafiky s blbym chladicem + S1 ku grafice s dobrym chladicem je nula nula nic...
Matyas
Odpovědět0  0
On nekdo na pocitaci treba taky dela i jiny veci, nez pari, vis?
Hezkej den,
Matyas
Odpovědět0  0
Hezký den,
Díky za dobré recenze. Mohl bych požádat ještě o uveřejňování dalších dvou údajů v recenzích?
První by byla absolutní hodnota jasu ­(bílé barvy, při 0,50 a 100% jasu­). Vím, že získat zkalibrované hodnoty by byl asi problém, ale i nezkalibrované raw výstupy z optické sondy ­(předpokládám, že používáte pořád tu samou­) by umožnily alespoň porovnávat monitory mezi sebou.
Druhý údaj by byl kontrast ­(v podstatě jas černé barvy­) při nějaké definované hodnotě jasu.

První údaj má myslím smysl, protože se dost často vyskytují monitory, které jsou prostě ­"přesvícené­" a i na minimálním
jasu jsou ­(alespoň pro mě­) příliš jasné.
Druhý údaj by poskytl lepší vodítko k zhodnocení kontrastu monitoru a byl by vhodným doplňkem ke křivce stability kontrastu ­- maximální kontrast nelze tak dobře srovnat, protože některé monitory ho dosahují při ­"nekoukatelném­" jasu.

Díky, hezké Velikonoce
Matyáš Novák
Odpovědět0  0
Hezký den,
Aspoň teda mě na práci vyhovuje normální 3:4 monitor... 2x. Je pravda, že Wide je lepší než nic, ale zas ve stejné velikosti už seženu newide monitor s ještě větším rozlišením ­(1600x1200 ku 1680x1050 je poměrně rozdíl ­- mám oba, rozdíl šířky člověk nepozná ­(5%­), rozdíl výšky ano ­(15%­)­). Když se kouknete na rozlišení stolních monitorů, tak Wide nenabízí rozšířenou pracovní plochu do stran, jako spíš zúženou na výšku.

Matyáš
Odpovědět0  0
Hezký den,
mohl bych požádat ještě o uveřejňování dalších dvou údajů v recenzích?
První by byla absolutní hodnota jasu ­(bílé barvy, při 0,50 a 100% jasu­). Vím, že získat zkalibrované hodnoty by byl asi problém, ale i nezkalibrované raw výstupy z optické sondy ­(předpokládám, že používáte pořád tu samou­) by umožnily alespoň porovnávat monitory mezi sebou.
Druhý údaj by byl kontrast ­(v podstatě jas černé barvy­) v při nějakých definovaných hodnotách jasu bílé barvy.

První údaj myslím má smysl, protože se dost často vyskytují monitory, které jsou prostě ­"přesvícené­" a i na minimálním
jasu jsou příliš jasné. Druhý údaj by poskytl lepší vodítko
k zhodnocení kontrastu monitoru a byl by vhodným doplňkem ke
křivce stability kontrastu.

Díky, hezké Velikonoce
Matyáš Novák
Odpovědět0  0
Ahoj,
no vidíš, a já používám 4:3 taky na všechno, a kupodivu toho vidím víc ­- hádej, co je víc ­- 1600x1200, nebo 1680 x 1050? Když se koukneš na většinu stolních monitorů, tak Wide není ani tak rozšířenej do stran, jako spíš má ubranou výšku. Na Wide se např. nevejdou dva terminály, editory pod sebe.
Matyáš
Odpovědět0  0
Aaaa,
zase jeden fanatik. Opravdu zalezi na ucelu serveru, a kolik za to ma byt penez atd... Napr. tam kde pracuju je vypocetni cluster, jsou tam jak opterony, tak Intely ­- a bezproblemove je oboji.
Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
No nevím, sice má hezký odhlučnění, ale daj se do ní dát je 80mm větráky, takže bych moc nevěřil tomu, že by opravdu dobře chladila. Od skříně za 4kKč chci nejen ticho....
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
Osobně se mi zdá lepší Mirage ­(http:­/­/www.akasa.co.uk­/akasa_english­/spec_page­/cases­/spec_ak_bkcse_02.htm­) než Eclipse ­- je teda ošklivější, ale díky dvířkům bude větší ticho, a má lepší přední porty...­). Proč se tobě Zdá lepší Eclipse ­(rád se nechám přesvědčit­)?
Ale možná to nakonec stejně skončí u nějaký sice průměrný, ale
zato levnější skříně... :­-0
Matyáš
Odpovědět0  0
a mohli byste zrecenzovat Akasu Mirage, ta také vypadá jako hodně zajímavá skříň ­- a také je tak trochu mimo současné trendy, nemá bezšroubkové uchycení, nebo superpřístupné disky, ale zato je z pořádně tlustého hliníku a myslím hodně dobře vyřešeným chlazením.
Díky, Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
počítejte s tím, že RAID 0 má skoro 2xvětší pravděpodobnost selhání, není zajištěna kompatibilita při změně řadiče ­(tzn. při výměně desky­) atd... Pokud neděláte s videem nebo profigrafikou,
tak IMHO nvýhody převyšujou to, že máte rychlejší kontinuální čtení. Pro výkon Windows a běžných aplikací je nejdůležitější rychlé vyhledávání ­(viz úspěch disků s rychlejšíma otáčkama, menšíma plotnama a menší hustotou dat jako Raptor­).
Matyáš
Odpovědět0  0
No nevím, ale já bych jako levné paměti asi ocenil spíš Infty, cenu maj jen o kousíček vyšší než zepelliny a dosahujou o 15% víc výkonu. Ale jinak dík za přehled, ten je nejužitečnější z celýho testu.
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
Je pravda ze rozdil do 5% je zanedbatelný ­(podle různejch zahraničních diskusí je to rozdíl cca 10% na pamětěch což dělá cca 2­-3% výkonu počítače­). Ale uplne stejny bude treba rozdil mezi 800Mhz a 1000Mhz paměťma. To by pak nemělo cenu dělat test vůbec.
Třeba v jednom testu u konkurence dopadly paměti 840Mhz 1T rychlejc než 1280Mhz 2T. Takže myslím, že to má cenu testovat. Koneckonců i kdyby se zjistilo, že to není přínos, tak to je taky informace :­-­)

Výsledky při 1T nemusí být stejné ­- např. superrychlé ­(v Mhz­) paměti často na základní rychlosti nezvládají tak dobré časování
jako některé lowlatency paměti, které zas nezvládají frekvence.

Zas abyste mě nepochopily špatně, jinak je tendle test dobrej,
myslím, že se přesně trefil 800Mhz paměti ­(jen je škoda, že se tam nezařadily některé skoro stejně drahé 900Mhz­) 2x1GB je dneska ideální volba, metodika testu je také dobrá.
Osobně budu časem přesně takový paměti kupovat ­(včetně desky­), a tak by mě zajímalo, jestli se vyplatí třeba investice do dražší desky ­(=1T­) a do levnějších pamětí, nebo ne. Ale je fakt, že stejně se nejvíc vyplatí investice do levnějších pamětí i levnější desky :­-­)

Hezký den
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
no vím, že to Intel nezvládne. Ale 650 tu za chvíli bude, někteří si koupí i drahou desku, a vzhledem k tomu, že 1T poskytuje o dost vyšší výkon ­(no dobře, o kousek, ale každej kousek dobrej­), tak by člověka zamrzelo, kdyby si koupil dle testu nejvýhodnější paměti, a pak zjistil, že prostě to 1T nedaj. A takovejdle test se asi nebude za tejden opakovat...

Btw. lidi, co si koupěj 2GB 800Mhz pamětí, tak už dost dobře můžou mít i na dražší desku.

Matyáš
Odpovědět0  0
Obávám se,
že nevyzkoušet, zdali a jak tyto paměti zvládají časování s 1T je tak trochu polovičatá práce....
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
Raid s odezvou disku? Raid zlepší kontiunální čtení ­(nahrávání velkých souborů­), latenci Ti RAID nevylepší. Nicméně v práci s
videem a grafikou se RAID asi projeví ­- ale otázka je, zdali
takový Raptor by neposloužil víc...

Matyáš
Odpovědět0  0
taky v současné době rozšířil jeden ze svých výpočeních clusterů, a to dvoujádrovými Opterony... A taky se z toho nedělá haló, že mají o 200% rychlejší trávení a koulej očima více než 75krát rychleji než prezident USA....
Odpovědět0  0
Jenže on ten obsah tý paměti stejný není. Když máš doujádro, taky má každý ve svý cache jiný data... Paměť GK už dávno neslouží pouze jako zdroj dat pro zpracování, ale také na ukládání mezivýsledků atd... Proč asi potřebuje antialiasing více paměti než režim bez něj?

Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
a když už chceš ty peníze utratit, tak nechceš je dát do něčeho, co bude mít hodnotu dýl než půl roku? Třeba do pořádnýho monitoru ­(nebo do dvou­)... Ono i to je investice do herního počítače ­- budeš pracovat rychlejc a zbyde Ti víc času na hry :­-­). Ale co, jsou to Tvoje peníze, užij si svejch 20% výkonu navíc za deset tisíc...
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
...třeba proto, abys rodičům ušetřil? Obzvlášť, jestli si na to budou muset půjčit.... No ale jsou to Tvoji rodiče, jen mě zaráží, že někdo má radši HalfLife....
Matyáš

Odpovědět0  0
No, spíš v shaderech bude mít NV trochu navrch, protože Ati má sice shadery schopné 4 paralelních insrukcí ­(tzn. jakoby čtyřikrát výkonnější­), ale pokud bude potřeba zpracovávat instrukce v ­"blocích­" po třech, tak se bude část shaderu flákat. U NV k tomu dojít nemůže.
Ale Ati zas bude mít asi rychlejší paměti... A vůbec nejvíc záleží na návrhu čipu a jak dokáží spolu jednotlivé komponenty spolupracovat... Takže dohady, že jeden smete druhýho jsou stejně úsměvný.
A koneckonců, ve výsledku stejně nasaděj ceny tak, aby cena stejně výkonných karet odpovídala :­-­), takže je jedno, kdo bude mít tu nejrychlejší kartu, kterou si stejně nikdo z nás nekoupí :­-­) :­-­)
Matyáš
Odpovědět0  0
Jenže zas tuším shadery 8800 běží na dvojnásobné frekvenci jádra, takže brutální sílu bude mít 8800 větší ­- ale ono spíš záleží na tom, jak efektivně budou shadery využity...
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
jenže právě my ­(doufám :­-­)­) bychom chtěli ne v návaznosti na otáčky, ale na protlačený vzduch ­(jo, můžem si to pak dát dohromady sami, ale od toho je dobrá recenze :­-­)­).
Pro začátek by byl přínosem i poslechový test ­(tak jak bylo v testu­) ale právě na souměřitelných hodnotách ­(na stejném výtlaku­), a pokud možno nejen okecem, ale i nějakým číselným hodnocením, aby to šlo srovnat... Nebo je srovnat od subjektivně nejhlučnějšího k nejméně hlučnému a zhruba popsat, jak velké jsou mezi nimi rozdíly.
S reostatem a sondou dostanete větráky na stejný výtlak velmi snadno :­-­).
Hezký den a díky za dobrou recenzi
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
dobrej článek, ale ještě by to chtělo doplnit o hlučnost na určité hodnotě průtoku vzduchu ­(nejlépe nejprve popsat slovně a pak změřit­). Ale jinak dobrý článek, testy ventilátorů chyběly...
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
byla to chyba NVidie, ale nejenom, u Maxtorů se několikrát vyměňovalo firmware. Sledoval jsem to, protože jsem si také chtěl koupit Maxtora ­(dokonale mi to pak vymluvili v obchodě, kde když jsem se jich ptal, tak prej v poslední době 3 z 10 šly na reklamaci­). A přístup Maxtoru k tomu byl strašnej ­(dostat z firmy nový firmware bylo skoro nadlidskej výkon­). Takže disky to možná byly dobrý, ale firma si to zabila svým přístupem...
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
Nevím, jak moc sleduješ dění v HW, ale disky maxtor mají v poslední době pověst velmi špatnou. Měli velké problémy s kompatibilitou, nejvíce s čipovými sadami NForce4.
Teď se ceny poměrně srovnaly ­(že by vliv převzetí Segatem?­),
ale ještě nedávno byly Maxtory o pět kilo levnější než jiné srovnatelné disky.
Matyáš
Odpovědět0  0
No,
vzhledem k tomu, že právě na serverech se vydělává, tak si myslím, že kdyby to intel měl dřív, tak to vytáhne ­(koneckonců poslední léta na poli serverů dost ztrácel­). Hezký večer Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
díky za článek. Jen bych prosil, chápu, že po spatření vnitřností LC zdrojů Vám asi trošku vstávaly vlasy na hlavě hrůzou, přesto si nemohu pomoci, že jste tu recenzi napsal až poté, co jste ten zdroj odvařil. Zbytečně su jinak výtečnou práci schazujete podjatostí textu.
A druhá poznámka ­- u některého zdroje chybí účinnost, u některého je jen v maximální zátěži, a přitom drtivou většinu času jede počítač na 50% ­- 75%. A vzhledem k ceně energie je
to poměrně dost důležitý údaj...
Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
přidávám se s přáním mít možnost si nastavit důležitost jednotlivých kritérií v závěrečném hodnocení sám
(nějakej formulář + tlačítko přepočítat­).
Díky Matyáš
Odpovědět0  0
Ahoj,
no, jenze AMD konecne ziska nejaky ­(a navic jeden z nejlepsich­) chipset ­- doposud ­(do prichodu conroe­) byla jedina vyhoda intelu
vlastni velmi kvalitni chipsety. Navic me zajima vic kvalitni chipset nez zrout energie ­(at jiz SLI ci Crossfire­). Takze ja
to hodnotim rozhodne pozitivne.
Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
TDP neudává maximální, ale maximální při typickém zatížení procesoru ­- maximální může být ještě větší ­(viz diskuse pod aktualitou o Conroe­). To platí alespoň pro Intely, pro AMD je to možná opravdu maximální ­(nebo počítají s větším zatížením procesoru, jak to je teď nevím­) ­- takže to asi vysvětluje ten rozdíl.
Hezký den, Matyáš
0  0
Ahoj,
lepsi varianta eurocase? Ty se dneska vetsinou delaj z 0.8mmm plechu, takze me se to zda spis jako horsi varianta....
Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
no ja jedu na dva ­(20­" + 17­") a na programování je to neocenitelná výhoda. jednom zdrojové kódy, na druhém aplikace ­(není problém při krokování s překreslováním zastavené aplikace­) či html stránka. Akorát mi občas chybí třetí na nápovědu či výpis chyb z javascriptu ­- no ale nic neni dokonaly :­-­).
Ale záleží na tom co dělám, jsou i činnosti, na který by stačila ta 17­"...
Hezky den
Matyas
PS: Velká výhoda 2 monitorů oproti jednomu je v tom, že se na nich pomocí maximalizace dobře uspořádávají programy. V linuxu u jednoho monitoru ještě pomůže vertikální maximalizace, ale ta ve Win nejní :­-(
Odpovědět0  0
Ahoj,
pokud mas pravdepodobnost, ze Ti do roka odejde disk napr. 10%, a mas dva disky, tak pravdepodobnost ze Ti jeden z nich odejde je tusim ­(jestli si dobre pamatuju vetu o inkluzi­-exkluzi­) 19% ­(obecne, je­-li pravdepodobnost, ze odejde jeden disk a ­(od nuly do jedne, jedna je 100% selhani­), tak pro dva disky je to 2a­-a^2 ­- cili skoro dvojnasobna sance.
Zdravym rozumem ­(trochu to zjednodusuju, ale ne moc­), z vyrobenejch disku jsou nejaky vyrobeny tak, ze budou mit casem poruchu. Cim jich mate vic, tim je vetsi sance, ze budete mit zrovna ten spatnej.
Nebo jeste jinak. Co myslite, kdyz budete hazet dvema kostkama, mate stejnou sanci, ze hodite sestku jako kdyz hazite jednou kostou? Na kazde kostce zvlast samozrejme ne, ale Tim, ze mate dve, tak pravdepodobnost zvysite. ­(A jestli neverite, klidne si s Vami zahraju hru: Vy budete hazet jednou kostkou, ja dvema, a vzdy kdyz nekdo hodi sestku, tak mu druhy da stovku :­-­) ­- ale neradil bych Vam to :­-­) :­-­)­).
Hezky den Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
rad bych se zeptal, u Eurocase ­(nehlinikovy­) pisete:
"Provedení perforace zadní stěny je poměrně slušné i když děrovaná plocha mohla být větší.­"
U Fortrona:
"Perforace zadní stěny zdroje je provedena ukázkově, skoro celá plocha je využita pro průchod vzduchu.­"

Pricemz podle fotky je velikost perforovane plochy u obou zdroju totozna. Je tam opravdu rozdil?
Diky, hezky den, Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
prosim, a neslo by dodatecne zjistit, jestli silnejsi nexusy maji dve 12V vetve?
Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
na THG ­(http:­/­/www.tomshardware.com­/­), v sekci CPU, je jich vic, napr.
http:­/­/www.tomshardware.com­/2006­/01­/05­/the_65_nm_pentium_d_900s_coming_out_party­/
nejaky vysledky jsou taky tady
http:­/­/www.tomshardware.com­/2006­/05­/10­/dual_41_ghz_cores­/page39.html
ale i jinde, staci si precist nazvy clanku a relevantni si precist...
Hezky den,
Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
hmmm ­- no jo, mas pravdu ­(teda co se tyce FPU SSE operaci, ALU SSE resi ty spesl SSE jednotky­).
Tak jsem zasatral jsem na internetu a K8 pocita SSE dokonce vyhradne v FPU ­(apon dle http:­/­/www.cpuid.com­/reviews­/K8­/index.php ­). Takze jestli v K8L bude 6 FPU jednotek, tak Intel asi bude dobrej na ALU vypocty a K8L na FPU vypocty ­- a spousta lidi se bude zas hadat, kterej procesor je lepsi :­-­). Ale at zijou spekulace, ono to stejne bude jeste uplne jinak... :­-­)
Hezky den, Matyas
Odpovědět0  0
Hmmm,
ja to prikladam tomu, ze Intel zrejme predpoklada vetsi vyuziti instrukci SSE nez FPU.
Matyas
Odpovědět0  0
Hmmm,
jenze nez koupit ventilator za 120, a a pak si s nim jeste pul dne hrat, shanet kondenzatory, pajet... to radsi koupim nexuse za 250....
Jeden AC12025 mi lezi na stole ­(nekdo se o nem na netu vyjadroval nepochopitelne dobre, tak jsem uveril :­-­(­), nechces ho? Treba za 90,­-?
Matyas
Odpovědět0  0
No, mam doma Akasu Amber series a je asi tak petkrat tizsi nez 12025. Mozna mam stesti­/nestesti na kus, ale v obchode mi predvadeli jinej 12025 ­(byl jsem ho reklamovat, protoze jsem neveril, ze AC vyrabi tak hlasitej vetrak­) a ten hlucel stejne. Co se tyce Akasy, ta je naprosto prehlusena 40mm vetrakem na cipsetu.
Mejte se Matyas
Odpovědět0  0
Ahoj,
zrovna ted jsem koupil AF 12025 a dojem dost hroznej. V pocitaci mam 4 dalsi vetraky ­(front AKASA Amber, zdroj 12 ­- nevim co to je, zdroj je Enermax Liberty, na procesoru AF 3 TC a na cipsetu noname 40mm ­- ten dela suverene nejvetsi rambajz­).
Tomu AC tak cvakaj loziska ­(dokonce je to slyset i kdyz ho slovek jen otoci v ruce­), ze suverene prehluci vsechny ctyri vetraky vcetne rvouci 40mm ­- takze je zpatky v krabicce.
Pokusim se ho reklamovat u distributora ­(v prodejne mi rekly, ze takhle hlasite jsou vsechny tydle vetraky a ze to je nereklamovatelny­) a pokud
se to nepodari, tak asi pude do kose.
Nebo, nechcete ho nekdo, za 100,­- je Vas :­-­). V nejaky hlucny kravce by asi delal perfektni praci ­- ale do jakehokoli tizsiho pocitace nedoporucuju ­(je cca tejden starej­).
Zdarek Matyas

Odpovědět0  0