Lovec planet TESS už je funkční, brzy budou první data
31.7.2018, Jan Vítek, aktualita
Teleskop Kepler už mele z posledního, a tak bylo zařízení TESS vypuštěno právě včas, aby začalo hledat exoplanety namísto něj. Nyní přišla velice dobrá zpráva o tom, že TESS už funguje a začíná sledovat vesmír, a to ve velice širokém záběru.
NASA vyslala TESS do vesmíru uprostřed letošního dubna, což zařídila raketa Falcon 9 firmy SpaceX. Naopak teleskop Kepler byl uspán kvůli akutnímu nedostatku paliva, které kvůli už dávné poruše gyroskopů musí být spotřebováváno pro natáčení teleskopu, jejž pomáhá stabilizovat také sluneční vítr.
TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) se ale od Kepleru liší v podstatném bodě, a sice v tom, co bude sledovat. Kepler sledoval vesmír jen v úzkém úhlu do vzdálenosti 3000 světelných let, zatímco TESS se bude koukat jen do vzdálenosti 200 až 300 sv. let (dostupné údaje se v tomto lišily), ovšem pokryje téměř celý prostor kolem sebe, jak ukazuje následující obrázek. Toto sledování přitom již začalo a jak je vidět na uvedeném schematu, většinu svého okolí bude TESS sledovat vždy jednou za 27 dní a na dohled bude mít přibližně 200.000 hvězd.
Vedle toho se můžeme těšit i na to, že TESS se zaměří především na hledání super-Zemí, v jejichž případě je zvýšená šance, že na nich bude existovat život, takže bude i vyhledávat zajímavé cíle pro teleskop JWST, až se ten konečně dostane také do vesmíru.
NASA očekává, že TESS bude mít do konce prvního dvouletého cyklu zmapováno na 85 procent oblohy a nalezne stovky nových super-Zemí a zjistí jejích hmotnost, velikost, hustotu složení a orbitální charakteristiky. Metoda jejich hledání je stejná jako v případě Kepleru, takže se bude sledovat, zda daná planeta zrovna nepřechází před svou hvězdou, kterou tak trošku zastíní, a dle toho se ukáže charakteristický pokles jasu. To tedy funguje pouze v případě, že daný systém je k nám vhodně natočen, ale zkušenosti ukazují, že takových je mnoho.
NASA tak nyní už ukončila úvodní testování teleskopu, které mělo trvat dva měsíce, ale nakonec jsou z toho tři. Prvním úkolem pro TESS bude sledování oblasti pod jižní polokoulí Země, a to v širokém pruhu zhruba od jižního pólu po rovník. Postupně TESS nasnímá celkem 85 procent celého svého okolí do zmíněné vzdálenosti 200 či 300 sv. let, takže nám dá dobrý přehled o tom, jaké exoplanety se nacházejí na našem vesmírném dvorku. Tato mise zabere příští dva roky a nasbíraná data se budou ještě mnoho dalších let analyzovat, což ostatně platí i pro Kepler.
A kdy se dočkáme první dávky? Její download je naplánován už na 8. srpen, po čemž ale budou pravděpodobně následovat nějaké úpravy teleskopu, než se sledování rozjede naplno.
Zdroj: Extremetech