Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lze přetaktovat Thunderbird a Duron?

24.7.2000, Emil Pavelka, zpráva
Lze přetaktovat Thunderbird a Duron?
Pořiďte si takovouto základní výbavičku…
Thunderbird je po čertech rychlý procesor. Duron je vlastně tentýž procesor se čtvrtinovou L2 keší. I přesto je jeho výkon velmi dobrý. Přihlédneme-li k pořizovací ceně - výborný. Můžeme však z těchto dvou bratříčků vyždímat ještě více?

Zajímavé pokusy v tomto směru prováděl Anandtech a TomsHardware. Pojďme se k nim podívat, než budeme mít sami tu možnost pokusu (a případného omylu;-).

První co nás napadne, a také se to běžně používá při pokusech s přetaktováváním procesorů, je laborace s frekvencí FSB a násobitelem za případného dokrmení příslušným napětím. To vše za vydatného chlazení. Co však, když všechno nastavíte, a i přesto se systém chová, jako před vašim zásahem?

Asi je toho třeba udělat více.Tak na co se přišlo? Čtyři piny (AN27, AL27, AN25, AL25) označené v dokumentaci pro Thunderbird/Duron jako nezapojené (NC), ve skutečnosti zapojeny jsou. Mají co mluvit do násobitele a umožňují nastavit až 12,5x (pro vyšší násobky zůstává nastavení shodné s 12,5x). Větší hračičkové okamžitě uchopí do ruky pájku (tabulka a fotodokumentace je na AnandTech). Ti menší si potom koupí základní desku jako je ASUS A7V, u níž pro nás výrobce implementoval možnost nastavení přímo.

Pro samotné přetaktování se opět ukázalo, že menší keš je výhodou. Duron je tedy dobrá volba. Duron650 běžel na 950 MHz při napětí 1,85V. Na této frekvenci se může směle měřit s PIII, za nimž zaostává jen o fous. Thunderbird 1 GHz se při stejném napětí vyšplhal "jen" na 1,1 GHz. Výsledky jsou tedy nadějné. Doufejme tedy, že nám to AMD nezatrhne, jak vyhrožuje.


Zdroj AnandTech a TomsHardware