Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od maraou
A jak prosim snizuji ciplety spotrebu?
Naopak, spoje pres interposer naopak spotrebu ­(a taky latenci­) navysuji.

Vyhoda cipletu je vyteznost malych celku proti velkym monoblokum.
Odpovědět6  1
Taky maji vetsi display, ale porad... 2x jeden den jsou dva dny a to rovnez neni toz ceho bych mel kolecko na trenyrkach.

Mame v rodine iphone X, 11, 11pro.
Jablko ma spoustu dobrych vlastnosti... hlavne to, ze se v tom clovek nemusi hrabat, aby tam neco fungovalo coz ocenuji asi nejvice. Vydrz ale zmych zkusenosti nepatri ke svetlym strankam.

A to ze to ma o dost vetsi vykon, nezli ty starsi sluzebni androidy... to je sice mozne, ale je to trochu nesmyslna argumentace, protoze jsem tam vyuzival stejne aplikace a tudiz pridana hodnota vyssiho vykonu me nijak zvlast nedojima. Chapu, kdyz na tom nekdo gamesi, striha video... ok, ale na bezne veci opravdu nepotrebuji plytvat vykonem, zvlast kdyz je vykoupeny spotrebou.
Odpovědět2  0
Normalni zatez. Telefonovani , teams, whatsap, outlook, web. . Waze. Mapy.
Nic zvlastniho.
Obrazovka 2­-3hodiny dene.
Mam sice prcka SE 2020 ale predtim jsem mel ruzne androidy s podobnou, nebo mensi baterii a vydrzely proste vic

Testy na tom nedelam

Nastaveni default… nevim co by zasadne melo prodlouzit baterii. Jas spis mensi, ale na auto.
Odpovědět1  0
Jakožto uživatel jablečného telefonu musím s politováním konstatovat... že se asi musí honit za úsporností, protože životnost na jedno nabití je naprosto strašná... musím nabíjet každý den... To dřív s androidem nebyl problém 3 dny.
Telefon musím mít konstantně v úsporném režimu.
Odpovědět1  0
OK, No strašně záleží na use case.

Jsou implicitní řešení rovnic , které jsou numericky příliš provázané např. mechanika staticky neurčitých konstrukcí. Tam nejde příliš benefitovat z GPU, vysoký paralelizmus je k ničemu, pokud musíte čekat na předchozí mezivýsledek.

Pokud je však matice tuhosti dostatešně hustá ­(objemové elementy vyšších řádů­) pak lze z výhodou udělat její poměrně náročnou inverzi na GPU, což je urychlení, ale samotné rovnice jsou pak stejně řešeny na CPU.


Jsou ale problémy jako je Navier­-Stokes v proudění tekutin, které v zásadě nejdou zvládnout na GPU, protože mají slabý instrukční potenciál.
Tady je hezký obrázek
https:­/­/cdn.prod.website­-files.com­/620d42e86cb8ec4d0839e59d­/620d42e96cb8ecf02939eb86_e7b08ad97410491586d63028740b90c1.png

No proto vznikl nový přístup, k řešení proudění pomocí Lattice­-Bolzmann metody, kdy se problém řeší sekvenčně prakticky obyčejným polynomem... teda místo jedné komplikované iterace uděláte několik jednoduchých aproximací a ono to vyjde skoro stejně ale díky masivní paralelizaci na GPU za mnohem kratší čas.

V Oak­-Ridge potřebují řešit všechno od simulací pro jaderný průmysl, chemii, biologii... nevim co všechno.
Nemůžou si dovolit mít jednoúčelové stroje, potřebují CPU i GPU.

AI modely, tam je ten CPU snad jen na kýblování dat.
Odpovědět0  0

Duvod nevim.

Ja vidim 8.

https:­/­/engineering.fb.com­/2024­/03­/12­/data­-center­-engineering­/building­-metas­-genai­-infrastructure­/

https:­/­/developer.nvidia.com­/blog­/introducing­-nvidia­-hgx­-h100­-an­-accelerated­-server­-platform­-for­-ai­-and­-high­-performance­-computing­/

Kdyz bych to srovnal s xeonem 5. generace tak na Hopperovi je dvounasobne veliky kremikovy monoblock a to samo o sobe zvysuje pravdepodobnost, ze chybka se zkratka vloudi. 8x80 miliard tranzistoru uz neni sranda.
Odpovědět0  0
Vy se pohorsujete nad spolehlivosti karet, kdy 220 preruseni zpusobily GPU nebo jejich pameti.

Logicky zbyva 199 preruseni necim jinym nez je GPU. Ergo deska, ram, cpu, FW, SW…

Pozastavil jsem se tedy nad tim, že jestli těch 220 pádů není při počtu 8ks na jeden case. Je statisticky přepočteno na jeden kus velmi podobná spolehlivost jako těch ostatních komponent v systému.

Odpovědět0  0
Ano jiný svět, protože vše běží redundantně a dá se léčit za běhu. Taky proto mají průměrný roční neplánovaný down­-time na jeden uzel téměř nula. Zatímco běžné servery se pohybují v desítkách minut, čili o dost řádů výš.


https:­/­/astecno.com.br­/wp­-content­/uploads­/2023­/09­/ITIC­-2023­-Global­-Server­-Hardware­-Server­-OS­-Reliability­-Report.pdf
Odpovědět0  0
Sice nemám zkušenost, ale nezaměňoval bych spolehlivost komponent a spolehlivost systému. Spolehlivost celého systému je totiž daná hlavně návrhovou mírou redundance.

A co se komponent týká, tak fakt, že mainframy jako IBM Z16 mají hot­-swap prakticky všechny komponenty včetně procesorů i RAM modulů zřejmě svědčí o tom, že nic nefunguje věčně.
Odpovědět0  0
Možná nejprve čtěte než někomu odpovíte... Nemluvím o SW, nemluvím o AMD, Neschvaluji poruchovost, nestojím na ničí straně.

Jen konstatuji, že lidi co provozují pár ks HW mají podivnou představu o super­-stabilitě serverového HW. Ale v momentu, kdy se provozují tisíce ks, tak jsou havárie na denním pořádku a a opravdu za to nemůžou jen GPU.
Odpovědět0  1
Je to hodně na druhou stranu v jedné desce může být myslím až 8 karet. To pravděpodobnost pádu na GPU zvyšuje naproti třeba CPU, kterých tam bude 1­-2.

A současně se na to dá podívat optikou že 199 přerušení způsobilo něco jiného než GPU a to je teda taky docela hodně, čili vůči ostatním součástkám zase ty GPU nijak významně z řady nevybočují.

Dělali jsme na jednom větším clusteru ­(2 000 cpu­) a pády simulací pravidelné a vadný HW se tam měnil každý den. A to tam ty GPU nebyly skoro žádné. Takže bych ten serverový HW zase tak neglorifikoval.
Odpovědět2  1
Jako predplatitel chatgpt doufam, ze uz ordinujou tunu prasku na halucinace.
Odpovědět0  0
Takovou sebereflexi bych od vás nečekal...
Ale jen do toho, člověk se musí neustále poznávat.
Odpovědět0  0
Mozna byste si mohl dohledat, co je to off­-line brute force utok.

Nekdo umisti sbernou antenu do oblasti wifi dosahu, posloucha a zaznamenava si packety bez ohledu na to co obsahuji. Staci jen, aby byl nejaky provoz uzivatelu. V momente kdy mate dostatek packetu, tak se znich snazite rozlousknut PSK klic ktery je otisknut v kazdem packetu.


S rostoucim poctem zachycenych packetu klesa kriptograficka narocnost. S mensim GPU clusterem neni problem se stestim lousknout nektera hesla za tyden. Kdyz mate smulu, tak mesic nestaci. Ale vykon postupuje, takze…

Kolegove se tim bavili na renderovaci farme a slo to prekvapive dobre. Urcite najdete spoustu navodu. Pokud budete chtit.

No a kdyz mate jednou heslo, tak jste schopni louskat on­-line celou WPA2­-psk komunikaci.

WPA3­-sae proti tomu meni v prubehu svuj klic dynamicky. Takze kdyz jej jednou lousknete, tak mate pristup pouze ke kratkemu casovemu useku, nez se heslo zase zmeni.

Odpovědět0  0
Mluvíte o účelu… když dám starlink do auta, letadla, nebo lodi můžu se pohybovat od úplné divočiny po velmi exponovaná místa.

Nezlobte se na mě, ale to je jen lhaní do kapsy.
WPA3 byl standardizován cca 2018. Šest let po tom nejsou schopni inplementovat v ne zrovna laconém zařízení.

Když nic tak slovníkové útoky, nebo offline brute force vzhledem k postupujícímu výkonu farem a nezanedbatelné hrozbě nástupu kvantových počítačů.

Jde tak trochu o to, že HW uvedený na trh 2024 bude pravděpodobně v provozu 2034.
Odpovědět0  2
A neni nahodou soucasti specifikace wpa3 rovnou zpetna kompatibilita s wpa2?

Podle mne stagnace na wpa2 u novych zarizeni v dnesni dobe je jen znamkou ignorantstvi.
Odpovědět0  1
Bohužel tohle je bolest většiny klasických automobilek. Vzpomeňme na VW id.3 která se přes půl roku vyraběla na sklad a čekalo se až dají dohromady alespoň teochu použitelný SW.
Scala svého času vyžadovala zastavit u cesty vypnout a zapnout motor, aby funkce znovu ožily. Francouzi mají tragický infotaiment dodnes. Fiat dtto.

Klasický přístup, každá funkcionalita je izolována v separátních řídících jednotkách jichž jsou desítky a komunikují přes relativně úzký CAN bus.

Při rostoucím objemu požadavků to padá na hubu. Když se neodhadne bod kdy je potřeba překopat celou architekturu tak se vývojáři plácají v optimalizacích zátěže sběrnice aby pak jednotlivé jednotky nemají dost informací pro stabilní chod řetězce.

No klasické automobilky nemají rádi revoluce a raději šolíchají co fungovalo minulou generaci. Pak jednou narazí.
Odpovědět2  0
Vzhledem k tomu, jake vykony davaji dnesni moderni jadra bez SMT tak uz bych skoro tvrdil ze pri poctu jader atakujicich 100 v jednom soketu je SMT mrtva vec jako celek. Ikdyz se asi najdou pripady kdy je vyhodnejsi.

Kazdopadne nech je po tvem HT at zhyne SMT at si doutna.
Odpovědět0  0
Jestli je to derave at to chcipne. Realny prinos je zaporny.
Odpovědět0  1
Dodneska si pamatuju, jak jsme se tetelili, ze jsme nasadili zbrusu nove skylake servery.

Super vykon! Pak se to muselo opatchovat kvuli vsem tem diram v HT a razem bylo 30% vykonu v hajzlu. Dve generace jim trvalo, aby se dostali tam co predtim.

Za me HT znamena zbytecne slozity ­(drahy ­) kremik, bezpecnostni riziko a prinos minus 30%

Kdyby nasadili jednodussi jadra bez HT ve vetsim poctu bude to ve vetsine ohledu lepsi reseni.
Odpovědět0  1
Konečně nesmyslné HT, relikt 1 a 2 jádrových CPU zhyne neslavnou smrtí.
Odpovědět0  3
Podporuju vzdělávání, vodu pro Afriku a lékařskou pomoc.
Musejí sami chtít, jinak je podpora zkorumpovaných režimů jenom sypání peněz do černé díry.
Docela se mi líbila kniha bílá masajka. Ale těch autorů, co zachytili charakteristický rys ­"nemyslet na potom­" je samozřejmě hodně.

Naposledy jsem četl něco Richarda Feynmana a ten se v jedné okrajové kapitole zmiňuje o tom, jaký je rozdíl jak pracují na své budoucnosti Indové a Afroameričani z chudinských čtvrtí.

Ind si založí krámek, kde pracuje celá rodina a nejstaršího syna pošle na studia, aby se v budoucnu o rodinu postaral.
Afroamerický taxikář říká... ­"Taky myslím na budoucnost. Sázím na dostihy. Jinak se vydělat nedá.­"


Odpovědět0  0
Strategie k­/R resp. kvantita­/Kvalita...

Jenze co je pricina a co nasledek?
Odpovědět0  0
Lidé z oblastí kde je zima se přirozeně naučili racionalizovat své jednání... jednoduše kdo nebyl schopný našetřit dost zdrojů na zimu, tak nepřežil. Přes léto zase dřel a byl nucen vylepšovat nástroje a postupy tak, aby zvýšili šanci na přežití nadcházející zimy.

Lidé v zemích, kde je celoroční sklizeň žili statisíce let ­"z ruky do huby­" mají zcela jinou mentalitu.
Je mi záhadou, jak je naučit zbohatnout, když nechápou princip zásob a investic. Obávám se, že to ani ve školách moc naučit nejde, protože zkušenost je nepřenositelná. Ale nějak se o to pokoušet je třeba.
Odpovědět0  0
Nevidim duvod delat z PC vysavac prachu z cele mistnosti.
Ale kdyz to nekoho bavi.
Odpovědět1  0
8x ventilator?
Ty musis mit slusny vitr v bedne.
Ale proc?
Odpovědět2  1
Ty multimedia se odehravaji na stejne obrazovce co to rizeni.

Skladacky maji vzdy mensi spolehlivost, uz proto ze se musi testovat vice kombinaci komponent. Nad to ruzne verze ovladacu.
Odpovědět0  0
Auto neni hracka. Ma byt testovano tak, aby se zarucila predevsim provozni spolehlivost.

Neni nad to aby ti ve slozite dopravni situaci selhala pristrojova deska a musel by se restartovat graficky interface za jizdy.
Odpovědět2  1
“ Nvidia nema dostatočne vyrobne kapacity a časť klientov museli hodiť cez palubu”

Hezka iluze, ale realne ty karty cipy a nasledne karty nedelaji a ni NV ani AMD. Delaji to smluvni partneri TSMC SAMSUNG etc… Kapacity jsou tedy sdilene a rozdil je dan konkretnim resenim a cenovou politikou.
Odpovědět0  0
To je historie. U nove instalovanych FVE neni vykup elektriny dotovan uz davno.
Odpovědět0  0
A co ten co jee jiz v aute? 200kW 3f 400V?
Odpovědět0  0
“ RTX 2000 ADA je totiž založena na čipu s 2816 CUDA jádry, 88 Tensor Core a 22 RT Core, což nás dostává na hrubý výkon 12,0 TFLOPS v FP32 ­(27,7 TFLOPS v RT a 191,9 TFLOPS v Tensor­). Abychom si to dokázali dát do kontextu, RTX 3050 8GB má výkon 9,1 TFLOPS v FP32, RTX 3060 pak 12,7 TFLOPS a RTX 4060 s 3072 CUDA jádry je na 15,1 TFLOPS. Výkonem tak odpovídá starší mainstreamové kartě GeForce RTX 3060. Zatímco ale ta vykazuje 170W spotřebu, RTX 2000 Ada se spokojí s pouhými 70 W ­(TBP­). Je tedy výrazně úspornější, navíc nabízí i více grafické paměti. 16 GB GDDR6 paměti s ECC tu běží na 128bitové sběrnici s propustností 224 GB­/s, což je nižší rychlost než u RTX 3060 a 4060.”

Tolik zbytecnych vet, pritom by stacila jedna tabulka a tri vety zaverem. Vzdyt treba na mobilu se to neda absolutne cist :­(

Odpovědět1  0
No jak to tak ctu, tak si ten spalovak ale hezky idealizujete... byl jsem nekolikrat svedkem horiciho auta a takova pohoda to teda nebyla ani jednou... Naposledy byl bratranek rad, ze z dieslove cadyny stihl vytahnout decka ze sedacek. nez to shorelo na plech.

Jinak to bylo jedno auto i s garazi u nas v ulici ­(auto blaflo pul hoidiny po zaparkovani­), pak na dalnici v nemecku kdy z toho taky ti lidi vylezli na posledni chvili a jeste nedavno jeden diesel, ktery jel po hlavni, zacalo mu to horet, stocil na parking k nam pod kancl a tomu teda shorel jenom cely obsah motoroveho prostoru.

Hasicak je je pekna vec, ale kdyz nechytite zarodek pozaru v prvnich minutach, tak uz zalezi jen na stesti kolik vam toho ata zbude.
Odpovědět1  0
Mezi zahajenim masove vyroby a dostupnosti na pultu je klidne pul roku, vsak samotna vyroba a proces testovani jednoho kusu je v mesicich.
Odpovědět5  0
Začnu provokovativně...

"První hřebíček do rakve ARMu?­"
:D
Odpovědět5  0
Škoda že neuvedou celkovou hmotnost… obavam se že bude atakovat hranici 3,5 tuny. Už samotné iX má celkovou hmotnost kolem 3,15tuny.
Odpovědět0  0
“Průměrný evropna najede 40km denně”

Škoda že průměrný evropan nejezdí autem za 2,5 mega :­)

Tím chci jenom říct, že takový kus těžko vyřeší potřeby průměrného evropana.
Odpovědět0  0
Nejsem přítel kryptoměn, ale tenhle odhad kulhá na všechny amputované nohy ožralého soudruha.
Vezměme v úvahu skupenské teplo vody potřebné na dochlazení v chladící věži ­(viz Rankin Clausiův cyklus­) tak se dostáváme na úplná hausnumera.

Loni teda Dukovany vyprodukovaly 264kwh­/l odpařené vody v chladící věži. V tomto kontextu by na jednu transakci padlo 4,2GWh elektrické energie. Pokud bychom uvážil denní obrat 500000 blockchainových operací pouze pro bitcoin, pak se rázem dostaneme na větší než světovou produkci elektřiny.
Odpovědět0  0
Ja nejsem programator... ale chat GPT a ted i copilot pouzivam k psani kodu.

"na prase­" jsem diky tomu schopny vystavet nejaky koncept napr. robustni statistickou regresni metodu na zpracovani experimentalnich dat do podoby fyzikalniho materialoveho modelu. Bez techto nastroju bych toho driv nebyl schopen, protoze bych na to nemel absolutne cas ucit se Python do te miry, abych to zvlad. A za pul roku to zase zapomel, protoze proste NEJSEM programator.

Takhle ten koncept vyzkousim... otestuji robustnost z fyzikalniho uhlu pohledu. Pak predam skutecnemu programatorovi, ktery z toho udela skutecny Kod a zapracuje to do naseho firemniho SW.

Driv jsem musel programatorovi slozite vysvetlovat co potrebujeme, jak se to udela, aby to fungovalo a pak tam stejne ma mouchy, protoze bez naseho vedomi pouzije nekde v hloubi treba naprosto nevhodnou ­(pro nas ucel­) Ordinary Least Squares bo je tak zvykly.

Tim jsem chtel rict, ze nepotrbuju velke programatorske zkusenosti a nepotrebuji tomu rozumet. Muj ukol je nad tim premyslet zcela z jineho uhlu pohledu. Drive musel programator byt fyzik, matematik, ekonom... zkratka specialista na vse, co psal. Dneska muze dostat funkcni koncept a nemusi tomu problemu zase tak moc rozumet.

Navic jsem schopen zkontrolovat, jake funkce a metody tam ten nas koder skutecne zakomponoval a posoudit jejich adekvatnost. Opravdu to pomaha vyrazne zrychlit vyvojovy cyklus.
Odpovědět0  0
Mě se hlavně líbí, že ty nové panely nemají žádné IPC a skóre v GeekBench.
Odpovědět3  0
Ty seš vážně osel… 15000$.
Nejlevnější zen4 EPYC stojí 400$ lis price. Nestíhají je vyrábět a budou je prodávat pod cenou že?
Odpovědět0  0
Onanie, exhibicionismus a masáž ega bych tak hádal.
Odpovědět0  0
Hezké, první vlaštovka... mě zaujala spíš epizoda Abaqus­/Ansys
Apple má evidentně dobře zvládnutou emulaci x86. Zdali to bude platit pro Windows­/Snapdragon?
Bohužel k Apple mám jednu poznámku ... konfigurovali jsme teď desktop na konstrukci a výpočty, které budeme nakupvat v příštím roce... má to 256GB RAM. Škoda že to nevyzkouší na v praxi relevantních datech :(
Odpovědět1  0
Ne, ale vyzkoušel bych si to... údajně lze nastavit, aby se střed monitoru choval, jako rozhraní dvou monitorů... tzn. snadno snapnete 4 aplikace vedle sebe.

Dokážu si představit, že chytit ten monitor na VESA držák ke stěně. tak ušetří dost prostoru na stole... absence otravných nožiček u více monitorů.
Odpovědět0  0
Pokud to neni endotermicky proces a teplo se nespotrebovava, tak by to zas takovy problem byt nemel. Piskove vysokoteplotni akumulatory tepla udrzi dnes teplotu 600+ oC v radu jednotek mesicu. Samozrejme zivotnost­/nakladovost jsou zasadni parametry.
Odpovědět1  0
Nejde o hodnotu jejich konta... oni se i k věcem za cenu drobných chovají s respektem.
Odpovědět2  0
Jasně, takže tím obhajuješ to, že když odejde SSD, tak se vyhodí všechno a pořídí se to znovu... argument je, že máš prostě dost peněz, tak tě to nebolí.

Třebaže lidi mají dost peněz tak často je serou věci z principu a možná trochu ­"paradoxně­" v mém okolí má pár známých auto v kategorii Lambo a dokonce i jednoho Huracana. A to jsou právě takoví lidé, kteří si jsou na své ­"drobné­" velmi opatrní. Ví co to stálo úsilí vybudovat a že všechno má svoji hodnotu. Rozhodně to není typ lidí, co všechno hned vyhodí a koupí odznovu mávnutím ruky.
Odpovědět2  0
Takže když se na Lambu prorazí nádrž, tak se sešrotuje motor, podvozek, převodovka. To dává smysl.

Btw. Že by se Applu potíže zásadně vyhýbaly to nějak nepozoruji. Každá firma časem vyrobí nějaký systémový průser. Nemožnost částečného servisu je IMHO čistá ignorace a tlak na maximalizaci zisku. Jinak od nich několik věcí máme, tak se necítím být zaujatý. Naopak ve spoustě ohledů na ně nedám dopustit.
Odpovědět2  0
Já jako student potřeboval zejména trio Catia­/Abaqus­/Adams­/
Nic z toho bych na tom dnes nespustil už kvůli nedostatku RAM a absenci SW

Proto mě výhradně zajímá segment Xeon­/Epyc­/TRpro.

Maca koupim zene na idea a internet az ji ta letita placka doslouzi, aby to nemusela kazdy den nabijet.

Jako student bych ale sel do Ryzenu stejne jako tehdy do atholonu, pac zaplatit poradne zelezo neco stoji.
Odpovědět0  0
V kontextu Apple ­(jediný funkční ARM na práci­) jsou ty ­"Stratosferické ceny AM5 desek­" zase zpátky na zemi :D
Odpovědět1  0
To by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi WQHD a QHD. Vždyť rozlišení zdá se identické?
2560 × 1440
Odpovědět0  0
“ Takže další typickej mentální i fyzickej slaboch schovanej za klávesnicí, kterej by v reálu tváří tvář sotva strachy dokoktal první větu :D
Proč píšeš když to není k tématu o CPU?
Myslíš že ty tvoje emoční výlevy jako nějaká ženská tady někoho zajímají?


Tolik sebereflexe jsem od tebe nečekal “synáčku” děláš mi radost!
Odpovědět0  0
Jestli ty si nepletes slovo konsolidace a likvidace.

Skoro vsechno bylo na strane RISC rodiny CPU… meli servery meli pracovni stanice, HPC, ja nevim co vsechno. Behal na tom Windows a vsechen profi sofftware a najednou to slo vsechno doprdele a 20let ticho po pesine.
Nebyli schopni konkurovat tou dobou uz “pry mrtve” architekture. Zatimco rada vyrobcu SW byla nucena prejit na x86 protoze to bylo jedine reseni.
Pamatuji jeste SGI stanice na CAD­/CAE a x86 bylo povazovane za hracku. No najednou se zhaslo a zbyly tu jen “hracky” ktere meli najednou vykon i kontinuitu…

Jsem zvedav, jak vyrobci SW budou zhavi do vyvoje pro ARM platformu.
Odpovědět0  0
to jako nerozporuju...
Něco co je podle toho trola 20let mrtvé právě před dvaceti lety zlikvidovalo RISC v serverech... to mi přijde jako docela vitální mrtvola.
Odpovědět0  0
"x86 je starej CISC co musí mít vnitřní RISC jádro aby to mělo výkon.
x86 má výhodu pouze v jedné věci ­­- díky uzavřené licenci nikdo jiný než Intel a AMD nemůže vyrábět CPU a ti si můžou diktovat monopolní ceny v PC a serverech už 30 let.­"

Je až s podivem, jak se vůbec mohlo stát, že taková sračka jako je x86 před 20 lety vypráskala ze serverového trhu prakticky všechnu RISC konkurenci.
"ALPHA, MIPS, SPARC, POWER, HPPA­"
https:­/­/pbs.twimg.com­/media­/CJx8upwUMAENUrV?format=jpg&name=medium

Jak se to jen mohlo stát s tak zastaralým konceptem?
Odpovědět1  0
Obávám se že jeto zbožné přání. Zatím je to dost sračka.
Dost problém budou také ovladače. Proto to chodí jenom na pár ntb, kde výrobce má skoro vše pod palcem.

Dokud desky a grafiky nebudou dodávané s balíkem ovladačů pro ARM nemá cenu se vůbec vzrušovat.
Odpovědět1  0
To mi asi stačí. Přeji ti dlouhý život.
Odpovědět0  0
Hele nějakou univerzitu mám taky za sebou a to jsem se u toho živil sám. Tuším o čem to je. A taky vím, že je účinnější vnitřní motivace než vnější.

Fotr magor to splňuješ. Teď jde jen o to, jestli má ten Tvůj syn nadání a motivaci dosáhnout také toho stejného cíle, nebo je to jen tvoje realizace...

O těch zničených vztazích, zničeném zdraví a nenávisti už nikdo nepíše. Je to stejné, jako se nepíše o všech těch co šli hledat štěstí za velkou louži a skončili v chudobě na okraji společnosti.

A přitom by mohl být špičkový architekt, umělecký kovář, nebo cokoli jiného, kdyby studoval to co baví jeho ­(což se nutně nevylučuje s tím co baví tebe, ale prostě to není automatika­).

btw. zeptej se Šárky Záhrobské Strachové, jestli by vyměnila olympijskou medaili za normální vztah s otcem?


Odpovědět2  0
To je pouze krátkodobý pohled.
Čína běžně přeplácí vědce a inženýry, aby dostala informace které potřebuje. Dokážu si představit, že se ztratí i celá loď směřující k Tchaj­-wanu.
To je jedno...
Odpovědět0  0
Myslím že svou upjatou představou připravuješ docela pravděpodobně vám oběma dost těžké časy :)
Odpovědět2  0
tak už to nepiš... mohlo by se stát že třeba půjde studovat právo a na techniku se vykašle... tak mi přijde obecně prospěšnější ten čas věnovat právě jemu než ­"nápravou světa­" přes internetové diskuse :D
Odpovědět3  0
Otazka nezni jestli, ale jak dlouho.
Odpovědět0  0
Cina masivne generuje loajalni inzenyry, ktere posila do celeho sveta vysavat know­-how. Nejsou az tak vyjmecni svym nadanim, ale pracovitosti. Potkavam je na R&D schuzkach cim dal casteji. Nejednou se stalo, ze schuzka se preklopila do cinstiny kdy Nemecky inzenyr jenom mlcky prihlizel.

V druhem kroku prikrocili k masivne dotovanemu inzenyringu a budou nahrazovat nejen evropany, ale i indy nebo americany na globalnich projektech napr. evropskych automobilek. Je jich hodne, jsou levni a pracuji pod naklady.

Budou mit snahu tvorit monopol v kazdem odvetvi ve kterem se dostanou na prumernou znalost, protoze zbytek dotahnou dotovanou cenou. Zejmena v klicovych odvetvich, jako je elektronika, automotive a energetika... tam uz se to bezne deje. Evropa bez ciny neni schopna dnes vyvinout a vyrobit auto. To je realita.

Cina obsadila a nasmluvnila tezbu a produkci klicovych materialu. Postupem casu staci utahovat smycku... btw. v beznem katalizatoru je asi 60g kovu na ktere ma cina prakticky monopol. Za poslednich 10 let vzrostla cena techto materialu o 3000%. Tzn. cena vyfukove foustavy je dnes stejne draha, jako cely zbytek spalovaciho motoru.

neceka nas lehka budoucnost :)
Odpovědět0  0
Fajn, az na to bude software, ovladace a podpora tak to zvazim.
Odpovědět2  0
“ Čína napriek snahe o svoj HW a SW je limitovaná technológiami ktoré dokáže nanajvýš kradnúť a kopírovať, to nie je zrovna cesta na vrchol technologického sveta.”

Stejne jako v 19 stoleti prumysl stredni a vychodni evropy vyrostl na kopirovani textilnich stroju zejmena z Velke Britanie a prumysl sovetskeho svazu vyrostl na kopirovani technologii z USA a Nemecka.

Nebojte do par let vas vase iluze o Cine uplne opusti.
Odpovědět0  0
“Rovnak na ohejbak…” To je uplne bezny jev v technice. Cela optika je zalozena na tom ze z nedokonalych = vadnych cocek slozite “perfektni” objektiv tak ze kombinujete opticke cleny s navzjem opacnou optickou vadou.

Dela to i priroda, dela to i mozek. “Ocekava co ma videt” a nedokonaly signal moduluje tak aby to videl. Je na tom zalozeno nespocet ocnich klamu.
Odpovědět1  0
Vidím, že dneska už se kdejaká průměrná pičovina nazývá kultovním filmem :D
Odpovědět1  0
Jakoze se webova stranka se nevykresli za 0,2s ­(i5 gen8­) ale za 0,07s ­(M1­) ?!

To usetrite treba ve vysledku 5s kazdy den!

Sice se mi nevejde zadny pracovni projekt do RAM, ale na brouzdani webem je to must have. Hned jak mi odejde muj 11let stary Dell s i5 co mam na internetove brouzdani v dilne, tak Apple silicon je nevyhnutelna volba.
Odpovědět1  0
Tak na internet a na benchmarky ti poslouzi dobre. Taky jsem ji porizoval zene. Pro BFU kterym je to jedno a uzivatele tech par adaptovanych aplikaci je to skvela volba!
Odpovědět1  0
Teda chlape ty mas starosti. :D

Marne premyslim nad tim, co te asi tak zivi?! Nemuzu se rozhodnout, jestli je to ARM, nebo maminka?
Odpovědět0  0
Když na to bude software, tak s tim nemam problem
Odpovědět2  0
Krása... ovšem není to jediný HH objekt zachycený Webbem.
Tenhle mám jako wallpaper na svém PC
https:­/­/webbtelescope.org­/contents­/media­/images­/2023­/131­/01H53089T1FMZZN48VD4Z73FRC
Odpovědět0  0
Tera­-Hertz? To je 10^12 Hz pocitam uz IR oblast. Jeste trochu vysponovat a budeme ve viditelnem spektru… teda u liFi
Nicmene ja budu upgradovat az budeme komunikovat v Rentgenovskem pasmu. Mobili pak budou rovnou snimkovat sve majitele, jestli je vsechno v poradku :)
Odpovědět2  0
Tak já neříkám, že to chování není pochopitelné, ale rozhodně to demonstruje že X86 tady bude ještě dlóóóuho... Těch tvých pár měsíců vidím spíš na dekádu. A to jen za předpokladu, že ARM přinesou v budoucnu výraznou výhodu... teď je to dejme tomu výkonově vyrovnané ­(třebaže ARM je bezesporu efektivnější­), ale aby v sw firmách měli nutkání něco migrovat na ARM, už k tomu musí být markantní důvod, jinak jsou to jen vyhozené peníze.

-IPC mě vůbec nezajímá, mě zajímá, za jak dlouho updatuju sestavu a to je ­(sekvenční problém­) otázka výhradně ST výkonu. 10 hodinářů taky nesmontuje hodinky rychleji, než jeden hodinář. No a Ampere Altra je posledním zástupcem svého druhu, zatímco, Ryzen 3500 je 3 generace starý cpu

Ono i ten Apple M1 po velmi hezkém nástupu jaksi stagnuje zdá se... no uvidíme co M3 přestože o ní prosakují ne zrovna superlativy co se výkonu týká.

Všechno se vyvíjí, ale posílat X86 do důchodu dnes je otázka fanatizmu, nebo nesoudnosti.
Odpovědět0  0
Ok, takže Amper ALTRA... to je asi jediný ­"TEORETICKY­" použitelný hardware s ARM...
A viděl jsi to video? Já viděl i to o 2 měsíce starší, kde se mu nedaří rozchodit windows a že to zkouší po všech čertech

-2měsíce! mu na to trvalo dostat windows.
-to jako 800 bodu v GB5­/ST vážně?
-Výsledek rozpačitý... polovina věcí na tom neemuluje, nebo extrémně pomalu. Jiné pro změnu sundají celý systém.
-některé věci nerozchodil dokonce ani na Linuxu ­(a to Jeff Geerling opravdu není žádné ořezávátko­)
-Neexistence ovladačů
-Neexistence podpory

To má být jako ta výhra?
BTW ta bedna s 96core Ampere ALTRA MAX vyjde na nějakých 12 000$

Odpovědět1  0
Propagují už dlouho, ale pořád je to jakési nedoladěné prenatální stádium mimo retail distribuci.
Stejně tak si můžeme nechat zdát o Windows Server ARM64

Teď jestě na čem to budu pouštět?!
Myslím, aby to mělo normálně PCI­-Express, 3D akcelerátor s certifikovanými ovladači , diskové pole atp...

Zatím jenom vlhký sen pro pár hračiček. V komerční praxi jsou daleko důležitější věci, než spotřeba... např. spolehlivost, kompatibilita, funkcionalita.

Ve výsledku je mi úplně jedno, co je vevnitř za střeva, hlavně že to funguje a nemusím pro to kompilovat ručně software a neustále řešit proč tahle funkcionalita fungovala ještě před updatem a teď musím znovu kompilovat software.

Kupujeme drahý software a provozujeme ho na předraženém HW, které má ale certifikaci. Připlácíme si za nepřetržitou podporu a NBD záruky. Proč? Protože pokud něco nefunguje hodinu, tak to stojí tisíce. Pokud nám vytuhne oddělení, stojí to desetitisíce až statisíce. No a pokud to ohrozí deadline zakázky a ztratíme zákazníka, tak se bavíme v milionech...

I kdyby ARM měl dnes na stole plně funkční řešení se 100% kompatibilitou ­(což zdaleka nemá­) tak setrvačnost technicky sofistikovaných oborů jej stejně dalších 10let na pracovní stůl nepustí.
Odpovědět1  0
Bohužel to jsou jen teoretické žvásty.
Reálně rychlost a stabilita těch emulovaných věcí je dost problematická, nejen v mém CAD­/CAE rybníčku.
Dokonce ani ty MacOS ­(x86­) verze Windowsích aplikací často nemají plnou funkcionalitu a jak pozoruju, tak se to s přechodem na ARM ještě více prohloubilo.

BTW a to se ten Windows 11 ­/ ARM64 dá jako někde oficiálně už koupit?
O.
Odpovědět1  0
Ty jsi taky exponát.
Dokud nebudou výrobci software běžně kompilovat, tak ta to tvoje ARMové náboženství v desktopu zůstane jen tématem pro tvého cvokaře
Odpovědět0  0
Chemie ani slušnost zřejmě nepatří k vašim nejsilnější stránkám. To je vidět.
Odpovědět0  0
Tak chlapik tam bouchnul nejaky svuj standardni image, takze instalace byla komplet jednodussi vcetne programu, nez instalovat ciste windows.

Takovy uzivatel ktery travi 99% casu v office a prohlizeci jiste nepotrebuje vedet co je totalcommander, ale taky ho nemusi trapit pomaly pruzkumnik.

Ti co potrebuji produktivne a rychle pracovat s mnozstvim souboru davno pruzkumnika odlozili, nebo jsou to masochysti.
Odpovědět1  1
Pruzkumnik?!
To pouzivam tak maximalne k nainstalovani Totalcomanderu.
Jinak je to absolutně nepriduktivní kus sw.
Odpovědět9  4
pred 17 lety jsem nastupoval do prace a uz tehdyjsem mel 2x 20­" dneska 2x27­" @2k a smerujeme k 32­"@4K.
Cena monitoru je smesna... dobry monitor se u nas vyplati, pokud usetri pracovnikovi 4hodiny rocne :D
Odpovědět0  0
Staci torchu cestovat a uz mas problem... porad myslet na to, aby jsi s sebou mel tu spravnou nabijecku, ze mas s sebou powerbanku, ze je spravne nabita, ze k ni mas dalsi spravny kabel... no super!

V dobe hloupych telefonu, ktere vydrzely tyden bez nabijeni byla sice jenom proprietalni nabijecka, ale mel jsme jednu prilozenou na celou zivotnost telefonu. Kolik mate kabliku nabijecek a powerbank ted?
Odpovědět0  0
Nevylučují, ale stejně k expanzi dojde až jedna z nich nabídne výrazně lepší cenu. A protože ekonomové a investoři znají jenom směr vzhůru... expanze je nevyhnutelná.

BTW... Zatím to řešení má 60Wh­/kg ­(kompletně­) a 48 Wh­/l
To úplně nevypadá na nasazení v čemkoli co se hýbe... snad jedině v lodi.
Odpovědět0  0
Levnejsi neni to same co nasobne levnejsi.

Kamarad pracuje ve firme kde delaji BEV autobusy, trolejbusy a energeticke reseni na zakazku. LFP pouzivaji dobre 15 let. Z dnesniho pohledu je to opravdu proverena technologie s kompletne znamym a propracovanym BMS.

Na­-Ion je proti tomu plne otazniku… parametry stejne, nebo horsi nez LFP, takze jak nema konkurenci? Cim zaujme krom ceny?

Prikladu z historie je mraky staci otevrit oci a ano zadny nebude uplne to same ­(logicky­) :­) napr. VHS vs BetaCam; USB vs FireWire… lepsi reseni bylo v vytlaceno levnejsim masove produkovanym.
Odpovědět0  0
Takze vy si koupite neco co bude nevyzkousene, bude to zabirat vic prostoru za cenu kompaktniho provereneho reseni?

Btw. Podle vasi teorie stoji tranzistorove radio v obchode stejne jako elektronkove?

Nestoji ze?! Levnejsi tranzistor zlikvidoval poptavku po elektronkach. Stejne jako kazda nakladove levnejsi technologie v case zlikviduje drazsi konkurenci, ktera se uchova pouze pro specificke nasazeni.
Odpovědět0  0
A nebo zlevni, expanduji, aby umorili naklady na vyvoj a vydelali driv, nez prijde nekdo s necim podobnym, nebo lepsim.
Odpovědět0  0
Budou muset byt levnejsi nez LFP... je to neproverena technologie a soucasne prostorove narocnejsi. Tim budou tlacit na cenu LFP.
Odpovědět0  0
Proc? Cena je kombinace nakladu, poptavky a konkurence. Minimalne bude tlacit na cenu LFP.
Odpovědět0  0
Vypada to dobre, je by me bavilo tu skrin porad cistit od prachu... Za rok v tech zahybech bude bordelu az az.
Odpovědět0  0
Rozmery a hmotnost vem cert... kdo ma podsklepeny dum, ten to tam nejak dostane... klicova bude cena za 1 Kc­/ ­(kWh * cyklus­).
Btw... vyrobci LiFePO4 uz inzeruji i 6000 ­- 8000 cyklu.
Odpovědět1  0
Me teda prijde hlavne ostuda to, ze to jabko nevydrzi 2 dny bezneho pracovniho pouzivani.
Kdejaky android za tretinu ceny vydrzi v bezne praxi 2x dyl.
A to rikam jako uzivatel jednoho z tech jablek.

Odpovědět1  1
Diky za reakce...
Jeste jsem si to spocital, no vychazi to

15,5­"@FHD= 142PPI
24­"@2K = 94PPI
27­"@2K = 84PPI
27­"@4K = 168PPI !
32­"@4K = 142PPI
34­"@QHD = 110PPI ­(21:9­)

Z toho mi vyplyva, ze muzu ocekavat ze 32­"@4K bude jako 4notebookove monitory naskladane vedle sebe... a s tim se da pekne pracovat.

https:­/­/multimonitorcalculator.com/
Odpovědět0  0
1x 32”@4k je muj osobni favorit na náhradu 2x24@2k.
Máte někdo praktickou zkušenost s touto kombinací na běžný ofic, CAD a občas nějaký ten kód?
Odpovědět2  0
Je­-li tomu tak, intel jenom ochutná svou vlastní medicínu.
Odpovědět2  0
Office v RDP ma problemy treba s cliboardem a taky redponsibilitou komunikatoru, konfiguraci zvuku ­(Teams­). Dalsi problemy jsou treba s propagaci oznameni na primarni desktop apd.
Protitomu veskere 3D jsme rozhybali na Cendino­/thinclinc. Sdileni akceleratoru, skalovani HW mezi uzivatele bezproblemove. Do 10 uzivatelu­/stroj je to zadarmo. Proti VMware horizon+ nVidia VDI usetrite milion na licencich a implementaci.

W11 for arm ma nejaky konkretni podporovany hw? Mel jsem za to, ze to funguje jenom jako virtualka na macOS

Odpovědět0  0
Jo no, mam za sebou cca 12 let experimentu s ruznymi distribucemi Linuxu v roli primarniho desktopu a MS office aplikace vzdalene na RDP nebo ve virtualu jsem dosel k definitivnimu predsedceni ze…
Muj primarni desktop Musi mit nativni instalaci MS Office.

Vsechno ostatni se da pripojit vzdalene jako workhorse na pre­/post, vypocetni servery atp. A klidne at to vse bezi na cemkoli, kdyz to bude mit vykon, spolehlivost a rozumne naklady.
Odpovědět0  0