Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od maraou (3)
Když je to tak běžné, tak šup sem odkaz, ať víme, kam na ten mozkový výplach chodíš?
Nebo ještě nemáš “ kurz pro pokročilé aparátčíky” aby jsi uměl dávat odkazy na věci zcela obecně známé a běžné jak ty říkáš?
Odpovědět0  1
Tak snad za to dvoulete zpozdeni nemuze tato funkcionlita
Odpovědět1  0
Když je to tak zřejmé, tak kde jse o tom píše? Na Aeronetu, nebo na Sputniku?
Nikdo nelmuví o Francii, ale pobaltské republiky mu např. leží hodně v žaludku.

Chudák SSSR musel napadnout polsko, aby v Evropě mohl zavládnout mír... no že jim to vydrželo :D
Odpovědět4  0
1­) Když zaútočíte na suveréní stát, nelze se divit
2­) Rusové odmítli převzít. Turbína byla nakonec připravena
3­) Nejspíš Putin... když už mu to železo bylo k ničemu, tak se z toho alesˇpoň snažil vytřískat politický vliv na takové tro­(t­)líky jako jsi právě ty soudruhu.

Jo ten zbrojní průmysl, který když se ukázalo, jak na tom ve skutečnosti na Ukrajině jsou, tak jim Indie a Čína ruší jednu objednávku za druhou.
Rusko ještě ukradlo Indům tanky, které jí měli modernizovat a poslalo je na frontu.

Odpovědět3  1
Celá premisa byla o tom, že Rusko na papíře slíbí cokoli. Následně to použije jako politickou páku... kde jsou slíbené dodávky plynu zasmluvněného dlouho dopředu? Jakmile se to přestalo hodit Rusku, smlouvy pozbyly platnost.
Obávám se, že stejně tak by dopadla JE stavěná na území NATO Ruskem.

Nepochybuju, že Rusko má kvalitní jaderný program ať už civilní, nebo vojenský, dejme tomu, že jsme našli jeden bod, v čem jsou konkurenceschopní... A dál?
Odpovědět1  0
"Jsme stranou československého proletariátu a naším nejvyšším revolučním štábem je skutečně Moskva. A my se chodíme do Moskvy učit, víte co? My se od ruských bolševiků do Moskvy chodíme učit, jak vám zakroutit krk. A vy víte, že ruští bolševici jsou v tom mistry,"
Odpovědět1  0
A kolik jich staví na území NATO?
Odpovědět1  0
"Tahle definice sedí na Ukrajinu.­"
A nějaký důkaz pro vaše tvrzení soudruhu?
Máte snad na mysli ty podvržené ­"důkazy­" o genocidě, které Rusko ukázalo na začátku svojí speciální teroristické operace?
Pokud vím, tak tam nesedělo místo, čas, ani příčina smrti. Zkrátka důkazy allá Rusko.

Právě proto, co se stalo v roce 38, je potřeba jednat dnes na Ukrajině... Hitler se rovněž nespokojil, nezastavil. Stejně jako Putin se nezastavil na Krymu.

BTW. když už mluvíte o roce 38, pak si vzpomeňte na rok 39... pakt Molotov Ribbentrop a následné porcování Polska. Sovětskému Svazu, potažmo Rusku těžko někdy šlo o mír, pouze o vlastní vliv nad co největším územím.
Odpovědět3  1
Už to chápu soudruhu, všichni se po právu obviní odsoudí a odešlou jako MUKLové na uran, jako tisíce československých elit v 50. letech.
Umírají jen ti po právu odsouzení.
Odpovědět1  0
No na vrcholu cipove krize delaborovali cipy z novych neprodanych pracek a jine bile techniky taky zapadni firmy, aby mohli dokoncit nektere technologicke celky s vyssi pridanou hodnotou.
Kradeze pracek bych se ziskavanim cipu nespojoval, uz jenom proto, ze ta variabilita soucastek je obrovska a ukradnout konkretni model z konkretni generace je spis nahoda.

Pravdou ale zustava ze od nas si osvoboditele odvezli take hodinky, bryle, vysavac. Pak vypili vinny sklep, sudy rozstipali a drevo spalili na zahrati. Rekl bych, ze rabovani ma v ruske armade tradici.
Odpovědět1  0
Vidím, že už se sem sjeli všichni paviáni s rudou prdelí bojovat dvůj třídní boj. Co pro tebe soudruhu přesně znamená spláchnout pučisty do kanálu?
Střílet do studentských protestů, nebo věznit a popravovat odpůrce?
Odpovědět1  1
Ano verim, ze Rusko je na papire ten nejlepsi dodavatel.
Ono je vubec maloco co neumi Rusko slibit.
S tim dodrzovanim stavajicich smluv je to maliko onacejsi, protoze ti drzi slovo jen, kdyz se jim to hodi.
A ze ksme tech nejen valecnych lsti slyseli za posledni dobu dostatek.
Odpovědět1  0
Vzdycky me spolehlive dojme, kdyz se presumpce neviny dovolava zastance statu, ktery zavira sve opozicni politiky, potlacuje verejne projevy a bez soudu muci a popravuje civilisty.

V jednom se ale pane pletete. Toto neni rizeni o vine a trestu. To je jenom to, ze kdyz mate podezreni, ze vam nekdo okopava kotniky, tak za nim nebudete chodit uzavirat strategicke obchody. Cili duvodne podezreni je dost na to nekoho vyskrtnout z tendru. Toto vsak platilo loni po letosnim unoru se Rusko spolehlive zdiskreditovalo bez ohledu na vse co bylo predtim. A to duvodne podezreni se ukazalo jako zcela opodstatnene.

At uz pane tady tro­(t­)lite pro zabavu, nebo pro penize, jsem rad, ze to muzete rikat. Jini to stesti nemaji a to by jste mohl jako obcan tohoto statu chapat viz. Roky 1948 a 1968 a udalosti s tim souvisejici.
Odpovědět3  0
Když se člověk podívá na vývoj bezpečnostní situace v Evropě, tak je vidět že to bylo jenom správné rozhodnutí. Protože toho betonového pomníku co by po nich mohl zůstat bychom se zbavovali hůř, než Stalina , nebo Vrbětic.
Odpovědět0  4
Realita je takova, ze Rusko a ruske firmy jsou v realnem mezinarodnim srovnani obchodne i technologicky absolutne nekonkurenceschopne a uspesne zevnitr vytunelovane, a natrene cesrstvou Potemkinovou barvou, jakoze parada.

Pokud se mluvi o tom, ze bylo Rusko politicky ci ekonomicky napadano, je to tim, ze krom nerostnych zdroju ma maloco nabidnout. A ani ty zdroje neni schopno bez zapadnich technologii efektivne tezit.

Je to jako na zakladni skole. Kdyz uz ti velci a hloupi nemeli co rici, tak zacali prosazovat svoje zajmy pestmi. To co v roce 2014 jeste vetsina zemi v podstate tolerovala, to uz v roce 2022 nemohlo projit.
Odpovědět1  2
To ze Lada protahne par cipu mimo system, jeste nesvedci o nejake rozumne seriovosti.
Vetsina evropskych automobilek dodavala do ruska komponentni celky, ktere se jen slozily tak, aby nemuseli platit clo. V Rusku se vyrabelo minimum originalnich dilu. Kvuli tristni kvalite lidske prace. 66% trhu osobnich aut v Rusku bylo vyprodukovano cestou finalni kompletace zapadnimi automobilkami. Ty automobilky ukoncili produkci a nechali tam linky urcene pro jednoucelove montovani koncernovych dilu. Kdyby se Rusove na hlavu postavili, tak tam nepostavi nic jineho. Dopravniky a vubec cela linka je nastavena na nestandardizovane roztece platformnich komponent daneho koncernu. A jak znamo… rus, ktery ma nejake postaveni ruskym autem nejezdi. To je same BMW, Mercedes…

Kdyz vysel film Sved v ziguliku, tak jsem si myslel ze je to hodne pritazene za vlasy. No kolegine, ktera mela tou dobou nastarosti vyrobni linku na lita kola v Rusku mi rekla, ze realita je ve skutecnosti jeste barvitejsi.
Odpovědět2  1
Ja mam jenom kuse informace. Myslim, ze Snajprik by nas dostal do sirsich souvislosti.
Odpovědět6  0
Spiknuti na nejvyssich mistech. Do cipu vybranych zakazniku se montuji zdanlive nefunkcni bloky, ktere vsak v noci, kdyz se nikdo nediva, oziji. Potom desifruji uzivatelska data, komunikuji s centralou, provadi utoky na okoli. Rano zase usnou a nikdo nic nepozoruje.

Udajne jeden z hlavnich duvodu je vypatrat lidi, kteri prohlednuli spiknuti a pochopili uplnou pravdu, ze americane nebyli na mesici a zeme je skutecne placata. Aby je eliminovali. Temto znalcum uplne pravdy se nedoporucuje vlastnit HW vyrobeny po roce 1999, jinak jim hrozi neutralizace.

Obzvlaste zakerne jsou varianty na grafickych kartach, ktere tezi kripto, aby financne zasobovali centralu penezi, naopak jejich hostitele uplne zlikviduji uctem za elektrinu.

Odpovědět18  3
Jestli ono to nebude tim, ze “uzivatel” v 80. Letech vystacil s prikazovou radkou a dnesni uzivatel je kapku narocnejsi. Tedy neni jednoduche udelat hned z niceho cpu na kterem bezi plnohodnotny moderni OS s grafikou webovymi sluzbami atp.

Nicmene nenechte se zmast. Risc­-V jde mimo specializovane cipy i smerem univerzalniho CPU pro desktop. Treba tady:
https:­/­/www.tomshardware.com­/news­/radeon­-rx­-6700­-xt­-works­-with­-risc­-v

https:­/­/www.root.cz­/zpravicky­/prvni­-notebook­-s­-risc­-v­-se­-jmenuje­-dc­-roma­/

https:­/­/fuse.wikichip.org­/news­/7277­/intel­-sifive­-demo­-high­-performance­-risc­-v­-horse­-creek­-dev­-platform­-on­-intel­-4­-process­/

Odpovědět0  0
To jsou ty plenky...
Odpovědět0  0
Aerodynamicky je to úplně z prdele.
U dvojplošníků se udávalo, že až polovina aerodynamického odporu letadla je tvořena vzpěrami a dráty mezi křídly. Tohle je jedna velká síťovina. Rotory nemají ani zdaleka odpovídající velikost ani tvar, aby to rozumě protlačili.

Pokud smysluplné sériové létající auto nevzniklo v 60. letech, tak už nevznikne. Technika se sice posunula od té doby, ale bezpečnostní požadavky byrokracie v letectví i automobilizmu vzrostly mnohonásobně. A to tak, že to uzemní, každý alespoň trochu dobrý nápad.

Čest panu Kleinovy, který stále bojuje nejen s fyzikou, ale i s větrnými mlýny úřadů. Fandím mu, aby se mu podařilo dotáhnout projekt Aero mobil alespoň do kusové výroby.
Odpovědět1  0
Asi jako nejsme v rozporu. Ja jenom tvrdím že RISC­-V je v plenkách a má dost casu. Výměna za arm by vyžadovala ´extrémní úsilí , třebaže jsou ideově podobné. A to prostě za úsporu těch pár $ na licenci nemůže vycházet ekonomicky. Leda by v tom byly vyšší politicko­-strategické zájmy.

Bohužel historie RISC architektury je hezká, ale nic z toho prakticky nedává ­-V žádnou výhodu všechno se dělá kompletně od nuly. Snad se vyvarovali některých slepých uliček, ale zatím to nemá ani výkon prastarých Sparc, mips a pod.
Odpovědět1  0
A jak ta historie tolika zaniklych architektur souvisi s zivotaschopnosti RISC­-V?
Odpovědět0  0
Pravda, je rovněž možnost, že zanikne, jako jiné architektury :­).
Já ale srovnával s těmi, které zůstaly perspektivní protože mu věřím. Ne že bych tomu nějak rozuměl, ale obecně se o RISC­-V mluví jako o teoreticky njejčistější architektuře. Problém vidím v tom, že to skutečně obtížné ji teprve čeká. Až začnou přibývat všechny ty ALU jednotky, SIMD, SMT, proměnná frekvence, velké bloky cache. Pak se teprve ukáže jakou to má perspektivu, jak elegantně se bude dařit provádět stovky vláken současně atp. Oni ty tisíce zaměstnanců intelu, armu, amd taky něco neustále vyvíjí.
Odpovědět0  0
No x86 je tady od roku 78, arm od roku 84. No 30 let trvalo, než ARM dohnal 6 let náskoku.

RISC­-V je tady od roku 2010? Zatim dohnal tak Raspbbary. No tak tooihle matmatikou máme tak 10 let čas :)
Odpovědět2  0
Jenomže to, že je RISC­-V open source ještě neznamená, že je to zadarmo. Ty designy výpočetních jednotek někdo musí udělat a aby to bylo konkurenceschopné, tak to musí udělat někdo hodně dobrý. A ten to nebude dělat jenom zadarmo a z entuziasmu.

Odpovědět4  0
ARM licence stoji pakatel. Spíš bych viděl problém, pokud by ARM nestačil generovat výkonově konkurenceschopné designy výpočtových jednotek a instrukcí.
Odpovědět1  0
Děkuji za nabídku, ale asi to nevyužiji. Netuším jaké kolečko vám chybí, ale na můj vkus vám zřejmě něco přebývá. Hezký večer přeji ;)
Odpovědět1  0
To stejné, co je na tom fascinujícího.
Docela trefně si s touto myšlenkou pohrál Douglas Adams ve Stopařově průvodci po galaxii, kdy ze skutečného uvědomění velikosti vesmíru vytvořil trest horší, nežli smrt. ­"Vír totální perspektivy­".
Odpovědět0  0
Krása, já tam vidím kudlanku nábožnou :­)

Je super že ty snímky jsou dostupné ve vysokém rozlišení. Chťel Jsem si to vytiskniut a dát na zeď. Bohužel moji ženu představa hloubky vesmíru, tolika hvězd, galaxií a světů přímo děsí. Tak končí Tarantule vyfocená JWST pouze jako plocha na monitoru.

S tím se ale pojí jedna nepříjemná vlastnost těchto snímků. Jsou tak detailní, že 2K je pro ně krutě málo. Teď už je zbývá rozhodnout, zda 2x4k nebo 1x neco monstróznějšího?!

Nejen že ty fotky ženu děsí, ale začíná ten teleskop nesnášet. :D
Odpovědět0  0
Zajeďte se podívat do nějaké velkopálenice, uvidíte tam, jak se hruškové a meruňkové kvasy dokyselují kyselinou sírovou. To proto aby jim to správně kvasilo. Tak nazdraví!
Odpovědět0  0
:D tak a teď ještě vyvinout ten motor s dokonalým spalováním :D

Odpovědět0  0
No tak hlavně že máte svůj názor.

Dispergovaná síra je normálně povolený fungicid, který můžete v rámci BIO certifikace aplikovat v množství 4,8kg­/ha 8x ročně.
https:­/­/www.biocont­-profi.cz­/store­/sira­-bl

Co se týká selenu, pak vězte, že největší znečištění tímto prvkem působí zejména spalování fosilních paliv. A to bych řekl, že je daleko horší to systematicky dýchat, než když se uvolní do životního prostředí havárií nějaké baterie.
https:­/­/arnika.org­/toxicke­-latky­/databaze­-latek­/selen

Dál je zajímavá statistika z roku 1991, o uvolňování ropy do světového oceánu, kdy cca 1mil. tun má na svědomí povrchový odtok městských a průmyslových odpadů.
http:­/­/web2.mendelu.cz­/af_291_projekty2­/vseo­/print.php?page=2305&typ=html
Odpovědět0  0
A to synteticke palivo neprodukuje NOx, COx, saze, prach a karbonove nanocastice?
Odpovědět0  0
Sýrany kovů se typicky používají například k chemické ochraně ovoce a zeleniny před plísněmi.

Mě teda výrazně víc nežli selen v baterkách trápí karbonové nanočástice z výfuku turbomotorů s přímým vstřikem, deriváty glyfosátu v pitné vodě, či nezničitelné částice PTFE všude kolem nás.

Za mě 100x lepší selen, nežli olovo. A otrávit se lze i obyčejnou vodou. Stačí se opravdu hodně napít.
Odpovědět3  0
Selen hraje v těle důležitou úlohu v boji proti volným radikálům. Příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, tvorbu spermií a štítnou žlázu.

Sýra je biogenní prvek a je jeden ze základních stavebních kamenů buňek.

Navíc je sýra velmi reaktivní, takže dřív či později se vyváže na vodu.

Nehledejte problémy kde nejsou Hujere.
Odpovědět0  0
Zrejme je to jen pro kratkodobe ulozeni napr. do 24. hodin.
Pri kompresi se odvadi teplo a skladuje v zasobniku tepla. Nasledne se vyuzije k podporeni expanze.
Pravdepodobne tam bude i zasobnik chladu, ktery dochlazuje kompresor.

Jestli pouzili nejakou geologickou kavitu po tezbe tak super, ale pak takovych zarizeni muze ztezi vzniknout vic, nez par na svete.
Videl jsem co nadela 10m3 nadrz, kdyz si technici pri tlakove zkousce spletli 20bar=20MPa. Tlakovali vzduchem a kolem vznikla mesicni krajina... tohle bude daleko vic, nez jen 10m3.
Odpovědět0  0
70% je vážně super číslo na stlačený vzduch. Ještě by mě zajímaly výrobní a provozní náklady. Respektive parametry komprese. Protože ty tlakové nádoby to bude dílo a v případě poruchy, nebo sabotáže rovněž slušná bomba.
Odpovědět2  0
Kdysi jsme delali tenzometrove mereni na palube dopravniho letadla za letu. Vnitrni systemy letadla mely tak vysoky vyzareny vykon, ze to bylo schopne kompletne znicit namerena data.

Obycejny telefon byl vedle toho nevyrazne zasumeni a nejake Bluetooth Low Energy s vykonem par mW by bylo to posledni co by nas trapilo.
Odpovědět1  1

Je v tom klasicka cr2032. Cili Lithium manganovy monoclanek.

Ten jeste zadny pozar nebo vybuch nezpusobil. Pri ulozene energii 0.7wh by to take byl maly zazrak.

Spis mam pocit, ze jim jde o kompromitaci polohy zavazadel ci celych letadel. At uz kvuli kradezim, nebo teroristickym utokum.
Odpovědět2  0
Pisou tam 2800tun co2 na jeden trip. To odpovida 760tunam paliva… dejme tomu ropy ­(tankery pali vetsinou to, co vezou­)
To je cca 6400barelu ropy ­(hustota 120kg na barel­) cena barelu 80$ … cca 0,5 mil. $ v usetrenem palivu.

Tedy uspora velmi hrubym odhadem 400$ na kazdy metr ctverecni te karbonove plachty za kazdy trip.
V tomto pripade bych o ekonomicke navratnosti nepolemizoval. Pochybuju, ze by to Cinani delali ciste kvuli zelenym idejim.
Odpovědět3  0
V tom clanku se pise, poue to, ze teoreticky to mozne je.
Ted jeste kvantifikovat tuto skutecnost.
Odpovědět2  0
Snajprik je mistni blazen a milovnik konspiracnich teorii v jednom. Doporucuji brat s nadhledem.

Ovsem obzvlaste zabavne jsou jeho “vybrane kapitoly z fyziky” za to by se nemusel stydet ani klub sarlatanu 19. Stoleti.
Odpovědět7  2
Myslim ze nahrazeni uss kamerami pri parkovani ­(velmi mala rychlost, velmi mala vzdalenost­) je to uplne posledni co vyvojare autopilota trapi.
Odpovědět0  0
Pump and dump v novem podani?!
A nebo mu lepi ze soudni dohry?
Odpovědět3  1
Řekl bych, že vycházet z průměrných ročních spotřeb a výrob je krajně problematické.

Spotřeba domácností se v červnu ­(měsíc s největší výrobou z FVE­) pohybuje okolo 900MWH.
Proti tomu spotřeba v Prosinci ­(měsíc s nejmenší výrobou z FVE­) se pohybuje okolo 1700MWH.

Teď bych měl ještě čistě z demagogických důvodů udělat ještě 13000 MW x 10.
Problém je v tom, že charakteristika těch dvou zdrojů je zcela rozdílná a proto nejsou v našich podmínkách prakticky zaměnitelné.

https:­/­/www.nazeleno.cz­/jak­-se­-meni­-spotreba­-elektriny­-behem­-dne­-i­-celeho­-roku/
Odpovědět0  0
Mam pocit, ze to bude nastupce Xeon­-W.
Pocitam, ze inzenyri v HP uz oprasili vodni chladice co se davali pred 8 lety do Z central a budou tam v dalsi generaci zase.
Odpovědět0  0
Vstupem je prášková homogenizovaná směs komponent oceli. Fakticky ta ocel ale vznikne až roztavením a termodynamikou následného chladnutí . Následuje pak ještě cyklický ohřev a chladnutí způsobený tiskem následných vrstev.
To vše má zkrátka vliv na rekristalizační podmínky při vzniku vlastní oceli a znamená to mimo jiné to že ač ze stejného materiálu vytisknete výrobek na dvou různých tiskárnách, dostanete ocely různých vlastností.
Dokonce pokud vytisknete shodnou technologií dva různé díly ­(tenkostěnný vs. tlustostěnný­) pak se jejich materiálové vlastnosti mohou výrazně lišit. No ale to konec konců není nic nového. I při návrhu např plechových dílů stejného materiálu a různých tlouštěk se používají různé materiálové karty. Jenom u toho 3D tisku je to jaksi daleko větší divočina :­)

To je vlastně také největší problém 3D tisku protože ne jen, že je drahá, složitá a zdlouhavá samotná výroba a vstupní komponenty, ale on je řádově složitější a dražší rovněž vývoj součástí. Vůbec ale nejde o optimální tvar z pohledu funkce, ale také o stabilitu a opakovatelnost výroby a konzistenci pevnostních a životnostních vlastností. Co nezabije cena, to spolehlivě zabije certifikační proces např. v letectví.
Odpovědět0  0
"Když nemají na chleba, tak proč nejedí koláče?!­"
Však nikdo nebrání vyrábět auta, mosty, lodě z korozivzdorných ocelí, hliníkových slitin, titanu... Ale vězte, že tahle legrace je ještě o řády dražší.
Odpovědět1  0
Posledních 5­-10 let se tiskne z kovů i u nás. Prototypy např. rotorů turbodmychadel apod. Pripadne renovace turbinovych lopatek apod.
Jsou u nas firmy, ktere vam to udelaji all inclusive vcetne analyzy zbytkovych deformaci a napjatosti.
https:­/­/www.comtesfht.cz­/aditivni­-vyroba

Na specialitky je to dobre, ale do obecneho nasazeni v seriove vyrobe je to nedostizna pohadka.
Odpovědět4  0
Vyrobí se prášek z jednotlivých komponent tak, že roztavený kov se vstřikuje pod vysokým tlakem tryskou do inertní atmosféry , nebo aktivní atmosféry, případně do vody.

Získaný prach jednotlivých komponent se důkladně promísí. Následně se nanáší v tenkých vrstvách na stůl, kdy se laserem v ochranné atmosféře ­(Argon, nebo Helium­) spékají pouze ta místa, která mají zůstat. Nanese se další vrstva a laserem se připeče k té předchozí. atd. atd.
Odpovědět1  0
Krasavice ta by utahla zobrazeni pro cele nase oddeleni najednou :)
Odpovědět0  1
Pevnost dobra a ted jeste jakou to ma unavovou zivotnost.
Btw. Buy to fly je hezke, ale obavam se, ze s tim jak nam ubyva helia ten 3d tisk hi­-tech kovu nebude uplne udrzitelny smer.
Odpovědět0  0
Tse na Synologi nacekas. HW inovace jim vskutktu mnoho nejdou. v SW jsou ale dost silni.
Odpovědět0  0
Muze to byt celkovy limit TDP spolu s pouzitim enewrgeticky narocnych instrukci avx 513, nekompatibilni scheduler nebo nejaka pocatecni nedoladenost­/nepodpora.
Ja potrebuji mximalni vykon pri 32c­/32t, takze 96c­/192t rezim me stejne nezajima. Daleko spis je pro mne voditkem ST vykon.
Odpovědět0  0
ST je prijemnym prekvapenim. Ted jeste jak to bude s temi frekvencemi v “normalnich” modelech treba 32core.
Odpovědět0  0
Tradicne kvaltni ovladace pro Linux, AV1, Dp2.0…. A pokud v tom nechaji GVT­-g ­(coz si treba nVidia nechava tucne platit­). Tak to muze mit zajimave vyuziti.
Odpovědět0  0
Tím spíš, že to není úplně jednoduchá změna...
Odpovědět0  0
Nemá to vliv na spotřebu, tak proto to intel nedava do uspornych jader.
Odpovědět0  0
Taky to nevyvýjeli pro mnohajádrové procesory dnešního typu. Taky byli cpu jednodušší, bezpečnější. Instrukce se prováděly nativně a ne emulovaně a obsahovali o dost míň bordelu.
Odpovědět0  0
SMT v ARM není žádná novinka.
https:­/­/bit­-tech.net­/news­/tech­/cpus­/arm­-launches­-first­-smt­-capable­-cortex­-core­/1­/

A co přesně by mělo SMT u M1 M2 procesorů řešit? Malý MT výkon, nebo energetickou efektivitu?

IMHO je SMT dobré tak leda na benchmarky a některé typy serverů. Nicméně se už třeba u Zen4 Beragamo se spekuluje o absenci SMT. Tedy hromada jednodušších jader, místo komplikovaného sdílení superskalární architektury jader.
Odpovědět0  0
Co zakaznik, to original. A neda se to hodnotit z jednoho uhlu pohledu. Ale treba Apple se rozhodl SMT do desktopu neimplementova ­(pokud se nepletu­) a nevypada to na nejaky handicap.
Odpovědět1  0
Aby následně po opatchování bugů o 20% přišel.
Odpovědět2  0
Jistě nepletli. Určitě to zvýšilo značným způsobem užitnou hodnotu zejména jedno­/dvou jádrových procesorů. Ale ruku na srdce. V době 16 jádrových desktopů a 8 jádrovych notebooků kdy v případě komplexních úloh se stejně polovina CPU fláká. Mi to až tak smysl nedává. Tyto se využijou zpravidla u jednoúčelových snadno paralelizovatelných úloh, jako renderů atp.

Dobře si pamatuju, jak jsme s nadšením nasazovali prvni Xeony SkyLake, abychom pak po opatchovani Spektre prisli o 20% vykonu a smutně šoupali nohama.
Odpovědět2  0
kolem SMT uz bylo tolik bezpecnostnich problemu, ze bych jej nejradeji uplne ozelel. Procesory by se pomerne vyrazne zjednodusily a veslo by se na ne vice fyzickych jader s mensi spotrebou.
Odpovědět2  0
je to klasický rudoprdelník... hlavně nereagovat :)
Odpovědět0  1
Je to o funkcionalitě a stabilitě...
Když to začnou certifikovat firmy, jako Dassault, PTC, Siemens, Autodesk, Adobe apod. pro svůj software, tak je mi jedno, co mám v bedně za barvu. Hlavně, že to bezproblémově funguje.
Trochu problém je, že spousta softwaru je napsaná třeba pouze pro CUDA a pak je bohužel jenom jediná možnost.
Odpovědět5  0
Je videt, ze se v serverech nepohybujete. Tohle znaceni uz pouzivaji asi 5 let. Xeon Bronze, Silver ­(2S­). Xeon Gold ­(4S­). Xeon Platinum ­(8S­).

Krom poctu socketu se lisi jeste dalsimi parametry, jako je max RAM, pocet AVX jednotek atp.
Odpovědět3  1
Ano prave dlouhodoba ignorace prace v konzoli ma za nasledek to, ze windows uz se dnes hodi pouze pro ten desktop.

Jinak pocet instalaci Linuxu dnes mnohonasobne prevysuje pocet windows instalaci. Linux je dnes v kdejake pracce, lednicce, apod.
Odpovědět0  0
No nevim jak w11, ja mam ve w10 nastaveny priznak, aby mi vzdy spoustel jenom novou kartu ve stavajicim terminalu.
Odpovědět0  0
Bezne mam ve WT spustenou desitku karet. Ruzne aplikace, ssh na vzdalene servery a pracovni stanice, zobrazovani stavu ruznych uloh. Bez agregace si nedokazu predstavit, jak v tom udrzet poradek.

Klikace to ale jiste miji.
Odpovědět2  1
Windows terminal je za mne jedina pouzitelna konzole na widlich. Jeste aby se tam konecne vyvinula plnohodnotna alternativa k aplikacim, jako grep, rsync a uz to bude skoro tak super, jak terminaly na Linuxu :)
Odpovědět2  1
Hezke no. Zrychleni neni uz omezeno vykony, ale spis prilnavosti.
Odpovědět1  0
Já jsem to pochopil. Ale mějme hyundai i30... když to koupíte s nějakým rozumným motorem jako je 1.5 T­-GDI, pak je vyhřívaná sedačka v základu. V autě za 550 tis.
V BMW, které ­(nejlevnější­) startuje nejméně na dvounásobku připlatíte i za ­"Dobrý den­" u dealera.

Nota bene platba je sice za vyhřívaná sedadla 450 měsíčně, ale dá se to pronajmout třeba jen od listopadu do března?
Protože spousta produktů se sice platí měsíčně, ale ve skutečnosti nejde udělat kratší pronájem, než 1 rok... např. ADOBE.
Odpovědět0  0
Vyhruvane sedacky za priplatek v premiovem BMW?! Vzdyt to je standard v kdejakem korejci!
Odpovědět3  1
Rekuperace je fajn, jen aby byla opravdu k necemu, tak vyzaduje velmi plynulou jizdu a to lze pri rozumnem ridici a jizdnim radu splnit. I tak je celkova efektivita okolo 50%­-65% ale diky za to, vzdyt v hustem mestskem provozu zvysite dojezd dvojnasobne.


Odpovědět0  0
U pomaleho mestskeho autobusu, ktery se stejne musi pohybovat co nejplynuleji neni ta hmotnost navic takovy problem. Jednoduse se ta energie zase zrekuperuje. Jeste pridat sberac, jako v trolejbusu, tak nebude problem ani pomale nabijeni. V centru by se nabil a na periferiich by jel z baterii.

Je fajn, ze uz se nasazuji, ted jeste jaka by byla cena?
Odpovědět0  0
Tak hraje a bavi jen ty jeho hry ovlivnuji stovky az tisice zamestnancu a to ta firma ani neni jeho. Pral bych vam aby si hral s firmou, kde pracujete.
Nebo aby Vas verejne narknul z pedofilie clovek s takovym medialnim dosahem… to by byla teprve zabava ze ?!
Odpovědět1  5
Jak překvapuvé! Tvrdím to už od začátku!
Odpovědět0  3
Proc ne?! Kdyz zvladnou konzistentni provoz vsech instrukci.
AdL ma implementovane AVX512, ktere byly nakonec vypnuty. Ergo mohli usetrit cca 10% plochy cipu ­(10% ceny­) kdyby meli ten navrh konzistentni. Ale Intel rekl NE! Normalne to tam narveme, nechame to zakaznika zaplatit a pak to vypneme, aby to nemohl pouzivat.

Ty jadra jsou defakto skalovane instrukcemi, cache a SMT.
Osobne bych SMT vyhodil, cache bych sdilel mezi vice jader a rovnez rozsirujici instrukce bych sdilel mezi sousedni jadra. Vysledek by byl konzistentni navrh vsech jader, jejichz vykon ˇ­(a spotreba ­) by se skalovala podle aktualni potreby pridelenych prostredku. Vsechno z toho uz tady bylo.
Odpovědět1  0
Čili je úplná náhoda, že rubrika se jmenuje Elon Musk a máte v ní většinu článků právě vy?
Odpovědět1  2
Já si jen myslím, že míra šedé v jednotlivých aspektech je ve vašem případě ovlivněna fanouškovstvím Elona Muska nic víc.
Odpovědět1  1
Predpokladam, ze to povazujete za korektni, jinak by jste se vyjadril v clanku. Druha moznost je novinku nepublikovat.
Treti moznost je “Je to jenom práce”.
Odpovědět0  1
Nebo mozna vy nechapete, ze tam fakticky rozdil neni.
Odpovědět1  1
Tak ten prispevek vznikl hlavne na zaklade starsi diskze kde se do krve obhajoval zakaz manipulace s vlastnim majetkem ohledne kapacit baterii.
No pokud jde o zmenu vykonu, vse je zda se najednou “korektni”

https:­/­/www.svethardware.cz­/tesla­-bojuje­-proti­-tunerum­-kteri­-odemykaji­-zamcene­-funkce­/52915­/diskuze
Odpovědět0  1
Čekám ostrou filipiku na téma, jak si mohli dovolit přenastavit vůz na vyšší výkony, když si zaplatili pouze za verzi do 282 km­/h.
Místo toho podivně informativní až smířlivý tón pane Šurkala?!
Odpovědět2  1
To uz aby zacali pracovat na 6G :)
Odpovědět4  0
Obecne nase sw takhle dobre neskaluji proto kupujeme zpravidla to nejlepsi 16core, nebo 32. Podle toho kolik mame zakoupenych licenci na konkretni sw.

Sw co skaluje temer idealne linearne ­(rendery­) casto vyuzivaji GPGPU akceleraci ale to je jina pohadka.
Odpovědět0  0
No ja vzhledem k frekvenci srovnaval se 73f3 a ta je bratru za 3500$

Evidentne si AMD necha slusne zaplatit za tu frekvencni selekci cipu.
Odpovědět0  0
Tak porad je to o 2000$ levnejsi, nez ekvivalentni EPYC soucasne s vetsi freqenci.
Kdo nepotrebuje 2p nebo si vystaci s 2TB ram. Je novy Thr.Rip. Pro nejvykonejsi volba.
Odpovědět1  0
Je to blbost, ale Vertikální je oficiální definice... ­" AMD is enabling a 3D vertical cache to create the world­'s fastest gaming desktop processor1 and the world­'s highest­-performing server processors for technical computing.­"

https:­/­/www.amd.com­/en­/technologies­/3d­-v­-cache

Si byl svět čipů byl dodnes tak nechutně plochý, že byť jedna horizontální vrstva navíc způsobuje hotovou vertikální revoluci :D
Spíš ale jde o klasickou marketingovou zkomoleninu, původně vycházející z vertikálního propojení obou křemíků.

Odpovědět2  2
ECB by taky nejradeji zvysila uroky, ale protoze je realne riziko, ze Recko a Italie by se z toho sesypali, tak nemuzou.
Je otazka, jestli se ta schovivavost opravdu vyplati v dlouhodobem horizontu.
Odpovědět3  0
Modely, za ktere se plati vyhradne v hotovosti.
Odpovědět1  3
Spis nejsou vyrobni kapacity. HEDT je uzky profil. Neni toho tolik, jako serveru a soucasne tech lidi, co si vyrazne priplati za vice nez dva pametove kanaly neni tolik.
Odpovědět1  0
Klasicke promo, jelikoz je nabidka casove omezena. Kdyby si meli zaplatit inzerci na vsech webech, kam ta zprava sla, tak je to vyjdr nasobne draz.
Odpovědět5  0
Az to bude skladem v katalogu naseho adodavatele, tak tomu zacnu venovat pozornost. Uz jsem toho o Saphire rappids nacetl dost.
Odpovědět2  0
Tak zatim to vypada, že ač koruna mezirocne klesne o 15%, tak hodnota bitcoinu padla o 50% vuci korune… takze realna cena padla o nejakych 60%.

Cenu komodit drzi jejich potreba, eventuelne duvere v jejich budouci potrebu.

Cenu narodnich men drzi duvera v menu a intervence centralnich bank, ci statni politika ­(coz ano muze byt vyhoda i nevyhoda­) ale porad plati ze staty prijmaji aktivni politiku proti ztrate duvery.

Kryptomeny drzi jenom duvera a z podstatne casti je to duvera lidi, kteri chteli rychle zbohatnout. Ted, kdyz lide nemaji na energie, duvera v krypto klesa a uspesne vyvolava lavinovy efekt. Ti co chteli pohadkove bohatnout mezi tim ukazkove chudnou. Pad nebrzdi ani potreba, ani politika.
Odpovědět0  0
Hodnoty. Komplementárním pojmem k potřebám jsou hodnoty, jejichž výběrem mohou být potřeby uspokojovány. Hodnota je vlastnost, kterou jedinec přisuzuje situaci, činnosti nebo události ve spojitosti s uspokojováním potřeb a zájmů. Tyto hodnoty se vytvářejí a postupně diferencují v procesu socializace.

Kdyz mas hlad, najis se potravin, kdyz je ti zima, zatopis drevem. Kdyz potrebujes vyrobit CPU musis pouzit zlato ­(mimo jine samozrejme­).

Co udelas s bitcoinem, kdyz o nej prestane byt zajem? Jak ti realne poslouzi?
Odpovědět4  0
Zlato ma narozdil od kryptomen faktickou hodnotu. Coz v dnesni postfakticke dobe malo kdo pochopi.
Odpovědět4  0
Pr… ?! Vite ono je zlato i potrebne… prumyslova vyroba, chemicka vyroba a kdyz nic tak je alespon hezke, nebo si z nej udelate zuby.

Nedostatek zlata znamena problem pro civilizaci. Po par bajtech kryptomen nestekne krom spekulantu ani pes.
Odpovědět1  0