Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od maraou (4)
No never, ja bych tomu taky neveril,kdybych nevidel. 2x6 hodin office, pdf, email, rdp. Vpn. Neni problem.
Teams a multimedia by byla horsi zatez.
Odpovědět0  0
MB pro s M2 jeste nejsou ne?
Odpovědět0  0
Kolega ma Mac Air M1… To ze se na dvoudenni sluzebni cestu neobtezuje brat nabijecku je vec, ktera mne dost irituje :)
Odpovědět2  0
Jestli on to neni zamer?!… takhle nemastne neslane prezentovat.

Pokud to ma byt opravdu velka bomba, tak by si uz ted zarizli poptavku po ZEN 3 a strelili se tak do vlastni nohy.

Druha moznost je horsi. ZEN4 navhli ­(zarizli­) tak aby vyrazne nevycnival a tudiz by tezili stale z velkeho prodaneho objemu 7nm procesu. Na 5nm maji vyrazne horsi kapacity, proto se razny prechod nemusel vyplatit.

Vtipne je, ze zobrazili vysledek prave a jenom z Cinebench, ktery neprofituje z vetsi cache a soucasne myslim neprofituje z novych instrukci ­(AVX 512­).

Cili v MT aplikacich pro rendering a podobne cekam stagnaci. Tam se lidi budou drzet starsiho ZEN3 kvuli pomeru vykon­/cena.

Ve specifickych ST aplikacich ktere profituji za cache ­(Hry­), nebo z AVX512. Ocekavam skok ve vykonu mozna 25%+ misty i vice.

To je zajimave, protoze jednak by porazil intel na jeho tak dlouho budovanem hristi, ktere bylo dobrovolne opusteno kvuli big.LIttle ­(AVX512­) a soucasne si podrzi vyznamny zajem o 7nm a teda posili celkovy objem na trhu ­(7nm+5nm­).

Zatim to teda vypada na majstrstyk :­)



Odpovědět0  1
Vzdy muzete pridat tepelne cerpadlo, ktere bude mit diky takovemu zdroji vysoke COP. Klidne 5.

Problem vidim, ze co v lete? Netreba vytapet, parkoviste je uz rozpalene od slunce, bazen ma take nejaky higienicky limit na teplotu. Co pak s tim teplem? Stejne musi mit nejaky vymenik do vzduchu a v cervenci a srpnu to jde vsechno ven.
Odpovědět0  0
Ty zahoxiny se jiste vyrabi v cine a SMIC ma uz 14nm FinFet.
Odpovědět1  0
Upravene 386 se dnes bezne nasazuje do kosmickych technologii a telekomunikacnich druzic. Stale delaji hromadu prace.
Odpovědět0  0
Nebo jenom cilene zapumpoval trhem, jak je jeho dobrym zvykem a ted hleda zaminku, jak se z transakce vyvleknout.
Od dubna +25% po oznameni zajmu a dnes po vyjadreni pochybnosti jsme zase tam, kde jsme byli :)
Odpovědět5  2
Spis tlak na cenu… potrebovali kombinovat levny GloFo IO chiplet a male TSMC ciplet okolo s vysokou vyteznosti.
Odpovědět0  0
Vychazim z Iphone SE 2020, poridis dnes za 10k novy. Me vyhovuje zejmena “velikosti” milovnici padel to maji asi jinak.
Odpovědět0  0
Vsak taky prvni generace AMD chipletu propalili 45% energie jenom na prenos informaci mezi kremiky. Coz si mohli dovolit jenom proto, ze TSMC jim dala vyrazne efektivnejsi proces, ktery to kompenzoval. Pro intel 14nm by to byla sebevrazda neco takoveho nasadit.
Ale to je vyvoj…
Odpovědět2  0
A jak to souvisi s iPad, iPhone resp. jinými přehrávači?
Když mám skladby nastahované z pochybných zdrojů načerno, resp. nagrabované v době, kdy se 128 kbit považovalo za kvalitu, tak je úplně jedno na čem to přehrávám... ne?!

Asi všem je jasné, že dobrej DAC může skladbu trochu vyleštit a nablískat vrámci vkusu, ale hovno do zlatova nevyleštíš ničím.
Odpovědět0  0
Wo co go? Tidal Hi­-Fi a dobry sluchatka vyda za kamion placek a bedny za mega.
Stejne vam do tech sluchatek poleze okolni hluk, pri kterem nepoznate, jestli vam stremujou z 320kbit Spotify. Nebo Tidal master 1 mbps.
Odpovědět2  0
Po 12 letech s Androidem jsem presel na jabko a z tech penez ­(firemnich­) nelituji ani koruny.
Je to spusta detailu, vlastne nic az tak zasadniho a podstatneho, proste to hladce funguje. A kdyz mi ukradli telefon, tak jsem si overil, ze to stejne tak hladce funguje na 5 let starem telefonu, jen jsem si stahl profil. Zatim co Android se zacne zadrhavat po prvni vetsi aktualizaci a po 2 letech je na hranici pouzitelnosti.

Ted bych za to dal i vlastni penize.
Odpovědět0  1
Pouze 4 linky, zato zaplácne celý 16x socket. To se vyplatí.
Odpovědět5  0
Asi ma kabel dotazeny od jistice osvetleni ze spolecne chodby.
Elektrika levna, ale musel by to chodit 5 pater nahazovat.
Odpovědět0  0
To ale placete na spatnem hrobe… potreba spilat vyvojarum, ze jejich hry jsou porad nenazranejsi.
Odpovědět2  0
? Kdyz se na to podivate optikou vykonu a spotreby, tak kazdou generaci dostanete stejny vykon ale s nizsi spotrebou 1070ti … rtx2060… rtx3050… ? Pro mne naprosto dostatecna uroven vykonu.
Odpovědět2  0
No právě… asi morální podpora procesoru.
Odpovědět0  0
Takze co to dela? Sifruje a pocita paritu?
Odpovědět1  0
Tak jenom aby se asteroid nerodelil nakusy, ktere by mohli mit kolizni smer at uz v tomto, nebo budoucich obezich okolo slunce.
Odpovědět0  0
K tomu se da jenom dodat to, ze po karte RTX 3050 vydaji i kartu RTX 4040, ale bral bych klidne i RTX 4020
Odpovědět0  1
Vsechno je relativni. Byl jsem na prednasce jisteho profesora, ktery se zabyval optimalizaci spalovani lodniho motoru. CFD Vypocty byly provedeny na superpocitci s prikonem V radu MW a trvaly dohromady nekolik mesicu. Vysledkem bylo vylepseni spotreby o 3%.
Zaverem pokorne podotkl, ze pri mnozstvi vyrobenych kusu a jejich zivotnosti se domniva, ze celkova energeticka bilance teto vyvojove cinnosti je v nejlepsim pripade NULA.

Kdyby jste tech 20km ujel na obycejnem kole ­(vejdete se do cca 400Wh­), tak vam jeste zbyde sposta energie na hrani ;)
Odpovědět0  0
Heh limity CTU… a to souvisi s tematem jak?
Odpovědět0  0
Tohle je nesmysl. Mikrovlnka funguje proto, ze je naladena celkem presne na 2,45 GHz. Coz je rezonancni frekvence dipolu molekuly vody. Ergo mikrovlnka zahriva vodu, ktere je v tele velke mnozstvi. Nevim, ktera molekula rezonuje na 10GHz, ale predpokladam, ze zadna zasadni.
Odpovědět10  0
Proto se taky mluvi spise o cold storage.
Odpovědět0  0
Rozdil teplot neni tak dulezity, dulezite jsou termodynamicke teploty obou teles. Cili nejprve mocnit, potom odcitat.
Melo by to vyjit necelych 600W­/m^2 pri idealni emisivite 1.
Odpovědět0  0
Když člověk pracuje ve vysoce odborné profesi, jako je programátor a potřebuje vysoce výkonný HW, tak to většinou není takový problém, protože cena za HW vedle osobních nákladů je mizivá a brzo se vrátí ve vyšší efektivitě.

Ale jinak proti gustu…
Odpovědět1  0
Kazdopadne zajimave budou ty CPU, protoze vyrobit CPU, ktery bude dlouhodobe odolavat radiaci a vysokoenergetickym casticim neni legrace.
Falcon 9 pouziva pro kriticke funkce 80386sx. Pro mene kriticke funkce pouziva relativne moderni CPU, ale v 3 nasobne redundanci. Ale i tak je falcon konstruovan na kratky pobyt ve vesmiru. Desitky let na mesici to je jina kava.

Curiosity na marsu bylo rizeno RAD750 ­(150nm 200Mhz­)… smesny vykon za 200 tis. $

Datova uloziste taky velka otazka. Jeden dobre mireny gama zablesk a je naformatovano :)
Odpovědět2  0
Pri umisteni na polu bude fve ozarovana prakticky porad vyjma par minut zatmeni mesice za X let. Jen se musi natacet za sluncem. 7x mensi gravitace jiste pomuze, ale rozkladani panelu neni nezbytne. Panely muzou jezdit na koleckach po povrchu.

Zivotnost hubbela je pres 30 let, tak to s temi mikrometeority nebude tak strasne. A opravdu se tam zasadne neprasi, protoze protoze sondy obihjici mesic nafotily stopy po misich apollo i po 50 letech.

Jako taky to povzuji za magorii, protoze, co se usetri na provozu se spali hrave pri startu rakety, ale proveditelne to je.
Odpovědět0  0
Co si tak pamaruji, tak radiace zavisi na rozdilu ctvrtych mocnin Termodynamickych teplot, cili Tcpu­( cca 320K­)^4 minus rezidualni teplota vesmiru ­( cca 15K­)^4

Takze to uplne nejde srovnavat s termoskou na zemi. K tomu se da pouzit heat­-pipe napr na bazi kapalneho dusiku a distribuovat teplo na velmi velkou vyzarovaci plochu a udrzovat tak dlouhodobe CPU hluboko pod bodem mrazu aniz by to stalo nejakou dalsi energii.
Odpovědět1  0
Do kancelare vyjde levneji a lepe integrovana. Bezne mam spustene paralelne Teams, k tomu zaznam schuzky do h.265 v obs, k tomu team viewer, Rdp, atp… de­/encoder se hodi.
Odpovědět3  1
Ano dekuji... tim se dostavame opet k puvodnimu prispevku... Skutecne velkoseriova vyroba bude velky problem a bude to hodne drahe...
Odpovědět3  0
Představ si farmu, která vyprodukuje 1­-3 TWH denne! a to se bavime jenom o potrebach evropskeho automobiloveho prumyslu po roce 2035. To je treba 5­-15 x 10^13 clanku denne.
Odpovědět0  0
3D tiskem bych se skoro radsi nechlubil. Docela jiste to znamena, ze skutecne velkoseriova vyroba bude velky problem a bude to hodne drahe.
Odpovědět4  0
Takovy monitor se kalibruje duverou ;)
Odpovědět0  0
Nepisu v kazde, ale pisu ze to neni zalezitost ken mest, jako je NYC.
U nas proste mame stesti na inteligentni zastupitelstvo. Kdyz se delaji opravy kanalizace, nebo se zakopava elektrina do zeme, tak uz se tam dava rovnou zatrubneni. Stoji to relativne par korun. Obec to pak pronajme ISP a ten tam zafoukne potrebnou technologii.

Je potreba chodit na to zastupitelstvo, protoze s dnesnim rozsahem prace z domu bidou obce bez stabilni konektivity ve znacne nevyhode do budoucna.
Odpovědět1  0
Dneska uz je optika v kdejake prdeli, treba u nas na jihu moravy, pripadne dobra kabelovka. Naopak ve mestech je to kolikrat pomalejsi, protoze rozkopat ulici a natahnout kabel neni jen tak. Mam nasobne levnejsi a rychlejsi internet nasi vesnici, nez kolegove z HK LB a podobnych mest.
Odpovědět3  2
Je to o tom co kdo dělá... já když dělám na stroji s míň jak 64 GB RAM, tak jsem nervózní. 64 byl u nás standard před 10 lety, když jsem začínal. Ale jak jsem psal jinde... mířím k tomu, že to co mám na stole je pouze zobrazovadlo. Všechno důležité se děje jinde a neobtěžuje mě to svým hlukem.
Odpovědět0  0
Teď ještě aby ta grafika měla optimální ovladač a podporu vývojářů software, aby se ten výkon přenesl na uživatele.

Já teda dělám v jiném odvětví, tak si úplně nedokáži představit, k čemu je takový výkon GK ve spojení s relativně malou RAM. Snad rendering 3D resp videa. Nic jiného mě nenapadá. Na různé AI funkce dnešních softů stačí řádově menší výkon a chodí to s klidem i na RTX 2060
Odpovědět0  0
V tomto ohledu souhlasim. Avšak běžný jablíčkář tu keynote interpretuje tak, že Apple je o parník před vším ostatním, což jednoduše není pravda.

A ano, já osobně cílovka nejsem. Já mířím na Macbook M1 na běžný office a všechno kriticky náročné na výkon obsluhuju přes konzoli a VDI na linuxovém serveru.
Odpovědět0  0
Srovnávat s Xeonem, který se dnes vyrábí 5let zastaralým procesem je jistě na místě.
Odpovědět0  0
Je to právě trochu jiný koncept... přenosovou rychlost do RAM to má, jako náš výpočetní server. Na druhou stranu velikost RAM to má maximálně jako můj notebook :­(

Multithread výkon působivý, single thread, zase až takový zázrak nebude na dnešní poměry.
Jabčáci s oblibou srovnávají s čím se jim zrovna hodí. V tomto případě s Xeonem, jehož design je dnes výrazně zastaralý vyrobený jednou z prvních generací 10nm procesu nezvládajícím vyšší takty. Ten Xeon byl za zenitem v době svého uvedení. Jak z toho vyjde v porovnání se ZEN3­/4 si budeme muset počkat.

Co se týká GK, tak na render a kreativní aplikace velkých značek typu Adobe, Autodesk to bude asi dobré. Bohužel řada aplikací a her menších výrobců bude mít ještě pár let špatnou podporu Jablečné grafiky, nebo by se musela leda tak emulovat a to už smysl nedává.

Profík co platí statisíce ročně za licence SW to dá bez problémů.
Hipster a prachatý technologický geek to dá.
Nadšenci s omezeným rozpočtem nejsou asi úplně cílovka pro tenhle produkt.
Odpovědět4  0
Pro takové lidi je ideální kupovat mobily v bazaru. iPhone 8 za pár šestáků, pokud má baterii alespoň v 80% kondici.
V bazarech je těch mobilů plno.

Loni mi ukradli nový telefon, na přechodnou dobu mi kamarád půjčil 6S z roku 2015!!! a světe div se! Všechno fungovalo úplně normálně... Skoro bych nepoznal že to není moje SE z roku 2020.

Android byl vždycky po dvou letech v klinické smrti odezva aplikací nekonečná. Třebaže baterka mu vydržela 2x delší dobu , nežli jablku... no ale vždycky je to něco za něco.
Odpovědět1  0
Uz bys ty drogy mel nechat napokoji.
Odpovědět1  0
Kdyz to srovnam s jinymi diskusemi zde na serveru, clovek by rekl, ze to tu vyhmatnul nejaky cinsky bot
Odpovědět0  0
Jakožety dluhy co nasekal budeme splacet opravdu dlouhodobe? S tim teda souhlasim.
Odpovědět5  2
BTC se savno na grafika h netezei, protoze to neni efektivni
Odpovědět3  0
Je to bliz Rusku, kde “zitra znamena jiz vcera”.
Odpovědět0  0
Jasne naskok… A proto si predplatili celou jednu obri linku TSMC na 3nm
Odpovědět3  1
"Princip velkeho balona­" ty jsi musel mit z fyziky alespoň trojku na pomocné škole.
Odpovědět4  0
Otec pracoval 20let jako těžební inženýr na těžebních střediscích jsem strávil nemálo času, včetně vrtů. Jako študák jsem pracoval jako píkr pro firmu, co stavěla těžební střediska a zásobníky. Technologie těžby je mi obecně známá i když profík nejsem.
To co ukazujete řekl bych není úplně případ Evropy a není to ani obecně významný objem těžby kripta. Jestliže se odhaduje světový objem spotřeby kripta na 70TWh... kolik to pokryje? Zmíněných 49 500 m3 v rusku je po započtení účinosti generátoru asi tak na roční spotřeba 5­-10 českých domů vytápěných elektřinou. To zatím nevypadá jako úplný game­-changer.
Odpovědět1  0
Co to melete za hovadiny. Metan získaný při těžbě ropy se běžně separuje a říká se mu zemní plyn. Ten se dodává do plynovodu, nebo zkapalňuje. Ve fléře hoří jenom mizivé množství, které nelze z technologických důvodů spotřebovat jinak.
Odpovědět1  1
Zatím je to pořád jenom hračka pro úzký okruh lidí. Pokud dojde k opravdu masovému využití při současné energetické náročnosti, tak se teprve začnou dít věci.
Odpovědět0  1
Tak kup zlato a mas po starostech.
BTC jsou zase z vetsiny kryte chamtivosti. Jako nebyt nesmyslne energeticke narocnosti, tak proti tomu nic nemam. Stacilo by, aby se sireji prijalo schema proof of stake.
Odpovědět0  1
Jaký monopol? vždyť světově máme snad 200 různých měn. K tomu můžete obchodovat s komoditami, akciemi, cennými papíry, uměním, stravenkami, hřivnami, gombíky, či předkožkami.

Mě teda přijde normální při příchodu domů si odemknout klíčem ­(byť ho někdo svrchovaný musel vyrobit­), než každý den vykopnout dveře a nechat si vyrobit nové příležitostným řemeslníkem. Což je asi tak paralela s energetickou efektivitou centralizované finanční a decentralizované bitcoinové transakce.
Odpovědět1  3
Uzákonil bych, že těžba kryptoměn napájená z veřejné distribuční sítě je legální pouze jako přidružená výroba tepla k topení, či TUV.
Ne že by to něco řešilo, protože prokazatelnost je velmi problematická, ale alespoň pro ten pocit.

BTW to porovnání s elektromobilem je úsměvné... Když kalkuluji, že celková ekologická návratnost EV se uvádí někde mezi 150­-200 tis.km. Tak kalkulovat AUDI E­-tron s nájezdem 17tis.km­/rok je výsměch. Lidem co mají nájezd pod 10tiskm­/rok by bylo nejekologičtější vlastnictví vozu zakázat. Lidem s nájezdem 20tiskm­/rok by se měl povolit spalovák a EV pro ten zbytek.

Když už jsem se tak rozjel v té restriktivní ekologii :)
Odpovědět2  2
To je jen pohled na vec prumerne ceske domacnosti. Prumernne stari osobniho vozu v CR je 15,5 roku. Rok 2035 se blizi, cili dnesni horke novinky budou pri zastaveni vyroby spalovaku prumernymi vozy. V tomto ohledu je to spis srovnavani novych a starych jablek.
Odpovědět0  0
1750 kg? 1000km dojezd.

Tak to uz je jenom o metrak tezsi, nez 10 let stary dieslovy Passat, akorat ten se da dnes koupit za 100 tis a prestehovat s nim maly byt... tohle pod 2miliony nepujde.
Odpovědět4  0
To je nesmysl, gpu je dobre na jednoduche algoritmy, ktere se daji masivne paralelizovat. Na hratky s pixely a videem je to pohoda. Ale nelinearni problemy vyssich radu to smysluplne neresi.
Odpovědět0  0
Aneb jak dodrbat podporu pro bezne uzivatele a ty profiky, kteri to vyuziji donutit koupit serverove CPU. Cimz to ale bohuzel pohrbi v beznych aplikacich.
Odpovědět4  0
Zejména v 50. Letech jsme tady měli nevěřící vládu, kderá byla symbolem mírumilovnosti.
Odpovědět4  0
Me teda prisel HUD display v aute, jako dobry napad, no po 1000 km me to zacalo srat. Jenom to rozptyluje a unavuje. Tyhle bryle budou nutit opticky smog kamkoli se podivate. “Skvely napad”
Odpovědět1  0
Hezke, odhaduju tak 3 a 4 tisice babek.
Odpovědět2  0
Proc vynalezat kolo, vzdyt by bohate stacilo jen trochu vylepsit stavajici RDP.
Odpovědět1  0
Tyhle silacke kecy o prirozenem vyberu funguji jenom do doby, nez se neco stane vasim blizkym, nebo rovnou vasim detem. Maly chlapec si privrel salu do dveri vytahu a zmackl tlacitko. Pani v prizemi nasla jen bezvladne telo s utrzenou hlavou.

Bezpecnostni predpisy jsou proste psany krvi.
Odpovědět2  3
To si vybrali opravdu nenapadny nastroj...
Vzdyt nadruhou stranu by nemel byt vetsi problem pomoci vytipovanych AirTagu lokalizovat zlodeje.
Odpovědět0  0
Statická elektřina? To jako napájel bleskem? :D
Odpovědět0  0
Jestli Ansys zabije diskové pole, tak to nesvědčí o hardwaru, ale o tom, že je to blbě navrženo. Každý výpočtář ví, že má smysl počítat jen to co se vejde do paměti. 1TB RAM je dneska celkem rozumná konfigurace do solveru, ale samozřejmě záleží na konkrétním typu úlohy.

Pravidlo výpočtařiny č.2 ­"Není HW, který by nebylo možné zahltit­" Pouhá změna velikosti elementu zvýší náročnost klidně o 100%. Proto výpočtář musí optimalizovat úlohu už od prvního momentu s ohledem na licence, HW a čas.

Nesouhlasím, že krom Intelu je všechno špatné. M1 má velmi nízké latence do pamětí cache i RAM, to je jistě dobrá vlastnost nicméně reálnou výkonost těch procesorů v CAE se asi nedozvíme, protože s ohledem na omezenost možností ­(nejen­) RAM to prostě není vhodné železo na tento účel a vydavatelé CAE sw. to samozřejmě vědí.

Jiná situace je u AMD... v poslední době jsme pořizovali pár solverů právě s AMD. Např. EPYC 73F3 je v současné době jeden z nejlepších křemíků s ohledem na výkon ve FEM. Intel ice lake jsou aktuálně bohužel poněkud impotentní co se týká frekvence a rovněž velice špatně dostupné. Uvidíme za rok... bude nám končit pronájem několika SkyLake solverů, tak snad si napraví image se Saphire Rapids... jinak Milan­-X či ZEN4 nebudou jistě špatná volba.

PS.: Stěhování mezi fyzickými jádry se samozřejmě dá vypnout a taky je to většinou default volba pro HPC profil ­(alespoň u HP­), stejně jako deaktivace SMT.
Odpovědět0  0
Platba za distribuci je ve vyuctovani oddelena od platby za elektrinu. Nedovedu si predstavit, co by se stalo, kdyby tady byl pouze jeden dodavatel energii. Staci se podivat na cenik e­-on ­(u nas ma distribuci­) a porovnat s ostatnimi. No a to ma dnes konkurenci… nemit ji, tak radsi stavim domaci kogeneraci na drevo.
Odpovědět1  0
Je až s podivem, kolik energie snahy a peněz jsou někteří schopni a ochotni investovat do takové nesmyslnosti, jako je extrémní přetaktování.

O to víc bezduché je v tom ještě podvádět.
Odpovědět0  1
Zvuk, obzvláště nízké frekvence se nešíří přímočaře ale po kulových vlnoplochách a ohýbá se okolo překážek pokud není absorbován. Panely sníží hlukovou účinnost zdi na jižní straně minimum.
Příkladem budiž dálnice v Salzburgu, kde jsou výrazné noční limity kvůli hluku a to tam ti protihlukové stěny mají všude. Vekmé město s hustou dopravou v údolí je problém.
Odpovědět1  0
No nevim, akustické bariéry mají zpravidla poddajný porézní povrch kvůli absorpci hluku. Uspořádání, jako je na obrázku způsobí dost efektivní odraz hluku od skleněných ploch na jih od dálnice.

Krom toho budou ty panely neustále zasviněné prachem a nebude je čistit ani déšť, protože jsou v zákrytu.
Odpovědět2  0
Jsem zvedav, na jaky druh zateze toto miri, resp. v jakem nasazeni se takto velka L3 cache vyplati a kolik to prida na vykonu.
Odpovědět0  0
Mac OS nebyla nikdy platforma pro konstruktéry. Absence příslušného softwaru velké trojky ­(Dassault, PTC, Siemens­) + Maximum 64 GB draze koupene sdilene RAM neni uplne dobry vychozi bod.
Odpovědět1  0
To je právě chybná úvaha. To že v cizích galaxiích jsou planety byla ­"pouze­" hypotéza... dnes už víme, že správná.

Teď si ale vezměte, že by to tam nenašli?! Tak buď je špatně hypotéza, nebo je špatně metoda měření.

Aby to byli schopni změřit a napsat článek, tak si muselo správně sednout úsilí stovek tisíců člověkohodin a technologie k tomu použité technologie se jistě využijí i na zemi.
Odpovědět0  1
Stejne reci se vedly, kdyz se letelo na mesic. A to byl z pohledu tehdejsi meny mnohonasobne drazsi spas. No technologicky pokrok ziskany temito lety se vratil 8minasobne.
Odpovědět0  0
Vzhledem k tomu, ze nam zname fyzikalni modely umi objasnit pouze asi 25% energie ve vesmiru a o zbytku nevime zhola nic, tak mi overovani zakladnich hypotez neprijde tak zbytecne.
Odpovědět4  2
V dobe, kdy kazda mini aplikace zere 100MB RAM a prohlizec klidne pár GB mi prijde 8GB docela málo a když si člověk připlatí za 16+ a slušný disk, tak se zase nedoplatí. Hold není to hračka pro každého s hypotékou :­)
Odpovědět5  1
Doufám, že to mají kluci dobře zabezpečené, páč ono tím půjde ten procesor taky docela jistě zkurvit, nebo napíchnout nějakým svinstvem...

Takový malware přímo v procesoru to může být lahůdka. ­"Výhodná­" koupě PC z druhé ruky pak může dostat úplně nový rozměr...

Jestli máte pocit že jsem z toho nervózní tak ano :o/
Odpovědět2  0
To nevím, jedna věc je funkce a druhá věc je chování při vyšších frekvencích.

Každopádně platí, že 73f3 3,5ghz 16core ­(8x2­) 8ccx po dvou funkčních jádrech je skoro dvakrát dražší, než 7443 2,85ghz 24core ­(4x6­) 6funkčních jader. Nebo o tretinu drazsi nez 7513 2,6ghz 32 core ­(8x4­).

Čili zdá se, že jsou cennější jádra schopná vyšších frekvencí, nežli kompletnější ccx

Jestli ty dvoujádra jsou poskládaná ze zmetků, tak je dokáže AMD kapitalizovat líp, nežli daleko podařeňější čipy :D
Odpovědět0  0
Ta vyteznost bezchybnych bunek nebude nijak zazracna. Jenom 64 jadro vyutiva bezchybne bunky 8 jader. Pak jeden model 7 a zbytek nabizenych modelu nejcasteji 6,4.
Odpovědět0  0
Vzhledem k tomu, ze na vyneseni 1kg hmoty na obeznou drahu je poreba i 10kg paliva, tak to by to tu hezky vypadalo :D
Odpovědět0  0
Stále?
Inženýrské projekty, které jsme před 5 lety posílali do číny už se 2018 přestaly posílat, protože měli nákladovost stejnou jako v ČR. Dnes již mají vyšší.
Odpovědět2  0
3050 pro desktop jeste nikdo nevidel a uz se oznamuje 4050... :)
Odpovědět7  0
A co by se tim ziskalo?
Příkon­/výkon to bude mít podobný jako Fugaku a postaveno na siroce kompatibilnim overem procesoru.
Odpovědět0  0
Me by spis zajimalo, co bude ukolem takoveho pocitace. To zamereni na x86 bez GPU akceleratoru a komprese dat on­-the fly ma asi specificke urceni.
Odpovědět0  0
Na druhou stranu, pokud se budeme bavit o vodnich svetech, tak ryby pohybujici se pod hladinou, nejsou gravitaci zase tak omezeny. Archimeduv zakon nadnasi tim vice, cim je gravitace vetsi.
Odpovědět0  0
Podle Newtona zalezi na hmotnosti, ale taky na ctverci polomeru m­/r^2
Podle Einsteina je asi kapku slozitejsi, ale u kapku vetsi ­(polomerem­) planety by to nemel byt problem.

Stejne je to asi nesmysl transportovat zivot v podobe cloveka... snazší bude tam vystrelit zmrazene bakterialni a bunecne kultury ci nejakeho prvoka a on se ten clovek za nejakou dobu vyvine sam adaptovany na lokalni podminky.
Odpovědět0  0
Skynet uz umi navrhnout sam sebe :­-­()
Odpovědět1  0
No jesteze tady nedavaji zpravy o umrtich zpusobenymi normalnimi ridici... to byste byl zneklidnen dvakrat denne jenom v CR.

Za volantem se bude umirat jiste i s autonomnimi systemy. Ovsem jde o statistickou vyznamnost a to si troufam tvrdit bude vyrazne mensi nez s lidskymi ridici.
Kdyz nic, tak autopilot nechlasta, dodrzuje bezpecnou vzdalenost a maximalni rychlost.

Ano bude to nuda za volantem, ale takovy je trend.
Odpovědět3  0
Vzhledem k pritomnosti ECC u DDR5 by se melo spis srovnavat s DDR4­-ECC @ 2133 a to bude dost skok.

Mozna u normalnich pocitadel nebude skok DDR4­->DDR5 o rychlosti, ale spis o stabilite.
Odpovědět0  0
BTW zdá se že v Nerf­-Tex má prsty čech Jan Novák a ten příběh bych si přečetl raději, než nějaký RT po stotisící jinak.

https:­/­/developer.nvidia.com­/blog­/nvidia­-research­-nerf­-tex­-neural­-reflectance­-field­-textures/
Odpovědět3  0
Zajimave je, ze z celeho videa zaujala pouze funkcionalita noveho RayTracingu.
Ve skutecnosti ty funkce jako UniCon, GanVerse3d, Nerf­-tex apod. Mají daleko větší potenciál v akceleraci vývoje a teda i dopadu na vizuální stránku her.
Nehledě na ostatní prezentované nástroje zajímavé pro různé kreativce.
Odpovědět2  0
Hlavně změřením pár kusů nic nezjistíte...
Odpovědět3  0
jadro se zrejme do 30mm vejde a komunikacni sbernice budou mit zrejme nizsi takty.
Odpovědět0  0
3,5­­" HDD se nesroubuji... neni jak
Odpovědět1  1
Mam teda pouze QNAP TS­-453Be a ten ma podobny mechanizmus uchyceni disku. 3,5­"hdd se zacvakne do ­"sáněk­" bezšroubově a zasune se do NASu, zatímco 2,5­" SSD se musí na sáňky přišroubovat přišroubovat a zasunout.
Odpovědět1  1
30bar je celkem legrace. Toyota Mirai si vozi nadrz na 700bar H2.
Odpovědět0  0