Jak můžou vidět vrstvy 2 km hluboko, to nechápu :-D
Odpovědět1 1
Radar, spektrometr, detekce změn gravitace.. Předpokládám, že se z toho dá vyčíst hodně.
Odpovědět2 0
spektrometr jakého záření může vidět 2 km do země?
jako tyhle tři druhy měření vím že jsou, ale v tom nevidím tu možnost.
určitě nechci říct, že článek kecá, já jen nechápu čím můžou být vidět vrstvy ledu a písku 2 km hluboko.
Odpovědět0 0
Spektrometr zaznamená stopy páry na povrchu. Tedy určitě ukáže, kam má cenu se soustředit. Plus to nese jakýsi radar, schopný údajně vidět vodu do kilometru pod povrchem. Nevím jak se dostali na ty dva. Jestli to určili gravimetricky, nebo možná vzali 100 "fotek" stejného místa z různých úhlů a získali "lepší detail"? (Předpokládal bych, že to odešle data v něčem jako má foťák raw a je pak na pozemské centrále, jak to interpretuje. A abych se držel analogie s fotkou, za 20 let prodělaly algoritmy na odšumění a zaostření obrazu obrovský pokrok. Počítám, že tady to bude totéž. Ostatně bych se nedivil, kdyby šlo o stejné algoritmy.)
Odpovědět0 0
kilometr nebo dva, to není podstatný. takže do hloubky vidí radar a jaký záření radar vnímá, že to záření projde kilometr země? i když na Marsu :-D ale země jako materiálu ledu a písku. třeba nějaké rádiové vlny dlouhé vlnové délky že by prošli tolik materiálu? to mě je divný, že by to prolezlo a ještě navíc nějak rozlišovat vrstvy tam dole. neřeším šum, když nevidím možnost jaký užitečný signál vůbec můžu sledovat. které rádiové vlny nebo záření to proleze?
Odpovědět0 0
Naprosto nemám ponětí a současně po náročném dni ani invenci hledat. každopádně říkají: SHARAD (Shallow Radar) - radiolokátor pro zjišťování přítomnosti vodního ledu v hloubkách do 1 kilometru pod povrchem terénu
Odpovědět0 0