Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Martin Štěpánek (2)
Co se tyka problemu s USB, neni to ani tak problem MSI, ale ATi. Bohuzel jsem USB netestoval u teto desky, ale u te co jsem mel v rukach pred mesicem nebo dvema to bylo slabsi.
Kabel stale kratky.
Odpovědět0  0
:­( error, opraveno, dekuji
Odpovědět0  0
Oprava, tech fotek tam je 17.
Odpovědět0  0
Dekuji, ze jste ocenil vsechnu tu praci :­)

Jinak jsem vytvoril RAR archiv, kde mam vsechny fotky BIOSu. Je k dispozici na stahnuti na nasledujici adrese: http:­/­/www.grasski.net­/WinFastNF4UK8AA.rar ­(uvnitr je asi 16 fotografii, neupravenych, jen zmensenych a prevedenych do gif­).
A jak si muzete vsichni prohlidnout, opravdu mam verzi BIOSu s maximem 250MHz u CPU a jenom 145MHz u PCIe. O ostatnim ani nemluve. Vypada to, ze mate uplne jinou verzi BIOSu, ale menit a sledovat presne nejnovejsi verze BIOSu neni v mych silach.
Odpovědět0  0
Sice jsem to psal v první kapitole, ale ještě jednou o nasazení základních desek do testu:
Každý výrobce mohl dát do testu maximálně tři základní desky, ale s různými čipovými sadami. Redakce ani já, jsme nijak nezasahovali do výběru základních desek. Tedy co zástupci, marketáci případně obchodníci zaslali, to jsme testovali. Případné problémy s výběrem základních desek tedy směřujte přímo na zástupce těchto firem.
Odpovědět0  0
Jeste jednou jsem prochazel fotogarfie BIOSu a mate castecne pravdu. Na jedne fotce to neni videt, na druhe pak je jeste hodnota 9,9%. Ale rozhodne jsem nemel BIOS, ktery by umoznoval onech 20% co na PCT. Problem s BIOSem MSI je, ze ty nejvyssi polozky jsou oznacene cervene a blikaji, takze na fotkach nejsou videt a proto jsem pri psani podle fotografie hodnotu 9,9% vypustil.
Kazdopadne opraveno.
Odpovědět0  0
Omlouvam se, ale chyba je mezi zidli a klavesnici. Pri tvorbe tohoto clanku jsem vychazel z toho mimuleho, kde jsem se v zaveru upsal. Takze opravdu maji jen 2,8V.
Odpovědět0  0
Ok, dekuji, opraveno, upresneno.
Odpovědět0  0
Na rovinu, netestoval jsem s vice typy pameti. To je vzhledem k rozsahlosti a poctu desek nemyslitelne. A nejsem si vedom, ze by se toto objevovalo v zahranicnich recenzich ­(opravdu, je to mimo moznosti redakci­).
Odpovědět0  0
Prosim prosim, snazne prosim, John.Done, sice rikas, ze tady vsichni nemysli, ale proboha, aspon nekdy se zamysli nad sebou a nad tim co sam pises....vsichni vime, ze zboznujes Asus, ale psat, ze ostatni desky jsou nestabilni, jelikoz nemaji napajeci konektor vedle graficke karty je vice nez troufale tvrzeni.
Uz opravdu nevim, jak slusne to vysvetlit, ze je vhodne nejdriv myslet a potom psat. A to prehlizim hlasky typu: Stepanek placa nesmysli pripadne jine perly.
Pokud se mnou nesouhlasis, dobre, chapu, ze kazdy ma svuj nazor. Jen kdyz si prectes treba: Xbitlabs, Hexus, HardOPC, Viperlair, Digit­-Life a jine, zjistis, ze nejsi ten, kdo ma pravdu.
Odpovědět0  0
Dekuji za ruzne odkazy, ale ani jedna deska neni s jiznim mustkem ULi, vsechno to jsou klasicke ATi Radeon Xpress 200 ­(ty puvodni, tedy stejne jako MSI RS480M2­-IL­).

PS: jeste jedna vec, to ze desku najdete v obchode nemusi znamenat, ze ji pujci na testy :)
Odpovědět0  0
Ja mel na mysli Sapphire s cipovou sadou ATi ­(snad behem mesice nebo drive by mela byt nova verze, kterou Sapphire kombinuje s jiznim mustkem ULi­).
Odpovědět0  0
A taky 3300+ :)
Odpovědět0  0
No, vite, ja jsem trochu ­"ujetej­" na Vsechny starostovi muze naripovane z televize, pripadne Krok za Krokem a podobne funny serialy, takze na mem disku by si RIAA ani jina organizace moc neposmakla.
Odpovědět0  0
Ja bych jen upresnil, ten PCMCIA slot tam je, coz je take dobre videt na fotografii. Jen se jeste podivam do textu, zda mi to nevypadlo.
Odpovědět0  0
Ja bych jen dodal, ze je nutne cenu porovnavat ne s klasickymi celerony M, ale hlavne s notebooky dane velikosti. Nesmite zapominat, ze mensi notebooky jsou mnohem drazsi nez stejne vybavene klasicke, proto se mi zda ta cena dobra.
Odpovědět0  0
Ze se jedna o Ultra a nikoliv SLI se dostalo do tabulky diky Copy&paste. Hned to opravim
Odpovědět0  0
Ted nevim, zda jsem to dobre pochopil ­(co pisete­), ale SATA­-II maji samozrejme vsechny tri desky.

K tomu ostatnimu neni co dodat. Testoval jsem co bylo k dispozici a myslim, ze ctenar si to prebere a vybere podle svych pozadavku­/potreb.
Odpovědět0  0
Pointa je v tom, ze posledni ovladace od nVidie jiz kontroluji jaka cipova sada je pouzita a jakmile to je cokoliv jineho nez nForce4 SLI nechce SLI rezim aktivovat. A podle toho co jsem cetl tusim na Anandtechu, nepomuze ani HW uprava cipu respektive soucastek v okoli cipu ­(na jeho PCB­). Takze pokud budu vychazet z meho cteni Anandtechu ­(a tusim i HardOCP a Viperlair­) tak u Ultra verze jsou ty 2 PCIe ×16 sloty na nic, kdyz nelze pouzit SLI rezim.
Odpovědět0  0
Ano, prvada je to trochu barbarstvi napsat lincovat :­) a nektere dalsi veci.
Takze dekuji, jiz opraveno.
Odpovědět0  0
Ja nechci EPoX nedoporucit nebo tak. Jen pokud bych chtel taktovat a mel k tomu vodnika, bral bych radsi DFI nebo Abit, ktere ma vetsi moznosti nastaveni v BIOSu, takze potencialni vyssi dosazene frekvence.

PS: jinak pekne PC, to teda smekam :)
Odpovědět0  0
Ano, cenove rozdily mezi deskami jsou vetsi, k tomu neni co dodat. Jen pripomenu, ze se jedna o doporucene ceny, takze mnohdy jdou tyto desky koupit levneji.
Odpovědět0  0
Ale s o to vetsi vervou se pousti do dalsi diskuze :)
Odpovědět0  0
Vite, ja se s vami nechci rozhodne hadat a verim, ze delate 12 let do pocitacu. Ale lidi, ktere zajima overclocking jiste vi, ze bez ClearCMOS se neobejdou a myslim, ze rict o techto lidech, ze jsou PCkrypl je hoooooooodne odvazne.

Dale by me zajimalo, jak rikate pouzitemu napajeni? V originale, tedy v anglictine se udava jako 3­-phase power circuit....rad se necham poucit.

No a k tem kondenzatorum ani nemam co dodat. Dva roky je sice pekna doba, zaruka je taky pekna, ale nekteri chteji mit pocitac dele. Teda ne ze bych mezi takove lidi patril, ale vzdy kdyz neco davam pryc ze sveho pocitace najde se uplatneni jinde, treba pro nektery z clenu rodiny, pro kterého jsou takove veci vice nez dobre a slouzi jim jeste docela dlouho. Ostatne mam doma jeste i stary Duron, cela sestava ma vice nez 5 let a stale bezi.....
Odpovědět0  0
Nevim, zda je to presne co chcete, ale jiz zde byla recenze MSI K8N Neo4 Platinum:
https:­/­/www.svethardware.cz­/art_doc­-C997393518070B05C1256F6200574A08.html
Odpovědět0  0
K tomu zvuku ­- priznam se, ze nevim co na to rict. Schvalne jsem si jeste oteviral vysledky, zda jsem nepouzil spatny graf, ale vse je OK. RMAA pravdepodobne pouziva nejaky vypocet pro zobrazení výsledné hodnoty odstupu signalu od sumu. Bohuzel nic presnejsiho momentalne nereknu....aspon ale berte, ze ten postup ziskavani onoho cisla by mel byt pro vsechny desky stejny...
Odpovědět0  0
Ja jsem uz nechtel reagovat na nekolik prizpevku naseho mileho Johna.Dona, ale ono to asi nejde. Ja se nemohu nez smat, jelikoz tvrdit, ze nekoho neuznavas jako redaktora proto, ze ma jine nazory a co vic, ty nazory umi podlozit fakty a testy, tomu rikam detinske chovani. A pokud si pamatuji dobre, zacal jsi mnou opovrhovat po jedne diskuzi, kde jsi se svymi nazory stal po docela znacne presile....bylo to ohledne Asusu, jiste vis kde. A pokud opet tuto diskuzi zacnes, musis pouzit nejake padne argumenty, protoze hlasky typu Asus je king, MSI shit neberu. Kazdemu se neco povede a neco ne, ja se vzdy bavim o konkretnich modelech, treba MSI K8N Diamond, pripadne K8N Neo4 Platinum nebo treba Asus A8V­-E Deluxe nebo Asus A8N­-E nebo A8N­-SLI Deluxe a podobne....jinak pokud to nechces resit zde, muzes pres ICQ: 157589980.

A model Asus A8N­-E jsem prehlidl nikoliv schvalne, ale omylem.
Odpovědět0  0
No, to se omlouvam, jak se clanek tvoril, tak jsem nakonec zjistil, ze bude vhodne dnes si ukazat jak jsou na tom ovladace a proto az zitra bude porovnani s Abitem a DFI.A uz jsem nepozmenil perex.
Odpovědět0  0
Nereknu vam vsechny, ale z hlavy jen par dobrych jako: Rubycon pripadne od United­-Chemicon.
Odpovědět0  0
OK, na tom neco bude. Kazdopadne je ale videt, ze layuot vychazi ze SLI modelu. Kazdopadne dekuji, tuto desku jsem jaksi opomenul.
Odpovědět0  0
Budu se tomu venovat zitra, to vyjde zaverecne srovnani s DFI a Abitem.
Odpovědět0  0
Ted nevim, zda myslite pod Windows nebo pri instalaci Windows? Pod windows se to dela pres spravce HW...kde staci pro konkretni HW najit ovladace, ktere tedy mate na diskete. Setup neni potreba
Odpovědět0  0
Co se tyka BIOSu, to se omlouvam, jelikoz jsem menil BIOS, zmenily se i trochu moznosti. A BIOS jsem fotil pred upgradem, zatim co taktovani az po.

PS: clanek ma 17 000 znaku a pokud se jedna o dva preklepy, neni to tak zle, abych ve skole dostal za 4 :­-)
Odpovědět0  0
Ja osobne jsem mluvil o dvou modelech, a to konkretne Asus A8V­-E a Asus A8N­-SLI. Netroufnu si tvrdit, ze jsou vylozene shit, ale me osobne nestaci a pokud bych se rozhodoval, koupim si lepsi desku...

Co se tyka kondenzatoru:
Na desce se filtruje 12V a 5V ­(a rovnez 3,3V, ovsem s mensimi hodnotami na C­-kondenzatorech­) napeti. Pokud budete brat nejdulezitejsi soucasti ktere jsou nutne pro dobrou stabilitu obvodu:
1. Un ­- ­"Jmenovite napeti Un­" = vicemene definovane jako max U stejnosmerne, poprip. max. vrcholova hodnota nesmi prekrocit toto U ­- jedna se o udaj natisteny na C
2. Potrebna filtracni kapacita pro dany obvod
3. Max. ztratovy cinitel, pro danou frekvenci
4. Klimatickou odolnost

ad1­) Jen snad jeste, ze seriozne byva tato hodnota udavana pro 40°C pro C na 85st.

ad2­) Pokud jde o filtraci, jedna se vlastne a zavislost kvality vystupniho napeti na odebiranem proudu, tedy cim vice je odebirano, tim vice se musi filtrovat ­(na priklad Intel 3GHz pri max. vykonu bere cca. 100A­). Je tedy potreba bud velky kondik, ktery by se nevlezl na desku a nebo jich pouzit moc. A, kolik, zalezi na vyrobci ja setri.

ad3­) Low end zde prave setri a nasledne dochazi k problemum s kondenzatory ­- bouchaji a vytikaji. Cim mensi cinitel, tim rapidne vetsi cena, pokud to navic vynasobite s poctem kondiku, dostamete docela balik. Jinak tato hodnota se udava pri 50Hz a 100 ci 120Hz. Tedy pri ruznych f je i ruzny cinitel. ­-> Cinitel je zavisly na Impedanci. Mimo to se za impedanci nedosazuje idealni C, ale jeho nahradi schema, ale to uz je trochu prilis slozite a, takze laicky ­(jinak to ani neznam­)... Cim vice se nastrojuje napeti pro potrebne stabilizovani na potrebnou hodnotu v pulznim zdroji, tim je potreba kvalitnejsi C, ktery tuto f pri velkem proudu vydrzi. A zase opacne, kdyz se malo nastrojuje, tezko se stabilizuje... Proste je to kompromis, jako cela elektrotechnika. Mimo to cim vetsi proud pres C tece, tim to take jde do pekla. Jednoduse receno > levny C s velkym ztratovym cinitelem se zahriva, protoze ma velkou impedamci a to je pruser.

ad4­) zde je pro MB asi jedine zajimava teplota. Drive to sidili, ale dneska jiz pouzivaji vyhradne 105st. Drive se vyhradne pouzivaly na 85st. Ono ne ze by v PC byla tak velka teplota, ale.... je tam horko hlavne od CPU a i vlastni C se zahriva sam od sebe pruchodem proudu. Katalogovy priklad... u 85st. se po 1000hodinach pri pracovni teplote 85st. meni kapacita o ­-40....+25%... Je­-li na desce 10ks filtracnich C tak v pesimisticke prognoze se za 41dni provozu snizi C o 4ks !!! Co to ma za vliv ? Spatna filtrace napeti pro CPU.... PC se zasekava pri narocnejsich ukonech.
U dnesnich levnejsich 105st. se udava cca. 2000hod. to neni buhvi co... :­-­( mimo to pokud se zvedne teplota o 5st. nad nominal, klesa zivotnost na polovinu :­-­( Nastesti to funguje i opacne....cim mensi teplota, tim vice vydrzi, ale ne tak exponencialne.

Zaverem, elektrolyticky C je nejproblematictejsi soucastka v obvodu !!! Mimoto kazdy starne, ne jenom jeho pretezovanim , ale jiz od vlastniho principu elektrolitu !!!

Toto jsou asi hlavni duvody, proc je dobre si uvadet, o jaky typ C se jedna a jakou ma kapacitu. Kdyz jsem psal nazvy KZG a MBZ, spletl jsem se, ze se jedna o nazev vyrobce, oba tyto produkty totiz patri fy United Chemi­-con ­(USA, Jap­), ktera dodava rovnez pro dalsi velke vyrobce. Proto pokud spocitam, ze na desce je urcita kapacita, ktera je temer polovicni oproti konkurenci a navic jsou pouzity stejne C, asi to neni uplne idealni. Tedy bud konkurence predimenzovala nebo nekdo poddimenzoval..... Kazdopadne trvam na svem, ze celkova kapacita a vyrobce C je pro zakladni desku dulezity udaj.

Zaverem:
Honza se trochu spatne vyjadril, ale opravdu se nejedna o moje emocni vylevy, nybrz o fakta, ktera jsem ziskal testovanim techto desek. A ja jsem mluvil o dvou konretnich typech, to ze ma slova vyznela v kontextu trochu jinak me mrzi...
Odpovědět0  0
Ja se snazim vzdycky delat 100% objektivni recenze. Zde do diskuze jsem vam napsal MUJ nazor, ktery se muze lisit od toho vaseho, ostatne to tam i pisu, jelikoz se nepovazuji za normalniho usera a pozaduji neco vic.

Jinak desky neprodavam, ale testuji zde pro SH. Jedna se o 45 ruznych modelu, od ruznych firem, ktere jsem mel uz v ruce...proto si myslim, ze jsem schopen posoudit, zda ma deska dobre rozlozeni, dobry BIOS a nektere dalsi parametry.

PS: bohuzel odjizdim, a nebudu schopen dale reagovat, a branit se....
Odpovědět0  0
Tykalo se to nestability a nefunkcnosti prvnich BIOSu.
Odpovědět0  0
Pokud budeme mluvit o TOP resenich....Staci se podivat na modely jako Asus A8V­-E Deluxe nebo A8N­-SLI DEluxe a clovek by brecel. BIOSy jsou desne, rozlozeni konkretne u A8V­-E rovnez nevhodne. A tech problemu, ktere jsem mel s A8N­-SLI....ani nemluve. Chapu, ze normalnim uzivatelum to neprijde a nepotrebuji nic jineho, jsou s Asusem spokojeni, ale ja ne. Je to muj osobni nazor, ktery jsem ziskal po otestovani ­(od vydani AMD64 uz mam otestovano pres 45 zakladnich desek rpo tuto platformu­) a ktere jsem rovnez ziskal po precteni recenzi na webech jako Xbitlabs, Anandtech pripadne diskuznich forech. Pokud bych si vybiral high­-end reseni, vybiral bych z nasledovne skupiny, v poradi podle osobnich preferenci: Abit­-DFI na prvnim miste, MSI ­(sice nema tak silny OC jako Abit a DFI, ale zase ma super vybavu a po technologicke strance je velmi zajimave­), Gigabyte, pak jeste EPoX, ale ten teprve budu testovat, takze nazor si musim nejdrive utvorit.

Asus mi v posledni dobe pripada jako pozlatko, ktere je s novymi BIOSy nestabilni, BIOSy jsou proti konkurenci slabsi a technologicke reseni zaostava ­(narazim predevsim na pouzivani starych PCI komponent, misto PCIe u MSI a dalsich­).

A co se tyka predimenzovani....o tom se neda vubec mluvit, dyt Asus ma temer polovicni kapacitu kondenzatoru co treba Abit, DFI a MSI!!!

Tot muj nazor na Asus a jeho high­-end reseni pro AMD64. Jak jsem psal, mnohym muze vyhovovat, ale ja se nepovazuji za prumer a s prumerem se nespokojim.

Prosim, pisu o HIGH­-END resenim!
Odpovědět0  0
A ja se pridam. Staci se podivat na modely jako Asus A8V­-E Deluxe nebo A8N­-SLI DEluxe a clovek by brecel. BIOSy jsou desne, rozlozeni konkretne u A8V­-E rovnez nevhodne. A tech problemu, ktere jsem mel s A8N­-SLI....ani nemluve. Chapu, ze normalnim uzivatelum to neprijde a nepotrebuji nic jineho, jsou s Asusem spokojeni, ale ja ne. Je to muj osobni nazor, ktery jsem ziskal po otestovani ­(od vydani AMD64 uz mam otestovano pres 45 zakladnich desek rpo tuto platformu­) a ktere jsem rovnez ziskal po precteni recenzi na webech jako Xbitlabs, Anandtech pripadne diskuznich forech. Pokud bych si vybiral high­-end reseni, vybiral bych z nasledovne skupiny, v poradi podle osobnich preferenci: Abit­-DFI na prvnim miste, MSI ­(sice nema tak silny OC jako Abit a DFI, ale zase ma super vybavu a po technologicke strance je velmi zajimave­), Gigabyte, pak jeste EPoX, ale ten teprve budu testovat, takze nazor si musim nejdrive utvorit.

Asus mi v posledni dobe pripada jako pozlatko, ktere je s novymi BIOSy nestabilni, BIOSy jsou proti konkurenci slabsi a technologicke reseni zaostava ­(narazim predevsim na pouzivani starych PCI komponent, misto PCIe u MSI a dalsich­).

Tot muj nazor na Asus a jeho high­-end reseni pro AMD64. Jak jsem psal, mnohym muze vyhovovat, ale ja se nepovazuji za prumer a s prumerem se nespokojim.
Odpovědět0  0
V baleni neni Guru Clock. Ale jak jsem PSAL v clanku, vyvody na desce jsou....
Odpovědět0  0
Pokud opravdu nechcete taktovat, mohu doporucit MSI K8N Neo4 nebo Gigabyte. Super je i tento Abit a DFI, ale ty jsou hodne zamerene na OC. Asus bych bral az jmenovanymi deskami.
PS: jinak doporucuji projit i zahranicni recenze, aby jste si nemyslel, ze jsem na Asus nejak zasedly.....desky pro Intel dela Asus velmi dobre, ale pro AMD64 to proste neni ono.
Odpovědět0  0
Vsak Abit ma to napajeni dostatecne predimenzovane, tedy na priklad ve srovani s Asus A8V­-E to je snad o polovinu vice.
Odpovědět0  0
Pretaktovani je na strane 5. Prosim, psal jsem to jiz jednou v teto diskuzi, doporucuji nejdrive cist a teprve nasledne se spatne ptat. Takto znehodnocujete celou recenzi :­-­(­((
Odpovědět0  0
Omlouvam se vsem, ale hned po ranu me to trochu vyrazilo dech...
Odpovědět0  0
Musite se na to podivat trochu jinak. Co treba pri pouziti chladice jako je Freezer 64....ten nefouka na napajeci mosfety a kondenzatory a uz jsem nekolikrat zjistil, ze nasledne dosahuji docela vysoke teploty. A jelikoz je Abit urcen primarne pro OC a podobne hratky, myslim si, ze aktivni chlazeni napajeci oblasti je na miste.
Odpovědět0  0
No, zdovolenim, ale Asus nikdy. U recenze na Abit prece nemuzete rict, ze Asus je dobry na OC?! To je jina liga. Podobne, jako kdyby jste tvrdil, ze Octavka je lepsi nez M3!!
Odpovědět0  0
A ja vam prisaham, ze tam byla. Jen jsem doplnil tu vetu, aby bylo jasne, ze se jedna o mnou namerene vysledky a nikoliv o vysledky z internetu.
Odpovědět0  0
Zde se omlouvam, recenzi mam uz napsanou, ale nakonec jsem prehodil datum vydani, takze recenze DFI bude v nejblizsi dobe. Kazdopadne si myslim, ze zamerenim je DFI jedinym souperem Abitu. Ostatni firmy se zameruji vice na klasicke zakazniky a nikoliv overclockery a powerusery.
Odpovědět0  0
MILY CTENARI, MAM ZAPNUTY CAPS LOCK SCHVALNE, ABY VAS TO TREBA TRKLO DO OCI. VSICHNI, KTERI NECTETE RECENZI A POTOM ­[censored­] PLACATE NESMYSLY, SE NAD SEBOU ZAMYSLETE A NAPROSTO ODMITAM SE VAMI ZABYVAT. TEDA CTENARI JAKO:

mad maxII
Demon666
sisty
guzi

CO SI TO TREBA PRECIST??????????? MOC ME POTESI, KDYZ UZ SI DAM TU PRACI A SNAZIM SE NAPSAT PEKNOU RECENZI A POTOM ME ZACNETE PSAT PETICE OHLEDNE VECI, KTERE RECENZE OBSAHUJE A NA KTERE JSEM SE ROVNEZ ZAMERIL!!!

Vas ­[censored­] autor.
Martin Stepanek
Odpovědět0  0
Autor se nesnazil byt zajimavy....
Predne musim uznat, ze jsem se spatne vyjadril, jelikoz v pocitaci neni zadne 16V napeti, ani 6,3V napeti. Samozrejme se filtruje 12V a 5V ­(a samozrejme 3,3V, ovsem s mensimi hodnotami na C­-kondenzatorech­) napeti. Pokud budete brat nejdulezitejsi soucasti ktere jsou nutne pro dobrou stabilitu obvodu:
1. Un ­- ­"Jmenovite napeti Un­" = vicemene definovane jako max U stejnosmerne, poprip. max. vrcholova hodnota nesmi prekrocit toto U ­- jedna se o udaj natisteny na C
2. Potrebna filtracni kapacita pro dany obvod
3. Max. ztratovy cinitel, pro danou frekvenci
4. Klimatickou odolnost

ad1­) Jen snad jeste, ze seriozne byva tato hodnota udavana pro 40°C pro C na 85st.

ad2­) Pokud jde o filtraci, jedna se vlastne a zavislost kvality vystupniho napeti na odebiranem proudu, tedy cim vice je odebirano, tim vice se musi filtrovat ­(na priklad Intel 3GHz pri max. vykonu bere cca. 100A­). Je tedy potreba bud velky kondik, ktery by se nevlezl na desku a nebo jich pouzit moc. A, kolik, zalezi na vyrobci ja setri.

ad3­) Low end zde prave setri a nasledne dochazi k problemum s kondenzatory ­- bouchaji a vytikaji. Cim mensi cinitel, tim rapidne vetsi cena, pokud to navic vynasobite s poctem kondiku, dostamete docela balik. Jinak tato hodnota se udava pri 50Hz a 100 ci 120Hz. Tedy pri ruznych f je i ruzny cinitel. ­-> Cinitel je zavisly na Impedanci. Mimo to se za impedanci nedosazuje idealni C, ale jeho nahradi schema, ale to uz je trochu prilis slozite a, takze laicky ­(jinak to ani neznam­)... Cim vice se nastrojuje napeti pro potrebne stabilizovani na potrebnou hodnotu v pulznim zdroji, tim je potreba kvalitnejsi C, ktery tuto f pri velkem proudu vydrzi. A zase opacne, kdyz se malo nastrojuje, tezko se stabilizuje... Proste je to kompromis, jako cela elektrotechnika. Mimo to cim vetsi proud pres C tece, tim to take jde do pekla. Jednoduse receno > levny C s velkym ztratovym cinitelem se zahriva, protoze ma velkou impedamci a to je pruser.

ad4­) zde je pro MB asi jedine zajimava teplota. Drive to sidili, ale dneska jiz pouzivaji vyhradne 105st. Drive se vyhradne pouzivaly na 85st. Ono ne ze by v PC byla tak velka teplota, ale.... je tam horko hlavne od CPU a i vlastni C se zahriva sam od sebe pruchodem proudu. Katalogovy priklad... u 85st. se po 1000hodinach pri pracovni teplote 85st. meni kapacita o ­-40....+25%... Je­-li na desce 10ks filtracnich C tak v pesimisticke prognoze se za 41dni provozu snizi C o 4ks !!! Co to ma za vliv ? Spatna filtrace napeti pro CPU.... PC se zasekava pri narocnejsich ukonech.
U dnesnich levnejsich 105st. se udava cca. 2000hod. to neni buhvi co... :­-­( mimo to pokud se zvedne teplota o 5st. nad nominal, klesa zivotnost na polovinu :­-­( Nastesti to funguje i opacne....cim mensi teplota, tim vice vydrzi, ale ne tak exponencialne.

Zaverem, elektrolyticky C je nejproblematictejsi soucastka v obvodu !!! Mimoto kazdy starne, ne jenom jeho pretezovanim , ale jiz od vlastniho principu elektrolitu !!!

Toto jsou asi hlavni duvody, proc je dobre si uvadet, o jaky typ C se jedna a jakou ma kapacitu. Kdyz jsem psal nazvy KZG a MBZ, spletl jsem se, ze se jedna o nazev vyrobce, oba tyto produkty totiz patri fy United Chemi­-con ­(USA, Jap­), ktera dodava rovnez pro dalsi velke vyrobce. Proto pokud spocitam, ze na desce je urcita kapacita, ktera je temer polovicni oproti konkurenci a navic jsou pouzity stejne C, asi to neni uplne idealni. Tedy bud konkurence predimenzovala nebo nekdo poddimenzoval..... Kazdopadne trvam na svem, ze celkova kapacita a vyrobce C je pro zakladni desku dulezity udaj.
Odpovědět0  0
Pockat, ja o AMD a Athlonech nic nerikal a ten clanek, co mluvil o nekompatibilte psal Eagle a nikoliv ja........a ten clanek se jako prvni objevil na Inquireru, takze si to preberte jak chcete. Jejich informace plati vzdy na 50%
Odpovědět0  0
Takze to zhrnu, a upozornuji, ze se jedna o potvrzene informace primo do vyrobcu, nikoliv o dohady:
- i915 ani i925 nepodporuji dualCore Pentia
- zatim dualCore nepodporuje ani nForce4 pro Intel...vyrobce jako Abit rekl, ze desky s nForce4 proto budou dostupne az v druhe polovine roku
- s podporou dualCore prichazi i945 a i955, ostatne tato podpora je jediny rozdil proti i915 a i925
Odpovědět0  0
Tusim, ze mluvite o deskach SiS....ptal jsem se na to stejne, a bylo mi receno, ze se jedna o vyrobni samply...a cipset podporuje vice PCI slotu, ale uz se na desku nevlezly, tak se pripojuji na ty spodni konektory...jedna se pouze o ladeni cipsetu a desky, na finalnim produktu nic podobneho nebude.
Odpovědět0  0
Vite, testoval jsem ted hodne desek pro AMD64 a zadny nForce4 od EPoXu nebyl nikdo schopen­/ochoten dodat. Pokud ho firma prodava, jeste neznamena, ze ho chce poslat na testovani.....cimz ma dost smulu a prece nemuzeme firmy prosit, aby nam neco zaslaly, bud chteji nebo nikoliv.
Odpovědět0  0
teda, kdo ten hnus napsal!

PS: dekuji, opraveno
Odpovědět0  0
nema podporu SATA II.
Odpovědět0  0
Ano, s Johnem.Donem tentokrat souhlasim. Jde o to, ze 3D Mark01 poustim pomoci Ssoftwaroveho T&L, v nizkem rozliseni, kde vsechno odpracuje procesor a jsou kladeny vetsi pozadavky na propustnost. Kdezto 3D Mark03 zatizi hlavne grafickou kartu a tudiz neni potreba tak velkeho presunu dat k procesoru ­(je to trochu relativni, dat je potreba hodne, ale ne tolik jako u 3D Marku01­). Proto je vysledek jaky je.
Odpovědět0  0
Jeste bych dodal, ze nejlepe je to videt na fotografii s manualnim nastavenim casu na 1­/60s
Odpovědět0  0
V zadnem pripade bych hodnoty nebral smerodatne. Pri porovnavani porovnavam ­"ocas­", ktery za ctverecky zustava a nikoliv zobrazovane hodnoty.
Odpovědět0  0
Co se tyka zmeny frekvence, primo se o tom zminuji v clanku. Rozliseni zustava stejne.
Odpovědět0  0
Nevim, jaky mate monitor a tudiz, zda vyssi frekvence podporuje, ale jinak se obnovovaci frekvence meni podobne jako u CRT, tedy v nastaveni obrazovky.
Odpovědět0  0
Pri testech jsem pouzil jednak nastaveni UMA a potom CAS na 2,ale zadny problemy nebyl. Pokud mohu doporucit, zkuste se podivat, zda mate posledni dostupny bios.
A k ClearCMOS ­- osobne pouzivam vzdy vyjmuti baterky. Sice to neni idealni, ale funguje to vzdy.
Odpovědět0  0
Priznam se, ze COM bracket jsem opravdu nezkousel. Kazdopadne doplnim komentar.
Odpovědět0  0
Doporucuji podivat se na instalacni ovladace. Pri instalaci je nutne vlozit instalacni disketu, jinak je se SATA problem. Ovsem pokud vam nejede ani PATA, tak tu desku bezte vratit, je vadna.
Odpovědět0  0
No, pravdu sice mate, ale jen okrajove. Neni totiz mozne mit stejne nastaveni u vsech desek, jelikoz jejich BIOSy to casto neumoznuji. Takze pokud to jde, nastavuji parametry ctyri 2­-4­-4­-8. Ale u MSI RS480M2 to treba nejde, podobne u Asusu. A take nezapomente, ze MSI RS480M2 ma integrovane jadro a ma proto jiste rezie a snizuje se tak pametova propustnost.
Takze vase odpoved je ne, nezapomneli jsme na nic, jen jsou v testech i jine parametry, ktere jste opomenul.
Odpovědět0  0
Zminoval jsem to casto, jak ma deska omezeny BIOS a ze nelze nic nastavit. S tim OC primo souvisi. Rovnze jsem BIOS dal do zaveru jako zapornou vlastnost.
Bohuzel je tato deska urcena hlavne pro systemove integratory, kteri jsou radi, ze deska tyto moznosti nema :/
Odpovědět0  0
Tusim, ze je rec o Johnu.Donovi :o)
Odpovědět0  0
Velmi rád bych otestoval i verzi RX480 v kombinaci s ULi southbridgem. Potom by již tak slušná výbava byla doplněna práve o to co vam chybí a navic i HD Audio.
Odpovědět0  0
Hmm, haha :­-)
Odpovědět0  0
Mily Johne.Done, docela bych uz ocenil, kdyby jsi prestal vsechny krmit temi bludy. Kdyby jsi treba aspon napsal, ze kazddemu se nekdy neco nepovede, dobre, pochopim, ale neustale psat znovu a znovu, ze MSI je shit, to uz je nuda.
Ted mi proslo rukama mnoho zakladnich desek pro AMD64 a vysledek je nasledujici:
Velmi dobre desky s nForce4 maji DFI LanParty NF4 SLI­-DR, MSI K8N Neo4 Diamond, Gigabyte K8NXP­-SLI, Abit AN8 a pak az teprve ten tvuj slavnej Asus SLI. Za svou cenu nenabizi ve srovanani s ostatnimi nic svetoborneho a veskera radost cloveka prejde, kdyz otevre BIOS. Ja chapu, ze clovek, ktery ty desky vidi jen na internetu to nidky nepochopi.
Pokud bych mel vzit layout desek, nejlepe na tom je asi Abit, ten ma ovsem nepatrne mensi vybavu, jelikoz chybi pridavny SATA radic. Na dalsim miste pak je DFI a MSI. Co se tyka MSI, layout se od moji posledni recenze jeste trochu zmenil a pribyl pasiv s heatpipe na mosfetech od napajeni. Spatne na tom nebyl ani Gigabyte, ovsem mel jsem trochu problem s tou jejich pridavnou kartou DPS, ktera kolidovala s vetsimi chladici jako Freezer nebo Zalman.
Pokud budeme srovnavat BIOS, jasne u me vede DFI, ktera ma BIOS naprosto dokonaly, mozna az moc, jelikoz nastavit nektere parametry a nezmrsit to je slozite. U DFI se mi rovneez libila moznost nastaveni otacek ventilatoru podle teploty. Rovnez Abit se docela povedl. BIOS je velmi slusny a ma obrovske moznosti. I kdyz nema tak brutalni rozsah hodnot jako DFI ­(treba DFI ma moznosti V u DRAM az 3,2V­).
Co se tyka vykonu, je povetsinou hodne podobny, jen DFI a Abit maji uplne nepatrne vyssi vykon pameti ­(ale o malo­), jelikoz berou automaticky docela agresivne nastavene pameti. K vykonu bych mel jeste pripominku, ze Asus a Gigabyte se snazi nenapadne automaticky taktovat VGA, aby mely vyssi vykon, ale ne vsechny grafarny to prijimaji s radosti. A je pro zacatecnika tezke najit, co se deje a ktera polozka taktuje. Navic to maji oba vyrobci pomerne dobre schovane pod blbe nazvy.
Co se tyka vybavy, na prvni pricku bych dal Gigabyte spolu s MSI. Gigabyte ma sice pridavny SATA radic, ale rpes PCI, ale zase ma DPS a DualBIOS ­- aa obe maji WiFi. MSI ma pro zmenu zvuk od Creativu a SATA II pres PCIe. Takze docela vyrovana dvojice.
Co se tyka nestability ci podobnych veci......mno, je sice pekne, ze nadavas na Asus, ale pritom je to deska se kterou byly nejvetsi potize. A co ti malo kdo napise, nejen na SH, ale podobne potize meli i na PCt a v Cpressu :­-­)

To je tak asi vse. Proto doufam, ze uz ti nikdo neskoci na blbe reci, ze MSI a DFI ­(to jsi take nekde zminoval­) jsou shit a Asus je n°1.

Odpovědět0  0
Ale ale, Liquide, to ze od vas Honza utekl neznamena, ze nemuze psat pro konkurenci. A pokud se ti to nelibi, tak podle komentaru ostatnich, patris k mensine.
Odpovědět0  0
PCIlock: neuvedomuji si, ze bych s tim mel problem.
Disky: ale no tak, pokud chcete rict, ze jsem lama, budiz, ale porad nechapu, jaky vliv ma SATA II a NCQ na vykon, kdyz pouzivam disk bez techto vymozenosti? ­(uz jsem testoval nF4 s diskem s NCQ, proto jsem automaticky myslel nF4­).
Odpovědět0  0
POkud jste pravidelnym ctenarem SHW, z testu jasne musite vedet, jak vykon CPU AMD64 po taktovani roste. Takze je jasne, ze Pentium­-M by byl po taktovani AMDcka opet stejne vzdalen. A hlavne se jedna o test Pentia­-M, nikoliv AMD64.

A co je zleho na vete: Z výsledků je dobře vidět, že po přetaktování se Pentium M stává slušným soupeřem pro Athlon64.?? Dyt je to 100% pravda a kazdy rozumny clovek vi, ze po pretaktovani by se AMD opet vzdalilo!!
Odpovědět0  0
Ano, přiznávám, že jsem udělal pár chyb. Podpora SATA u ICH4 je opravdu blud, ktery se vloudil do textu stejne jako pripojeni sitovky. Cose tyka problemu s instalaci SATA, nemyslim si, ze by to byl takovy problem. Co se tyka PCI locku, problemu jsem si nevsml, vzdy jsem nastavil delicku a taktoval s nemyslim, ze by to slo tak pretaktovat, kdyby PCI lock nefungoval. Ale podrobneji jsem to nesledoval. ­(podarilo se mi dostat na hodne vysoke fsb, ale nepodarilo se mi dokoncit vsechny testy­).
A co se tyka vysledku pevnych disku, nevim kde jste prisel na to, ze ESB6300 je rychlejsi nez nForce4????? Snad to srovnavam se starsi deskou, ktera zadny SATA II ani NCQ nema stejne jako ESB6300.

Celkove, ano, za jmenovane bludy se stydim, ale recenzi jinak povazuji za podarenou.
Odpovědět0  0
Ja chapu, ze ted to mozna nevypada, ale kdyz byl Asus A8N SLI novinka, u stejneho prodejce stal pres 8 bez DPH, proto uvadim cenu jako klad. A jak piseme neustale, jedna se o doporucenou koncovou cenu, takze casto se to da sehnat uplne jinak.
Odpovědět0  0
Pokud jste se nedival na testovaci sestavu, pouzivam rovnez SATA disk a problem rozhodne neni. Ale jak uz upozornil nekdo predemnou, podival bych se poradne do biosu.
Odpovědět0  0
Omlouvam se za informaci ohledne raidu. Popletl jsem si informace. Raid je samozrejme podporovan.

Martin Stepanek
Odpovědět0  0
EPoX je sice mozna spicka, ale co se tyka EPoX 8HDA3+, tak to byl desnej sajrajt, bohuzel jsem na nem nasel hodne veci, ktere se projevily az po chvilce pouzivani. Nemyslim vady nebo chyby, ale spise nedodelky, ktere si vyrobce jako EPoX nemuze dovolit. Staci vyjmenovat uplne mizernej BIOS, kde pri pouziti vice nez 4 SATA disku neslo poradne nastavit zdroj pro bootovani a mohl bych dale pokracovat......
Odpovědět0  0
Dela to i FireFox
Odpovědět0  0
Jen ditaz, setkal jste se nekdo s tim, ze SpeedFAN nejede na nForce4 Ultra? Vzdycky se zasekne pri startu a je nutne restartovat :(
Odpovědět0  0
PS: a ty si myslis, ze ten kousek plechu ti snizi teplotu o 10°C? Pche :)
Odpovědět0  0
Co to tady rikas za nesmysly??? Od kdy stoji bud 915P nebo 925 3000kč?? A proc to taky srovnavas s intelem, kdyz je to deska pro AMD?? A ve srovnani s nForce4 to je dobrá cena.
Odpovědět0  0
Jsou dve reseni, jedno nese oznaceni ATi Radein Xpress 200P, ktere nema integrovanou grafiku ­- dnes testovane. A pak se jeste bude prodavat druhe reseni, ktere nebude mit koncovku P a bude mit integrovanou grafiku na zpusob X300
Odpovědět0  0
Quake3 se stále používá v testech základních desek, protože dobře ukazuje paměťovou propustnost. Vasledek je hodne ovlivnen pameti a jeji propustnosti a procesorem, ale uz ne grafickou kartou ­(myslim z tech modernich­).

Tak proto!!!!! :­-)
Odpovědět0  0
Samozrejme se omlouvam, ale jedna se o Texas Intruments, ktery je schopen pracovat na rychlostech 100­/200 a 400Mbps.
Odpovědět0  0
Ano, dekuji, opraveno.
Oba grafy mely podobne jmeno souboru a tak jsem se utukl.
Odpovědět0  0
Nejedna se o chybu, ty 4GHz jsem napsal zamerne, aby bylo jasne, ze takove CPU momentalne NENI
Odpovědět0  0
Ten bios byl opravdu divny, ale nakonec jsme od Asusu dostali bios novy. Ale jak jsem rikal, problemy s ATi byly porad.

K tem frekvencim...ja to v clanku zminuji, prisel jsem na to az po napsani recenze, takze je to pouze zmineno, ale Asus podvadi v Biosu polozkou PEG Mode nebo tak nejak, ktera zvysuje frekvenci PCIe, tak proto jsou vyssi i frekvence karty. To buhuzel vedlo k uplne nepouzitelnosti ATi karet. Kdyz se to vypne, sice padaji, ale mene. Bohuzel, sice to tak nevypada, ale pro vypnuti je nutne hodnotu nastavit na slow, nikoliv normal, ovsem podrobneji to pisi v clanku.
Odpovědět0  0
Asi nejdrive zacnu Far Cry, samozrejme mate pravdu, ja si toho pri tvoreni nevsiml, kazdopadne jsem to jiz opravil. Stejne tomu tak je i v pripade Doom3, ale zde jiz nemam zdrojove obrazky, takze vysledek nemohu opravit, tvoril jsem to rucne ve Photoshopu, ale na druhou stranu GeForce 6600GT ma plus minus stejne vysledky, takze se moc nemeni.

Ale ted k zajimavejsimu. Ano, domnivam se, ze v pripade Far Cry, ale i ostatnich her, by teprve s dualCPU byl narust vyssi. JInak si nemyslim, ze by pomohlo pretaktovani na 4000+, jelikoz ja pouzivam 3800+, na jinych serverech 3500+ a rozdil je porad stejny, tedy ani onech 300+ neprineslo rozdil, takze by asi neprineslo ani tech 200+ pri zrychleni na 4000+. Problem je, ze v novych hrach je fyzika modelu, postav aut a proste vseho natolik narocna, ze vetsi cast naroku se presouva na CPU. Jinak temer samozrejmosti je, ze pri porizeni SLI karet vyrobce neceka, ze by jste nehrali bez FSAA a AF, a to vetsinou v 1280x1024 nebo podobnem rozliseni, takze narust by tam byt mel, i kdyz ne takovy, jako s pouzitim dualCPU.

Kazdopadne se tesim, az se na trhu objevi dual deska pro Opterony s dvojici PCIe ­- samozrejme mam na mysli s nForce4 Pro, ktera by mela podporovat 40PCIe linek, takze by melo zustat dost prostoru pro vsechno. Pak se presvedcime, zda a jak je CPU dulezite v modernich hrach.
Odpovědět0  0
Ja myslel, ze je to z popisu dost jasne. Takze prvni sitova karta je napojena na cipset a obsahuje FW. Druhy sitovy cip je na PCIe a nema FW.
Dale ­- pridavny sata radis Sil 3132 obsahuje SATA­-II.

Ale chĺapy, kurna, dyt to vubec nectete, vsude jsem to jasne psal a kdyz nic, tak na prvni strance jsou odkazy na datasheety, kde to vsechno je!!!!!!!!!!!!!!
Odpovědět0  0
Jinak jednu opravu, VST je zkratka pro Video Stress Testa nikoliv Visual, jak jsem chybne napsal. Doufam, ze to pri cteni nebude prilis vadit.
Odpovědět0  0
Muzu rict, ze prave kvuli vam jsem se snazil vsechno v zaveru tak pekne rozepsat, aby jste aspon jednou mmusel uznat, ze to MSI je proste dobry :­) ­(nic ve zlem)
Odpovědět0  0
No, kdyz uz jsi to tak nakousl, tak proc nenapises nejakou opravdu dobrou recenzi zakldni desky, chtel bych se podivat, jak to ma vypadat?!
Odpovědět0  0
To bych rad videl, jak v mem big toweru s jednim pomalobeznym ventilator ziskas potrebny tok vzduchu, ktery mimo jine ochladi i disky. Ten vzdcuh tam proudit nebude, to je jasny. A kdyz uz mas jeden pridavny, jeden na CPU a jeden ve zdroji tak mas tri a ne dva.
Teda pokud jsi nemyslel, ze ten vysavaci ventilator bude prave ve zdroji. Nicmene tato teorie je znacne nemozna. Teda je mozna, ale jak rikam, musis mit pomaly a malo vykony pocitac a k tomu tak jeden disk, aby mel kolem sebe dost mista a nehral se v tom uzavrenem casu.

Jinak vim, jaky mas nazory na nForce, ale ja musim rict, ze VIA uz ve svem pocitaci nechci, to co jsem zazil s VIA K8T800 me dost odradilo. Pred tim jsem mel nForce, ted zase a jsem opet spokojenej. Ovsem kazdy mame jine pouadavky, ty chces ticho, ja chci vykon A ticho. Mam v pocitaci 4 SATA disky a dalsi karty a v takovem pripade je tvoje reseni absolutne nemyslitelne.
Odpovědět0  0
Ano, muzes mit jen dva chladice, ale potom budes pracovat s Radeonem X300 nebo 9200, tedy zadnou vykonou grafiku a o dopadu na zivotnost desky radsi ani nemyslim.
Mel jsem jednu dobu zapojene vodni chlazeni plus Zalman na grafarne, ale tento system se desne hral. V tomto pripade totiz na kondenzatory a ostatni prvky z napajeni okolo CPU nefouka vzduch, takze se desne hreji. To stejne se da rict o okoli graficke karty. A hlavne v takove zavrene skrini maji disky teplotu jako na sahare pres den. Takze ted rikam vetraky ano, nejlepe 5, ale musi byt pomale.
1. na CPU ­(muze byt nahrazen vodou­)
2. na grafarne ­(muze byt nahrazen vodou­)
3. ve zdroji, ktery fouka ven
4. pred disky
5. cipova sada ­(muze byt nahrazena vodou­)
6. Pokud nahrazuji vodnim chlazenim, je nutno pridat velky, ale pomaly 12cm ventilator do bocnice, ktery bude foukat jak na CPU a okoli, tak i na VGA.
Odpovědět0  0
Pockej, pockej......­"vzhledem k absenci SLI­" ????
delas si srandu? Tak snad se jedna o jiny model. MSI by melo mit stejne jako ostatni model i se SLI.
Odpovědět0  0
test te Asus bude pristi tyden, jiz ted mam nejake testy hotove.
Odpovědět0  0
Co se tyka nastaveni pameti ­- ok, neni tam vsechno co podporuje cipset, ale je tam vic nez nabizi ostatni desky ­(Asus, Gigabyte, EPoX atd­).

Ale to je jedno, ja vim, ze jses v tomto trochu specifickej a tve naroky vyssi nez u 99,99% zbytku populace.
Odpovědět0  0
No vidis, takze predpokladam, ze jsi recenzi necetl, jinak by sis vsimnul, ze BIOS u teto desky je mnohem lepsi a ma vetsi moznosti nastaveni nez predchozi modely. A co se tyka predymenzovani napajeni, tak si projdi moje recenze podivej se, jakou kapacitu kondenzatoru jednotlive desky maji, zjistis, ze posledni MSI mely jedny z nejvyssich cisel.

Nechci tady vynaset MSI do nebe, od toho tady nejsem, ale kdyz uz jsi to tak nakousl.....mam totiz pocit, ze ty porad mluvis o deskach pro tvuj milovany Athlon XP­-M, ale situace se trochu zmenila a sesky pro AMD64 jsou preci jen jine.
Odpovědět0  0