Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Matrox slaví 20 let svého grafického čipu G200, ten stále slouží

30.5.2018, Jan Vítek, aktualita
Matrox slaví 20 let svého grafického čipu G200, ten stále slouží
Matrox Graphics se pochlubila, že její grafický čip G200 má za sebou už 20 let a na rozdíl od mnoha již zapomenutých modelů stále funguje v dnešním hardwaru. Pojďme si tak připomenout, kde jsme jej mohli vidět nejdříve.
Matrox G200 máme i na našem serveru pokrytý z doby, kdy by mnozí všemi deseti brali kartu jako Millenium G200 či Mystique G200. Šlo o karty určené ještě pro sběrnici AGP, která představovala přechod mezi původní PCI k nové PCI Express a byla vyhrazena právě a jen grafickým kartách, od čehož se také jmenovala Accelerated Graphics Port. Palubní paměť jsme počítali na jednotky megabajtů a jen ty nejlepší karty měli dvouciferný počet a tehdy nás také výrobci ještě mohli ohromovat výkonným RAMDAC pro dosažení vyššího rozlišení a obnovovací frekvence, která byla zvláště důležitá na klasických CRT monitorech, aby nám obraz viditelně neblikal.
 
 
Matrox MGA-G200 byl 128bitový čip vyráběný 350nm procesem (později 250nm) a pracoval na taktech kolem 80 a 90 MHz s paměťmi nataktovanými až na 128 MHz v pozdějších verzích. Ve 3D hrách měl výkon trochu zaostávající za VooDoo2 od 3Dfx nebo za kartami NVIDIA Riva TNT a S3 Savage 3D. Produkty společnosti Matrox ale byly vždy ceněny díky jejich vysoké kvalitě zobrazení a i zde to platilo díky podpoře 32bitových barev. Problémy tkvěly jinde, a sice v ovladačích, které byly zvláště v OpenGL velice pomalé, a to kvůli tomu, že toto API nebylo nativně podporováno a musela se využít překladová vrstva z OpenGL do Direct3D. 
 
Nicméně G200 dá se říci odstartoval éru firmy Matrox jako výrobce kvalitních GPU neherního typu, která se využívala a využívají v průmyslu a zvláště lze zmínit vícemonitorové modely. Matrox se tak mohl zaměřit na profesionální 2D pracovní stanice, kde poskytoval na CRT monitorech skutečně vysokou kvalitu zobrazení, což jej ostatně brzy vyšouplo ze závodu o nejrychlejší herní 3D kartu, kde nakonec zůstala už jen NVIDIA a ATI (AMD). 
 
Svět se dočkal tedy karet jako Millennium G200, která nabídla jako první na světě profesionální grafiku až na 4 monitorech. Pro domácnosti a jakési předchůdce HTPC sestav byla určena Mystique G200 podporující také televizní tuner a podobně na tom byla Marvel G200, karta určená pro zachytávání videa i z TV, a ve výsledku tak i pro systémy pro střih videa. 
 
A i dnes se G200 používá jako integrované grafické řešení v mnoha serverech, respektive jejich BMC (baseboard management controller), které spravují různé senzory, hlídají napájení systému i stav běhu operačního systému. Je tak pozoruhodné, že i tento dvacetiletý produkt dokáže dnes najít své místo, i když samozřejmě už ne v podobě starého 350nm samostatného čipu, který předcházel éře GPU, jejíž odstartování si nárokuje NVIDIA se svou GeForce 256.
 
Zdroj: Matrox


Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.