Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft Xbox Video Game System

26.11.2001, Emil Pavelka, článek
Microsoft Xbox Video Game System
Vstoupit na trh herních konzolí není žádná legrace. Mohou si to dovolit jen ti největší mezi velkými. Microsoft netrpí ani skromností, ani nedostatkem peněz. Taky se nepouští do malých věcí. Není sice pravdou, že by se softvérový gigant nepohyboval v oblasti železa. A rozhodně tu ani ve sféře periferií pro PC nepaběrkuje. Xbox je ovšem jiné kafe...
Vstoupit na trh herních konzolí není žádná legrace. Mohou si to dovolit jen ti největší mezi velkými. Microsoft netrpí ani skromností, ani nedostatkem peněz. Taky se nepouští do malých věcí. Není sice pravdou, že by se softvérový gigant nepohyboval v oblasti železa. A rozhodně tu ani ve sféře periferií pro PC nepaběrkuje. Xbox je ovšem jiné kafe. Je to běh na dlouhou trať. Velké náklady na vývoj a uvedení a plánovaná ztráta až do roku 2004. Jen uvedení má spolknout 500 milionů dolarů. Jsou tu také opravdu silní, zavedení soupeři. Proti Xboxu stojí Sony-PlayStation2 a Nintendo GameCube. To, že ani zavedené firmy to nemají v této oblasti lehké dokazuje Sega DreamCast, která skončila. Pro příště už tedy Sega nebude železem ale jen programy.

Na druhé straně dnešní herní konzole už nejsou jen na hraní. Jsou navrhovány jako univerzální, domácí zábavní centra. Nabízejí surfování Internetem, přehrávání CD a DVD titulů. Trh o nějž jde je tedy obrovský.

To, že v Microsoftu nejsou žádní troškaři dokazuje už první pohled na bednu. Je to největší ze současných herních konzolí, rozměrově srovnatelná s videopřehrávačem.



Pro zpřístupnění možnosti přehrávání DVD lze za 29US$ dokoupit rozšiřující modul s dálkovým ovladačem-Xbox DVD Movie Playback Kit. Dalším volitelným příslušenstvím je Xbox High Definition AV Pack pro připojení k HDTV a Xbox System Link Cable pro propojení dvou konzolí. V příštím roce má být k dispozici i kit pro hlasové ovládání. Z našeho místního pohledu je škoda, že Xbox nepočítá s vytáčeným připojením k Internetu. Pouze se sítí a kabelovkou.







Dodávaný ovladač je typu Sidewinder se dvěma analogovými joystiky a funkcí zpětného rázu. Mezi ovládacím příslušenstvím, které lze dokoupit potom můžeme najít joystiky, volant (Mad Catz MC2 Racing Wheel) i skateboard (Thrustmaster FreeStyler Board). Takže mačkat, točit a hýbat je čím.




Úspěch herní konzole je samozřejmě do značné míry podmíněn dostatkem a dostupností kvalitních her. Herní tituly pro Xbox dodávají kromě Microsoftu také EA, Eidos, Midway a Tecmo.

Takže malá rekapitulace Xboxu na závěr: Procesor Intel Celeron 733 MHz, Harddisk WD 8 GB, 64 MB DRAM , grafika na základě Nvidia GeForce3 běžící na 250 MHz (původně bylo plánováno 300 MHz), zvuková část má přes 64 kanálů vysílat 256 simultánních stereo hlasů. Z rozhraní jsou k dispozici 4 USB porty, Audio/Video výstupy,digitální port pro HDTV, rozhraní pro paměťové karty s kapacitou 8 MB, Ethernet.

Konzole se nejdříve uvádí na severoamerický a japonský trh za cenu 299US$, kde byla časována na vánoční trh. K nám se zařízení dostane až v příštím roce. V Evropě bude Xbox vyráběn v Maďarsku a vzhledem k tomu, že Microsoft plánuje jen během prvních tří měsíců vyrobit v Evropě 1.5 milionů kusů mají Maďarští ekonomové určitě nemalou radost.


Zdroj ZDNET