Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Milan Šurkala (47)
Je to spíše investice do budoucna ­(jenže tady zase záleží na tom, kdy chcete upgradovat a podobně­), samozřejmě volbou DDR2 pamětí rozhodně chybu neuděláte. Někdo si třeba teď koupí dvoujádro s levnějšími DDR2 pamětmi, pak bude chtít upgradovat na čtyři jádra a v moderních aplikacích ho začnou DDR2 paměti brzdit. V některých aplikacích může být rozdíl výkonu velmi výrazný, v průměru to ale moc není, to je pravda.
Odpovědět0  0
Kdybyste si to přečetl v článku, nemusel byste vůbec tento dotaz pokládat ;­-­) Všechno tam je. Takže znovu, sebral jsem testy ze SHW i jiných serverů, prostě všecko možné s různými ovladači na nejrůznějších sestavách a všecko to složil dohromady. Výsledkem tedy je, že každá grafická karty má 5 až 20 záznamů v procentech z různých testů, výsledná procenta tedy neukazují přesný výkon při jedné přesné konfiguraci, ale přibližný výkon, ať tu grafiku strčíte na takovou nebo makovou sestavu. Prostě průměr výkonů ­(jsou do toho zamíchaná všechna rozlišení, antialiasingy,...­). Nové grafické karty mívají zpravidla méně záznamů, takže tam se mohou údaje ještě trochu lišit ­(podle toho, zda náhodou daný server některou grafiku nepreferoval a neinstaloval lepší ovladače nebo nevybíral testy, ze kterých bude daná grafika profitovat,...­)
Odpovědět0  0
DD3 paměti používám s nižšími latencemi, jinak ano, DDR3­-1600 se hodí také a při dnešních cenách jsou dobrou volbou.
Zdroje Corsair, všimněte si, že ty, které nevyrábí Corsair ­(VX550­) , mají žluté označení ;­-­) Co se týče zdrojů Seasonic a jejich cen, tak tam je to pěkně domotané, neboť ceny lítají sem a tam, navíc jsou na trhu dvě verze, levnější OEM a dražší klasika.
Základní desky Gigabyte jsou dle zkušeností dnes asi nejlepší volbou, proto jsou také většinou doporučovány.
Odpovědět0  0
Ano, máte pravdu :­-­) Výrobci desek v tom dělají ještě větší zmatek než AMD. AM2+ je DDR2 only, kompatibilní snad se vším. AM3 může být DDR2 i DDR3 ­(na to už jsem měl taky jednu diskuzi, kde se tvrdilo, že DDR2 je zásadně AM2+, nemusí být pravda, může být i AM3­), ale pobere jen AM3 procesory.
Odpovědět0  0
AM2­(+­) procesor jde dát do AM3 desky. Ale pouze v případě, že má DDR2 sloty.
Odpovědět0  0
Ceny jsou průměrem CZC, Softcomu, Iteku a Alfacompu.
Odpovědět0  0
Dobrý, jen bych asi vzal ne 3×1GB, ale 3×2GB. Možná bych také místo monitoru BenQ vzal 22­" Dell 2209WA, který má jen o chloupek nižší rozlišení, ale jedná se o velmi kvalitní displej za dobrou cenu.
Odpovědět0  0
HD4770 2500­-2800 Kc
HD4830 2400­-3100 Kc
HD4670 1800­-2000 Kc

Tudíž naprosto nechápu vaši připomínku :­-­) Jinak, článek je doplněn o šest celkem hustě popsaných stránek textu, které se věnují jednotlivým komponentám a HD4830 zde rozhodně není označena jako špatná koupě.
Odpovědět0  0
BluRay mechanika v minulých dílech byla, nicméně zatím stále není příliš potřeba, BluRay ještě není příliš rozšířeno. Navíc když v PC sestavě BluRay mechanika byla, setkalo se to s velmi negativním ohlasem, člověk si nevybere :­-­) Někdo ji tam chce, někdo ne, prozatím ji do sestav nedávám.
Odpovědět0  0
No velký rozdíl ve výkonu to není, takže volba DDR2 určitě chybou není. Osobně bych šel už do novějších pamětí, ale je to víceméně stále jedno.
Odpovědět0  0
Ano mate pravdu, opraveno. Diky.
Odpovědět0  0
Už je to opraveno, díky za připomenutí.
Odpovědět0  0
Monitory nejsou hlavní součstí tohoto průvodce, spíše jen doplňkem. Soustředím se zejména na ­"bednu­", proto je zde monitorů poměrně málo. Ten Dell rozhodně doplním, díky za námět.
Odpovědět0  0
Nepřehlédl jste, GeForce GTX 275 tam opravdu není. Při aktualizaci grafů jsem nechtíc přeskočil grafické karty NVIDIA, pracuje se na nápravě.
Odpovědět0  0
High­-endová sestava si vezme zhruba 300­-350W, takže i tu by teoreticky mohl takový zdroj utáhnout. Potíž je v tom, že zdroj podává nejlepší výkonu zhruba někde kolem poloviny své jmenovité zátěže, takže pro 350W zdroj je ideální zátěž tak 150­-250 W. Pokud víš, že budeš přikupovat další komponenty ­(zejména tedy grafiku­), pak raději koukni po výkonnějším zdroji, ale zrovna HD 4670 žádný žrout energie není. Takže 350W zdroj ti stačit bude. Místo Fortrona bych dal spíše Seasonic.
Odpovědět0  0
Intely jsou obecně vhodnější např. k práci s videem, kde při stejném taktu většinou mívají podstatně vyšší výkon. Jinak je ale AMD více než dobrý konkurent, takže ani jedním neuděláte chybu. Klidně si hoďte mincí :­-)
Odpovědět0  0
Neexistuje, jednalo se o neopravený pozůstatek z minulého článku. Díky za upozornění.
Odpovědět0  0
Jj, díky za upozornění, opraveno.
Odpovědět0  0
Ceny jsem bral ze čtyř obchodů, bohužel tento zdroj dost rychle zdražuje, proto je dnes po necelém týdnu od zjišťování cen vyšší. Zde ­([odkaz, pro zobrazení se přihlaste]) jej máte za cca 900Kč včetně DPH.
Odpovědět0  0
Přesně tak to bylo i myšleno. Člověk nikdy neví, co bude kupovat později, a tak se jistá rezerva ve zdroji hodí ­(už jen proto, že na zdroj se zapomíná a řeší se, až nastanou problémy­). Navíc 500W Seasonic je vzhledem ke své kvalitě a výkonu velmi levný zdroj. Více než 500W už samozřejmě nemá smysl, protože díky nevytáženosti zdroje klesá jeho účinnost.
Odpovědět0  0
To není špatný nápad, zkusím je v příští přehledu zahrnout. Díky za podnět.
Odpovědět0  0
Smím se zeptat kde?
Odpovědět0  0
Díky, opraveno, už jsou tam DDR3 paměti.
Odpovědět0  0
Doplněno
Odpovědět0  0
Např. u nás běží PC v prměru 12 hodin denně, od oběda do půlnoci.
Odpovědět0  0
To zas není úplně tak pravda, např. minulý měsíc byl v poklesu cen téměř rekordní. Uprail jsem ale větu na ­"sníženo vzhledem k výraznému poklesu cen v průběhu roku 2008­", což je pravda. V průběhu roku 2008 ceny klesly dost výrazně, stoupat začaly až koncem roku.
Odpovědět0  0
1, Ano, máte pravdu, chyba vznikla při vycházení ze špatných údajů z obchodů, ze kterých čerpám ceny.
2, Ano, také to bude příště opraveno.

VIA VB8001­-16 je u nás téměř nesehnatelná, tedy v obchodech, ze kterých čerpám ceny. Proto také není v přehledu. Nicméně, teď jsem ji v jednom z nich už konečně našel, takže příští týden je tam.
Odpovědět0  0
No, máte pravdu, že by se tam se svou cenou objevit mohl. Nárůst spotřeby navíc u high­-endu nehraje až tak velkou roli. Tak možná příště.
Odpovědět0  0
No dá se tam napasovat, ale právě kvůli těm nízkým taktům bych to ještě nedělal. Trojjádro přinese o polovinu vyšší spotřebu, o polovinu vyšší cenu a přinese o polovinu vyšší výkon? Určitě ne. Má sice o polovinu vyšší takt, ale také o dobrých 20­-30% nižší takt. Nicméně tím nechci tvrdit, že trojjádra jsou špatnou volbou, jen to chce buď snížit trochu cenu, zvýšit frekvenci nebo trochu snížit spotřebu. Nicméně už o použití trojjádra pomalu uvažuji. Uvidíme jak se bude situace vyvíjet dále.
Odpovědět0  0
Správná poznámka, děkuji za upozornění. Aktualizováno.
Odpovědět0  0
Ceny jsou pochopitelně s DPH a jsou asi 4­-5 dní staré. Za tu dobu ale opět znatelně klesly, proto je také možno najít ceny trochu nižší.
Odpovědět0  0
Otázkou také zůstává proč má ­"+­" v názvu. Procesory odvozené z Phenomu by již plus mít neměly, řád tisíců hovoří o řadě procesorů. Navíc má také 2×1MB L2 cache, přičemž jádra Phenomů mají pouze 512kB L2 cache na jádro.
Odpovědět0  0
Protože je dle testů výkonnější ­(512MB varianta)
Odpovědět0  0
Ano, máte pravdu, dopletl jsem tam Celerony a starší VIA dohromady, již jsem to poopravil. Děkuji za upozornění.
Odpovědět0  0
To máte bohužel pravdu. Aktualizace grafů karet včetně jiných dalších modelů se chystá ­(patrně na příští vydání­).
Odpovědět0  0
Podívejte se hned na druhou stránku článku. Je tam.
Odpovědět0  0
Ono také zlevní komponenty obecně po Vánocích. Pokud není třeba kupovat počítač teď, tak by asi bylo lepší trochu počkat.
Odpovědět0  0
Tato základní deska zatím není v nabídce ani jednoho z prodejců, odkud beru ceny, proto není ani v článku.
Odpovědět0  0
Děkuji, opraveno
Odpovědět0  0
U některých disků bylo nutno přepnout SATA rozhraní. SATA­-300 disk potřeboval být jumperem přepnut na SATA­-150, aby jej starší deska pobrala, ale u této mechaniky očividně žádný jumper není. Zkuste to pro začátek v jiných portech.
Odpovědět0  0
Pokud vám jde o grafický výkon, tak rozhodně se více vyplatí diskrétní grafika. Nicméně 790GX má grafiku o 35% výkonnější než 780G. Výhodou je také ještě novější southbridge SB750 ­(proti SB700 u 780G a SB600 u 790X­). Pro zájemce je tady i diskutabilní podpora CrossFire X. Neříkám, že jde o nejvýhodnější volbu, každopádně volbou AMD 790GX chybu neuděláte, protože je to velmi dobrá volba i do budoucnosti.
Odpovědět0  0
Říjen 2008. Nicméně není jasné, ve kterých zemích se tyto disky nejprve objeví. Je klidně možné, že už od října jsou k dispozici třeba v USA a Japonsku a Evrop se jich dočká až mnohem později.
Odpovědět0  0
Nějak jsem si nevšiml, že bych uváděl TDP spotřebu jako typickou. ­"Za předpokladu maximálního vytížení ­(dosažení TDP­) si u první sestavy procesor s grafikou vezmou 90 W, u druhé sestavy je to už 160 W. V praxi jsou samozřejmě tato čísla menší.­" Se spotřebou je to samozřejmě dost ošemetné, když se podíváte na některé recenze na jiných serverech, tak uvidíte, že 65W TDP procesoru Core 2 Duo naměřili spotřebu sotva 35 W.
Odpovědět0  0
Třeba takové Visual Studio dokáže optimalizovat kód až nezvykle dobře. Snažil jsem se ručně naprogramovat kód v assembleru co nejlépe, ale maximálně jsem se optimalizaci Visual Studia vyrovnal, ale nepřekonal. SSE kód lze psát buď ve formě céčkovských funkcí ­(pomalé­) nebo přímo v assembleru, což je rychlejší a skutečně se tak dá dosáhnout výrazného zrychlení. Co se týče malého množství registrů, máte naprostou pravdu. I poměrně jednoduchý výpočet má tolik různých odkládacích a dočasných proměnných, že počty registrů nestačí.
Odpovědět0  0
Zkuste se podívat na http:­/­/www.nvidia.com­/docs­/IO­/47906­/220401_Reprint.pdf. Konec stránky číslo 2 v levém sloupečku. Přiznávám však, že do architektury NVIDIA CUDA teprve jen začínám pronikat a naprogramoval jsem jen jednoduché urychlení ještě djednoduššího výpočtu.
Odpovědět0  0
Pokud to budete zpracovávat v SSE, a řekněme na dvou jádrech, můžete dosáhnout 8× zrychlení ­(teoreticky­). Jedno jádro má 128­-bitovou SSE jednotku, tedy najednou může pracovat na 4 32­-bitových floatech ­(desetinných číslech­). Máme­-li dvě jádra, teoreticky můžeme zrychlit aplikaci osmkrát. Ve skutečnosti je zrychlení v aplikacích spíše jen v desítkách procent než v násobcích. Pokud ale máte algoritmus, který SSE jednotkám skutečně perfektně padne, lze dosáhnout až 31× násobného zrychlení na jediném jádře ­(ač teoreticky SSE mohlo v dané situaci zrychlit aplikaci jen 16×­).
Co se týče grafik, máte k dispozici jen u GeForce 9600 GT celých 64 shaderů. Každý tento shader může zpracovávat až 96 vláken najednou, to máte 6144 vláken najednou. Řekněme, že zpracováváme obraz 1024×768 pixelů, tj. 786 tisíc pixelů a hodnoty jsou v charech ­(8­-bitové proměnné­). U procesoru s SSE a dvěma jádry tedy můžeme zpracovat najednou 2 ­(jádra­) * 16 ­(do 128­-bitového registru se vejde 16 8­-bitových proměnných­), tedy 32 pixelů.
Na zpracování 786 tisíc tedy CPU potřebuje 24500 cyklů ­(786000­/32 = cca 24500­), kdežto GPU potřebuje jen 128 cyklů ­(786000­/6144 = 128­). Hned máte 200­-násobné zrychlení ­(teoreticky­). Pokud budou hodnoty ve floatech, tak procesor začne o to více prohrávat, neboť do SSE registru se nevejde 16 proměnných, ale jen 4 ­(float má 32 bitů­). Pak by teoretický rozdíl byl 800­-násobný. Pochopitelně v praxi jsou dosažena jiná čísla, ale je skutečnost, že GPU díky masivnímu paralelismu zvládá zpracování objemných dat někdy až neskutečně rychle.
Odpovědět0  0
Tak jsem si to zkusil znova. Emulovaný běh nepoužívám, protože se mi bije s knihovnami OpenCV, které v programu používám a zatím se mi to nechtělo řešit.
Takže, GPU ­(pouze samotný výpočet funkce Muld zopakovaný několik tisíc krát­) ­- 0,043 ms na jeden výpočet.
CPU ­(30× zopakovaná funkce ComputeGold­) ­- 3,633 ms na jeden výpočet
Tudíž, tentokrát mi to vyšlo 85× rychleji na GPU.
Odpovědět0  0
Jen pro představu, násobení matic ­(stažené ze stránek NVIDIE­) je na GeForce 9600 GT asi 140× rychlejší než na 3,0GHz Core 2 Duo :­-)
Odpovědět0  0
2x1GB+2x512MB je docela hloupé řešení. Mnohem lepší je koupit si 4GB ve 2×2GB, což bude možná o pár korun dražší, ale rozhodně rychlejší s větší možností taktování a stabilitou obecně. To, že bude pár set MB zahálet snad tolik nevadí.
Odpovědět0  0
Také nejsem zastánce dual­-GPU řešení, nicméně zatím vychází cenově na stejno s dvoučipovými kartami a co se týče teploty, jsou na tom také podobně. Chtěl jsem sice použít HD 4870X2, ale to je 10tKč proti 7,5tKč za dva HD4850.
Odpovědět0  0
Vzhledem k tomu, že se u nás prakticky neprodávala ani HD 3470 ­(pouze od Sapphire­) a HD 3670 zde nebylo k sehnání vůbec, dá se předpokládat, že ani HD 4670 se u nás taktéž neobjeví. Ja pochopitelně možné, že bude uvedena i pro náš trh.
Odpovědět0  0
Jen jedna poznámka. Ty nejlevnější sestavy budou mít jen lehce vyšší spotřebu než notebook, takže zde hovoříme o nákladech na elektřinu vyšší cca o 500­-1000 Kč ročně. Pro notebook hovoří jen přenositelnost, je fajn, když si člověk může vzít notebook jednou tam, podruhé zas onam ­(myslím nyní v rámci bytu­). Pokud se ale jeho mobilita nebude využívat a má být stále na stejném místě, pak je určitě lepší PC. Je levnější, ergonomičtější a taky úsporné.
Odpovědět0  0
Také nevím čím to je. Každopádně moc děkuji za upozornění. Pokusil jsem se to opravit, zatím vypadá, že je to v pořádku.
Odpovědět0  0
Díky za ocenění, potěšilo mě. Také upgraduju počítač přibližně co čtyři roky ­(od základu­), ale většinou jej postupně inovuju ­(zejména paměť, pevné disky, případně grafika­). S procesorem měním celou platformu.
Odpovědět0  0
V příštím průvodci bude doplněna.
Odpovědět0  0
Kdyby nebyl Radeon HD 3870 k sehnání za 2600Kč, ale za 3000Kč, buďte si jist, že bych tam HD 4850 al ­(i když je to spíše high­-end karta než low­-endová­). Tímto tempem ale můžu jen snižovat cenové hranice, jinak za low­-endovou cenu postavím high­-endový počítač :­-)
Odpovědět0  0
Také dobrý nápad. Příště bude nabídka těchto edicí trochu rozšířena, patrně u 500GB disků.
Odpovědět0  0
Díky za připomínku, v příštím přehledu bude doplněn.
Odpovědět0  0
Jde a nejde. V tabulce je AM2 verze chladiče, nikoli ta novější, která pasuje na všechno. Pro příště to asi nahradím tou univerzální verzí.
Odpovědět0  0
Špatně se díváte. Pentium je zmíněno v textu, v tabulce, dokonce je doporučeno v závěrečných sestavách low­-endu.
Odpovědět0  0
Nestabilita či chyby pamětí nehrozí. Paměť se jen nevyužije celá. Co vím, tak akorát se 4GB paměti mají problém některé zvukovky Creative a mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Po chvíli praskání zvuku, Windows občas nechtějí naběhnout. Nechtělo se mi to ale vůbec řešit, tak využívám integrovanou zvukovku.
Odpovědět0  0
Za sebe můžu říct, že bych jej bral skoro hned. Slušný procesor, celkem solidní grafická karta, spousta paměti, velký disk, slušná výbava, operační systém a k tomu displej s velkým rozlišením. A navíc za dobrou cenu. Jen nemám tak velkou důvěru k Asusu, značce jako takové ­(ve srovnání třeba s HP, Lenovo nebo Dell­).
Odpovědět0  0
Jo a těch 141 krát platí pro srovnání s jedním jádrem Core 2 Duo E8400 3,0 GHz a GeForce 9600 GT. Vše na standardních taktech.
Odpovědět0  0
V dnešní době se rovněž musí počítat s tím, že výkonné grafické karty začnou zpracovávat výpočty, které dodnes zpracovávala CPU. Tedy technologie NVIDIA CUDA a podobně. Sám mám NVIDII právě kvůli CUDě, ve které začínám programovat a musím říct, že jde o velmi zajímavou věc. Jenom násobení matic je 141 krát rychlejší. Teď to navíc zakomponují i do Photoshopu a myslím, že obecně se tyto technologie začnou hojně využívat. Ovšem těžko říct, zda se půjde cestou integrace GPU do CPU. Všechno tomu nasvědčuje, sám jsem zvědav.
Odpovědět0  0
Hovoří se o ­"grafických kartách­" ­(nikoli čipech­) a ty vyrábí pouze AMD ­(ATi­) a NVIDIA. Pokud tedy nepočítám to naprosté minimum, které prodá S3.
Odpovědět0  0
Ano, máte pravdu, 520W zdroj asi stačit nebude. Při úpravách jsem na problematiku zdroje zapomněl, za což se omlouvám. Dal jsem tam výkonnější 625W zdroj Enermax, ten by už stačit měl. Na dvojici HD 4870 by ale už stačit nemusel.
Odpovědět0  0
Mě přijde, že 50 % výkonu navíc oproti doposud nejvýkonnější jednočipové kartě je hodně slušný nárůst výkonu. Máte však pravdu, že vůči dvoučipové 9800 GX2 je to docela málo, jen nějakých 10 %. Do poledne by v průvodci měly být i nové Radeony.
Odpovědět0  0
Téměř neznená, že jej dosahuje. Už v grafu vidíte 13% propad GTX 260. To je ale rozhodně slušný výkon. Právě pracuji na doplnění článku o HD 4870 a HD 4850, takže se dívám i na výkony, modely GTX mají skutečně velmi vysoký výkon. Nové Radeony jsou na tom výkonem dobře, AMD se ukázalo rovněž jako silný hráč a bojují zejména cenou. Bohužel, jak již bylo řečeno, časově se to seskupilo dost nešťastně. Na nápravě se pracuje, v průběhu dopoledne budou tabulky grafických karet dopněny o nové Radeony, stejně tak doplněny grafy výkonů, případně updatovány vzorové sestavy a přidány texty o Radeonech. Dle čeho soudíte, že nás NVIDIA platí??
Odpovědět0  0
V době psaní článku nebyly Radeony HD 4850 ani v databázi prodejců, natož na skladech. V danou chvíli byla 8800 GTS nejlepší volba. Dnes je to jinak, patrně by asi bylo vhodné článek zaktualizovat. Holt se to časově docela nešikovně setkalo.
Odpovědět0  0
Tento článek píšu už nějaký ten rok a mohu říct, že až na výjimky kolem Vánoc a občas ke konci školního roku mají ceny pořád stejnou sestupnou tendenci. Ano, občas dojde k výraznějším slevám procesorů nebo zejména pamětí, ale jinak je to pořád kolem 3­-5 % za měsíc. Ve článku je doporučeno počkat na nové Radeony.
Odpovědět0  0
Tento problém jsme již řešili. Nakonec jsme upřednostnili řešení cenového dělení s tím, že čtenáři mají na výběr. Nikde není řečeno, že daná sestava je nejlepší, ale je jen vzorová a lidé z ní pak mohou vycházet. Kdo chce třeba místo na disku pro kritická data, k dané sestavě si připočítá ještě jeden disk a ví přesně, v jakém rozmezí se bude pohybovat.
Odpovědět0  0
Prodleva mezi napsáním článku a jeho uveřejněním není nikterak dlouhá, nicméně to stačilo k tomu, abych ještě neměl žádné informace o konečných cenách nových Radeonů. V článku jsou zmíněny, že se brzy objeví, bohužel to časově vyšlo tak dost nešikovně.
Odpovědět0  0
HP bohužel k tiskovým zprávám nepřidává fotografie produktů a odkazy na jejich stránky jsou rovněž bez obrázků. Na hlavní stránce akce se mi ale obrázky podařilo hned najít, tak je tedy přidávám.
Odpovědět0  0
měl počítat. sorry za překlepy
Odpovědět0  0
Ve zdrojových informacích je uvedenou pouze CPU + chipset. Do chipsetu by se ale určitě měla pořítat grafický čip, který je jeho součástí.
Odpovědět0  0
Ačkoli mě většinou tyto ptákoviny neoslovují, toto bych si klidně domů pořídil :­-­) Škoda, že tam není 120mm ventilátor.
Odpovědět0  0
Ano, jen to v článku není zdůrazněno. Doplním.
Odpovědět0  0
No ano. Aspoň to budou mít jednodušší :­-)
Odpovědět0  0
Paměti GeIL možná doplním, vidím, že se objevují ve více sledovaných obchodech, ze kterých čerpám ceny. Není již tedy důvod je opomíjet.
Odpovědět0  0
Ta spotřeba se týká celé platformy, na to nezapomínejte, takže nejen CPU, ale i chipset.
Odpovědět0  0
Rozdíl ve výkonu je žádný, takže doporučuji koupit buď 4050+ EE nebo 4450+ EE.
Odpovědět0  0
Např. na Czechcomputeru, stačí zadat do poznámky při nákupu, že chcete skříň beze zdroje a opravdu to funguje ­(vyzkoušeno­). Zda to platí i nadále, netuším, ale mohlo by.
Odpovědět0  0
I kdyby byla potřeba dalšího ventilátoru, není problém si koupit nějaký větší a tišší ventilátor než by použil výrobce grafik s aktivním chlazením. 400W zdroj bude stačit.
Odpovědět0  0
Bohužel máte pravdu, úvod jsem teď trochu přepracoval, ať je celý aktuálnější.
Odpovědět0  0
Oddělené uvádění cen DDR2­/DDR3 pamětí přidáno ­(rovnou jsem udělal totéž i u grafických karet­).
Odpovědět0  0
Určitě 512MB GTS. Je výkonnější, těch 1GB je tam prostě zbytečných. Nevyužijí se.
Odpovědět0  0
Benchmarky sice vyhazují Raptory jako výkonnější, koukněte třeba zde na pár testů. Kde hraje roli přístupová doba, tam mají pochopitelně výrazně navrch, co se však týče rychlosti čtení, tak již zaostávají. http:­/­/www.tomshardware.co.uk­/samsung­-overtakes­-with­-a­-bang,review­-29767.html dále se můžete podívat na tento velmi pěkný test, kde Raptory skutečně nedopadly příliš dobře http:­/­/www.techreport.com­/articles.x­/14380­/1 . Sám jsem si chtěl také pořídit Raptora jako systémový disk, no nakonec jsem vzal WD6400AAKS, právě dnes mi přišel. Za cenu nižší o čtvrtinu mám pětkrát vyšší kapacitu, trochu nižší hluk a v průměru přibližně stejný výkon, někdy je horší, někdy zase lepší.
Odpovědět0  0
Jj, má to být LP2065, později opravím.
Odpovědět0  0
Doporučil bych trochu projít testy grafických karet. HD3870 je o trochu výkonnější, ale rozhodně bych to nenazval o ­"hodně­". Průměrováním výsledků ze dvou testů jsem došel ke grafům, které jsou ukázány u grafik, rozdíl tam je snad jen necelé procento ­(předpokládám, že s novějšími ovladači toto číslo trochu vzroste v prospěch Radeonu­). GF9600GT je pak dnes trochu levnější. Tyto karty jsou na tom co se týče výhodnosti, rovnocenné. GF9600GT se dá sehnat od zhruba 3700Kč s DPH, HD3870 od 3900Kč s DPH.
Odpovědět0  0
Tak to se omlouvám, to jsem nevěděl. Měl jsem za to, že když VX450 vyrábí Seasonic, tak u VX550 tomu nebude jinak, to mě ani ve snu nenapadlo. Hodím tam nějaký jiný zdroj, až se vrátím domů.
Odpovědět0  0
Problém je v tom, že Q9450 není k dispozici ­(stejně jako E8400 a E8500­).
Odpovědět0  0
Architektura Intel Core je výkonnější než AMD K8 nebo K8L při stejné frekvenci. Ne o moc, ale je. Díval jsem se na testy, srovnání Phenomu 9700 ­(2,4GHz­) vs. Core 2 Quad Q6600 ­(taktéž 2,4GHz­). V drtivé většině testů byl Core 2 Quad rychlejší o zhruba 5­-10% na stejné frekvenci. Jen vyjímečně byl na tom Phenom lépe, nezřídka však bzl i o 30% pomalejší. Srovnáte­-li dnes dostupné Phenomy 9500 a 9600 s 2,2GHz a 2,3GHz a nejslabší čtyřjádrový Intel, pak vám Intel nabídne mnohem více výkonu, ten si ale také nechá trochu zaplatit, poměr ceny a výkonu mají ale oba přibližně stejný ­(Ph9500 a Q6600­). Nevěříte­-li výkonům, podívejte se zde na srovnání a proklikejte si grafy. http:­/­/www23.tomshardware.com­/cpu_2007.html?modelx=33&model1=1074&model2=871&chart=435
Odpovědět0  0
Je třeba zajímavá skutečnost, že 65W TDP Core 2 Duo mívají při reálném zatížení spotřebu zhruba na úrovni 25­-35W. Teda aspoň podle testů co jsem četl, sám jsem to neměřil.
Odpovědět0  0
Já si nechávám historii donwloadů mazat, takže problém nemám. Dvě verze Firefoxu opravdu najednou spustit nejdou, naštěstí je lze mít obě najednou nainstalovány a spustit jednu nebo druhou.
Odpovědět0  0
Rozdíl GF9600GT a GF8800GT je trochu větší, zhruba 15%. Osobně bych volil 9600GT díky nižší spotřebě a ceně. Rozhodně se však nedá říct, že by jakákoli z vámi zmiňovaných karet byla výrazně výhodnější než ostatní. GF8800GS stojí cca 4000Kč a má nejnižší výkon. GF9600GT je o trochu výkonnější a o trochu dražší, za cca 4500Kč. Konečně GF8800GT 512MB má už znatelněji vyšší výkon, ale také cena stoupne na 5500Kč a více. Teď už jen záleží na tom, jak vysoký grafický výkon člověk potřebuje a kolik je ochoten utratit.
Odpovědět0  0
Ano, upravoval jsem rychlost pamětí, ale neupravil jejich typ. K večeru to opravím. Díky za upozornění.
Odpovědět0  0
Zapomněl jsem upravit barvičky u zdrojů. Až se vrátím domů, trochu to upravím, 300W dostane v high­-endu žlutou, stejně jako 500W zdroje v low­-endu ­(teď mají červenou­).
Odpovědět0  0
S těmi HD2900 je to ošemetné. HD 2900 XT už nejdou vlastně sehnat, o HD 2900 GT platí totéž. HD 2900 Pro jak se tak dívám se opět vrátily na trh a jsou i skladem, tak je zkusím dodatečně přidat a zkusit vyhrabat nějaké testy a doplnit i výsledky testů. Ovšem přeci jen se jedná o čipy, o které dnes není moc zájem a budou prodávány odhadem tak ještě měsíc dva a pak už nebudou k dostání ­(toť ale jen můj soukromý názor­).
Odpovědět0  0
Ty reproduktory nejsou doporučované! Na to pozor. Je to pouze jednoduchý výběr, aby byly v ceně zakomponované i reproduktory a člověk si mohl udělat lepší obrázek o výsledné ceně. Kompletně celá část periferií je oddělena právě proto, že se jedná o silně subjektivní volby, jsou tedy jen a pouze pro ilustraci.
Odpovědět0  0