Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od Milan Šurkala (49)
SSE jsou 128­-bitove, maji sirku 128 bitu, vlozite do nich 2 64­-bitove promenne, nebo 4 32­-bitove, az 16 8­-bitovych. Core 2 Duo pokud je mi znamo, dokaze v kazdem taktu dokoncit jednu SSE operaci, kdezto jine procesory na to potrebuji minimalne takty dva. Jak je to v Cellu netusim, o to jsem se prilis nezajimal.

Vypocty SIMD zkusim vysvetlit treba na vypoctu ja nevim, ceny s DPH pro vsechny polozky v databazi. Mate 1000 vyrobku, ktere maji cenu bez DPH a vy potrebujete spocitat pro vsechny cenu s DPH. Normalne byste udelali takto: vezmete prvni polozku, vynasobite to 1,19 a mate vysledek, vezmete druhou polozku, vynasobite 1,19 a mate dalsi vysledek. Pro kazde spocitani ­(dejme tomu ze databazi zde mame ve forme klasickeho pole­[­]­) potrebujeme nacist jednu hodnotu, vynasobit a ulozit vysledek, tedy 3×1000 operaci = 3000 operaci.
SIMD instrukce umozni nahrat do SSE registru treba 8 hodnot, vsechny na jeden zatah vynasobit cislem 1,19 a opet na jeden zatah ulozit. Dostanete tedy 3×1000­/8 operaci, tedy 375 operaci, samozrejme musite pocitat s tim, ze treba nacteni osmi hodnot do SSE registru trva trochu dele nez nacteni hodnoty jedne do standardniho registru, nicmene je to stale casove uspornejsi nez nacteni osmi hodnot zvlast.

Proc je instrukci tolik? Je to pomerne jednoduche, vezmete si jednoduche scitani. Jen to muzete u SSE pouzit v sesti pripadech, na scitani celociselnych 8­-bitovch, 16­-bitovych, 32­-bitovych, 64­-bitovych promennych a desetinnych 32­-bitovych a 64­-bitovych. To mate hned sest instrukci vzhledem k datovym typum, ktere do nich vstupuji. Dale existuji tri typy scitani, s kontrolou preteceni, nez kontroly a este jedno ­(ted presne nevim, myslim, ze je to neco s bezeznamenkovym scitanim­). Muze­-li byt v registru cislo 0­-255, pak mame­-li tam cislo 250 a pricteme cislo 10, tak s kotrolou preteceni dostaneme 255, bez kontrly dostaneme cislo 5. Takze to mate hned dalsi 3 moznosti, celkem uz 6×3 = 18 moznosti jen pro jednoduche scitani. Ted si vezmete odcitani, nasobeni a deleni, mate 54 instrukci.
Dale zde mate pakovaci instrukce, ktere rozhodi data opet po bytech ­(8b­), slovech ­(16b­), dvojslovech ­(32b­) nebo ctyrslovech ­(64b­) do registru ci je naopak slozi zpatky, mnoho porovnavacich instrukci ­(opet pro nejruznejsi datove typy­), instrukce pro presun mezi registry, registry a pameti ­(ty mohou byt klasicke MOVQ, MOVD u MMX nebo zarovnane MOVDGA nebo nezarovnane MOVDQU u SSE. Nesmim zapomenou na logicke funkce OR? XOR, samozrjme v jejich SSE verzi POR PXOR, PAND,... a funkce bitoveho posunu. A to jsem zminil jen zakladni typy instrukci u MMX, SSE pridava dalsi silenosti, ktere snad ani nejdou vyuzit. SSE3 konecne prinas nekolik horizontalnich operaci, nektere jsou i v SSE2, napriklad secteni dvou cisel a vynasobeni, ci tak nejak. Proste je toho hodne pro vsechny mozne moznosti datovych typu a stale mi nektere instrukce chybi.
Odpovědět0  0
MMX jednotky jsou 64­-bitové jednotky, kde můžete dát 1x 64­-bitovou, 2x32­-bitove, 4x16­-bitove ci 8x8­-bitovych promennych. SSE umoznuje totez, akorat ma 128­-bitu, takze se jich tam vejde dvakrat tolik. SSE navic podporuje i desetinna cisla, zatimco MMX pouze celociselna. Celkem je v procesoru 8 registru MMX ­(namapovany na registry ST, ktere se pouzivaji pro desetinne vypocty, proto nelze kombinovat MMX kod a x87 kod s desetinnymi cisly­) a 8 vlastnich 128­-bitovych registru SSE ­(XMM0­-XMM7­). Procesory AMD Athlon 64 v 64­-bitovem rezimu maji aktivnich 16 SSE registru XMM0­-XMM15, jak je tomu u Pentii a Core 2 Duo, netusim.

Vektorove jednotky v PowerPC jsou znamy napriklad pod nazvem Altivec, Velocity Engine nebo VMX. To plati pro prvni generaci techto jednotek, novejsi procesory jako IBM Cell maji VMX128, tedy druhou generaci, ktera castecne z puvodniho Altivecu vychazi. Prvni generace mela 32 techto 128­-bitovych registru, VMX128 jich ma dokonce 128. Zatim mi neni jasne, proc jich je tolik, ja osobne jsem si jakz takz vystacil s osmi XMM registry a pokud mi nekdy chybely, tak takovych 12 registru celkem by to spravilo. VMX podporuje specialni RGB pixel datovy typ a oproti SSE podporuje podstatne vice horizontalnich operaci, ktere Intel ve vetsim pridal az do SSE3, AMD uz je melo v prvnim 3DNow!
Odpovědět0  0
Toho nesouladu v tabulkach jsem si vedom, budu se snazit jej eliminovat a take trochu upravit vykonnostni tabulku, necham tam predevsim zakladni verze a taktovane az na par vyjimek vyhodim. Ohledne toho prislusenstvi, to je marne. Polovina lidi si preje pouze pocitac ­(case + to co je uvnitr­) a prislusenstvi nadobro vyhodit, druha polovina si zas preje cele sestavy. Takze jsem se pokusil o polovicate reseni, kdy si zastanci pocitace prijdou na sve i zastanci sestav.
Odpovědět0  0
MSI P965 Platinum je poměrně dobrá deska na taktování, což neplatí o MSI P965 Neo­-F. Obecně však desky MSI nejsou považovány za přespříliš kvalitní, spíše za takový střed. Pokud taktovat nehodláte, všechny desky by měly odvést velmi dobrou službu, což platí i o vámi vybrané MSI P965 Platinum, která nabízí velmi slušnou výbavu za dobrou cenu. Sám mám desku MSI řady Platinum ­(ale starší a pro AMD­) a vcelku si nemůžu stěžovat.
Odpovědět0  0
Jo, vykon by mel byt vyssi nez u Radeonu X1950GT ­(ten ma o trochu nizsi vykon nez X1950Pro­). Nezapominejte vsak, ze karty maji nahradit X1650 ­(mainstream­) a ne X1950 ­(high­-end­). Ted neberu ohled na mainstreamove derivaty X1950.
Odpovědět0  0
Latence budou bohužel asi dvakrát vyšší :(
Odpovědět0  0
1x rychlost = 36,55Mbps, cca 4,5MB­/s ­(přibližně srovnatelné s 4x DVD a 32x CD)
Odpovědět0  0
Už se stalo :­) IBM Cell je víceméně procesor IBM Power + 8 přídavných jader.
Odpovědět0  0
V čem by 17­" nedokázal využít výkon grafické karty? Jak 17­", tak i 19­" mají rozlišení 1280x1024 pixelů a i 17­" úhlopříčka u LCD je dostatečná. 19­" je to samé, akorát ve větším. Samozřejmě záleží na tom, co od počítače potřebujete.
Odpovědět0  0
Bohužel recenze zatím nevyšly. Je o ně veliký zájem, takže se možná časem na SHW objeví. Podle zkušeností na různých fórech se zdá, že monitor nabízí mírně horší podsvícení než L1955, ale zase disponuje lepšími odezvami ­(6ms proti 16ms, lepší nejsou jen na papíře­), které byly právě bolístkou jinak velmi zdařilého modelu L1955. Praktickou zkušenost s tímto monitorem však nemám.
Odpovědět0  0
To by vedlo pouze k tomu, že bych celý článek napsal ještě jednou. Vše důležité je v kapitolách k jednotlivým komponentám. Stručné zdůvodnění tam je, ale pouze vůči minulému měsíci.
Odpovědět0  0
DVD­-RW a DVD+RW asi 1000 krat, DVD­-RAM pak asi 100000 krat. Alespon tolik je planovana zivotnost. Jinak, mam DVD­-RW od Verbatimu, pokud jsem to dobre spocital, tak ma za sebou uz asi 150­-170 prepisu a nejevi nejmensi znamky toho, ze uz by toho melo dost.
Odpovědět0  0
Na této desce jedou, přesně tuto kombinaci mám vyzkoušenou, taktování ale ještě ne. Každopádně jedou jako DDR2­-667 moduly pokud nenastavíte jinak.
Odpovědět0  0
Chybička se vloudila, brzy to opravím.
Odpovědět0  0
MSI všeobecně nedělá nějak vyjímečně kvalitní desky narozdíl od poměrně dobrých grafických karet. Tím nechci říct, že by Asus byl vždy až taková výhra. Výhodou desek MSI je naopak nižší cena, sám mám teď desku MSI, ale příště bych už volil asi jinak. Asus má dobré taktovací schopnosti ­(ovšem potřebuje na to specifickou verzi BIOSu­), rovněž je výhodou eSATA.
Odpovědět0  0
Nevim jak ted, ale alespoň v minulosti měly BOXované chladiče AMD ventilátor o průměru 70mm. Měla by existovat redukce 80mm­-70mm, sám jsem ji ještě nezkoušel.
Odpovědět0  0
O vyřazení síťovek a modemů uvažuju, ale zatím ještě nevím, máte ale pravdu. Co se týče tabulky pevných disků, moje chyba v Excelu, zapomenul jsem přelinkovat i nadpisy.
Odpovědět0  0
Doufam, ze to byl jediny vyskyt. Uz je to opraveno.
Odpovědět0  0
GF7600GT je sice o něco rychlejší než Radeon X1650 Pro, ale podívejte na ceny, GF vás vyjde minimálně na 4400Kč s DPH, Radeon X1650Pro už od 3400Kč. Tisíc korun je docela rozdíl. Radeon X1650XT by pak podle specifikací měl mít výkon zhruba uprostřed mezi Radeonem X1650 Pro a X1950 Pro ­(všechny karty mají velmi podobné takty, počty shaderů a dalších jednotek jsou v poměru 1:2:3­), takže X1650XT bude určitě výkonnější než GF7600GT, netroufám si teď říct o kolik, přesně to nevím. Přitom Radeon X1650XT se dá sehnat stále levněji než GeForce 7600GT
Odpovědět0  0
Poněvadž design case je hodně subjektivní, vybral jsem jen několik málo case. Hodlám ovšem přehled o pár dalších case rozšířit.
Odpovědět0  0
No vykonem si budou nejspis dost podobne, ta verze od Asusu je skoro tak vykonny jako X1950XTX, takze bude spis vykonnejsi. GF7900GTO navic dost tezko sezenete.
Odpovědět0  0
Kdyz se tak divam do ceniku, kity vyjdou stejne draho jako dvojice pametovych modulu. Nekdy stejne, nekdy levnejc, nekdy trochu draz.
Odpovědět0  0
Priplatek za 1GB RAM neni az tak veliky a rozhodne se to hodi, takze zustavam u 1GB RAM minimalne. Co se tyce desek Asrock, potiz je v tom, ze zadny ze ctyr obchodu odkud beru ceny, tyto desky nema, v prehledu ponechavam vyrobky pokud jej maji dva a vice obchody ­(s nekolika malo vyjimkami­).
Co se tyce zeleneho oznaceni 2GB pameti u low­-endu, mate pravdu, tak to dopada, kdyz tam strcite tabulku z vyssi kategorie.
Odpovědět0  0
Pořád zapomínáte na DPH, provize pro prodejce a tak dále. Pak se $1 skutečně blíží 30Kč s DPH v obchodě.
Odpovědět0  0
Tak jsem zkusil Firefox 2.0 a vratil jsem se zpatky k 1.5 prave proto, proc nepouzivam Operu, ale FF. Obnova pri vypadku, pripadne obnoveni omylem zavreneho tabu supr, ale zavirani tabu se mi prave vice libilo na Firefoxu, jednim krizkem vpravo ­(kombinace obojiho by byla asi nejlepsi­). To, ze tab ma minimalni pripustnou sirku a s velkym poctem otevrenych tabu ­(u mne bezne­) musim klikat na sipku, abych se dostal nekam, kam neni videt, me hodne rychle poslalo zpatky k predchozi verzi. Doufam, ze casem se objevi nastaveni, kdy si bude moct uzivatel vice nakonfigurovat rozhrani. Aspon toto rolovani, nic takoveho jsem tam nenasel, mozna jsem spatne hledal.
Odpovědět0  0
Ted uz nikde, a vice uz nebude.
Odpovědět0  0
Jak nVidia G80, tak ATi R600 by podle nekterych informaci mohly mit 225W, na coz bude sotva stacit ani PCIe konektor s dvojici napajecich konektoru, hovori se dokonce o 300W kartach. No uvidime, kolik budou mit, az se opravdu objevi.
Odpovědět0  0
Vas nazor vam brat nebudu, ani nerikam, ze ten muj je nejlepsi. Proc E6600? Nestaci E6300? Vzdyt jde taktnout minimalne na 2,7GHz, s trochou stesti i vyse a to za ty penize musi bohate stacit. A uz v zakladu ma slusny vykon. To mate hned +4000Kc. Ano, DDR2­-800 pameti by byly lepsi, ale uz jen to mate dalsich 1000Kc, pokud byste chtel treba Corsair, tak rovnou +2000Kc. Ony i ty DDR2­-667 moduly neco navic zvladnou, i kdyz priznavam, ze to neni nejlepsi. Davat pres 8000Kc za pameti je opravdu dost. Pripadne muzete pouzit 1GB rychlych pameti, coz je vlastne take moznost.
Ohledne desky souhlasim, mela tam byt deska Gigabyte ­(take jsem ji tam dodatecne dal­), ale staci i verze DS3. Co se tyce taktovacich schopnosti, je na tom rovnez vyborne, mnohem lepe nez puvodni deska MSI. A tech 500Kc navic jsem si mohl s ohledem na jeste drazsi sestavu AMD dovolit. Disky, zde bych to prilis nerozebiral, WD vyhral nas megatest, zatim Seagate prisel s novymi disky, velky rozdil mezi nimi ale nebude. Proti diskum Seagate rozhodne nejsem, ale proste jsem vybral WD.
Ale monitor. Cpete mi tu rychlou pamet, rychly procesor. Nač? Pokud na převod videa, OK. Ale jestli to chcete na hry, tak si nebudu porizovat monitor s pomerne dost spatnou odezvou,
to ze vyrobce udava 8ms este nic neznamena. Takze jsem zvolil drazsi monitor na kterem si ten vykon take uzijete. No a vas monitor, to je ­-4000Kc. Chladic +500Kc. Uz tak jsem prestrelil limit o 2500Kc, s vasimi komponentami by to bylo dalsich +2500Kc pokud dobre pocitam.
Odpovědět0  0
S tim koncem S754 a S939 mate sice pravdu, ale ono jde o uplny konec vyroby. V podstate uz dnes jsou obe platformy mrtve. Nabidka zakladnich desek se zmensuje, nektere z procesoru se jiz prestaly vyrabet. Proto budou v blizke dobe z pruvodce vypusteny, do noveho pocitace uz nepatri.
Odpovědět0  0
Cenovy limit se vztahuje k sestave bez OS, takze limit 20kKc jsem prestrelil jen na 21,5kKc. Samozrejme mate pravdu, je to vice nez by melo byt. Puvodcem tohoto problemu jsou pameti, ktere vyrazne zdrazily. Nechtel jsem ale sestavy downgradovat, kdyz bych je pristi mesic nejspis uvadel na nynejsi stav, predpokladam, ze pameti o neco jeste povylezou, ostatni komponenty mirne zlevni. Takze pro tentokrat je ta cena trochu vyssi.
Odpovědět0  0
Urcite ne, vzhledem k tomu, ze se AMD chce S939 co nejdrive zbavit, o vyrobe 65nm procesoru do S939 silne pochybuju
Odpovědět0  0
To je samozrejme nesmysl. Zde nejde o chipset jako takovy, ale o to, ze ma zakladni deska dany slot pro grafiku, takze do PCIe x16 slotu jakekoli desky muzete strcit jakoukoli PCIe grafiku a melo by to bez problemu jet. Samozrejme se muze stat, ze jista cipova sada si s grafickym jadrem nemusi vzdy dobre rozumet ­(jak sveho casu chipsety VIA s Radeonem 9600­).
Rozhodne mi neni znamo, ze by na nVidia chipsetech nejely karty ATi, osobne mam prave tuto kombinaci ­(sice starsiho data­) a zadny problem.
Odpovědět0  0
Zalezi na tom, co od toho pocitace chcete, bez toho to tezko muze nekdo zhodnotit. Urcite bych dal 1GB pameti a 250GB disk.
Odpovědět0  0
Ano, asi tak nejak. Aplikace funguje tak, ze se snazi najit klic ve vasem pocitaci, tedy na ty soubory, ke kterym tu licenci mate. Pokud byste chteli zbavit libovolny soubor teto ochrany ­(treba ten, ktery stahnul nekdo jiny na uplne jinem pocitaci­), nezbude vam nic jineho nez pouzit brute force, aplikace na tyto soubory nebude nic platna.
Odpovědět0  0
V tabulce vidim 1,2GHz, frekvenci jste tusil spravne. Tech 1,6GHz je u GeForce 7900GTX.
Odpovědět0  0
dekuji, opraveno
Odpovědět0  0
Jeste poznamka, ktera tu vsak v diskuzich zaznela uz mnohokrat. Chvili trva nez pruvodce zpracuju a nez ve skutecnosti vyjde. Takze napriklad cena Radeonu X1900GT za tech par dni slezla docela slusne dolu.
Odpovědět0  0
Pokud dobre vidim, rozdil cen X1800GTO a X1900GT je nejakych 1600Kc a ne 600Kc. Za druhe, pokud byste si dobre precetl text nad i pod tabulkou, zjistil byste, ze X1900GT bych doporucil u vsech sestav, u tech dvou by vsak cena dost atakovala limit ­(i kdyz u druhe sestavy AMD ta karta prece jen byt mohla, to ano, stale by to bylo pod 30k­).
Co se tyce highendu, tentokrat jsem radeji zvolil kvalitni zdroj a monitor, ten uz prilis casto menit nebudete, kdezto vymena grafiky neni vubec problem a kupce zajiste najdete.
Odpovědět0  0
Jj, to je pravda, na druhou stranu alespon ja osobne mam mensi problem trefit se do maleho Backspace nez do maleho Enteru. Takze ja jednoznacne volim velky Enter.
Odpovědět0  0
Pokud se nepletu, Billova nadace uz celkem prispela neco kolem 30 miliard dolaru. Coz je asi polovina nynejsiho jmeni Billa Gatese.
Odpovědět0  0
Na Vistu staci i DX9.0. Podnikove splnuji prave minimalni pozadavky na Vistu, normalni G965 minimalni pozadavky predci.
Odpovědět0  0
Zvuk muzete vzit ze zvukove karty ­(pres S­/PDIF vystup zvukovky to prevest na grafiku pokud ta je vybavena vstupem pro zvuk­) pripade interne opet pokud by k tomu karta byla uzpusobena. Navic je zde opravdu moznost pouzit cip starajici se o zvuk primo na graficke karte, zde se o to stara Silicon Image SiI 1930, pokud me nesali zrak, tak by to mel byt ten nalevo od HDMI portu ­(cili prostredni ze tri portu­).
Odpovědět0  0
Dekuji za upozorneni, opraveno.
Odpovědět0  0
Mate vlastne pravdu, chyba byla v ceske tiskove zprave, ze ktere jsem cerpal.
Odpovědět0  0
Ani bych se nebal, ty procesory se prodaji. Nezapominejte treba na ruzne ­"akcni­" pocitace s tzv. vysoce vykonnymi procesory ruznych velkych obchodnich retezcu. Obcas maji v sobe procesory, ktere se uz dlouho nevyrabi. Docela nedavno, cca ctvrt roku zpatky, jsem videl jeste sestavu s Celeronem na 400MHz FSB. Takze ono se to proda, kupec se nekdy najde, bude to ale chvilku trvat.
Odpovědět0  0
Jde spis o to, ze procesory AMD ziskavaji z 64­-bitoveho rezimu vetsi narust vykonu. I v danem clanku je to napsano, zatimco Intel v 64­-bitovem rezimu ziskal nejakych 10% navic, u AMD to bylo 16%. Ano, nejde o nejak velmi dramaticky rozdil, ale preci jen to rozdil je.
Odpovědět0  0
OK, tak jsem pohledal trochu vice a novy pricelist nasel. Za chvili bude i prehled novych cen procesoru Intel.
Odpovědět0  0
Ceny starsich procesoru sly dolu, bohuzel oficialni pricelist Intelu je prozatim nedostupny, takze cekam az se objevi.
Odpovědět0  0
Musite si uvedomit, ze kdyz nebude tech 10 minut zapisovat v jednom kuse ­(u SSD disku­), tak u normalniho disku by musel zapisovat dejme tomu 20 minut, ale rozprostreno do delsiho obdobi, chvilku zapisuje, chvilku ne,... Rozhodne je to s flash uspornejsi.
Zkusme to jeste jinak. U normalniho disku,
1, neco se ulozi ­(chrasti, 2min­),
2, neco se nahraje ­(disk opet chrasti 1min­),
3, zas neco ulozime ­(opet chrasti, 3min­),
4, nyni nahrajeme to, co jsme ulozili prvne ­(opet chrastime, 2min­),
5, ulozime editovana data, ktera jsme pred chvili nacetli ­(chrastime 2min­).
V tomto pripade disk bude cist­/zapisovat 2+1+3+2+2 minut, coz je nejakych 11 minut.
Nyni si predstavte situaci s SSD diskem.
1, Ulozime data ­(na flash­),
2, neco nacteme z disku ­(ten chrasti 1min­),
3, neco ulozime ­(na flash­),
4, nyni nahrajeme to co se ulozilo prvne ­(tedy opet z flash­) a
5, editovana data ulozime ­(tedy opet na flash­).
Pote se to vse hodi na disk. To jsou ta data, ktera chceme ulozit, tj. z bodu 3 a z bodu 5 ­(nactena data z bodu 2 zahodime, bylo to dejme tomu prehravane video, ktere nepotrbujeme ukladat­). Celkovy cas, kdy bude SSD disk v provozu je bod 2, 3 a 5, tj. 1+3+2min = 6 minut. Uspora je takrka polovicni.
Odpovědět0  0
Doba psani clanku obvykle prechazi dobu vydani asi o cca 3­-4 dny. Neco trva jej napsat, neco jej schvalit a najit volne misto pro vydani. Conroe jeste neni dostupny, takze jej ted stejne nekoupite a s temi cenami AMD? Zde bohuzel nacasovani vyslo dost neprijemne, nepredpokladal jsem, ze se ceny na nasem trhu tak rychle zmeni dle aktualni situace a clanek bude interpretovat spravne ceny alespon par dni. Snazil jsem se vse s predstihem uvest na pravou miru alespon tim, ze jsem ocekavane snizeni cen avizoval tak, ze vyhodna koupe nastane po slevach. Coz jiz nastalo.
Odpovědět0  0
Bohuzel ponechany zustatek z minuleho mesice, pro mne idealni notebook by byl ten, co tam je napsany, zapomnel jsem vsak prepsat cenu :­-­( Myslim, ze by se za takovych 40000Kc dal sehnat.
Odpovědět0  0
Drbacka by to byla uz jen z toho duvodu, ze sehnat nektere informace o monitorech je takrka nemozne. Zkousel jsem to, ale prozatim jsem se vratil k puvodnimu usporadani.
Odpovědět0  0
Ano, mate pravdu, maji. Omlouvam se.
Odpovědět0  0
Take se mi ta rychlost nezdala, ale Class 2 skutecne ma znamenat 2MB­/s, viz napr. http:­/­/www.toshiba.com­/taec­/news­/press_releases­/2006­/memy_06_333.jsp
(na konci druheho odstavce)
Odpovědět0  0
Nezapominejte, ze procesory s osmi i sedmi jadry lze stale vyuzit v PS3. Pokud je tedy vyteznost bezvadnych kusu nejakych 10% ­(max 20%­), kusu s jednim vydnym jadrem ma byt cca dvojnasob, takze nejakych 20% ­(max kolem 40%­), dostaneme se k tomu, ze necela polovina z nich jde vyuzit u PS3. Procesory se sesti dobre fungujicimi jadry tvori skoro cely zbytek ­(cca 40% a vice­), takze bych to tak cerne nevidel. Problem je jen v tom, ze tech bezvadnych kusu je tak malo.
Odpovědět0  0
Uzivatele si stale zadali pokracovani podpory, puvodne mela skoncit uz davno. Microsoft tedy konec odsunul, ale 11.7.06 je definitivni konec.
Odpovědět0  0
S tou vzdalenosti to bylo mysleno s ohledem na cenu, zatimco, kazdy meter kabelu stoji nejakou tu korunu, timto zpusobem vas spojeni na 5 metru a 20 metru ­(pokud to bude kvuli ruseni mozne­) vyjde stejne draho.
Odpovědět0  0
No, zdroj uváděl uvedení prvních vzorků zbrusu nové architektury dokonce v roce 2007 ­(uplne na konci roku­), výroba by prý měla začít počátkem roku 2008. Také se mi to zdá nepravděpodobné, aby ke konci roku měli první vzorky a hned ze začátku roku následujícího již vyráběly ve velkém. Proto ten půl rok.
Odpovědět0  0
Nejdrazsi sestavy jsou zamereny mimo co nejvyssiho vykonu i na multimedia, osobne musim rici, ze tuto kategorii ze sveho pohledu moc rad nemam, za pocitac bych 40 tisic nikdy nedal. Podle meho nazoru je 30 tisic tak akorat.
Tech 10 tisic navic slo na vrub graficke karty, zvukovky, lepsiho ozvuceni ­(repro­), zdroje, herni mysi, vetsiho monitoru. U techto pocitacu uz je vse dost individualni dle osobnich pozadavku, takze nelze vytvorit sestavu, ktera by se zalibila vsem. Takze je zde takova vsehochut, ktera by nemela urazit ani hrace ani multimedialni nadsence, i kdyz kazde skupine bude do idealu neco chybet.
Odpovědět0  0
On Athlon jde jeste o neco pretaktovat. Pointa je v tom, ze se snazim vybirat pokud mozno co nejlepsi pomer cena­/vykon a jestli FX55 brzdi, tak 3500+ zas o tolik vice brzdit nebude, protoze vykon se az tolik nelisi. Cenovy rozdil je vsak propastny.
Kdyz to tak vezmu, chcete rict ze je lepsi dat v highendu 7600GS a FX­-62 jen proto aby ta grafika nebyla brzdena? To mi nepripada jako moc dobry napad.
Odpovědět0  0
A predstavte si ze nema, Core 2 se jmenujou procesory, Intel Core je nazev architektury. Soucasne procesory Intel Core nemaji s architekturou Intel Core nic spolecneho, zbytecne to jen mate zakazniky. http:­/­/www.intel.com­/technology­/architecture­/coremicro/
Odpovědět0  0
Ano, to je samozrejme. Kdyz bude novy Office stat dejme tomu 5000Kc a za export do PDF zaplatite 500Kc, uspech asi nebude valny. Kdyz budou Office za 6000Kc vcetne podpory PDF ­"jakoze zadarmo­", zaaznici se jen pohrnou. Trochu prehanim, ale je to tak.
Odpovědět0  0
Sound Blaster Live!
Odpovědět0  0
Diky za nazor.
1, Periferie vybiram kvuli celkove cene sestavy. Lide si tak mohou predstavit, kolik kompletni sestava i s monitorem bude stat.
2, Doporucuji treba volbu skrine KME a jineho zdroje ­(napr. Fortron­). Eurocase tak mozna jako skrina beze zdroje, ale i kvalita skrini EC je dost spatna. KME povazuji za kvalitni lowend.
3, Ohledne jednojader Intel a dalsich sestav. Oproti vam mam tabulky koncipovane trochu jinak, na kazde platforme ­(patici­) se snazim postavit co nejlepsi pocitac. Tedy pokud mam Socket 754, tak vytvarim co nejlepsi sestavu pro Socket 754, to, ze Socket 939 je volba lepsi, je take nejenou zmineno. Stejna situace panuje u jednojadrovych Intelu. Proste vytvarim jednojadrove a dvoujadrove sestavy s procesory AMD a Intel. Tudiz je slozim, ale rovnez je zmineno, ze jednojadro je za dnesnich podminek zbytecna koupe.
4, V prehledu se bavime pouze o novych monitorech. LCD jsou v prehledu a tabulce taktez.
Ale jinak diky za vyjadreni.
Odpovědět0  0
Rekneme jako odstrasujici priklad aneb jak ziskat malo muziky za hodne penez.
Odpovědět0  0
Smim se zeptat co konkretne se vam nelibi? Snazil jsem se sestavy slozit co nejlepe za dane penize, urcite me vsak zajima i vas pohled na vec.
Odpovědět0  0
Na obsah sice primo ne, ale ve vyhledavani by mely byt blokovany ­(nezobrazovany­) vysledky, ktere obsahuji nelegalni obsah ­(filmy a hudba­).
Odpovědět0  0
ano je, opravuji. diky
Odpovědět0  0
Problém je v tom, že včera večer nejel server, takže jsem ji mohl přidat až dnes.
Odpovědět0  0
Ceny jsou průměrem z CzechComputer, Alzasoft, DXT a Alfacomp.
Odpovědět0  0
Kde byla rec o Intelu? Procesor se jmenuje Xenon. Co se vam nezda na 90nm SOI procesu u IBM a Chartered? Drive nez zacnete kritizovat, mel byste si zjistit, jak to ve skutecnosti je. Muzete se kouknout treba na http:­/­/arstechnica.com­/articles­/paedia­/cpu­/xbox360­-2.ars­/1 Tam je veden jak nazev Xenon, tak rozkresleni tohoto procesoru ­(tri jadra PowerPC a jedna sdilena cache­).
Odpovědět0  0
Ono chvili trva nez se clanek cely napise, sice toto vydani bylo napsano a vydano v rekordne kratkem case, ale presto to stacilo na to, aby Opteron zlevnil o par stokorun.
Cena Radeon X850XT je dobra, ale ano, budoucnost nema, presne jak pisete. X1600XT bych do takoveho pocitace rovnez nekoupil, ale cenove mi jeste vysel do spodni hranice. Priste uz nebude.
O teplotach CPU uz jsem se vyjadroval o neco vyse.
Odpovědět0  0
U AMD je v teto kolonce udavana rychlost HyperTransportu nikoli FSB.
Odpovědět0  0
Verte nebo ne, tyto teploty zakladni deska opravdu hlasila. Kdybych to nevidel na vlastni oci, taky bych neveril. Mozna BIOS hlasil spatnou teplotu ­(nizsi­), moje MSI take do BIOSu verze 1.4 pridavala k teplote cca 25°C, takze jsem mel moznost nekolikrat otestovat ochranu proti prehrati. Mimochodem, pokojova teplota byla cca 18°C ­(u nas je v zime docela kosa­).
Odpovědět0  0
Nikoli, 16Gbit z osmi 2Gbit čipů. Chcete­-li to oficiálně, pak http:­/­/www.samsung.com­/PressCenter­/PressRelease­/PressRelease.asp?seq=20060413_0000246668 ­(třetí odstavec, první řádek­).
Odpovědět0  0
Ano, sice fandim nVidii, ale na clanek to nema nejmensi vliv, clanky pisu nezaujate. Proste nVidia ma dnes za dane penize lepsi reseni ­(7600,7900­). Sam jsem docela spokojenym vlastnikem karty ATi ­(az na ty ovladace­), proste to byla v dane dobe vyhodna koupe.
Stejne je to u Intel vs AMD. Fandim AMD, ale pokud Intel Conroe splni to co slibil, tak jej vrele doporucim a klidne si jej i koupim, pokud to bude vyhodnejsi koupe nez AMD.
Odpovědět0  0
Zalezi take na procesoru, ktery chladite. Ja mam jeste starsi 130nm Athlon 64 3000+ s TDP 89W. S boxovanym chladicem na frekvenci 1GHz mam v klidu teploty v rozmezi 37­-48°C ­(nechapu proc takovy rozsah­), BOXovany chladic se pak drzi v rozmezi 1500­-2500rpm.
Uz pri tech 2500rpm jde slusne slyset. Pri zatezi a 2GHz uz toci 4500rpm pri teplotach kolem 55­-60°C. Pokud nahodou teplota skoci nad 60°C, roztoci se jeste vic. Uz pri tech 4500rpm je to nekultivovany rev. Pri 130nm Athlonu je BOX dost spatna volba. Ja se na Vami avizovanych 39°C dostanu sotva v klidu pri podtaktovanem procesoru. A nebojte, pastu umim natrit, je to jen v procesoru, znamemu jsem skladal kompa s 90nm Athlonem 64 3000+ ­(taktez S754­) s TDP 51W a tam se nedostane pres 32°C pri zatezi.
Odpovědět0  0
No problem je prave v tom, ze jsem clanek delal asi z peti zdroju, a obcas to pisou jinak. S tim Tylerem mate pravdu, obcas pisou Tylor a ja to uz kontroloval pouze z toho zmenseneho obrazku, kde je na prvni pohled ­"o­" a az pak ­"e­":­-(
Odpovědět0  0
Tady jde take o systemy a software dodavany k pocitacum.
Odpovědět0  0
Pokud jsem dobre vyrozumel ze stranek Alienware, tak ano, mela by tam byt 7.1 integrovana zvukovka. No za temer $7000 zajimavy pocin.
Odpovědět0  0
Ano v klidovem stavu je to mnohem vice pro procesory Intel, ale pri zatezi to zas takovy rozdil neni.
Odpovědět0  0
Kdyz minuly kveten ­(tedy skoro pred rokem­) stal 1GB pameti $55 a dnes stoji totez mnozstvi $30, tak ceny klesaji. Nicmene jsou stale vysoke
Odpovědět0  0
Ano, samozřejmě tam má být x8, překlep se vloudil. Děkuji za upozornění.
Odpovědět0  0
X1300 a X1600 určitě nejdou high­-end řešením, navíc mi není známo, že by se vyráběly v Master verzích, takže musí být řeč o X1800 a X1900.
Volně přeložím poslední větu prvního odstavce: Použijte normální kartu ­(CF Ready, ­- tedy X1300, X1600, X1800, X1900­) a kompatibilní CF Edition kartu ­(tedy X1800, X1900­) nebo opět CF Ready kartu ­(tedy úplně normální­). Z toho by vyplývalo, že X1800 lze použít jak s CF Edition kartou, tak i bez. Další odkazy co jsem v rychlosti vyhledal:
http:­/­/www.reghardware.co.uk­/2006­/03­/01­/ati_launches_radeon_3200­/
http:­/­/www.hexus.net­/content­/item.php?item=4839
Odpovědět0  0
http:­/­/www.ati.com­/products­/crossfirexpress3200­/index.html
Viz poslední řádek odstavce Performance Leader
"Enables high­-end graphic solutions even without a ­'CrossFire Edition­' GPU"
Odpovědět0  0
499USD != 15000Kc, ale 499USD = 15000Kc s DPH. To je prosim trochu rozdil. Jeslize nejaky vyrobce nabidne svuj produkt za $499, bude to v prepoctu k dnesnimu kurzu nejakych 12000Kc. Jenze je tu jeste DPH, hned jsme na cca 14300Kc, prodejce si pripocita nejakou tu marzi ­(+ nejake ty korunky pro vsechny zainteresovane po cele te ceste az do prodejny­) a mame tu 15000Kc!
Proto pisu ceny v prepoctu s kouzelnym dodatkem ­"s DPH­", aby bylo jasne, ze se jedna o pribliznou koncovou cenu v obchodech vcetne dane, tedy pro bezne nakupujici. V tomto pripade kurz dolaru cini cca 30Kc ­(1$ + 19% DPH + marže­).
Odpovědět0  0
Ano daji, i kdyz to neni zatim moc bezne, viz treba http:­/­/www.alzasoft.cz­/DetailPage.asp?DPG=60226 , jen skoda, ze sloty MXM nejsou vybavene temer zadne notebooky.
Odpovědět0  0
Obavam se vsak, ze ta cena by pak byla vyssi a spousta lidi by platila za to co vubec nepotrebuje.
Odpovědět0  0
Myslim ze ne, zdroj za 3000Kc do sestavy jejiz celkova hodnota je nejakych 15­-20000Kc je opravdu zbytecnost. Zde maji cervene policko skutecne jen diky svym cenam a vysokym kvalitam, ktere jsou pro tuto vysoce nadstandardni. Cervene policko tedy nerika, ze jsou spatne, ale ­"zbytecne­" moc dobre, da­-li se to tak rict.
Odpovědět0  0
http:­/­/www.xbitlabs.com­/articles­/memory­/display­/2gb­-ram.html Neřekl bych, že 2GB je až taková nutnost, ovšem pokud nepracujete s programy, jež takto velkou paměť vyžadují. Ve výhledu do budoucna už ano, protože i hry pomalu začínají vyžadovat 1GB+ RAM.
Odpovědět0  0
Dik za upozorneni, opraveno.
Odpovědět0  0
Děkuji za upozrnění.
Odpovědět0  0
Tak jsem si precetl ty diskuze a vidim to takto:
Nejdrive se prodavaly cervene GTO2 s jadry R480 a napajecim konektorem.
Ponevadz kazda firma si ponechava pravo menit specifikace bez upozorneni, zmenili PCB na modre, jadro je R430 a nema napajeci konetor. Vy jste si tak koupil Radeon X800GTO Fireblade s chladicem z puvodniho GTO2.
Ovsem, protoze karta splnuje vsechny vlastnosti, ktere ma mit ­(takty, pocty pipelines­), a i bez pridavneho napajeni bezi stabilne, neni duvod vam reklamaci uznavat. A i kdyby jste se o to pokusil, ­"cervenou­" variantu uz asi nedostanete.
Takze jedine co bych ve vasi situaci asi udelal, je, ze bych odemknul dalsi ctyri pipeline, pretkatoval to z tech 400MHz na 430MHz, pameti pojedou na 1120MHz. Vim, ze to neni to, co jste od karty ocekaval a ze jste si rovnou mohl koupit X800 GTO za levnejsi peniz.
Ale, ze Sapphire si bez upozorneni meni karty a nynejsi GTO2 uz prakticky neni GTO2, za to opravdu nemohu.
Reklamaci muzete zkusit, ze jste vlastne dostal GTO Fireblade, ktere je levnejsi a vy jste zbytecne priplacel. Ovsem nerucim za to, co na toto rekne prodejce, to uz si musite vyzkouset sam. Protoze ­"cervene­" GTO2 uz vam asi nedaji, muzete zkusit odstoupit od smlouvy ­(ted si nejsem jisty konektory, jaky je tam rozdil, ale muzete zkusit to na ne uhrat, ze vam treba chybi VIVO, nebo jste chtel jen TV­-out nebo ja fakt uz nevim­).
Odpovědět0  0
No myslím, že se vzhledem karty byste nikde neuspěl. Jde totiž o fuknční vlastnosti karty a pokud ty jsou dodrženy, nemáte nárok na reklamaci ať karta vypadá jakkoli.
Jiný problém by byl, kdyby byla karta bez toho přídavného napájení nestabilní.
Ještě jednou se ptám, zda jste sundal chladič a přesvědčil jste se na vlastní oči, že tam není jádro R480. GTO2 ­"BY MĚLA­" mít jádro R480, od toho GTO2 je ­(alespoň se to při uvedení tvrdilo­). Pokud sundáte chladič a bude tam jádro R430, možná vám reklamaci uznají. Dokud nesundáte chladič, stále tam může být jádro R480 a bavíme se zde na toto téma úplně zbytečně :­-­)
V případě, že tam skutečně bude jádro R480 ­(což by mělo­), pak bude problémem jen napájecí konetor, který srazí možnosti taktování dolů. Jenže to už za reklamaci neuznají, protože na standardních taktech ve standardní konfiguraci karta běží v pořádku.
Odpovědět0  0
To jádro R480 vám hlásí Rivatuner ­(resp. ATi Tools­) nebo jste si to zkotroloval na vlastní oči, sundával jste chladič? Ony tyto utility totiž velmi často špatně detekují u GTO2 jádro jako R430 a přitom je tam R480. Problém je rovněž s pipelines, kdy tyto programy ukazují 16 pixel pipelines, ale aktivních je ve skutečnosti pouze 12. Prostě pro systém se ta karta tváří jako X800XL.
Pokud máte skutečně GTO2 s jádrem R430, pak už je někde problém. Není­-li garance jádra R480 uvedená na krabici či manuálu, asi těžko by vám to jako reklamaci uznali. Ono, pokud vám karta běží s 12 pixel pipelines na základním taktu, tak je všechno v pořádku a nemáte nárok na reklamaci.
Odpovědět0  0