Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Místo myši pero

25.11.1999, Jindřich Šaršon, zpráva
Místo myši pero
Vyměníte svého hlodavce za elegantní propisku?
Kanitech penMyš má u svého počítače určitě každý, ale není bez zajímavosti, že IBM na počátku 80. let plánovala u svých počítačů PC použít jiné ovládací zařízení. Bylo to světelné pero, které umožňovalo ovládat programy přímo dotekem obrazovky. V hrotu pera bylo totiž umístěno světelné čidlo. Program ovládaný perem vždy vyslal světelný bod, který “projel” celou obrazovku. Podle toho, kdy čidlo zachytilo tento bod se vypočítalo místo, na které pero ukazuje. Tato technologie se však příliš velkého rozšíření nedočkala, já sám jsem světelné pero nikdy neviděl a ani nevím o nikom, kdo by s ním pracoval. Kromě technických problémů zde byl ještě jiný problém - jeho používání nebylo příliš pohodlné. No řekněte – není jednodušší jezdit rukou po podložce, než ruku zvedat a ukazovat na monitor? Krom toho si rukou vždy část obrazovky zakryjete, což také není zrovna nejlepší. Proto jsme o peru více jak 10 let neslyšeli, až nyní se o jeho vzkříšení pokouší dánská firma Kanitech.

Pero jak svoji velikostí, tak vzhledem připomíná obyčejnou propisku. Jeho použití je velmi snadné. Jednoduše píšete perem po libovolné podložce, přičemž pohyb pera je převáděn na pohyb kurzoru na obrazovce. V hrotu pera je umístěna kulička, která se při psaní otáčí, princip je podobný, jako u myši. Ovšem s perem dosáhnete daleko větší přesnosti, zvláště při kreslení obrázků “od ruky”. Na peru jsou také umístěna tři tlačítka, jejichž funkci si můžete libovolně přeprogramovat, například při použití na brouzdání internetem můžete nastavit funkce “vpřed” a “vzad”. Standardní akce, odpovídající stisku levého tlačítka na myší, se provede zatlačením pera směrem k podložce.

K pohodlnosti ovládání patří i bezdrátovost pera. To totiž funguje jako malá vysílačka, která informace o pohybu a stavu tlačítek posílá přijímači připojenému na sériový port. K tomu, aby mohlo více uživatelů používat pero ve stejné místnosti slouží volba jednoho z 8 rádiových kanálů, přes které bude pero komunikovat.

Myslím, že toto zařízení si oblíbí zejména neprofesionálové, kterým je práce s perem určitě bližší. Ale i pro ostatní uživatele má řadu výhod – ušetření místa na stole, bezdrátovost, větší přesnost. Firma upozorňuje i na to, že používání pera je zdravější, než používání myší (díky přirozenějšímu držení), tomu ovšem věřit můžeme, ale také nemusíme. Jako nevýhodu bych viděl, že jediný podporovaný operační systém je v současné době Windows 95/98, ovladače pro NT by se měly objevit začátkem roku 2000. Překážkou může být i cena ($79,99), která je na zařízení “myšoidního” typu poněkud vyšší.

Dle Freepen