Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mobilní platformy: historie, současnost, budoucnost

15.6.2010, Jakub Doležal, článek
Mobilní platformy: historie, současnost, budoucnost
Vyznat se dnes na trhu s notebooky a netbooky není vůbec snadné. Ve většině internetových obchodů se totiž nachází stovky modelů od desítek výrobců. Všemožná označení procesorů, grafik, či čipsetů dokážou pomotat hlavu i zkušenému redaktorovi.
Od roku 2013 probíhá aktualizace tohoto článku v magazínu Svět mobilně: https://www.svetmobilne.cz/mobilni-platformy-historie-a-soucasnost/1926


Netbooky s Intelem


Hitem posledních let jsou netbooky, které si na trhu vydobyly nemalé procento a v naprosté většině z nich nalezneme procesory Intel. Klíčem úspěchu se stal model Intel Atom. V první generaci se na trh dostal jednojádrový procesor Atom N2xx, který disponoval velmi nízkou hodnotou TDP, okolo 2,5 W. Bohužel s nízkou spotřebou přišel i poměrně malý výkon, který se Intel pokusil zvýšit dvou-jádrovou verzí Atom 300, přičemž TDP stouplo na 8 W.


Atom je naprostým vládcem v oblasti netbooků

Achillovou patou prvních Atomů byl velmi nedoladěný čipset Intel 945GC, jenž si Intel „vypůjčil“ od stolní platformy. Spotřeba samotného čipsetu dosahovala neuvěřitelných 22 W, a tak záhy dorazila upravená verze 945GSE se spotřebou 11,8 W. Nadějí na větší výdrž představovala až plánovaná platforma Pine Trail.

Na Vánoce roku 2009 konečně dorazily přepracované Atomy s výrazně nižší spotřebou oproti minulé generaci. Stejně jako u notebookové platformy Calpella se i nové Atomy dočkaly přepracované architektury čipu a grafická karta se též přesunula do pouzdra procesoru. Snížená spotřeba byla však jediným posunem vpřed, neboť po stránce výkonu jsou nové Atomy takřka totožné s předchozími.


Pine Trail zlepšila především spotřebu, výkon zůstává takřka stejný

Na trhu se v nejlevnějších netboocích často setkáte s jednojádrovým 32bit modelem N450. Silnější variantou jsou pak dvoujádrové 64bit modely D410 a D510. Všechny tři procesory používají dosluhující paměti DDR2. Hodnota TDP se u D410, D510 pohybuje na hranici 10 - 13 W.

Současná nabídka procesorů Atom
Název
Jader
Frekvence
HT
L2 Cache
Paměť
TDP
Atom N450
1
1660 MHz
ano
512 KB
DDR2-667
5.5 W
Atom D410
1
1660 MHz
ano
512 KB
DDR2-800
10 W
Atom D510
2
1660 MHz
ano
1 MB
DDR2-800
13 W

Netbooky, které prošly redakčními testy, jsou seřazeny v této rubrice.


Budoucnost Intelu


Následující notebooková platforma Huron River by měla dorazit na trh příští rok. Základem bude zcela nová architektura Sandy Bridge, která v rané fázi nabídne procesory vyráběné 32nm procesem. Později se na trh dostanou i 22nm čipy. Hlavním cílem je další úspora energie, která by měla být podpořena vypínáním, či podtaktováním jednotlivých jader. Vylepšení se dočká i technologie Turbo Boost. Grafický výkon nových procesorů se prý také dočká vylepšení, frekvence grafického jádra bude od 1 GHz do 1,4 GHz.


Sandy Bridge byla detailně představena na IDF2010

V netboocích nás v dohledné době čekají Atomy s podporou DDR3 a Intel tak již definitivně odešle DDR2 do „křemíkového nebe“. V roce 2011 se pak dočkáme platformy Cedar Trail, která bude vyráběna 32nm procesem. I zde se Intel dušuje, že přinese větší výkon při zachování rozumné spotřeby, a tak nezbývá než počkat, zdali své sliby splní.