Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Modul NVIDIA G-Sync HDR přidá k ceně monitoru alespoň 500 dolarů

25.6.2018, Jan Vítek, aktualita
Modul NVIDIA G-Sync HDR přidá k ceně monitoru alespoň 500 dolarů
Technologie NVIDIA G-Sync měla vždy oproti konkurenčnímu systému FreeSync nevýhodu v nákladech za potřebný hardware na straně monitoru. Dle analýzy serveru PC Perspective to ale v případě G-Sync HDR narostlo do obludných rozměrů.
Technologie NVIDIA G-Sync HDR se uplatní v nejnovějších hi-end modelech herních monitorů a na jeden takový, konkrétně ASUS ROG Swift PG27UQ se zaměřil server PC Perspective. Jde o monitor, který koupíme za cenu dvou slušně vybavených PC, však v zahraničí má cenovku 1999 USD a u nás se prodává za cca 75.000 Kč. Jde o 27" panel s rozlišením 4K a obnovovací frekvencí 144 Hz, takže abychom jeho možností dokázali alespoň nějak využít, bude třeba oněch dalších 75 tisíc utratit spíše jen za jedno PC. 
 
 
Na serveru PC Perspective najdeme také analýzu toho, z čeho se daný monitor skládá, a tak zjistíme, že jeho hlavní komponentou je panel M270QAN02.2 od AU Optronics, který pro zvýšení kontrastu využívá podsvícení rozdělené na 384 LED zón FALD (Full-Array Local Dimming). Jednoduše to znamená to, že podsvícení se v jednotlivých zónách přizpůsobuje obrazu, takže tam, kde má být tma, září podsvicující LED slabě a naopak. 
 
Druhou hlavní komponentou je však modul pro G-Sync HDR, o němž autor odhaduje, že by měl k výsledné ceně monitoru, respektive už k samotným nákladům, přidat alespoň 500 dolarů. Tento modul využívá FPGA Intel Altera Arria 10 GX 480 plus 4 GB pamětí DDR4-2400 a ten se prodává v malém množství dokonce za 2600 dolarů. V PC Perspective tak odhadují, že velký odběratel by se mohl dostat na oněch přibližných 500 dolarů.
 
NVIDIA G-Sync HDR modul
 
První zákazníci, kteří byli ochotni zaplatit velkou sumu za Asus ROG Swift PG27UQ nebo srovnatelný Acer Predator X27, přitom říkají, že při provozu monitorů v rozlišení 4K při 144 Hz mohou jasně pozorovat degradovaný obraz. To má jít na vrub nedostatečné propustnosti rozhraní, což je v tomto případě DisplayPort 1.4, neboť ani to nemá dostatečnou propustnost pro takové účely. Ostatně ta zůstala reálně stejná jako v případě verze 1.3, čili na 32,4 Gbit/s.
 
Nicméně na druhou stranu snad o nic moc nepřijdou, pokud sníží obnovovací frekvenci na 120 Hz, což už má DisplayPort 1.4 zvládnout bez negativního vlivu na obraz s osmibitovou barevnou hloubkou. Na druhou stranu se nemůžeme divit tomu, že když někdo je ochoten utrácet takové částky, chce za ně kvalitu bez kompromisů. 



Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.