Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI 815EP Pro-R - excelentní „podvozek“ pro procesory Intel

25.4.2001, Jakub Lohniský, článek
MSI 815EP Pro-R - excelentní „podvozek“ pro procesory Intel
I když je v současnosti nejoblíbenější platforma AMD, procesory Intel stále tvoří nezanedbatelnou součást trhu a mají mnoho příznivců (až skalních :-). Proto jsme se rozhodli blíže podívat na jednu z nejlepších základních desek pro tyto procesory – MSI 815EP Pro-R.
Ne nadarmo je základní deska MSI 815EP Pro-R považována za jednu z nejlepších pro platformu Intel. Poskytuje totiž velice dobrý výkon, stabilitu a navíc nabízí mnoho užitečných „vychytávek“. Rád bych také objasnil značení čipsetů i815. Uživatelé v hardwaru zběhlejší jistě tato značení znají, ale podle mne nebude na škodu znovu tyto rozdíly uvést.

i815 = integrovaný grafický čip Intel 752, přenosový protokol Ultra ATA/66, dva porty USB, čip ICH
i815E = integrovaný grafický čip Intel 752, přenosový protokol Ultra ATA/100, až 4 porty USB, čip ICH2
i815EP = není integrován grafický čip (lépe řečeno je deaktivován již v průběhu výrobního procesu), ostatní parametry jsou stejné jako v případě i815E

Abych byl úplně přesný, i815E(P) také na rozdíl od i815 umí 6-ti kanálový zvukový kodek a podporuje softwarové síťové karty Ethernet /Phone Line LAN.



Technické parametry
    • čipset i815EP
    • patice Socket 370
    • podpora procesorů Pentium III/Celeron FCPGA, VIA Cyrix III
    • 4x DIMM
    • podpora pamětí SSRAM PC100/PC133 (max.512 MB)
    • 6x PCI, 1x AGP, 1x CNR, 0x ISA
    • 4x USB
    • Ultra ATA/100 + RAID 0, 1, 0+1
    • možnost změnit napětí procesoru, čipové sady, jemné ladění FSB (po 1MHz)
    • integrovaný zvukový čip
    • PC2PC, utility
    • formát ATX

Balení
Deska je distribuována v pěkné krabici (ostatně jako všechny produkty MSI), která obsahuje FDD kabel, 2x ATA/100 kabel, přídavné dva porty USB, dvoumetrový kabel USB (umožňuje propojit dva počítače), přídavný termistor Top Tech III, cédéčko s potřebným softwarem a samozřejmě samotnou základní desku. Cédéčko obsahuje tento software: 3D!Turbo (pro grafické karty), Fuzzy Logic 3 (přetaktování procesoru), PC Alert (HW monitoring), antivirus PC-Cillin a LiveBIOS (slouží k upgradu BIOSu přímo z Windows). Málem bych zapomněl na manuál, který je zhruba 50-ti stránkový ale pouze v angličtině.

Layout desky
Deska jako celek je navržena poměrně dobře, ale dvě výtky bych k layoutu přece jenom měl. Všimněte si poměrně špatně umístěného ATX konektoru. Myslím si, že kabel musí zákonitě vést přes chladič procesoru, což není moc dobré. Druhou výtkou je umístění DIMM slotů. Pokud totiž budete chtít instalovat paměť do prvního nebo druhého slotu DIMM, nevyhnete se vyndání grafické karty ze slotu AGP. Co je ale potěšující je fakt, že kolem patice je dostatek místa i na umístění masivnějšího chladič (takže žádné pilování kondenzátorů :-) *). Deska sice obsahuje 4 sloty DIMM, ale pouze první dva umožňují pracovat s paměťmi typu PC133. Jestliže obsadíte více než tyto dva sloty, doporučuje se taktovat paměti na 100 MHz. Rozšiřujících slotů je dostatek, ale přece jenom bych slot CNR raději nahradil slotem ISA.

Je dobré také zmínit, že slot AGP je typu Pro. Neznamená to, že by umožňoval rychlejší přenos dat, ale je pouze posílena napájecí část (maximální odběr 50 – 110 W).

*) Poznámka redakce
Samozřejmě, že kondenzátory pilovat nikomu nikdo nedoporučuje (přeci jen jde o elektrolyty. Autor zde měl na mysli vzájemné přizpůsobení (chladiče na CPU v základní desce) po mechanické stránce. Pokud tedy se přeci jen rozhodnete něco pilovat, nechť je to přečnívající část žebrování chladiče samotného.

HW monitoring
Jak jsem se již zmínil, balení obsahuje přídavné teplotní čidlo (cca 20 cm). Které můžete například umístit na čip grafické karty a změřit tak jeho teplotu. Silným nástrojem je také dodávaný software PC Alert III, který nejenom že umí monitorovat teplotu procesoru, čipové sady nebo otáčky větráčku, ale při překročení vámi zadaných mezních hodnot vám tuto skutečnost také oznámí. Jak je na všech deskách od MSI zvykem, můžete při problému s hardwarem využít LED diod, které se při nalezení problému rozsvítí v příslušné kombinaci červené a zelené barvy. Poté stačí pomocí tabulky či samolepky (můžete si ji nalepit do počítačové skříně) příslušnou kombinaci rozluštit a problém následně řešit.

Síť podle Microstaru
Deska MSI 815EP Pro-R umožňuje zapojit dva nebo více počítačů do sítě pomocí USB portů. Microstar tuto vymoženost označil jako PC2PC. Ptáte se, jak to vše funguje? Jednoduše. Počítač, který je osazený základní deskou zvládající PC2PC stačí propojit standardním USB kabelem s jiným počítačem (jakýkoliv počítač s USB, čili i Macintosh). Pokud byste ale kabelem USB chtěli propojit počítače, přičemž ani jeden by technologii PC2PC nezvládal, síť by nefungovala. Vraťme se ale k tomu, jak to vše funguje. Pokud tedy máte počítače propojeny, stačí nainstalovat potřebný software a můžete začít nastavovat sdílení souborů, tiskáren nebo připojení k Internetu. Jak jednoduché….

Poznámka: Pokud vlastníte základní desku MSI 815EP Pro (bez RAIDu), USB síť si nepostavíte, jelikož tato deska PC2PC nepodporuje.

Přetaktování procesoru
Jelikož procesory Intel nelze nijak odemknout, budete muset přetaktování provést pouze změnou FSB. Frekvenci sběrnice lze nastavit buď v BIOSu po 1 MHz (a případně zde měnit i napětí procesoru a čipsetu) nebo využít služeb utility Fuzzy Logic III, která umí manuálně či automaticky nastavovat FSB přímo ve Windows.

Testy
Všechny testy probíhaly na této konfiguraci: Intel Pentium III 933 MHz (@1050 MHz), 256 MB SDRAM
PC133, 45GB IBM DTLA ATA/100, Leadtek GeForce2 GTS 32MB, MSI 815EP Pro-R a ASUS CUSL2




Závěr
Základní deska MSI 815EP Pro-R je opravdu jedna z nejlepších pro platformu Intel a podle mě je plně srovnatelná s deskou ASUS CUSL2-C. Nabízí velice solidní výkon, stabilitu a množství „vychytávek“ typu RAID polí nebo sítě na bázi USB (PC2PC). Možnou nevýhodou tedy zůstává pouze cena, která se pohybuje okolo 5000,- bez DPH.

Plusy
    • stabilní a výkonná deska
    • množství rozšiřujících slotů
    • RAID, PC2PC, AGP Pro
    • dobrá podpora od výrobce (nové BIOSy, ovladače…)
Mínusy
    • vyšší cena


Zdroj: FO3D