Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Na co se zaměřit při pořízení monitoru

21.12.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Na co se zaměřit při pořízení monitoru
Soubor drobných rad, jak postupovat při pořízení nového monitoru. Základní orientace v parametrech, pořizovací ceny, velikosti obrazovek .. apod. A navíc, i pro začínající uživatele.
Každý z nás je sem tam (občas, častěji a nebo každý den…) postaven před otázku jaký si pořídit monitor. V následujícím článku se budeme podrobněji zabývat postupem, na jehož konci by měl mít každý ucelenou představu, jaké parametry požadovat po svém prodejci. V článku se budeme zabývat klasickými, tedy CRT monitory, takže pokud má někdo více peněz a především potřebu si pořídit LCD digitální monitor, tak pro něj až někdy jindy…

Na toto téma bylo sice napsáno již mnoho komentářů, nicméně je nutné vždy v danou dobu postihnout momentální potřeby uživatelů a možnosti nabídky na trhu. Takže čím začít? Asi financemi, které jsou takříkajíc až na prvním místě.

1. Cena, jaké jsou cenové relace, aneb co si můžeme pořídit za předem zvolený balík peněz?
Ano, jak již bylo řečeno pokud např. máme pomyslný balík deseti tisíc korun, tak je naší představou jej maximálně zužitkovat - tedy co nejkvalitnější monitor. Pohledem do ceníků PC firem dostáváme následující cenové rozmezí:

úhlopříčka
cenové rozpětí (-DPH)
poznámka
15"
5 ÷ 8 tisíc
Ikona Odkaz na databázi
17"
8 ÷ 13 tisíc Kč
Ikona Odkaz na databázi
19"
od 20 tisíc Kč
lze koupit i za 13 tisíc

2. Velikost obrazovky, která je ovšem s cenou v relaci
Postupem času zdomácněly 17" monitory (zájem o dřívější 15" postupně upadává). Také cenové relace jsou již podstatně příjemnější než tomu bylo např. před dvěma/třemi lety. Dá se říci, že cenová hladina zůstala a za stejnou nominální cenu lze pořídit o generaci kvalitnější monitor (z větší obrazovkou). Takže jaký je vlastně standard? Chce se mi říci, že 16", ale to by asi nešlo. Takže můj odhad je poměr (mezi těmito třídami) dvě ku třema - dvě třetiny prodaných monitorů jsou 15" a jedna 17".
Pokud ovšem hodláme pořizovat monitor s určitou rezervou - výhledem do budoucna, tak je lépe volit úhlopříčku větší. Volba je samozřejmě závislá od potřeb uživatele. Pro běžné "účetnictví" ve firmě je plně postačující 15", nicméně již např. při zpracovávání rozsáhlejší tabulky v Excelu oceníme větší zobrazovanou plochu (tedy větší monitor). Další - velmi početnou aplikací - je internetový prohlížeč, dnes je již mnoho stránek vytvořených pro optimální rozlišení 1024 x 768, což také mluví pro 17" monitor. Samozřejmě, že aspektů je mnoho, ale je dobré se orientovat podle převažující aplikace. Další kategorií uživatelů jsou návrháři, DTP pracoviště, CAD …, kde je rozhodování velmi usnadněno, protože u těchto aplikací je dána určitá doporučená konfigurace, kterou je žádoucí přinejmenším dodržet a nebo naopak ji ještě vylepšit (za kvalitnější komponentu). A nyní se již dostáváme k dalšímu - kvalita zobrazení.

3. Rastr obrazovky - jak "jemné" budou jednotlivé body umístěny
Tento parametr bych postavil co do důležitosti na stejnou úroveň jako následující (frekvenci). Pro dnešní monitory bych volil tento standart - 0.25 anebo 0.26 mm (podle výrobce). Dřívější - hrubší - rastr o rozměru 0.28 mm bych připustil ještě tak u 14" monitoru, ale nevylučuji, že některé (levnější) patnáctky jím mohou disponovat.
Jelikož se obrazovky liší podle výrobní technologie, je možné, že je tento parametr udáván "dvojrozměrně" - pro horizontální a vertikální směr zvlášť (to v případě různých hodnot).

4. Frekvence a vyloučení "třepajícího" se obrazu
Zde je dobré se držet určitých norem, které hovoří o ergonomii. Dřívější (méně přísné) MPR II byly doplněny o TCO, kde dvojciferný číselný údaj za "TCO" tvoří letopočet. Čím tedy číslo vyjadřuje vyšší rok, tím je norma mladšího data vydání a postihuje novější parametry. Doporučení samozřejmě zní TCO a nejlépe TCO 95 popř. TCO 92 a nebo TCO99 (TCO 99 mají obvykle nejnovější modely monitorů s větší úhlopříčkou zobrazení).
Na stabilitu obrazu má vliv počet vykreslených snímků za sekundu. Obecně platné ergonomické hodnoty udávají tento parametr okolo 70 Hz. Což znamená, že pokud má monitor např. vertikální frekvenci 50 ÷ 150 Hz je nutné prověřit ještě jednu věc. Navštívit tabulku podporovaných rozlišení a pro předpokládané rozlišení zkontrolovat tento kmitočet, např. 1024 x 768 / 82 Hz. Platí, že čím je tento kmitočet vyšší, tím se oku jeví obraz stabilnější. Doporučuji hodnotu okolo 80 Hz (lépe 100 Hz nebo i více). Tento parametr je také částečně ovlivněn vlastnostmi oka konkrétní osoby.

5. Oblina nebo raději plochá obrazovka
Zde je asi odpověď nejjednodušší. Vypouklé obrazovky starého designu rozhodně nebrat. Nové modely jsou na tom obvykle v tomto parametru obdobně (v porovnání mezi sebou) - a disponují již dostatečně plochou obrazovkou. Určitou výjimku tvoří obrazovky Trinitron, ale to je dáno technologií výroby. Modely s tímto typem obrazovek jsou ale podstatně dražší. Takže před pořízením je dobré zvážit návratnost vynaložené investice.

Zásady (drobné postřehy na závěr):
  1. Nejprve si v klidu vytvořit představu o používaných aplikacích, které budou výchozí pro určení velikosti obrazovky nového monitoru.
  2. V dané (cenové) kategorii vybrat co nejkvalitnější model - tj. monitor s nejlepšími parametry. Přeci jen očí máme jen jedny a v této položce se šetřit opravdu nevyplatí.
  3. Pokud skončíme na "mrtvém" bodě, zkusme se podívat o kategorii níže. Je přeci jen vhodnější pořídit si kvalitnější monitor, ale s menší úhlopříčkou. Opačného případu, tedy větší úhlopříčku s méně kvalitní obrazovkou bychom mohli později litovat.
  4. Správnost konečného výběru je ještě nutné potvrdit odzkoušením ovládání a ergonomie. Ideální by samozřejmě bylo propojení s konkrétním počítačem, ke kterému bude monitor připojen.
  5. Méně zběhlý uživatel samozřejmě v žádném případě neudělá chybu, když si do obchodu vezme svého známého (tzv. poradce), který je v dané problematice více kovaný.
  6. Pokud si doma nechcete prožít "velké" překvapení je dobré nekupovat někde v supermarketech úhledně zabalený balíček, ale monitor si nechat předvést, stejně tak jako např. televizní přijímač.
  7. O plochosti jsme již psali, že čím plošší, tím lépe. Na druhé straně je ještě vlastní design a provedení - to je ale víceméně otázkou vkusu, což je individuální záležitostí.
  8. Obdobné by se dalo říci i o doplňcích (především multimediálních), monitory takto vybavené mají obvykle rozšířené označení. Opět především otázkou vkusu, na kvalitách zobrazení se neprojevuje.
  9. Nezapomeňte ani na servis, solidní firmy dnes udávají záruční dobu okolo 3 let. A některé případnou závadu řeší přímo u zákazníka a navíc výměnným způsobem. Za Váš pokažený monitor dostanete po dobu opravy v servisu náhradu (stejný model a nebo přinejmenším v té samé kategorii).

Pokud na tomto místě očekáváte značky monitorů, velmi se omlouvám. V zájmu objektivity (a především abych nějakou neopomněl) nebudu žádného výrobce uvádět, ale můžete klidně začít v některém internetovém shopu, který může být na začátku výběru Vašeho nového monitoru.