Na Krétě byla dostavěna první perovskitová solární elektrárna
2.10.2020, Milan Šurkala, aktualita
Perovskitové solární panely nemusí být tak vzdálenou hudbou budoucnosti, jak se může zdát. Vědci z Graphene Flagship a dalších organizací totiž dokončili stavbu malé solární elektrárny, která využívá panely na bázi perovskitů a grafenu.
Křemíkovým solárním panelům už poněkud dochází dech a je potřeba hledat další cesty, kam posunout solární energetiku. Slibně vypadají především perovskity, které mohou být částečně průhledné a případně s křemíkovými panely mohou tvořit hybridní verze s vyšší účinností. Ta je už sama o sobě u perovskitů vcelku slušná, přibližuje se křemíkovým panelům a Italian Institute of Technology (IIT) s dalšími společnostmi, které jsou partnery Graphene Flagship, před rokem představili perovskitové panely, které při ploše 82 cm2 dosahovaly účinnosti 15,3 %. Větší moduly s plochou 108 cm2 pak končily na 13,4 %.
ilustrační foto stávajících křemíkových panelů, zdroj: Oregon Department of Transportation (Smallman12q) [CC BY 2.0]
To sice nedosahuje účinností křemíkových panelů, ale ani tak nejde o úplně malé číslo (perovskity však obvykle lépe pracují s rozptýleným světlem i jiným rozsahem vlnových délek). Nyní tak byla dobudována první solární elektrárna (či spíše elektrárnička) s novými perovskitovými panely, které využívají i příměsí grafenu. Postavena byla na pozemku Hellenic Miditerranean University of Crete, tedy na Krétě, kde je dostatek slunečního svitu. Její instalovaný výkon ale činí jen 1 kWp. Cílem je dostat se na náklady pod 0,02 EUR za kWh (0,54 Kč) a ukázat potenciál technologie. Na velkosériové nasazení si i tak budeme muset stále ještě nějakou dobu počkat. Nás bude jistě zajímat především životnost těchto panelů, která zatím není silnou stránkou perovskitové technologie.