Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
Komentáře od nador
Pokud vim, tak licence neni potreba. x86 kompatibilni procesor muze vyrobit uplne kazdy, jen kdyz nepouzije patentovane technologie a postupy. Stejne tak to udelal NextGen, na kterem jsou zalozeny dnesni AMD. Intelu tehdy nedal ani korunu a vyvinul velice kvalitni RISC procesor x86 kompatibilni, ktery dal zaklad AMD K6 architekture, potazmo legendarni K7.
Odpovědět0  0
Pokud vim, tak licence neni potreba. x86 kompatibilni procesor muze vyrobit uplne kazdy, jen kdyz nepouzije patentovane technologie a postupy. Stejne tak to udelal NextGen, na kterem jsou zalozeny dnesni AMD. Intelu tehdy nedal ani korunu a vyvinul velice kvalitni RISC procesor x86 kompatibilni, ktery dal zaklad AMD K6 architekture, potazmo legendarni K7.
Odpovědět0  0
To je skvělý počin, tomu můžu jen fandit. Snad se to VIAe povede a znovu prorazí. Navíc konkurence není nikdy dost, obvzlášť k mastodontovi Intelu.
Odpovědět0  0
Microsoft ma pro architekturu PowerPC system Windows NT 3.51 a NT 4.0 ... Teda ne ze by to byla nejaka pecka, ale jenom tak pro upresneni.
Odpovědět0  0
Pane Jafpu:
ad ad 3­) podival jsem se na Vami uvadeny test a musim se smat. Jednak se podivejte na frekvence tech procesoru. Na stejne frekvenci by uz ten procesor zdaleka nemel tak spatny vysledek. Ale hlavne si uvedomte, ze G4 vysel v dobe pred Core od intelu a tudiz mu nemuze tolik konkurovat ­(ale presto mu v leccems konkuruje­). Ten procesor se zcela spravne nazyva PowerPC, coz znamena zhruba Silny osobni pocitac. To je presne to co tato architektura vystihuje, je to architektura pro silne osobni pocitace, mohli jsme to v minulosti videt mnohokrat, kdyz PC byla jeste kancelarska kalkulacka, PowerPc kraloval v hrach i multimediich, viz. Macintosh, ale treba i takova Amiga s 512kB pameti a procesory Motorola 68000 ­(jeden z predchudcu PowerPC­). Vite na kolik MHz tento procesor bezel? 7.09379 MHz. Prijde Vam to malo? Ano, je to malo, ale bezela na tom Dune2 nebo Settlers 1 ci Ufo: Enemy Unknown, a to daleko lepe nez na tehdejsich 486 s 16MHz a 4 a vice MB pameti !!! A tento naskok si tento procesor udrzel vzdy !!! A to i dnes, viz napriklad architekturu POWER5, na tu proste Vas oblibeny Core ani Core2Duo nema. Proste architektura x86 na PowerPC nikdy nemela ani vykonem a uz tuplem ne spotrebou. A jeste Vam k tomu reknu, ze kdyby se davaly do PS3 procesory Core, tak by je pravdepodobne Cell pokoril, protoze ten je na takovou praci daleko lip optimalizovan.
ad ad 4­) Vezte, ze oni zminovani vsichni maji pravdu a architektura X86 je sto let pozadu. Jeste ze tu je alespon AMD, ktere se ji snazi tlacit dopredu. Jinak byste mel dnes doma 486 na 550MHz. Bylo to AMD, ktere koupilo sbernici Alpha EV6 a bylo to AMD, ktere uvolnilo zpetne kompatibilni procesor s 64bitovou instrukcni sadou, bylo to AMD, ktere s Athlonem posunulo tehdejsi architekturu x86 od kalkulacky ­(intel Pentium II­/III­) k multimedialnimu procesoru a bylo to AMD ktere nikdy nevydalo tak strasny zmetek jako je procesor Pentium 4 :­-­). Ale zpet k PowerPC: a to se jiz dostavam k Vasemu zaveru. Nevim jak to je u intelu, ale tu vec, kterou Vy popisujete, ze x86 je Risc architektura prekladana z CISC, tak v te mate asi vyjimecne pravdu. Jenze tento pristup k instrukcim zavedla prave firma AMD se svymi K5, coz se ukazalo jako dobry tah, protoze to zrychlilo vypocty, a to i presto, ze nejaky cas trva preklad techto instrukci. Tzn, ze bod ma zase PowerPc architektura, ktery tento cas na preklad nepotrebuje, ze? Jestli Intel uz konecne presel na tento model a zajistil si tak vetsi vykon nez CISC reseni, to opravdu nevim a je mi to srdecne jedno, protoze pouzivam pouze pokrokovou techniku AMD, ale co je jiste je, ze pokud by byl v Cechach v nabidce stroj s PowerPC ­(napr Efika s 400MHz a vykonem jako pentium III na 1000Mhz a spotrebou do 20W­), tak nevaham ani minutu a jdu do nej ! A jeste jedna vec je jista: Apple udelal moooc moooc velkou chybu s prechodem na intel. Prisel o mnoho vykonu a stability. Jedine dobre z toho plynouci je portovani dalsiho BSD na x86 a nepatrne zlevneni jeho pocitacu, z kterych se razem stalo predrazene PC.
A jeste jedna vec: nejlepsi je stejne opensource procesor od sunu, UltraSPARC, viz http:­/­/en.wikipedia.org­/wiki­/OpenSPARC :­-­) .
Odpovědět0  0
AMD je, bylo a vždy bude lepší :­-D béééé
Odpovědět0  0